Nog iets omtrent de „Adder." Bunschoten. Woudenberg. geboden koopsom niet vereenigen, omdat naar hun oordeel aan den grond eene waarde van minstens f 3 per M2 is toetekennen. Buitendien doet zich bij B. en W. de vraag voor of ver koop nu wel raadzaam is. Ten vorigen jare werd bij het behandelen van de gem.-begroo ting door enkele leden de wenschelijkheid be toogd van de oprichting eener openbare meisjes school, en thans maakt de vraag of de gesub- sidiëerde school aan de eischen voldoet, een punt van onderzoek uit bij de pl. commissie van toezicht, ader rapport eerlang wordt ver wacht. Zonder het advies dier commissie te willen vooruitloopen, verklaren B. enW. zich geenszins voor de oprichting van eene openbare school, doch wijzen erop dat de localen der gesubsidiëerde school, hoe goed ook ingericht bij de hooge eischen tegenwoordig voor de open bare schoollocalen gesteld, daaraan nimmer zullen beantwoorden door verbouwing, zoodat voor eene eventueel opterichten openbare meis jesschool een gebouw behoort te worden daar- gesteld, waarvoor opgemeld terrein in zijn ge heel h. i. in de eerste plaats zou moeten in aanmerking komen. Op de hierboven aange voerde gronden stellen B. en W. den gemeen teraad voor het verzoek, zooals het is liggende, van de hand te wijzen. De heer Zaudijk doet het voorstel om 476 M2 van het aan den scheidingsmuur gelegen terrein aftestaan tegen f 3 per M2. De Voorz. wijst op het door adress. verlangde voorbehoud der keuze van terrein en op het bod van f 2. De heeren v. d. Wall Bake en van Burgsteeden ondersteunen het voorstelZandijk, hoewel de eerste f 2.50 voldoende vond. Hetdoor den heer Zaudijk gedaan voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 st. (de h.h. Scheltus en Groeneboom). 5. Keclame van den heer F. Bauh tegen zijnen aanslag in den hoofdelijkeu omslag, met ont- werp-besluit, daartoe strekkende dat de aan slag op een aanvullingskohier zal geschieden naar de op 1 Jan. bewoonde kamers, in plaats van dien naar het in Febr. betrokken perceel gedaan. Dienovereenkomstig wordt z. h. o. besloten. De Voorz. deelt mede dat de arr.-rechtbank te Utrecht, met vernietiging van het vonnis des kantonrechters, rechtdoende ten principale, op 28 Juni 1.1. aan deze gemeente haren eisch heeft toegewezen, betreffende het vuur-, haven- en tongeld tegen de firma Houtzaager van Veen ingesteld. Voor informatie. Voor het onderzoek van de eerstdaags in te- dienen gem.-rekening c. s. over 1881 worden door den Voorz. tot leden der commissie be noemd de heeren van Burgsteeden, Visser en Groeneboom. Ingekomen zijn: Eene missieve der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, inhoudende dat zij door het aan den gemeenteraad gericht schrijven van de heeren Kollewiju c. s. zich verplicht acht den oorsprong van het daarin opgenomen briefje van haren Voorzitter be kend te maken. Zoodra de commissie besloten had B. en W. te adviseeren een gepromoveerd leeraar aan het hoofd der middelbare scholen te benoemenen de Voorzitter der Commissie bekend was geworden met de persoonlijke denkwijze van den Burgemeester en Inspecteur, deed deze hieromtrent zeer vertrouwelijk mededeeling aan de heeren Kollewiju en Prikken, niet- gepromoveerde leeraren, die overigens, indien zij het voornemen hadden te solliciteeren, zeer zeker gewichtige aanspraken konden doen gelden. De hooge waardeering van ge noemde leeraren bracht er de commissie toe hun tijdig te doen weten dat zij mededin gende naar het directeurschap, gevaar kon den loopen zich bloot te stellen aan eene teleurstelling, welke de commissie op deze wijze dacht te voorkomen. Ontstemd door die me dedeeling, hoewel erkentelijk voor de goede bedoeling waarmee ze was gedaan, gaf de heer Kollewiju den Voorzitter der commissie te kennen dat hij nu ook wenschte ontsla gen te worden van de waarneming van het directoraat en drong erop aan dat het ad vies der commissie hem officiëel zou worden bekend gemaakt, teneinde op de officiëele kennisgeving de aanvraag om ontslag te kunnen gronden. Nog vóórdat de Voorzitter in de gelegenheid was over het verzoek van den lieer Kollewiju de andere leden der commissie te hooren, ontving hij van dezen een