Wedrennen te Bussum. OFFICIËELE PULICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, in aanmerking nemende dat onderscheidene militaire troepen op den 29, 30 en 31 Augustus en den 1. Sep tember aanstaande deze gemeente bezoe ken en alhier nachtverblijf houden; Heriuueren den ingezetenen hunne ver plichting om ingevolge art. 12 der wet van den 14. September 1866 (Staatsblad No. 138) zelve de inkwartiering en het onderhoud te verschaffen, en maken hen tevens opmerkzaam op hunne bevoegdheid te ruilen met of uittebesteden bij de per sonen voorkomende op de in art. 17 der aangehaalde wet bedoelde lijst, mits zij van den wensch daartoe, onder opgave van naam en woonplaats dergenen met wie de ruiling of ten wier huize de uit besteding geschiedt, aan den Commissaris van inkwartiering kennis geven vóórdat de uitreiking der biljetten aan de man schappen is geschied, bij gebreke waarvan de ingezetenen verplicht' ziju aan de vor dering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Amersfoort, den 2 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter keunis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's Rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het patent recht over het dienstjaar 1882/83 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 4. Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth., lo. Br. Amersfoort, den 5 Aug. 1882. Zondag e. k., 6 Aug., zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort worden geleid door D,. J. A. Beijerman, predikant te Leiden. Den Heer Dr. B. J. Goossens, leeraar in de Natuurkunde, Mechanica, Kosmo graphie en Technologie aan de H. B. School alhier is als zoodanig benoemd aan de H. B. S. met vijfjarige» cursus te Leiden. De 24e verjaardag van^fl. M. de Ko ningin is Woensdag te dezer stede op de gewone wijze gevierd. Prof. J. J. van Oosterzee is Vrijdag avond te Wiesbaden op 65-jarigen leeftijd overleden. In 1841 trad hij op 24-jarigen leeftijd voor 't eerst als predikant te Eemnes- binnen op, van daar ging hij naar Alkmaar, om m 1844 een beroep naar Rotterdam aan te nemen, waar bij tot. 1863 bleef. Behalve zijn uituemenden stijl, zijne len, Martin." //Mag ik u niet iets aanbieden, waarde zwager viel het bedrijvige huismoedertje in. Maar Joseph schudde het hoofd en zeide met forsche stern z/Ik dank u, werkelijk." z/Ook niet een paar van onze peren i Zij zijn overheerlijk." z/Wees toch stil, moeder," fluisterde Martha haar in het, oor, terwijl Martin haar eenen blik toewierp, die haar het zwijgen oplegde: Denkt gij hier nog lang te blijven ging laastgenoemde met examen voori, want hij verlangde te weten, wat zijn broeder van plan was te doen. "Dat weet ik zelf nog uiet al naardat net mij bevalt. Ik heb tijd in overvloed." z/Hm ja, dat kan ik wel denken." //Misschien vestig ik mij hier wel voor goed," antwoordde Joseph, die, nadat hij zijn eerste gevoel van verbittering over wonnen had, er groote pret in scheen te vinden, zijnen broeder in het nauw te jagen. //Het zal er van afhangen, of zich hier de een of andere gelegenheid, om aan den kost te komen, voor mij opdoet. Wellicht zoudt gij mij aan iets kunnen helpen Wordt vervolgd.) zacht moedigheid en humane levensrichting, wordt van professor Oosterzee geroemd zijn onbegrijpelijk sterk geheugen, waarvan tal van voorbeelden worden aangehaald. Wat hij eenmaal las, onthield hij altijd; wat hij eens gezien had, herkende hij ter stond; meer nog als redenaar en stylist beroemd, dan als godgeleerde, verwierf hij zich toch ook door zijne werken op 't ge bied der theologie een algemeene vermaard heid. Treffend