NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Bnslotn, Bans, HaneU, Hoevelaken, HooM Lensden, Soest, Zaterdag 5 Aug. 1882. Na vijftien jaar. No. 62. Elfde Jaargang. Uitgever: A. Hf. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §l/2 uur des Woens dags en Zaterdags. BEN NO BRAUN. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent, Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdag». te Amersfoort. Advertentiën van 16 regel0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ruim een maand geleden werd door de Arrondissemenls-rechtbank te Utrecht een voor onze gemeente zeer gewichtige uit spraak gedaande bevestiging namelijk van haar recht tot heffing van vuur-, ha- ven- en tongeld op de rivier de Eem, tegen de weigering van de firma Hout- zaager en Yan Veen, als gedaagde. Naar verzekerd wordt, doch wij willen er geenszins voor instaan dat het zoo is, schijnt de verliezende partij cassatie te hebben aangeteekend bij den Hoogen Raad. Ofschoon het voor derge lijke quaesties van publiekrechterlijken aard altijd goed is, dat er een beslissing in de hoogste instantie wordt verkregen, meenen we foch als onze overtuiging te mogen uitspreken, dat het goed recht der gemeente thans boven eiken redelijken twijfel is verheven, en dat de Hooge Raad niets anders zou kunnen doen, dan het vonnis van de Utrechtsche Rechtbank be vestigen. Ieder, die de ook in ons nummer van 1 Juli medegedeelde uitspraak onbe vooroordeeld leest, zal wel tot dezelfde conclusie komen. Dat wij deze zaak nu nog eens bespre ken, heeft een reden buiten de gevallen uitspraak gelegen. Wij willen de quaestie van het vuur-, FEUILLETON. NOVELLE VAN 4) //Ja, niet waar Men kan het mij vol strekt niet meer aanzien, dat ik eenmaal candidaat in de theologie was, vindt ge wel vroeg Joseph met een ironisch lachje. z/Neen, waarlijk niet. Kom nader, gij hebt mijne vrouw en dochters toch immers voor uw vertrek gekend Hier, dit is Martha en die daar ginds Elsa. Maar ga toch zitten, gij zult wel vermoeid zijn van de reis." Over Josephs gelaat verspreidde zich een donkere blos bij deze koude ontvangst des broeders. Met een licht hoofdknikken be antwoordde hij den stijven groet van Martha en dien van de verbaasde moeder, die onafgebroken de oogen op haren man gevestigd hield, als wilde zij in zijn ge laat lezen, hoe zij zich tegenover den schoonbroeder te gedragen had. Een bitter woord scheen aan zijne lippen te zullen ontsnappen. Daar greep plotseling eene teedere hand de zijne en eene lieve, vrien- haven- en bakengeld op de Eem niet be schouwen van het standpunt van recht, doch meer het oog gevestigd houden op de gemeentebelangen en op de billijkheids- vraag. De tijden,' toen men tollen onder wel ken naam ook, beschouwde als persoon lijke baten, als bronnen van inkomsten voor particulieren of corporatiën, zijn voor bij. Wie nu nog heffingen van dien aard in stand houdt, doet zulks ten bate van het algemeen, en om de onderhoudskos ten van het object der heffing te kunnen bestrijden. Alzoo is Amersfoort zedelijk verplicht, de opbrengst der vuur-, haven en tongelden in haar geheel aan te wen den tot verbetering van de rivier de Eem, niet slechts voor zoo verre zij op het grondgebied der gemeente stroomt, maar nog verder, tot aan de uitmonding. Amers foort behoort zorg te dragen dat de schip pers, van wie de heffing gevorderd wordt, zonder eenig bezwaar kunnen naderen. De vreemdeling mag niet worden geëx ploiteerd ten bate onzer gemeentelijke financiën: dat is in volkomen