De rammonitor „Adder," vermoe delijk vergaan. Büitenlanclsch Overzicht. Staten-Generaal. Volgens gerucht zijn in een aardappe- lenland te Dinxperloo 4 coloradokevers ge vonden. Een examen-commissie deed dezer da gen, zegt het N. v. d. D.de ervaring op, dat een candidaat, die gevraagd werd wat hij wel dacht van de anti-semitische beweging van onzen tijd, bleek zoo vol komen in zijne studiën opgegaan te zijn, dat het bestaan van Jodenvervolgingen ergens op de wereld hem ten eenenmale onbekend was. Door den Volksraad van den Trans vaal is eene commissie benoemd, die de opdracht heeft aan de regeering een voor stel te doen, in zake het verlevendigen van den handel en andere betrekkingen met Nederland en het maken van een stoomvaartverbinding. Zaterdagnamiddag kwam het treurig be richt dat de rijksjnonitor, Adder comman dant Van der Aa, die laatstleden Woens dag uit IJmuiden naar Hellevoetsluis in zee is gegaan, vermoedelijk is gezonken. Het lijk van den loods Duinker, voorzien van een zwemgordel der Adder, is Zater dag in zee, op de hoogte van Zandvoort, gevonden. Een reddingboei der Adder is te Nieuwediep aangebracht. De bemanning van de Adder bestond uit; E. Simon van der Aa, luit. ter zee 1ste kl. commandant M. Smits, luit. ter zee 2de kl. lste officier; Gr. Borel, luit. ter zee 2de kl. G. Jonckheer, idem; E. van Voorthuijsen, idemA. Lofvers, offic. van gez. 2de kl. W. F. Klompé, offic. v. admiu. 2e kl.M. van der Werf, schipper; J. H. F. van Bal- kum, bootsmansmaat; F. G. Scbultze, 2de stuurmanH. Scholtz, konstabel v. c.G. II. Hirs, 2de timmermanD. van Brederode botteliersmaatJ. C. Lintvelt, 2de schrijver; C. It. Seeger, hofmeester; L. van Rijswijk, scheepskok; J. F. A. van der Hulst, koks maat, J. C. E. Meijer, schoenmaker; H. D. Jansen, matroos le kl.J. D. Davids, id. 2e kl.L. Kremer, id. 2e kl.J. de Maat, matroos 3e kl.J. Reiziger, id.H. Roel- ker, id.J. Jutte id.O. L. Theeuwis id. P. J. J. L. de Ruijter, id.; K. Patijn id.; A. W. A. van Driel, idem; P. van de Vel de, lichtmatroosH. Modderman, idemG. Buijssen, idem; J. C. Baartmans, machinist lste kl.J. P. Holsi, machinist 2de kl. J. Dalmeijer, idem; H. G. Meuldijk, ma- chiuistleerling lste kl. W. C. Hariuck idemP. J. Bridge, idemL. Overstrijd, idom; J. v. Rijsbergen, milicien-vuurstoker F. Ham, idem; K. F. Bouquet, idem; G. Wagenaar, idem; J. Ridmeester, idem; C. L. Beversluis, idem; J. van den Berg, idem; J. Th. vau der Sprong, idem; J. J. Chris- tianie, vuurstoker lste kl.J. Hanenberg, idem 2e kl.J. G. J. van den Berg, korpo raal der mariniers; H. D. van der Pluijm, tamboer 3e kl.L. Jacobs, marinier lste kl.W. Ackerman, idemJ. Smeding, idem 2e kl.H. v.Bronswijk, idem; II. Riemers, idem; J. B. Merk, idem; J. Lenniugs, idem 3e kl.F. J. Michels, idem; J. W. Gaspers, idemJ. Schieveen, idemP. Jager, idem C. A. van Oerle, idem. Uit de omstandigheid, dat het lijk van den loods Duinker voorzien was van een zwemboei, moet men opmaken, dat het ger de wieken van zijnen molen draaien.... 's Avonds ontmoette men op den weg den ouden molenaar zijnen ezel met groote zakken meel beladen voor zich uit drijvende. Goeden avond, baas Cornille, riepen de boeren hem toe; „nog altijd werk voor den molen?" Welzeker, kinderen, antwoordde de oude op vroolijken toon. 't Ontbreekt ons Goddank niet aan werk." Als men hem dan vroeg waar al dat werk van daan kwam, lag hij eenen vin ger op de lippen en antwoordde ernstig: #Stil! ik werk voor den uitvoer En verder kon men niets van hem te we ten komen. Om een kijkje in zijnen molen te ne men, daar behoefde men volstrekt niet aan te denken. Zelfs de kleine Vioette mocht er niet inkomen Als men er voorbijging, was de deur altijd gesloten, de groote wieken steeds in beweging, terwijl de oude ezel voor het huis graasde en eeDe oude magere kat in de zon op het vensterkozijn zat en u met een woedenden blik aanzag. Dat alles had iets geheimzinnigs en gaf de menschen veel stof tot babbelen. Ieder een dacht