schrijven, inhoudende „dat door een dei- leden van de commissie aan eenige heeren in de sociëteit Concordia was medegedeeld dat de commissie van toezicht en de Burge meester het eens waren dat een gepromo veerd persoon tot directeur behoort te wor den benoemd; dat de zaak alzoo niet meer geheim was en hij alsnog officiëele mededee ling verzocht van het besluit der commissie." Aan dit verzoek voldeed de Voorzitter der commissie door middel van opgemeld briefje, onderstellende dat met het bezit van die verklaring niets anders dan het aanvragen van ontslag wierd beoogd. Ter inzage voor de leden nedergelegd op de Secretarie. Mededeeling van den minister van binnen- landsche zaken dat er bij hem geen bezwaar bestaat tegen eene voordracht aan Z. M. den Koning om na uitbreiding van het progym nasium tot een gymnasium, deze laatste* in richting optenemen onder de gesubsidiëerde gymnasia; dat hij bereid is het verleenen van gelijk bedrag als de gemeente voor het pro- gynmasium genoot (p. jn. f4500J te heljpen bevorderen, en eene verhooging van dat'sub sidie in overweging kan genomen worden, wan neer later blijken mocht dat de uitbreidings- kosten te zwaar vallen voor de gemeente. Verzonden aan B. en W. om in overleg met het college van curatoren, de noodige voor stellen aan den gemeenteraad te doen. Koninklijk besluit van 27 Juni, waarbij nader voor een tijdvak van drie jaren, inte- gaan 4 Aug. a. s., ontheffing is verleend van de verplichting tot het oprichten van eene burger dagschool, met bepaling dat aan de burgeravondschool onderwijs zal worden ge geven in de vakken ac, en h der wet op het middelbaar onderwijs en in de be ginselen der technologie. Voorinformatie. Voorstel der commissie van toezicht op het lager onderwijs, betrekkelijk de gesub sidiëerde meisjesschool, lo. om op de door haar aangevoerde gronden alinea 3 en 4 van art. 4 der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs te wijzigen als volgt: al. 3. dat het hoofd der school worde bij gestaan door zoovele onderwijzeressen als de school klassen telt, van welke ééne de rang van hoofdonderwijzeres zal moeten bezitten, alle welke onderwijzeressen door het hoofd der school worden benoemd, ontslagen eu be zoldigd; al. 4. dat het hoofd der school te haren bate mag heffen een schoolgeld van, f 25 jaars voor elke leerling der le en 2e klasse, van f 40 's jaars voor elke leerling van de 3e en 4e kl. en van f 60 's jaars voor elke leerling der 5e en 6e kl.; en 2e. de bestaande localen voor het onderwijs in gebruik zóó te doen veranderen dat voor elke klasse een afzonderlijk locaal zij; of wel meerdere localen voor het geven van onder wijs te doen inrichten. Voorstel van de heeren M. W. Scheltema Ez. en G. de Bont, leden der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, om op de door hen aangevoerde gronden eene open bare meisjesschool voor meer uitgebreid la ger onderwijs opterichten. Beide voorstel len worden aan B. en W. verzonden ter voorbereiding. De vergadering is hierna gesloten. De cursus 18811882, de tweede, die de bizondere, gesubsidieerde school van Mejuffrouw G. J. Mingelen beleefde, is besloten met een openbare les. Allen, die haar met belangstelling en kennis van zaken hebben bijgewoondzullen toestem men, dat de directrice der genoemde school met alle recht roemen mag op de goede resultaten, die de cursus heeft opgeleverd. Zij heeft bewezen den takt te bezitten op een degelijke en onderhoudende wijze hare leerlingen in de verschillende vakken op een flinke hoogte te brengen en dus volkomen voor hare moeielijke teak bere kend te zijn. Ook haar hulppersoneelvoornamelijk de dames Eoldanus en Weenink, heeft getoond er naar te streven het onderwijs zoo onderhoudendpractisch en nuttig mogelijk te maken, en daarvoor in alle opzichten berekend te zijn. Een directrice als Mejuffrouw G. J. Mingelen, die geen moeite en uitgaven ontziet hare vele krachten in het belang der gemeente Amersfooit aan te wenden, mag aanspraak maken op de waardeering van alle oudersdie hunne kinderen aan hare zorg hebben toevertrouwd. Wij verwachten dat het gemeentebe stuur van Amersfoort deze degelijke in richting van opvoeding en onderwijs, k-achtigen