Staten-Generaal. Buitenlandsch Overzicht. kroonprins. Do vier overgrootmoeders zijn de keizerin van Duitschland, de koningin van Engeland, de hertogin van Saksen Meiningen en prinses Marianne der Ne derlanden. Donderdagavond is te Beekbergen ver dronken gevonden in een sloot, die nau welijks een palm water bevatte, een 78- jarig man. Men vermoedt dat eene koe, die hij weidde, hem in de sloot heeft gestoten of getrokken. Terwijl Vrijdagmorgen een zwaar on- weder woedde, werd de visscher Wilder- dijk, aan den mond van het Keteldiep te Kampen, door den bliksem zoodanig aan den hals getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. Zijn zoon, die met hem aan het visschen was bleef ongedeerd. Een weduwe met acht kinderen betreuren het verlies. Een den J7n Juli jl. bij het le reg. infanterie te Leeuwarden ingelijfde plaats vervanger, Johannes H. is herkend als te zijn Pieter H., vroeger soldaat bij dat re giment, en in 1880, wegens lichaamsge breken ontslagen. Hij heeft reeds bekend met gebruikmaking van zijns broeders pa pieren als plaatsvervanger te zijn aange nomen. Hij is in arrest aangenomen. Een weduwe te Almelo, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maak te, is dood op den vloer harer woning gevonden, met een wonde aan het hoofd, die zij, door een beroerte wellicht getrof fen, bij den val gekregen heeft. Dr~.r de buren de 61-jarige alleen wonende vrouw sedert meer dan een dag niet gezien had den, werd de deur op last der politie ge opend. Bij de laatste wedrenen, te Longchamps gehouden, werd de eerste prijs behaald door het paard Bruce. Kort voor den aanvang van de ren bemerkte dejocky, "die het fraaie dier zou rijden, dat Bruce zeer mat uit ziju oogen keek. Het paard werd daarop naar stal gebracht en in "zijn krib de inhoud van een flesch cham pagne geworpen, die het dier met graagte nuttigde. De matheid verdween daardoor en Bruce won den prijs. Bij de afgraving van de wierde van den heer G. Elings, in de nabijheid van de Scbaphaltertijl, gemeente Winsum, "komen nu en dan belangrijke antiqui teiten en oudheden voor den dag. Zoo zijn daar onlangs, ter diepte van twaalf voet, overblijfselen van paalwoningen te voorschijn gekomen, evenals in het vorige jaar in Friesland, de Stiens. Onder meer zeer belangrijke vondsten, gedaan door dr. A. Folmer, moet ge noemd worden een afgodsbeeld, bewerkt uit zoogenaamde vuursteen, voorstellen de een menschenhoofd, met den neus in den vorm van een hoorn, ooren als van een olifant en de nek als van een stier, Gelukkig zijn de gevonden voor werpen door den heer dr. A. Folmer zorgvuldig bewaard, ten einde over de oudheidkunde meer licht te kunnen verspreiden. de laatsten wellicht die hij voor haar ge schreven had „"Vergeet niet, dat wij in leven en in dood in Gods hand zijn," Eindelijk, na lang, smartelijk wachten, kreeg Kato tijding van den gewonde. Hij was met een der eerste transporten in een Heidelberger hospitaal gebracht en be vond zich, zooals hij Kato door eenen lotgenoot schrijven liet, onder de beste hoede. De genezing der wond had het ge- wenschte verloop, maar de krachten wil den niet terugkomen. Hij had veel bloed verlies gehad en eenen geheelen nacht hulpeloos op het slagveld gelegen. Kato moest zich echter niet ongerust makeD, voegde de briefschrijver er bij, hij had buiten Frederik om den geneesheer ge sproken en de meest geruststellende ver zekering nopens zijnen toestand ontvan gen. Zoo was dan weder de gemeenschap tusschen beider harten hersteld 1 Kato schreef lange, gelukzalige brieven en reeds bij het volgende bericht nopens den zieke, waren er een paar woorden van Frederiks hand bijgevoegd. Van woordeu kwam het tot regels, eindelijk kwam een brief, die nog slechts door eene vreemde hand ge adresseerd was. Frederik schreef, dat hij reeds zooveel beter was, dat men reeds Uit New-York wordt gemeld: Bij ge legenheid van een brand in een woonhuis aan Suffolk-street