is, vooral met het oog op dezen onvervvachten dood, die hem nochtans niet onvoorbereid trof, een der laatste voort brengselen van zijn dichterlijken geest, door hem. onder den titel van//Een d o o d b r i e f in den herfst" in het Evangelisch jaarboekje //Magdalena" van 1882 ingezonden. Het is van den vol genden inhoud: De dood heeft mij een brief geschreven, Ik las hem op het dorrend blad, Dat, door den stormwind voortgedreven, Op 't vensterglas heeft post gevat. Daar las ik: //Wandlaar, rep uw schreden! Uw Avond komt, uw nacht daalt neer. Doe wat gij nog kunt doen op heden, Want morgen daagt u dra niet meer. Torsch willig, wat gij nog moet dragen Haast valt het kruis uw schouders af. En wacht van 't eeuwig welbehagen Uw kroon aan de andre zij van 't graf!" En 'k schreef terug: ,/Dank, sc'nrikbre koning Dat gij uw vroeden onderdaan Bij 't naadren van zijn laatsten woning Een kalmen blik vooruit doet slaan. Ik hoor het ruischen van uw voeten, Maar 'k sidder voor uw aanblik niet. 'k Mag als Bevrijder u begroeten Die mij voor onrust ruste biedt. Breek mij dit hart, verdoof mijn zinnen, Ja, blusch mijn laatsten levensstraal Verwonnen zal ik overwinnen En dood, waar blijft uw zegenpraal?" Te Utrecht is gisteren het stoffelijk overschot van wijlen Prof. Oosterzee met veel plechtigheid en in tegenwoordigheid eener aanzienlijke schare van belangstellen den ter aarde besteld. Een aantal hoogleer aren, predikanten en studenten volgden de lijkbaar. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door Oosterzee's ambtgenoot Prof. Doedes, en vervolgens door Ds. Theesing, uit Rotterdam, de predikanten Wolf, Koningsbergen en de Koe, uitUtrechf, door een der theologische studenten, tèr- wijl Ds. J. J. L. ten Kate, uit Amster dam, en Ds. Muller Massis, uit Gronin gen, hunne gevoelens in poëzie uitspraken. Een der zonen van den betreurden over- verledene sprak daarna een woord van dank. Een menigte kransen dekten de lijkkist. Donderdag 3 Augustus. Van alle kanten komeu harddravers en renpaarden naar het renperk stappen. Deze dieren ziju in het algemeen kalm. Zij darte len of hinneken niet, maar stappen voort met eene kalme waardigheid, welke denkeu doet aan zelfbewuste kracht. De hemel ziet er vrij bewolkt uit. Maar 't waait gelukkig stevig. Niet te warm en niet te stoffig. De baan is prachtig hard en de paarden blijven kalm. Het publiek komt van alle kanten toe- stroomen. Allerlei voertuigen komen aan, burgerlijk bestuurd en bespannen niet minder. De lange volle treinen lossen hunnen le venden inhoud op de uitstekende stations inrichting nabij het terrein gemaakt. Iutusschen is het merkbaar, dat de belang stelling in de wedrennen minder wordt. Prinses Hendrik met hare zuster, de Prin ses van Oldenburg, arriveerden te half een op het terrein, Onmiddellijk begon de wedstrijd tusschen de voor sjeezen bespannen dravers. De uitslag is als volgt: I. Koningsprijs. Harddraverij voor inlandsche paarden, toe- behoorende aan Nederlanders, ingespannen voor Hollandsche sjeezen, rijders in nationaal costuum. Afstand 1000 Meters. Prijs: een gouden zweep door Z. M. den Koning aan geboden, en 250. Premie 100. Inleggeld 10, waarvan tweederde gevoegd wordt bij den prijs, en eenderde bij de premie. Min stens 3 paarden aan verschillende eigenaars toebehoorende moeten aan den wedloop deel nemen, of de prijs wordt niet uitgereikt. Prijs: Willem III, eigenaar C. Brommer, te Zijpe. Premie: Koningin, eigenaar G. Rees, te Dordrecht. De derde aankomende was Emma, eigenaar A. de Ridder te Buiksloot. Koninklijke namen voor een Koningsprijs. II. Handicap. TVedren