steun zal verleenen. De Deurwaarder bij 's rijks directe belastingen te Amersfoort, de heer M. van Praag, is op zijn verzoek overgeplaatst naar Haarlemmermeer. Door het Amersfoortsche departement der M>j tot nut van 't algemeen zijn be noemd tot lid van 't bestaur voor het ziekenfonds de heer M. L. Celosse, voor de huisvlijtschool de heer H. W. Kalff, tot afgevaardigde en plaatsvervangers voor de algemeene vergadering der genoemde Maatschappij de heeren H. W. Kalff en H. W. de Heus. Zaterdag 8 Juli had aan de hoogere burgerschool alhier de jaarlijksche bevor dering der leerlingen plaats. De uitslag is al volgt: Bevorderd van de 1ste naar de tweede klasse met den eersten graad: J. C. Van Gelder en J. G. Van Klinkenberg; met den tweeden graad: G. J. Van Eybergen en P, W. Peters; met den derden graad: E. Van As, J. A. Van Beek, H. Donker en C. Manuel; voorwaardelijk bevorderd: J. Menalda Van Schouwenburg, terwijl 5 leerlingen niet bevorderd zijn. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse met den eersten graad: S. A. Cra mer en A. J. Van der Valk; met den tweeden graad: L. M. M. Ermeling, E. W. J. Groeneboam, D. Limpers, E. Smit, en M. J. Lagerwey; met den derden graad: M. G. Hooi boom, A. Pies, G. A. Rekel en H. G. Schimmel; voorwaardelijk be vorderd P. Elias en P. H. Lamberts, terwijl vier leerlingen niet bevorderd zijn. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse met den eersten graad: D. flakkert en P. P. Holtzschue; met den tweeden graad- A. Van der Plank en J. Kruyff; met den derden graad: A. E. Naudin Ten C'ate, H. De Heus en C. O. Heuve- link; voorwaardelijk bevorderd: fl. W. P. Van Winter, terwijl zeven leerlingen niet bevorderd zijn. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse met den derden graad: A. Kruimel en J. P. C. Leiuwebervoorwaardelijk bevorderd: P. W. Menalda vau Schou wenburg en H. C. J. Strengnaertsterwijl één leerling niet bevorderd is. BINNENLAND. Luitenant E. Simon van der Aa, de commandant, was een bijzonder bekwaam zee-officier; jaren lang was hij als leer aar aan het instituut verbondenslechts enkele maanden geleden voltooide hij zijn belanrijk werk in twee deelen over de stuurmanskunst. Hij stond op het punt om kapitein-luitenant te worden en was daartoe met het commando van de Adder belastzijn leeftijd moet ongeveer 32 a 33 jaren zijn geweest; hij was in 1872 officier geworden en had een schoone loopbaan zoowel achter als vóór zich. Aan het ministerie vooral stond hij om zijn stiptheid en kunde zeer hoog aangeschre ven. De officier van gezondheid A. Lofvers was nog slechts acht dagen aan boord en eerst voor enkele weken te Groningen tot arts gepromoveerd hij was nog jong maar zijn studiejaren gaven recht op de beste verwachtingen, die thans mede door de zee zijn uitgewischt. In waarheid u i t g e- w i s c h t zegt het Rott. NwsbL, zooals zij alles uitwischt wat onder haar bereik komt, alleen de sporen der tranen niet, die daar worden geschreid door zoovele ouders, broeders, zusters, bloedverwanten en vrienden, die in rouw gedompeld zijn door een ramp, welke misschien had kun nen worden voorzien en voorkomen. Nog zijn de lijken gevonden van C. H. Hirs, 2e timmerman; J. C. E. Meijer, schoenmaker, R. J. J. L. Ruyter, matroos, E. van Voorthuyzen, luitenant ter zee Smids, id. Volgens opgave van Schipper Paap, die van Zandvoort naar Scheveningen visschende was, heeft deze onder weg op zee ontmoet een 10-tal lijken, die bij elkaar, als het ware op een hoop dreven, waarvan enkelen als heer (zoo hij opgeeft) gekleed waren. Hij had pogingen aangewend om er aan boord te krijgen, doch dit was hem niet gelukt. Een lijk had hij aan het overhemd gegrepen doch het was weder geslipt. Urker visschers hebben bij Vlieland en Terschelling lijken zien drijven; //gemoeds bezwaren" schijnen het opvisschen belet te hebben. De ramschepen Schorpioen, Buffel en de stoomboten Hercules en Brans Naere- bout met eenige zeilvaartuigen, blijven de Noord- en Zuiderzee doorkruisen, ter op sporing van lijken of wrakhout, van de Adder afkomstig. De Frans Naerebout met den luit. ter zee Nijgh aan boord eu den stuurman Den Duik zal de plaats op zoeken waar