alhier, heeft iemand een edelmoedige daad verricht. Men vermoed de, dat alle bewoners van het brandende perceel gered waren, toen plotseling drie personen, een man, eene vrouw en een jong meisje, voor de alreeds door rook verduisterde ramen verschenen. Hunne smeekingen om hulp waren hartverscheu rend en hun toestand scheen hopeloos te zijn, daar de ladderwagens wel met angst werden verbeid doch niet kwamen opda gen. Op dit kritiek oogenblik verrichtte een brandweerman, Frank Leonard genaamd, een heldhaftige en edelmoedige daad met ge vaar voor zijn eigen leven, door op een ouden ladder te klimmen, welke echter nog zes voet te kort was. Daarop staan de riep hij de drie in angst verkeerende personen, die reeds de hitte van vuur en rook begonnen te gevoelen, toe, naar be neden te springen. Eerst sprong het meisje en werd door den welgespierden Leonard in die gevaarlijke positie in zijne armen opgevangen, waardoor de zwakke ladder dreigde te breken. Na haar vervolgens langs den ladder te hebben doen afdalen, sprong de vrouw toe, die op dezelfde wijze werd opgevangen en behouden op vasten bodem gebracht, waarna eindelijk ook de man werd gered onder luide toejuichin gen van duizenden toeschouwers. De men- schenredder droeg zijn naam niet te ver geefs: Leonard beduidt: leeuwenaard. Naar aanleiding van ingekomen dreig brieven, zijn voor de veiligheid van den persoon des eersten Ministers van Enge land (Gladstone) buitengewone politiemaat regelen genomen. De Gemeenteraad van Parijs heeft niet minder dau 1,268,000 frcs. toegestaan tot verhooging van de tractementen der on derwijzers en onderwijzeressen. De politie in Rusland heeft alweer een nihilistenhuis ontdekt, en wel op het bij St. Petersburg gelegen Yasilieiland. Ne gen nihilisten zijn daarin gearresteerd en een groote dynamietmassa, een geheime briefwisseling, alsmede plattegronden van het Kremlin in beslag genomen. Zooals de Italiaansche bladen melden, zal de plechtige begrafenis van Garibaldi den 2den Juli plaats hebben. Te Parijs zal hoogstwaarschijnlijk een standbeeld voor den held worden opge richt. Griekenland moet de Mogendheden hebben aangeboden, in eventuëele geval len, 7000 man naar Egypte ter bezetting te zenden. Tot den president der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika is een petitie gericht, om Guiteau gratie te geven, op grond van krankzinnigheid, of althans om een comm'ssie in te stellen ten einde den staat van zijn geestvermogens te onderzoe ken. Zonde zou het zijn indien de schurk gratie kreeg. op zijn verder vervoer bedacht was. Waar schijnlijk werd hij naar Berlijn gebracht en daar hoopte hij zijne geliefde te zien. Zoodra hij iets zekers wist, zou hij haar daar kennis van geven. Kato was zalig. Wanneer zij Frederik wederhad, was alles goed wat verder gebeuren zou, daar vroeg zij niet naar. Hare moeder verklaarde zich bereid om naar Berlijn te gaanhet verblijf in Fischdorf beviel haar sinds lang niet meer zij had alleen opgezien tegen de reis met het oog op het onbestemde en doellooze. »Ik keur alles goed, wat u troost en genoegen kan geven," zeide zij„maar hoop niet al te zeer gij zult zieD, er komt nog wat tusschenbeide." Deze keer zou zij gelijk hebben. Tegen den avond van den volgenden dag Kato had een telegram ontvangen dat Frederiks vertrek van Heidelberg meldde en was reeds bezig met pakken kwam een spoedprief van Hellbom. Op het be richt dat Frederik naar Berlijn zou ver voerd worden, schreef de oude man, was de codsuI, waarschijnlijk uit vrees dat zijne zuster en Kato derwaarts zouden kunnen gaan, heden middag vertrokken, om den gewonde naar huis te brengen. Naar huis daardoor was Kato van Wie soms iets heeft, tegen de gele kleur van kanarievogels, kan die gemakkelijk in rood veranderen. „Sedert eenige jaren teelt men in Engeland geheel roode kana rievogels. Deze kleur verkrijgt men door de jonge vogels voor en gedurende het verwisselen hunner vederen