NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bnnscboten, Eeies, lanfl, Woensdag 9 Aug. 1882. Na vijftien jaar. No. 68. Elfde Jaargang. Uitgever: A. AI. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens SV2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. BEN NO BRAUN. 5) Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door bet geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,0'7& Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BINNENLAND. Zaterdag was het den tweeden dag der wedrennen te Bussum. De uitslag was als volgt Harddraverij voor inlandsche paarden, niet ouder daD 7 jaren, toebehoorende aan Nederlandersingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 3200 Meters. Prijs f 750 en 2/3 der inleggelden. Premie: f 250 en 1/3 der inleggelden. Prijs: Marianne, van B. Zoeteman, te Simonshaven. PremieDeugd, van A. C. v. d. Akker, te Hazerswoude. Wedren voor paarden van alle landen en rassen op de vlakke baan. Afstand 2400 Meters. Prijs f 2000 en 2/3 der inleggelden en forfeits. De tweede aankomende ontving 1/3 der inleggelden en forfeits. Prijs: Boraine, van Yicomte de Buis- seret. Premie: Volante, van J. Petersen, te Amsterdam. Steeple Chase voor paarden van alle landen en rassen. Afstand 3400 meters. Prijs f 1300 en 2/3 der inleggelden en forfeits. De tweede aankomende ontving FEUILLETON. NOVELLE van „Dat zal moeilijk gaan, hoe gaarne ik het ook zoude willen," antwoordde Mar tin haastig. „Bovendien geloof ik, dat gij in eene groote stad veel spoediger eene betrekking zult vinden dan hier, op het dorp." „Dat 's wel mogelijk. Maar toch, ik wil het eerst hier eens probeeren. Ik houd niets meer van het stadsleven." „Zooals gij wilt, doch gij moet niet op mijne ondersteuning rekenen, ik zal u, helaas 1 niet kunnen helpen. Mijn invloed is niet groot." „Maar uw goede wil zal mij voorloo- pig voldoende zijn," antwoordde Joseph droogjes. Eene pijnlijke stilte volgde. Martin keek voor zich en scheen bij zichzelven te overwegen, hoeveel last hij misschien zoude k;'jgen van dezen indringer en op welke wijze hij zich het best van hem zoude kunnen ontslaan. Martha scheen haren oom geheel te ignoreeren. Zij gevoelde dan ook weinig voor hem, want zij had 1/3 der inleggelden en forfeits. Prijs: Vetiuer, van Gaston de Lichter- velde. PremieGiroflavan Y'comte de Buisseret. Harddraverijen, (handicap) voor alle paar den welke in de verschillende harddra verijen op 3 en 5 Augustus 1882 op de heide nabij Bussum hebben medegeloopen en geen prijs of premie hebben behaald. Ingespannen voor twee- of vierwielige rij tuigen. Afstand 3200 Meters. Prijs: f 750. Premie: f250. Prijs: Biegawoy, van O. Stechow, Ber lijn. Premie: Yankee, van P. Delangle, Rijsel. Wedren op de vlakke baan voor paar den van alle rassen, bona-fide het eigen dom zijnde van Nederlanders en bereden door Nederlandsche Gentlemen Riders, Afstand 1000 Meters. TrijsKunstvoorwerp aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam en f500 in geld. De tweede aankomende ontving het totaal bedrag der inleggelden van dezen wedren. PrijsMiss May, van Baron van Tuyl van Serooskerken, Velsen. Premie: Lord Lovell van Baron van Brienen van de Groote Lindt. Wedren op de vlakke baan voor paar den die in 1882 op de heide nabij Bus- sem en Hilversum geloopen hebben en aldaar genen prijs hebben behaald. Afstand 1600 Meters. Prijs f 500 en 2/3 der inleggelden en forfeits. De tweede aankomende ontving 1/3 der inleggelden en forfeits. haren vader nooit anders dan op schim penden toon van zijnen broeder hooren spreken en thans was hij teruggekomen, zoo meende zij, even arm als hij gegaan was. Waarom was hij dus maar niet liever in Brazihë gebleven Elsa alleen scheen het onrecht te gevoelen, dat men den terug- keerende aandeed. Haar gelaat was donker rood en drukte eene edele verontwaardi ging ui Zij had hare hand op den arm van haren oom gelegd en zag hem met hare schoone bruine oogen zoo smeekend aan, als wilde zij hem vergeving vragen voor het schandelijk gedrag der overigen. Doch Joseph scheen ongevoelig voor de kwetsende ontvangst. Zijn oog daalde rustig in het rond en slechts nu en dan kon men er den gerechtigden toorn in zien ontvlammen, of plooide eene ver achtelijke lach zijne lippen. En juist deze gelatenheid, deze onderwerping versterkte den onderwijzer nog meer in zijn vermoeden, dat de zwerver zijne hulp noodig had en dat hij zich daarom al deze vernederingen liet welgevallen. „Gij hebt zeker uwe bagage aan het station gelaten vroeg Martin na een lang stilzwijgen. „Mijne bagage lachte Joseph, en toen, op het valiesje wijzend zeide hij „Dat is alles, wat ik in de wereld be zit." Had Martin tot hiertoe nog getwijfeld, Prijs: Fol-Amour, van Vicomte de Buis seret. Premie: Etoille d' Or, van Bauchan. Uit Prankfort wordt bericht, dat de heer Tak van Poortvliet, tijdens