er het zijne van, maar het al- schip in nood is geweest en de opvaren den zich door zwemmen hebben pogen te redden. De Adder behoort, gelijk men weet, tot de vaartuigen voor binnenwate ren en de kust, welke niet veel storm of zee kunnen verdragen. Het kan dus zijn, dat het schip, hoewel het Woensdag niet zulk een hooge of onstuimige zee is ge weest, niettemin vol is geloopen en ge zonken; ook kan aan aanvaring worden ge dacht, maar in ieder geval moet het ge vaar zeer plotseling zijn opgekomen, daar de commandant anders den monitor wel onmiddellijk met alle kracht op het strand zou hebben gestuurd, in welk geval de opvarenden ten minste gered zouden zijn. De stoombooten Frans Naerebout en Hercules zijn Zaterdag ter opsporing van den monitor uitgezonden. Aan het strand te Egmond zijn eenige zwemgordels aangespoeld, vermoedelijk van de Adder afkomstig. Sedert het eind der vorige week heeft het er al den schijn van, dat in Egypte het kanon aan het woord zal komen. Eeni ge dagen vroeger reeds had Lord Sey mour, de bevelhebber van het Britsch eskader, den gouverneur van Alexandrië doen weten dat, zoo men voortging met het wapenen der forten, hij tot het bom bardement zou overgaan. De werkzaam heden waren toen gestaakt, maar de En- gelschman vertrouwde de zaak niet recht en liet zelfs 's nachts electrisch licht ont steken o'm te zien of men niet in 't ge heim aan het werk was, hetgeen inder daad bleek het geval te zijn. Zondag wa ren de Egyptische troepen zelf op klaar lichten dag bezig den ingang van de ha ven te bewapenen met stukken vangroot kaliberook werden soldaten gezien die loopgraven maakten en kogels van het eene fort naar het andere overdroegea. Nu stel de Seymour een proclamatie op, waarin hij de Egyptische autoriteiten beschuldigt dat zij hun woord verbraken, en de over gave van alle forten eischte binnen 12 uren. Was dat. niet geschied, dan zou hij 24 uren na afloop van den gestelden ter mijn met het bombardement der forten beginnen. Des avonds kwamen alle leden der verschillende consulaten aan boord der oorlogsschepen, na van den Britschen consul een waarschuwing te hebben ont vangen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Arabi- pacha het uiterste zal wagen. Door den Sultan formeel uitgeuoodigd, om te Kon- stantinopel te komen, heeft hij even be- s'ist geweigerd. Derwich-pacha heeft niets in te brengen, en aan den Khedive stoort zich niemand; Arabi alleen is de man. Intusschen maakt de Conferentie aan de oevers van den Bosporus de treurigste figuur die men zich kan voorstellen. Da gen achtereen hebben de heeren daar zit ten zeuren over den vorm, waarin de Sultan zou worden uitgeuoodigd, zich met de interventie in Egypte te belasten, en de voorwaarden waaronder deze zou moe ten plaats hebben. Het is evenwel een feit, dat Turksche tusschenkomst niet meer bij machte is, de quaestie op te gemeene oordeel was dat er in dien mo len meer zakken met guldens dan zakken met koren waren. Eindelijk ontdekte men toch de waarheid en zie hier hoe men er achter kwam. Op eenen avond terwijl de jeugd op de maat van mijne' fluit danste ontdekte ik dat de oudste van mijne joDgens en de kleine Vioette doodelijk van elkander waren. Om u de waarheid te zeggen had ik er niets tegen omdat de naam van Cornille bij ons hoog stond aangeschreven, en daarbij zou ik het aardig gevonden hebben zoo'n vlug vogeltje als Vioette door mijn huis te zien fladderen. Ik wilde echter de zaak spoedig in orde hebben en stapte dus naar boven naar den mole a om er met den ouden grootvader over te spreken. O, die oude toovenaar! U hadt eens moeten zien hoe hij mij ontving. 