voor Paarden van alle landen en rassen, op de vlakke haan. Afstand 1600 Meters. Ingelegd 50. Forfeit 25. Prijs f 200 en tweederde der iuleggelden en For feits. De tweede aangekomene ontvangt een derde der iuleggelden en Forfeits. De derde ontvangt de iuleggelden terug. Winners van een Plate of Sweepstakes van 800 of daarenboven, na bekendmaking dei- gewichten, dragen U/2 kilo extra, van 1800 of daarboven 3 kilo extra. PrijsBoraine, eigenaar Vicomte de Buis- seret, te Casteau. Premie: Etoile dor, eige naar Bauschau, te Gent. De derde aanko mende was Vollante, eigenaar J. Petersen, te Amtserdam. Een jong Hanuoversch officier, die de wed rennen kwam bijwonen, is tengevolge van onvoorzichtigheid bij de drukte van het trein verkeer te Hilversum aangereden door een trein, waarbij - hem de beide beenen werden stuk gereden. Naar men zegt zou hij reeds overleden zijn. BINNENLAND. Zondag a.s. keert het Koninklijk gezin op het Loo terug. Het 4de congres van leeraars en be stuurders van inrichtingen van blinden, dat te Frankfort gehouden is, heeft de medaille van verdienste toegekend aan den oud-zeeofficier, den heer Oorver Schuyt, te Sneek, voor het uitvinden van een schrijfmachine voor blind geworden per sonen, waartoe hij zelf behoort, en die algemeen zeer practisch bevonden werd en zeer de aandacht trok. Te Dieren is na de oprichting van de Rijks-postspaarbank de particulaire spaar bank opgeheven. z/Nadat minnelijke pogingen vruchte loos bleven," zegt het A. v. d. D., //heeft de Minister van Justitie den duivenscbiet- wedstrijd in het belang der openbare orde verboden. De fungeerende directeur der Rijkspolitie, advocaat-generaal Jolles, is met de uitvoering van dit besluit belast en vertrekt naar Haarlem en vandaar, met voldoende macht, naar Hillegom, om het verbod van den Minister en de open bare orde te handhaven. Baron de Constant, raadsheer in het Nederlandsch gezantschap te Parijs, heeft aan de Fransche grenzen geduelleerd met den heer Paulze d'Ivoy, een gewezen at taché. De reden was, dat de heer Constant mijnheer d'Ivoy was voorbijgekomen zonder voor hem zijn hoed af te nemen. Mijnheer d'Ivoy heeft nu, in plaats van een groet, twee flinke degenstooten opgeloopen. Aan den componist Nicolaï te 's Hage is door den Volksraad van den Oranje- Vrijstraat een som van f 300 geschonken, als bewijs van erkentelijkheid voor de door hem vervaardigde compositieeen Vrij- staatsch Volkslied. BUITENLAND. Arabi Pacha moet door telegrammen, welke hij over Syrië ontvangt, uitstekend op de hoogte blijven van 't geen in En geland ten aanzien van Egypte en de Britsche expeditie daarheen besloten wordt. Uit Siout wordt gemeld, dat Arabi in een manifest verklaard heeft, dat hij een ingeving van den Profeet verwacht, wie Khedive moet worden, ter vervanging van Tewfik Pacha. Het zou zeker al zeer onbeleefd van den Profeet zijn, als hij Arabi diens eigen naam niet influisterde. Het aantal christenen, vermoord te Dammannoer, Tantah en Mihalle wordt op 550 begroot. De ex-Zoeloekouing Cetewayo is in Engeland aangekomen. Op de muren van de woning des bur gemeesters en van verscheidene anderen hu :zen te Marseille vond men Zondag nacht de woorden //Vive le roi" (leve de koning) geschreven. Het ingestelde onder zoek bleef vruchteloos. Er zijn jl. Zondag te Berlijn vier lei ders der sociaal-democratische partij, in een tapperij, gevangen genomen. Men vond in hun bezit, behalve aanzienlijke geld sommen, ook lijsten, waarop aanhangers der richting voor belangrijke sommen had den ingeschreven. Te Venetië heeft men een aardbeving waargenomen die 5 seconden