om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 19. Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de personeele belasting wijken AE over het dienstjaar 1882/83 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier js ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelij ke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 19 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 21 Juni 1881- Een tienjarig jongentje viel Zaterdag avond in de Korte gracht, dreef tot onder de oude vischmarkt, alwaar het gered werd. Ds. J. C. Bekking predikant bij de vrije geref. gemeente zal Zondag a.s. des mor gens door Ds. N. Wedemeijer pred. te 's Hage bevestigd worden en des avonds zijne intrede doen. Z. K. H. Prins Alexander, kroonprins der Nederlanden is Zondag jl. door de af gevaardigden der vrijmetselaars-loges hier te lande enz. gekozen tot Grootmeester- Nationaal der orde. Tot directeur der H. B. School alhier is benoemd Dr. J. 'Campert te Leiden. Gaarne geven wij den Heer Casti bij zijn vertrek van hier nog een woord van dank en aanbeveling tevens mede. Een ieder die zijne voorstellingen bijwoonde kan getuigen, hoe vol verscheidenheid deze waren, dat de verschillende werkzaamhe den uiterst keurig en net, de pantomines onberispelijk werden uitgevoerd. Getuigen de werkzaamheden aan de trapezen, die den equilibristen en der beide jeugdige clowns van groote stoutheid en kracht, evenveel vlugheid en bevalligheid spreid den de dames van het korps de ballet ten toon bij hunne fraaije passen, terwijl de komische voordrachten der Engelsche zan gers en dansers Mr. Henderson op zich zelf een bezoek overwaard zijn. Wij wen- schen daarom den Hr. Casti in de nog door hem te bezoeken steden een min stens even groot bezoek toe als hem hier ten deel viel. Moge deze weinige woorden er het hunne toe bijdragen. In de voltallige raadzitting van heden 20 Juni is aangenomen het advies der commissie om met de verlichting der bui tenwijken te wachten totdat een besluit is genomen omtrent de algemeene verlich ting der gemeente; een voorstel van B. en W. om den parallelweg in onderhoud overtenemen, werd mede aangenomen verworpen is het voorstel van den heer Gerritsen betreffende verbetering van voet paden langs den Soesterstraatweg en van den Liendertschenweg met Watersteeg; een verzoek van mej. Brouwer om ver mindering van hoofdelijken omslag is ge wezen van de handeen voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van de nachtwakers met f 25 is aangenomen; op advies van B. en W.omtrent het verzoek van J. D. F. van der ^een te Baarn, om aankoop van een stuk grond aan de Slijkpoortsbrug, werd tot den af stand voor f1500 besloten; verlenging van pacht voor de bank van leening werd goedgekeurd; na voorlezing van een in gekomen mededeeling van eenige niet- gepromoveerde leeraren is tot leeraar di recteur aan de hoogere burgerschool be noemd Dr. J, Campert te Leidenaan B. en W. verzonden een nader rekest van den heer Kam betrekkelijk aankoop van terrein bij de Heerestraat, en op ver zoek aan den heer J. Woudenberg eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school in Koningstraat. L.l. Zondag avond kwam een van Leus den stadwaarts keerend troepje (10 a 11) zingende en joelende Zondagvierders op den Leusderstraatweg in aanraking met 2 minnende paren die zij wilden dwingen met hen medetegaan, toen deze hiertoe niet gezind bleken te zijn, ontving een der cavaliers al spoedig een slag tegen het hoofd zoodat zijn pet afviel waarop hij voor erger beducht, het hazenpad koos, thans echter moest de andere cavalier, zekere alhier woonachtige G. B. het misgelden, in een oogwenk was hij door twee personen beetgevat en tegen den grond geworpen waarbij zij hem tevens zoodanig sloegen en trapten dat het bloed hem weldra uit neus en mond vloeide en G. B. bewusteloos bleef liggen, in welken toestand hij kort daarna door de politie huiswaarts werd vervoerd. Op het hulpgeroep van zekeren D., te dier plaatse woonachtig en die er inmid dels bij was gekomen zetten de aanvallers het op een loopen, hetgeen echter niet heeft belet dat de daders zekere H. en J. K. zijn bekend geworden en deze zich onge twijfeld voor de regter zullen hebben te verantwoorden. Naar wij vernemen bestaat er gelukkig voor G. B. niet alleen geen levensgevaar, zooals het gerucht wilde, maar heeft hij slechts aan neus en mond eenige kneuzingen bekomen, ook van inwendige beleedigingen schijnt niet te zijn gebleken. BINNENLAND. Door den Minister van Marine is per telegraaf aan den commandant der oefe ningsdivisie bevel gegeven, om, bij aan komst te Malta, het tot die divisie be- hoorende schroefstoomschip 2e kl, Mar- nix, onder bevel van den kapt. luit. ter zee Jhr. C. C. Six, zoo spoedig