't Was onmogelijk hem te bewegen zijne deur open te doen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging vertelde ik hem door het sleutelgat wat ik te zeggen had; en al dien tijd terwijl ik mijne zaak zoo goed mogelijk bepleitte zat die oude magere kat boven mijn hoofd te blazen. (Slot Volgt). lossen; ook denkt men wel dat de Groote Heer vriendelijk voor de eer zal bedan ken. Dan zal de Conferentie bedaard en netjes gaan overwegen, of het geen tijd is geworden het herstel der orde ffop te dragen" aan Engeland en Frankrijk, in vereeniging met Italië en Griekenland. Maar juist als men op het punt staat de discussiën over die nieuwe ,/phase" te openen, zal wellicht de telegraaf hun be richten dat zij geen moeite meer behoe ven te doen want dat de poppen reeds aan het dansen zijn. Zoowel uit-Engeland als uit Frankrijk volgen de berichten omtrent de krijgstoe rustingen elkander geregeld op. Hetzelfde Engeland dat, toen in het begin dezes jaars Gambetta een gezamenlijk krachtig optreden voorstelde, allerlei diplomatieke slingeringen vertoonde waartegen de eer lijke gewezen dictator "niet opgewassen was, heeft thans, door de meer weifelende hou ding van De Freycinet, zoo weten te ma- nouvreeren dat het bij het naderend con flict de eerste viool speelt en de Fran- schen zich moeten haasten om achteraan te komen. Op welke wijze er tusschen die Mogendheden, die elkaar gloeiend wantrouwen, iets moet groeien dat samen werking kan verbeelden, is nog niet dui delijk. Rusland bemoeit zich bijzonder weinig met de Egyptische quaestie: slechts nu en dan gaven de offïcieuse bladen korte artikeltjeswaarin het onvoldoende van Turksche bezetting werd betoogdmaar daar bleef het bij. Toch is men, vooral te Berlijnniet geheel gerust over die kalme houding. Er wordt wel gezegd dat Rusland het zoo druk heeft met de nihi listische woelingen, zelfs een oom van den Czaar schijnt thans in de revolutio naire bewegingen betrokken te zijn dat het aan niets anders kan denken maar er is geen geschikter afleiding voor inwendige beroeringen dan een bui- tenlandsche oorlogen daarom kon het best zijn dat Rusland niet zonder pleizier de dingen aan den Nijloever zich ziet ontwikkelen, om, als alles goed aan den gang is, het buiten werking gestelde ver drag van San Stefano eens even voor den dag te halen. Jammer voor Rusland is het, dat de groote Panslavisl, de stout moedige generaal Skobeleff, dezer dagen op jeugdigen leeftijd plotseling is overle den. Zijn verlies wordt levendig betreurd. Het Britsch Lagerhuis behandelt de wet betreffende de achterstallige pachten. Op verzoek van Gladstone is zij spoedeischend verklaard: zij zal dus niet tot zoo einde- looze debatten aanleiding geven als de dwangwet. Deze is thans door het Huis in derde lezing aangenomende laatste dag der behandeling bezorgde de Regeering nog een nederlaag, die in alle andere om standigheden door een Kabinetscrisis zou gevolgd zijn. Door de Regeering was namelijk een amendement Voorgesteld om te bepalen dat de politie 's nachts geen woning mocht binnendringen tot het zoeken naar wapenstenzij er ver moeden was van een bijeenkomst van een geheim genootschap." De opposi tie protesteerde tegen dit amendement, dat door Gladstone in bescherming werd genomen, verklarende hij dat, zoo het werd verworpen, hij zou overwegen wat hem te doen stond. Deze bedreiging had niet het gewenschte gevolg, de nieu we alinea werd met 13 stemmen meer derheid verworpen. Oorzaak was de afwe zigheid van vele Ieren, (aan wie Gladsto ne bij de tweede lezing deze concessie had beloofd,) en die van een groot aan tal liberalen, die weggegaan waren omdat zij geen gevaar voor de wet meer vrees den. Alleen de moeielijke omstandigheden waarin Engeland thans verkeert hebben Gladstone genoopt, verder in de zaak te berusten. In elk geval hij heeft zijn best gedaan om woord te houden. Naar aanleiding van een opmerking in het eindverslag over het ontwerp tot be krachtiging van een handels- en scheep vaart-verdrag met Roemeniëdoor de Commissie van Rapporteurs gemaakt over hel gemis van mededeelingen aangaande de ministeriëele crisis, gaf de Minister van Finantiën te kennen, dat in de zit ting van de Eerste Kamer van j.l. Vrijdag er in den staat v n zaken nog geenerlei verandering was gekomen; zij