aanhield. In Italië moet den zoon van den held Garibaldi, Riciotti, een leger bijeenbren gen, om Arabi in Egypte te gaan helpen. GEMENGD NIEUWS. In de zitting van verleden Vrijdag van de civiele rechtbank te Charleroi heeft een droevig voorval plaats gehad. De ad vocaat Lamothe werd door een beroerte getroffen, terwijl hij aan 't pleiten was. Hij had zooeven gezegd: ffIk ga nu lezing geven, mijnheeren, van eenige belangrijke stukken," en boog zich om in zijn dossier te zoeken, toen hij eensklaps zoo ernstig ongesteld werd, dat hij nog slechts den tijd had om te stame len: //Verschoon mij mijnheeren.Na deze woorden viel hij dood neder. Maria Christina de Leeuw te 's Hage, heeft het Donderdag tot haar honderdste veroordeling wegens dronkenschap ge bracht. Het kantongerecht veroordeelde haar tot 3 dagen gevangenisstraf. Daar dit merkwaardig cijfer van 100 nog wel door haar zal overschreden worden, is er alle kans, dat zij ten slotte naar een bedelr rsgTsticht zal opgezonden worden. Te Harlingen zijn eenige matrozen ge arresteerd van een aldaar in de haven liggend schip. De ellendelingen hadden o. a. te Midlum een kalf de oogen uit gesneden. Vlaardingen werd dezer dagen vereerd met het bezoek van een reigezelschap, met eigen rijtuigen reizend, dat ons land doortrekt, om dubbeltjes van 1863 te zoeken. Maandag vertrok het naar Kethel en Spaland, nadat een groentevrouw, die bedoelde dubbeltjes had trachten te leveren, gedurende het uitzoeken, door een vrouw van het gezelschap voor f 35 was besto len. Men zij dus op zijn hoede tegen die dieven. Te Sittard is Donderdagavond in den stoommolen van den heer Roufs Bergmans de opzichter Cremers, terwijl hij bezig was met vastdraaien van een schroef, met het in beweging zijnde rad in aanraking ge komen, waardoor zijn hoofd en zijn rech terschouder geheel verpletterd werden. De ongelukkige was terstond een lijk. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. Op het eiland Krestowsky, dicht bij Petersburg, heeft Maandag een brand ge woed, waarbij 50 villa's en de brug, die dat eiland met Jelazin verbindt, een prooi der vlammen geworden zijn. In een krankzinnigengesticht bij Phila delphia - heeft een der verpleegden zich zeiven genezen door 41 dagen te vasten. Hij had zich vast in het hoofd gezet, dat dit het middel voor hem was om te her stellen, en hij weigerde, hoe men ook er op aandrong, eenig voedsel te gebruiken. Evenals Dr. Tannes, leefde hij al dien tijd alleen van water. Den twee-en-veer- tigste dag begon hij melk te gebruiken en hield dat vol tot den een en vijftig sten, toen hij wat vruchten er bij begon te nemen. Zoo ging hij drie weken voort, waarna hij meelspijzen ging gebruiken. De patiënt, die niet gevaarlijk krank zinnig was en soms heldere oogenblikken had, was vroeger een gulzig eter. Hij is na zijn vasten wel verzwakt, maar schijnt hersteld te zijn en zal waarschijn lijk eerlang uit het gesticht ontslagen worden. BURGERLIJKE STANDFN. Amersfoort. Geboren29 Juli. Christiaan, z. van Johannes Meijer en Maria Jacobs. 31. Antonius Jacobus, z. van Jacobus van Barlingen en Hendrika Bernardina Boom houwer. 1 Aug, Cilia, d. van Frede- rik Lappain en Arendina Berendsen. Ondertrouwd3 Aug. Arnoldus Stahli en Hendrika van den Broek. Albertus van Empelen en Catharina van Wandelen. Marinus Kraaikamp en Willemtje Vee- nendaal. Gehuwd 2 Aug. Adolf de Wit en An- tonia Sophia Bombeld. Hermanus van Bekkum en Catrina Pot. flendrikus Voskuilen en Anna Verheuvel. Johannes Veenendaal en Jannetje Rijnders. Overleden: 27 Juli. Geertruida Hen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2