mogelijk naar Alexandrie te doen vertrekken, tot beschermiug van de aldaar gevestigde Ne derlanders, als wanneer de begrooting voor 1883 het eerst aan de orde komt. Inmiddels kun nen de commissiën voor de arbeiders-ver zekeringswet en voor de ondersteuning bij ziekte haar onderzoek voortzetten, en haar verslagen gereed maken. Het slot der zit ting was gewijd aan een klacht van de sociaal-democratische afgevaardigden over het ondragelijk politie-toezicht dat zij zich moeten laten welgevallende Voorzitter beloofde, de bedenkingen der heeren ter kennis van de Regeering te zullen bren gen. Men roemt zeer de onpartijdigheid van den Voorzitter Levetzow, die, ofschoon beslist conservatief en alzoo voorstander van de inzichten des Rijkskanseliers, toch de rechten der verschillende partijen wist te handhaven, en aan de behandeling van genoemde interpellatie den voorrang niet weigerde. OFFICIÈELE PUBLICATIE." De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat de brandweer krachtens art. 198 van het algemeen politie-reglement dezer gemeente moet opkomen om in de behandeling van de spuiten te worden ge oefend, en wel het personeel behoorende tot de spuiten nos. 1 en 2 en de afdee- ling zeilen en ladders op Maandag, den 26 Juni aanstaande, dat van de spuiten nos. 3 en 4 op Maandag, den 3 Juli eerstkomende, en het tot de spuiten nos. 5, 6 en 7 behoorende personeel op Maan dag, den 10 Juli daaraanvolgende, telkens des namiddags te 6 ure dat de Commandeurs en manschappen zich op bovengemelden tijd aan de berg plaats der spuit, waartoe zij behooren, moeten bevinden. Amersfoort, den 20. Juni 1882, De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN, Voorzitter van het brandcollege. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan WILLEM WORFFEL en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene loodgieterij, koper en blikslagerij opterichten in het per ceel, alhier gelegen aan de Krommestraat, wijk F, no. 275, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 538. Amersfoort, den 19. Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no- 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door ANTHONIE GIJSBERT GARJEANNE, optredende voor de firma GARJEANNE Co. ingediend verzoek, met bijlagenom vergunning tot het oprichten van eene fabriek van Smyrna- tapijten, met een VERVERIJ, op de per- ceelen alhier gelegen aan den Lagenweg, bij het kadaster bekend onder sectie A no. 1399 en 980 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag 3 Juli aanstaande des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven trouwen hartslag. Oppervlakkig genomen gingen hare da gen eentonig voorbij. Hare moeder werd wel is waar beter, maar zij bleef zwak en kleingeestig. Kato verliet haar slechts om op de post brieven en nieuwsbladen on middellijk bij aankomst in ontvangst te nemen. En dan snelde zij naar het een zame strand de meeste badgasten wa ren huiswaarts gekeerd en las dan, langzaam den teruweg volgende, de lief- desgroeten van den beminden man of de nieuwstijdingen over de wapenfeiten van ons leger. Zoo had zij bij zonneschijn en regen, bij windgebrul en golfgebruisch van de slagen bij Saarbrücken en Spicheren, van de bestorming van den Geisberg en den beslissenden slag van Worth gelezen, die de Elzas aan Duitschland gaf. Daarna was, na dagen lang vruchteloos gewacht te hebben, weder een brief van Frederik gekomen, uit eene kleine Fransche grens plaats gedateerd. Hij schreef dat zijn, in eenen snellen opmarsch begrepen korps, zich eindelijk in de eerstvolgende dagen met het tweede leger vereenigen en in actie komen zou. Daarna werd den 16en Augustus de slag van Marsla-Tour met het vreeselijke boschgevecht van Tionville geleverd en twee dagen later kwam de heette, bloedige dag van Gravelotte, aan welks zegenrijk einde zooals de tele grammen berichtten ten laatste de Pommeranen beslissend hadden bijgedra gen. Zoo was dan Frederiks wensch vervuld, hij was in het vuur geweest 1 Als onder den invloed der koorts las Kato wat de nieuwsbladen in de volgende dagen van de bijzonderheden des slags vermelden, waarin van beide kanten met heldenmoed gestreden werd, en met martelende dui delijkheid gaf hare phantasie haar te aan schouwen wat zij gelezen had, zoodat het als de herinnering aan 't gene zij zelve doorleefd had, voor haren geest stond. Het ergst was het 's nachts, wanneer zij plotseling verschrikt wakker wordende, nederlag en luisterde. Dan klonk het door 't bruischen der golven als het gewoel van eenen ver verwijderden slag, dat naderen nader kwam tot zij de afzonderlijke stem men der geweldige doodssymhonien on derscheiden kon den donder der kanon nen, het knetteren van het geweervuur, tromgeroffel, trompetsignalen, woede kre ten en