fijne roode cayenne peper, vermengd met brood, als voer te geven. De scherpe peper doet den vogels geen kwaad, maar de kleur gaat in het bloed over en maakt de vederen rood." Wie weet of men niet spoedig op deze wijze de kleuren der vogels, evenals die der bloemen, naar willekeur zal kunnen veranderen, en hun, door stoffen van de zelfde werking als cayennepeper, alle kleu ren van den regenboog zal kunnen geven. DtTweede Kamer hervatte Maandag tegen half drie haar zittingeen zeer tal rijk publiek was tegenwoordig. Van de Ministers woonde alleen die van Finan ciën, de heer Van Lijnden de vergadering bij. Na eenige mededeelingon van den Voorzitter, o.a, het commissoriaal maken van de geloofsbrieven, ingezonden door den nieuwgekozen afgevaardigde voor Hilversum, den heer Mackay, vroeg genoemde Minister het woord om aan de Kamer bericht te doen aangaande den stand der crisis. Deze was nog niet geëindigd, zij was slechts een andere phase ingetreden. Z. M. de Koning had bij herhaling in afwijzenden gin beschikt op het verzoek om ontslag, door de ministers ingediend; de Raad van Ministers bleef van mee ning dat er geen termen waren om op dat verzoek terug te komen, en volhard de herhaaldelijk bij die aanvraag, ook na kennis genomen te hebben van het advies aan den koning van eenige hooggeplaat; ste staatslieden buiten den Raad van Mi nisters die met 's Konings meening in stemden. In deze laatste dagen heeft het den Koning goedgedacht, met vasthouding aan vroeger uitgesproken oordeelden heer Van Lijnden persoonlijk de opdracht te verleeDen van een nieuwe Kabinetsforma tie, zij het ook met behoud of reconstructie van het tegenwoordig Ministerie. De heer Van Lijnden heeft gemeend zich aan die opdracht niet te moeten onttrekken, alvo rens te hebben onderzocht in hoeverre het mogelijk is daaraan te voldoen, waar mede natuurlijk nog eenige tijd zal moe ten verloopen. Intusschen heeft de Minister zich in betrekking gesteld met den Voor zitter der Kamer, ten einde haar tot afdoe ning der meest spoedeischende zaken samen te roepen. Bovendien vestigde hij de aan dacht op de wenschelijkheid, dat het lee- ningsontwerp nog in de afdeelingen wordt onderzocht. De Kamer stelde vervolgens de secties samen, die tot Voorzitters benoemden de heeren Wijbinga, lnsinger, Blussé, de Bruijn Kops en Gleichman. De heer van Houten deelde mede dat hij zijn motie van 9 Mei betreffende het kiesrecht in trok. Woensdag zou op nieuw een openbare vergadering plaats hebben ter afdoening van wetsontwerpen. En hoe staat het met de conferentie? O, uitstekend. Dat is te zeggen, de heeren ambassadeurs zijn dagelijks bij el kander: president is, als oudste, graaf Coi- ti, de gezant van Italië. Een secretaris is niet benoemd: en de staatslieden die daar bijeen zijn om den Europeeschen vrede te redden, hebben zich tot de stiptste ge heimhouding verbonden. Dat niettemin de telegraaf ons af en toe mededeelt wat er op de vergaderingen behandeld is, achten we louter een goedheid van de heeren, die niet willen dat heel de wereld ver teerd wordt door brandende nieuwsgierig heid. Zoo heeft de conferentie Vrijdag beslo ten de souvereine rechten van de Porte over Egypte te erkennen. Den vorigën dag is graaf Gorti bij den Sultan geweest; hij betuigde het leedwezen der conferentie over de onthouding der Poite, ende hoop, dat zij ten slotte daaraan haar adhaesie zou schenken. Hij voegde er bij dat de conferentie de beste resultaten zou opleve ren voor Turkije en de Mogendheden. Haar doel is te trachten verwikkelingen te voorkomen; zij is niet vijandig jegens Turkije. Konstantinopel werd tot haar ze tel gekozen om gemakkelijk met de Porte van gedachten te kunnen wisselen en vriendschappelijk punt voor punt de te regelen quaesae op te lossen. Er wordt bijgevoegd dat deze mededee- ling een gunstigen indruk heeft gemaakt, en dat van de Porte een antwoord in ver zoenenden geest wordt verwacht. Toch zeker niet