strijd met den geest des tijds. Elk gemeentebestuur, dat de handelsbelangen der ingezetenen behartigt, doet al het mogelijke om de nadering der schepen gemakkelijk te ma ken, als het kan kosteloos, zoo niet dan slechts tegen betaling van de ten be hoeve der schipperij gedane uitgaven. Wordt dit in het oog gehouden, en wij zien geen enkele reden waarom ons gemeentebestuur een andere zienswijze zou mogen volgen, dan veroorloven wij ons het volgende in overweging te geven: 1. De rivier de Eem is slecht. De on- delijke stem zeide //Wees welkom in het vaderland, oom, wij zijn zeer blij, u weder te zien." De klank van deze welluidende stem werkte als met tooverkracht op Joseph en verdreef zijne woede. z/Ik dank u, Elsa," sprak hij liefkoo- zend, terwijl hij zijne hand over de zacht bruine lokken van het meisje liet glijden, z/ik dank u hartelijk, kind, voor dezen welkomstgroet. Misschien ware het beter geweest," vervolgde hij, zijnen broeder aanziende//zoo ik u vooraf van mijne komst verwittigd hadmen vervreemdt van elkander na zulk een langen tijd. De hoofdzaak echter is, of ik u ongelegen kom, want in dat geval i/O neen, volstrekt niet, viel de an dere hem min of meer stamelend in de rede. //Wilt gij ook soms de een of andere verfrissching hebben, want 't duurt nog een poosje vóór wij het avondeten gaan gebruiken z/Ik dank u, alleen zoude ik gaarne een glas water van u willen verzoeken." Elsa snelde heen, om het verlangde te balenterwijl Joseph haar met de oogen volgde. De inspekteur had hem goed on derricht. De gang van het meisje was on regelmatig doch haar gelaat had een al lerbekoorlijkste uitdrukking. z/Komt gij ver hier vandaan?" vroeg I diepte is toenemende, de vaargeul eng, een enkele boomstam kan de vaart be- lemmeren De vermeerderde stoomvaart- j beweging kan zich niet genoegzaam van I deze rivier, die een der hoofdaderen van i onze plaatselijke welvaart moest zijn, be dienen. De verantwoordelijkheid van dezen min gunstigen toestand rust op het ge meentebestuur van Amersfoort, die alleen gerechtigd is tot het heffen van bijdragen voor onderhoud. 2. Om duurzame verbetering aan te brengen, is meer noodig dan de betrek kelijk geringe som, die jaarlijks daaraan wordt besteed. Het is dringende behoefte, de geheele rivier uit te diepen, het vaar water te verruimen, en alzoo onze gemeente voor alle binnenvaartuigen met zeil- of stoomvermogen toegankelijk te maken. Dat kan niet anders geschieden dan door het uitschrijven eener leening. Rente en een kleine aflossing moeten gevonden wor den uit de opbrengst der vuur-, haven- en tongelden. 3. Is dit eenmaal geschied, dan zal aan den eenen kant de toevloed van schepen grooter worden, terwijl aan den ande ren kant de gewone onderhoudskosten niet hoog zullen behoeven te zijn. Er is dus meerdere opbrengst der gelden tegen mindere behoefte daaraan. De gemeenteraad kan het tarief dan trapsgewijze verminderen. 4. Inmiddels kan al het mogelijke ge daan worden, om het Rijk te nopen, het onderhoud en beheer der rivier de Eem over te nemen. Is zij eenmaal in goeden staat, dan zal daartegen minder bezwaar worden gemaakt, dan bij den hedendaag- schen, hoogst gebrekkiger) toestand. Wij de onderwijzer naeenige oogenblikken van pijnlijke stilte. //Uit Brazilië." z/Hm, ik hoop, dat het u daar goed is //Zoo tamelijk," antwoordde Joseph met een lachje, hetwelk den broeder niet ont ging. z/En wat voert u naar Duitschland terug z/Dat heb ik u reeds gezegd. Het ver langen om nog eenmaal het dierbare vader