verkeert nog in denzelfden stand als toen hij aan de andere Kamer mededeelde dat hij een op dracht tot kabinetsformatie van het ge ëerbiedigde Hoofd van den Staat had ontvangen, waaromtrent nog geen beslis sing was genomen, maar eerstdaags zal moeten genomen worden als de parle mentaire werkzaamheden zullen geëindigd zijn. Er waren redenen om bedenkingen te maken tegen zijn op 9 Mei ran de Eerste Kamer gedaan verzoek om de werkzaam heden te schorsen, doch dit was geschiet op grond van de verwachting, dat weldra een definitief Kabinet de regeeringstaak zou overnemen. De heer Fransen van de Putte zou het verstandiger en meer in overeenstemming met onze constitutioneele begrippen heb ben gevonden, indien de Minister niet op 9 Mei de Kamer had verzocht naar huis te gaan. Thans vroeg hij bepaald aan den Minister: tfHebt gij de opdracht tot ka- binets-formatie aanvaard, ja of neen?" Voorts wees spr. op de treurige gevolgen van de verwerping van het handelstrac- taat; allerwege wordt over de werkiDg van het algemeen tarief geklaagd. Hij gaf in overweging, om, zoo wij niet slagen in een vergelijk met Frankrijk, de rechteu op den wijn te verhoogen. De Minister van Financiën zeide dat op dat oogenblik geen nadere verklaring kon worden gegeven over de gevolgen van de opdracht, die hij vau den Koning had ontvangen tot vorming van een nieuw Kabinet. De Minister van Buitenlandsche Zaken, den plicht der Regeering erken nende om, al is zij demissionair, niet sti te zitten ten aanzien van onze handels- relatiën met Frankrijk, zeide dat al het mogelijke gedaan is om nieuwe betrek kingen met dat land in de toekomst voor te bereiden. Eenige wetsontwerpen werden daarna, sommigen met eene korte discussie aan genomen. De voordracht van den heer De Savornin Lohman tot wijziging der school wet werd aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. Vervolgens is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. GEMENGD NIEUWS. De krooning van den Keizer van Rus land is zoo er ooit iets van komt weder uitgesteld tot 1883, De neef des Keizers van Rusland, groot vorst Nicolaas, zoon van 's Keizers oom Konstantijn, die zich als chef der marine heeft berucht gemaakt, zou medeplichtig bevonden zijn aan een revolutionair com plot. Zaterdag is te Baflo, in Groningen, een harddraverij gehouden op eene tot dusver in die streken vreemde wijze. No. 1 moest berijden het paard van no. 2, no. 2 dat van no. 1, no. 3 dat van no. 4. no. 4 dat van no. 3 enz. Het paard, dat het laatst op de baan was, won den prijs. Dit schijnt oppervlakkig dwazer dan het werkelijk is. Daar A. het paard van zijn tegenpartij bereed, zette hij het natuurlijk zooveel mogelijk aanopdat het zijne achter bleef en zoo den prijs behaalde. Het komische van het geval is, dat ieder meedong met een afgeleefden knol, en de eigenaar van het stramste en stijf ste paard de meeste kans had. Behalve dezen kluchtigen wedren werd er ook een gehouden op de gewone wijze, Donderdag is de nestor der flaagscke hotelhouders, de heer Francois Josept Paulez, stichter en eigenaar van 't hute! Paulez in het Voorhout, op 7 öjarigen leef tijd overleden. Te Lonneker, nabij Maastricht, is een wildstrooper, door het afgaan van zijn ge weer, doodelijk getroffen. Hij laat eet vrouw en vijf kinderen na. Dikwijls heeft men op binnenhoven, waar weinig geloopen wordt, veel last vai gras en onkruid, dat tusschen de voegen van de steenen, waarmede de grond ge plaveid wordt, welig opschiet. Het verwijderen daarvan wordt gewoon lijk verricht door een oude vrouw of eet ouden man, die het gras met een stom! mes wegkrapt. Dit middel helpt slecht tijdelijk, en daar de tijd weer aanbreekt dat het gras zich op die plaatsen begitf te vertoonen, willen wij onzen lezers eö middel aan de hand doen, dat probas bevonden is. Men begint daartoe op d' gewone manier eerst het gras en het on kruid uit de voegen te verwijderen e'

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2