het rochelen der stervenden. Daarbij traden in de schemering van den zomernacht beeld na beeld te voor- schijneen in nevelen gehuld dooreen- woelen van schimmen, dat zich langza merhand tot meer bestemde gestalten, groepen en tafereelen verdichtte. Nu een* was het de inneming van St. Marie aux Chems, dan weer het hardnekkige ge vecht om het bosch van Genivaux of de bestorming van St. Privat en de hoogten van Armauvillers. Het duidelijkste even wel zag of doorleefde zij het laatste tijd perk van den slag, den strijd der Pom meranen bij Gravelotte, waarvan zij zich de beschrijving tot in de minste bijzon derheden in het geheugen had geprent. Tusschen met bosschen begroeide hoog ten, door het nauwe rivierdal der Mance, stormen zij voorwaarts over de brug van St. Hubert tegen het moorddadige vuur in der mitrailleuses en chassepots, waar mede de vijand hun van de hoogten van het plateau Moscou-la-ferme begroet. „Goed geschoten, mannen, voorwaarts roepen de officierende tamboers slaan den stormmarsch, de hoornblazers blazen „in den stormpas voorwaarts/' uit alle gelederen klinkt een hoera 1 (Wordt vervolgd.) De „Vereeniging tegen de Kwakzalve- rij" telt thans 448 leden. Het aantal vergunningen, tot verkoop van sterken drank in het klein, door B. en W. van Zaandam uitgereikt, bedraagt 112. Het maximum, bij de wet bepaald bedraagt voor die gemeente 43. Er bestaai), naar wij vernemen, goede gronden om aan te nemen, dat de mi- nisteriëele crisis eerstdaags haar oplossing verkrijgen zal. Het bestuur der gemeente Yeenendaal heeft besloten, uithoofde van den bijzon der gunstigen financiëelen toestand waar in de gemeente verkeert, den hoofdelij ken omslag met een derde te verminde ren. Te 's Hage zijn een 50 Otal duiven ge stempeld, die voor den oorlogsdienst zul len worden afgericht. De verbouwing van de voormalige ma rinegebouwen tot Rijks-krankzinnigenge sticht te Medemblik nadert hare vol tooiing. Onder de arbeiders der stoomspinnerij en weverij te Veenendaal waren er die tapperijen hielden, en van deze kroegen maakten de werklieden het meeste ge- bruik. De directie der fabriek heeft thans aan haar arbeiders verboden het tappers- bedrijf uit te oefenen. GEMENGDE BERICHTEN. Dat kleine oorzaken groote gevolgen hebben kunnen, zal waarschijnlijk een in woner van het dorp Koudekerke onder vinden. Tijdens die man van huis was, kreeg zijn vronw twist met een harer buren, 'tgeen een niet ongewoon verschijn sel is. Wel ongewoon is 't echter, dat de man, tijdens de kijfpartij thuis komende, naar de schuur ging, zijn geweer laadde en het op de tegenpartij zijner wederhelft lostte Het schot miste, doch de politie, van een en ander onderricht, heeft tegen den driftkop proces-verbaal opgemaakt. Op de stoomtram naar Wijk-aan-Zee had dezer dagen een niet onaardig voor val plaats met een boer, die," met een zak on den rug, boven op den wagen had plaats genomen. De man, zeer goed wetende welk vleesch hij in den kuip had, legde zijn last heel voorzichtig neder. Op de hoogte van Westerhout gekomen, dezelfde plaats, waar men onlangs getracht heeft den trein te doen ontsporen, werden de reizigers niet weinig verschrikt door het angstig geroep van den boer „Houd op, houd op, daar gaat hijEn wat zagen de ontstelde reizigers nu Een varken dat door de ongewone beweging gewekt, in een onbewaakt oogenblik uit den zak kroop, van den wagen gesprongen en het hazenpad koos. Onmiddelijk ging de boer de vluchteling achterna, en de reizigers, die er met den schrik waren afgekomen, wilden wel een oogenblik wachten en waren nu onwillekeurig getuigen van eene ongewone harddraverij, waarbij het niet aan koddige tooneelen ontbrak. Het bleek echter heel spoedig, dat de vluchteling vlugger was dan zijn vervolger. Maar juist toen men de reis zou voortzetten kwam het varken uit het bosch te voor schijn, sprong op de tram, werd weder in den zak gestopt, en de reis werd met één passagier minder voortgezet. De Koning van Siam is met een ge volg van veertien personen in Europa aangekomen. Hij dacht rechtstreeks naar Frankrijk te vertrekken, maar de zeereis heeft hem zoo vermoeid, dat hij te Na pels aan wal gestapt is. In het Yogezen gebergte is het thans echt winterweder. Uit Busing wordt ge schreven, dat de sneeuw 3 duim hoog op de bergen ligt. Ook in Savoyc is 't scherp koud, met veel sneeuw. Het was Donderdag een ongelukkige dag voor Bismarck. Bij het begin der zitting van den Duitschen Rijksdag werd Prof. Mommsen bij zijn binnentreden met gejuich begroet. Hij was juist door den rechter vrijgesproken van de aanklacht in een openbare rede Bismarck te hebben beleedigd. In een discussie, die 8 uren duurde, nam de Rijksdag, met 155 tegen 150

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2