land en mijn geliefde betrekkingen weder te zien." Martin lette niet op den spottenden toon, waarmede deze laatste woorden ge sproken waren. Hij was te zeer met zijne eigene gedachten bezig. Dat de opgegeven reden de eenige was, die hem hierheen gebracht had, geloofde hij niethij moest dus zien te ontdekden, of het geen ar moede was, die hem naar zijne //lieve betrekkingen" teruggevoerd had. z/Wat hebt gij daar ginds al zoo bij de hand gehad vroeg hij eindelijk. ,zO, van alles. In den vreemde vraagt men niet wat men vroeger geweest is of geleerd heeft. Aanpakken maar, dat is de hoofdzaak. Het laatst was ik tuiman." z/Eene schoone bezigheid moet ik zeg gen," merkte Martin spottend aan, ter wijl Martha medelijdend hare schouders zouden het zelfs onverantwoordelijk vinden, als de Staat het nu deed, terwijl Amers foort wel de lusten heeft van het beheer, doch zich om de lasten niet genoeg be kommert. 5. Is dit resultaat verkregen, dan be hoort de gemeente ook af te zien van ver dere heffing. Vermoedelijk zou dit wel in de onderhandelingen met het Rijk worden bedongenmaar zelfs, indien dit niet zoo ware, dan zou er vrijwillig afstand van gedaan moeten worden. We zouden dan hebben: vrije en ge makkelijke gemeenschap met de Zuiderzee. En welke voordeelen daaruit voor het handelsverkeer zouden voortvloeien, springt zóó in het oog, dat we ons ontslagen kunnen rekenen van de zorg, dit in bij zonderheden aan te wijzen. Die toekomst is bereikbaar, als het Ge meentebestuur, dat in zoo menig opzicht toont een open oog te hebben voor de belangen onzer burgerij, in tijds de noodi- ge maatregelen neemt. Hetgeen wij vragen is een financiëele operatie die Amersfoorts toekomst waarborgt. Amersfoort kan wor den //een levende stad der Zuiderzee," de landing- en ladingplaats voor onze geheele provincie en haar naaste omgeving. Daar entegen is het misschien nog gemakkelij ker, dat voordeel mis te loopen. Men be hoeft dan ten opzichte van de Eem slechts het status quo te handhaven. De schippers en handelsfirma's zullen dan met toene- menden wrevel de bedoelde gelden bijpas sen, en eindelijk het oogenblik zege nen waarop zij een beter en geschikter terrein van werkzaamheden kunnen kiezen. En dan adieu Amersfoorts welvaart 1 ophaalde en hare moeder een blik vol beteekenis toewierp. //Het is ongetwijfeld een voordeelig iets, niet waar Voordee- liger, denk ik, dan hier." z/Dat is te zeggen, een eigene bloem- kweekerij rendeert ruim zoo goed ginds, als eene schoolmeestersbetrekking hier. Het komr er maar op aan, of men zijn werk goed verstaat, daar ginds even goed als hier." Op het voorhoofd des oudsten broeders vertoonde zich eene donkere schaduw van kwalijk verborgen spijt, en hij wilde eene hatelijke aanmerking maken, toen juist Elsa het gewenschte vocht binnen bracht. z/Ik dank u, liefste. Kom, zet u hier eens naast mij nederik heb in lange jaren niet het geluk gekend, iemand naast mij te hebben, die mij toebehoort. z/Dat is uw eigen schuld," kon Martin niet nalaten te zeggen. //Gij hadt betere vooruitzichten dan ik. Hadt gij gebruik willen maken van de voordeelen, die u door anderen werden aangeboden, dan z/Dan was ik nu een welgesteld gees telijke geweest, wilt gij zeggen, niet waar vervolgde Joseph. Ik dank u voor de terechtwijzing, doch ik moet u zeggen, dat ik mij in mijne tegenwoordi ge omstandigheden veel gelukkiger gevoel. Onze karakters zijn zeer verschillend en ik zou niet gaarne met u willen rui-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1