de Adder vermoedelijk gezon ken is, tusschen Terheijden en Schevenin gen, ongeveer 1/i mijl van den wal. Men schrijft uit IJmuiden: Bij de begrafenis der mariniers was de burgemeester op de begraafplaats aanwezig. Door een officier der Marine werd een krans op de lijkkisten neergelegd en eene korte rede uitgesproken, waarin eenvoudig de feiten werden geconstateerd en de hoop uitgesproken, dat Nederland voortaan voor een ramp als deze mocht gespaard blijven. De Adder was een ijzeren rammonitor 2e klasse en moest dienen tot verdediging van onze kusten, zeegaten enz. Zij was te Amsterdam op stapel gezet, in 1870 en te water gelaten in 1871. Haar diepgang be droeg 27 dM.; zij voerde 2 getrokken kanonnen van 20 cM., had een stoom- vermogen van 140 paardenkracht, en haar bemanning was oorspronkelijk vastgesteld op 118 koppen. Wij lezen in 't Handelsblad: De jongste Zuid-Afrikaansehe mail bragt den hoogleeraar Dr. P. Harting twee fraaie albums. Een daarvan is gevuld met Afri- kaansche gezichten en de andere met de beeldtenissen van eenige vrienden in den Oranje-Vrijstaat. Door toedoen van de heeren Mr. Reitz en Dr. Brill zijn er in den Oranje-Vrijstaat gelden verzameld tot den aankoop dier albums, om daardoor den hoogleeraar Harting een klein stoffe lijk bewijs te geven van dankbaarheid we gens de door hem betoonde belangstelling in den jongsten Transvaalschen oorlog. De heer Olland heeft beide albums voorzien van het wapen van den Oranje-Vrijstaat en een net opschrift: Aan den WelEd. Hooggel. Heer, Doctor P. Harting door eenige vrienden uit den Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. Het bombardement van Alexandrië is Woensdagochtend hervat, maar de dikke nevel eu de hevige windwaardoor een zware branding werd teweeggebracht, hin derden de operatiën, die toen voornamelijk gericht waren tegen de Egyptische forten aan de havenkom. Deze beantwoordden nog het Engelsche vuur, maar zwak en onge regeld, de andere forten zwegen nagenoeg alle, ofschoon bleek dat de Egyptenaren bij nacht enkele beschadigde deelen heb ben hersteld. Het Khediviale paleis brandt voortdurenden andere zware branden teisteren Alexandrië. Zoodra de nevel zou opgetrokken zijn waren de Engelschen voornemens te landen, om het geschut van verschillende batterijen te vernagelen. Het vuren duurde Dinsdag ruim tien uren. Het Engelsche eskader heeft de forten van Alexandrië zoo goed als vernietigd, en wanneer het werk der verwoesting vol voerd is, zullen de forten waarschijnlijk worden bezet door de Engelsche troepen, die zich daar zoo zullen inrichten, dat zij zich ook verdedigen kunnen. Het bombardement is aangevangen op uitdrukkelijken last der Engelsche Re geering, want voor admiraal Seymour den eersten kogel afzond, telegrafeerde hij nrar Londen, daar hij, met het oog op het wisselend gevoel van Gladstone, zeker wilde gaan. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 7 o uli. Gerarda Marianna, d. van Jan van Keulen en Elisabeth van Bokhorst. Johanna Gerarda, d. van Gerrit van Ginkel en Johanna Kooiman, Alijda Maria, d. van Jan Hendrik Keizer en Johanna Yet. 10 Juli. Theodora Cornelia, d. van Izak van Kalle veen en Jacoba van Doorn. 11 Juli. Petrus, z. van Hendrikus van Hoejen en Hendrika Overbeek. 12 Juli. Eildeit Ludwig, z. van Wandert Brandsen en Johanna Meeuinga. 13 Juli. Marigje Alijda, d. van Arnoldus van Bottenburg en Maagje Bassa. Gehuwd 12 Juli. Nicolaas Vlug ^n Willemina Vredeling. Erans van Keu len en Hendrika Bredana van Mourik. Overleden7 Juli. Willem van den Broek, 3 m. Evefarda Land, 57 j. echtg. van Adam Smit. 8. Gerrit van Binnendijk, 83 j. wedr. van Antonia de Neeling. 9 Juli. Sara Cohen, 85 j. ongeh. Een lev. aang. kd. m. g. van Jacobus Willebrordus Wiedenbrugge en Maria Cecilia Margaretha van Ellekom.—- 11 Juli. Jannetje van Dijk, 10 j. -A Woutertje van het Walterveen, 64 j. wed. van Teunis van de Pol. 12 Juli. Ger rit Diederik Budde, 71 j. echtg. van. Johanna Margaretha Brouwer. Bevallen: 6 Juli. Evertje Bartog-, vr. Arian van de Groep. Bevallen: 12 Juli. Dirkje de Koning, geb. van Gaaien, d. 18. Antje ter Maaten, geb. Broekhuizen, z.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2