de aan wezigheid van Z. M. den Koning aldaar, bij Z. M. is ontboden geworden en een onderhoud met den Kouing gehad heeft, j Dat dit onderhoud met de crisis in ver band staat, mag men wel als zeker aan nemen. HH. MM. de Koning en Koningin kwamen Zaterdagnamiddag op het Loo aan. Het denkbeeld wordt aan de hand ge daan, om, tot viering van het eeuwfeest der „Maatschappij tot Nut van 't Alge meen," een Nieuwenhuizen-stichting in het leven te roepen en die tevens een waarborgfonds te doen zijn voor een Al gemeen Nederlandsen rensioenionas voor Werklieden. Uit de rente van dat kapi taal konden dan gedeeltelijk de kosten van beheer worden gedekt en mocht de zaak niet opnemen, dan kan het kapitaal zelf weer aan de Maatschappij terugkeeren. Te Westzaan zal van wege de vereeni- ging Flora den 20en Augustus een ten toonstelling van bloemen en planten, ge kweekt door den werkenden stand, ge houden worden. Op grond van de nadeelige geldelijke uitkomsten, zal ter algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Land- hoe hij zich tegenover zijnen broeder te gedragen had, thans was het hem helder als de dag. Hij had zich dus niet vergist het was de onbeschaamheid des bedelaars, die uit die rustige trekken sprak. „Het spijt mij zeer," begon hij opnieuw, dat ik u geen logies kan aanbieden, maar waarlijk, het is onmogelijk. Mijn huis is te klein, de ruimte te beperktin een woord wij zijn niet ingericht voor- bezoe ken van dezen aard. Ik hoop dat gij het mij niet kwalijk zult nemen voor van nacht zal ik u een plaatsje zien in te ruimen, al kost het mij ook groote moeite, maar voor langer gaat het niet." „Het doet ook mij leed, zulks te ver nemen," %|itwoordde hij kalm en vastbe raden, „doch meer om uwentwil, dan om de mijne." Daarna stond hij op, legde de hand op den schouder zijns broeders, keek hem diep in de oogen en sprak „Martin, schaam u. Het doet mij in de ziel leed, u zoo hard, zoo liefdeloos weer te vinden. Gij hebt mij spoedig ge nezen van mijne sentimenteele gril, om mijne bloedverwanten weder te zien. „Maar waarom zijt gij dan ook terug gekeerd prevelde de onderwijzer met terneder geslagen oogen, want hij begreep zeer goed, welk eene treurige rol hij speelde. „Nadat gij getoond hebt, het ambt, waarvoor gij bestemd waart, onwaar dig te zijn, hadt gij het land, hetwelk bouw (Gouda, 7 Sept.) het voorstel ter sprake komen, om de tentoonstellingen dier Maatschappij voortaan niet meer in kleine plaatsen te houden maar enkel in Amsterdam,^ Hage, Rotterdam,Haar lem en Leiden, beurtelings. De zoo gevreesde ziekte in de aardap pelen vertoont zich in hevige mate in de Tielerwaard. Onder de vroege soorten, welke nu gedolven worden, bevindt zich bijna geen enkele goede meer. Te Gorinchem doet zich de bijzonder heid voor, dat aan vergunningsrecht, voor den verkoop van sterken drank, evenveel guldens worden opgebracht, als de ge meente inwoners telt, nl. 8825. Zaterdagmorgen was bij de heeren Yan Gend en Loos te Utrecht een koffer ter bestelling gebracht: toen men bezig was «lien te vervoeren, hoorde men van binnen een slag, terwijl rook en damp uit den koffer te voorschijn kwamen. De koffer moest besteld worden aan den heer M. te Kampen. De politie werd dadelijk in geroepen, om hem te doen onderzoeken. Zij vond in den koffer een blikje met Elaubertpatronen gepakt, waarvan er een door het stooten van den koffer was ont brand. In sommige deelen van Friesland krij gen de boeren zooveel gras en hooi, dat ze er geene berging voor hebben. Meu- schen van 90jarigen leeftijd verklaren zoo iets nog nooit beleefd te hebben. uwe dwalingen gezien heeft, niet weder moeten betreden dan als een volmaakte bekeerling." „Spaar uwe zalvende woorden, waar onder gij te vergeefs de liefdeloosheid uws harten tracht te verbergen. Ik ken u, Martin: ik heb nog niet vergeten, hoe ik mij vroeger eens te vergeefs tot u wendde en hoe gij mij van u stiet, mij met met mijne wanhoop alleen latende. Dat ik toen niet in ellende en schande ben ondergegaan, is waarachtig uwe ver dienste niet. Heden keerde ik, uw onrecht vergetend, tot u terug en gij behandelt mij als een bedelaar. Nog een maal Martin, schaam u, ik zoude niet in uwe plaats willen zijn." „Holklinkende phrasen waarmede gij denkt eenen indruk op mij te maken," riep de onderwijzer woedend uit. Doch zij staan u slechtnederigheid en be scheidenheid zouden u beter passen, u, die hier als een smeekende komt." „En wie zegt u, dat ik uwe hulp be geer of noodig heb Wie zegt u, dat ik arm en berooid hier ben aangekomen Zoude het niet zeer goed mogelijk kunnen zijn, dat ik mij slechts zoo had voorge daan, ten einde uwe broederlijke liefde op de proef te stellen De onderwijzer zag zijnen broeder een oogenblik strak aan, als wilde hij de waarheid op zijn gelaat lezen. Toen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1