dat zij haar meening omtrent de volmaakte nutteloosheid der Conferentie zal opgeven, iets waarvan de verga derde diplomaten zeker ook wel ten volle zijn overtuigd Dat de Sultan er zijn eigen Egyptische politiek op nahoudt, blijkt uit het feit, dat aan Arabi de Medjidié-orde le klasse is getchonken, na zijn ver klaring dat hij met pleizier naar Kon stantinopel zou willen komen, maar dat het leger hem niet wil laten gaan, en aan den Khedive een aandenkeu in d:amanten. In Egypte zelf is het op dit oogen blik en zoolang het duurt rustig. Op een telegram van De Lesseps aan den Minister Ragheb-pacha, met verzoek de veiligheid en het niet storen van den han del in het Suez-kanral te waarborgen, ant woordde Ragheb dat de Regeering de ver plichtingen erkent de rust overal in Egypte te handhaven en voornamelijk in de buurt van het kanaal. Dus zal de veiligheid van het kanaal niet worden gestoord. Toch is men deswegen in Europa niet op zijn ge mak in den laatsten tijd zwierven daar nogal talrijke benden gewapende Arabieren rond, op kameelen zittende. Ook de Khe dive heeft weer iets van zich laten hooren, een nabetrachting op de wanordelijkheden van 11 Juni, met vaderlijke vermaningen aan het adres van Ragheb-pacha en de opdracht om de bedrijvers dier misdaden op te sporen en streng te straffen. Aan den tegenwoordigen toestandzegt Tewfik zonder wedergade in Egypte, moet door afdoende maatregelen een einde worden gemaakt, opdat orde en openbare veiligheid hersteld, de zaken hervat en de vroegere vriendschappelijke betrekkingen tusschen de inboorlingen en de Europeanen opnieuw aangeknoopt worden. Om thans over te gaan tot een ander deel van ons aardig wereldje, waar het ook nog lang niet pluis is, melden we dat te Petersburg weer talrijke en belang rijke arrestatiën van nihilisten, waaronder officieren en dames, hebben plaats gehad: men vond ook in een geheime werkplaats een groot aantal dynamietkogels, bestemd om het kroningsfeest op te luisteren. Het bevestigt zicb, dat met het optreden van prins Tolstoï aan het hoofd van Binnen- landsche Zaken voor de Joden een tijd perk van verademing is ingetreden. De Petersburgsche synode der orthodoxe Staats kerk heeft, op voorstel van den gouver neur generaal van Odessa, aan 32 priesters en kerkedienaars in Zuid-Rusland|, die zich door bijzondere verdiensten in het tegengaan der gruwelen tegen de Joden onderscheiden, belooningen toegekend. De Iersche dwangwet is nog altijd bij het Britsch Lagerhuis in behandeling: al- dagen een draadje of een artikeltje, is een hemdsmouw in het jaar. Op het eind der vorige week was artikel 13, handelende over de bevoegdheid der rech ters om getuigen op te roepen afgehan deld, en aangenomen. Gladstone ontving dezer dagen een deputatie van Schotsche pachters, die hem verzochten ook eens de aandacht te willen vestigen op de agra rische toestanden in het Noorden, waar wettelijke voorziening zeer noodig is. De premier verklaarde dat hij het volkomen met hen eens was, maar dat er aan geen hervormingen op wetgevend gebied kon gedacht worden, voor en aleer het Lager huis zijn reglement van orde had veran derd. Zouder dat is het vruchteloos iets van belang te willen beginnen. Gladsto ne heeft reeds gezinspeeld op de moge lijkheid van een najaarszitting. Zij wil in elk geval de dwangwet, de aehterstallige- pachtenwet, de staatsbegrooting voor het volgend jaar en de herziening van het huishoudelijk reglement in orde hebben. De Fransche Kamer van Afgevaardig den heeft met 264 tegen 154 stemmen het voorstel tot verandering van de eeds formule aangenomen: voortaan zal zij een voudig dus luiden: „lk zweer op mijn eer en geweten," terwijl ook de woorden „voor God en menschen" vervallen zijn. Tegen den zin der Regeering werd ook art. 3 goedgekeurd, waarbij het plaatsen of behouden der godsdienstige zinnebeelden in de gerechtzalen wordt verboden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2