Bunschoten. Woudenberg. AD VERTENTIËN. wordt gepleegd, des te beter wordt het door het kind begrepen, des te dieper eD blijvender zal de indruk zijn. 't Is gruwelijk, dat zij die ijveren voor waarheid en recht, zoo alleen staan in de wereld. Men vreest hun nabijheid, als wa ren zij besmetmen bespot hun ernst als waren zij rijp voor het dolhuis. Maar gij, die het bewustzijn met u om draagt, dat we niet moeten berusten in het feit, dat er verrotting is in het maatschap pelijk levendat gij geroepen zijt om mede te werken aan het herstel van de krankheden die de moreele ontwikkeling in den weg staan, houdt moedGij weet, waar de vijand is, zijn reuzen- macht zal u zeker niet doen weifelen. Amersfoort, 12 Aug. 1882. Zondag e.k., 13 Aug., zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Dr. H. A. van der Meulen, predikant te Veendam. De wethouder M. L. Celosse te Amers foort, gebruik makende van het bij art. 33 der gemeentewet o. a. aan elk raadslid toegekend recht, heeft bij Gedeputeerde Staten bezwaren ingediend tegen het raads besluit tot niet-toelating van jhr. A. D. J. Calkoen, als lid van den ge meenteraad. De niet-toelating was gegrond op het gemis der bij art. 17 bedoelde verklaring van den burgemeester, getui gende dat de benoemde gedurende het laatste jaar, aan zijne op 18 Januari 1882 gedane verkiezing voorafgaande, woon plaats heeft gehad binnen de gemeente. Nu is 't wel waar, dat jhr. C. sedert onder scheidene jaren tot de maand April 1881 te Amersfoort werkelijk woonde en aldaar zijn huisgezin voortdurend tot nutoe ge vestigd is gebleven, maar met den 1. April 1881 hield zijne non-aktiviteit op en begaf jhr. C. zich naar Breda, alwaar door hem gedurende ettelijke weken gar nizoen en dus ingevolge de wet ook woon plaats gehouden is. Dit geschiedde in hoe danigheid van kapitein der artillerie, uit welke betrekking hem den 5. Juli 1881 eervol ontslag is verleend. Ruim een jaar na dezen laatsten datum diende de be noemde zijn geloofsbrief in, z66 laat eens deels, omdat de wet geen termijn daarvoor stelt, en anderdeels opdat blijken zou van eene onafgebroken inwoning binnen de gemeente Amersfoort, gedurende een vol jaar, welk tijdsverloop de wetgever noodig acht voor een ingezeten, om zich op de hoogte te kunnen stellen van de belangen zijner gemeente. Het geldt in deze de belangrijke vraag, of opgemeld art. 17, voor zooveel betreft de overlegging van nevens den geloofs brief te voegen stukken, in beperkten zin moet worden opgevat, dan wel of het den benoemden slechts een voorschrift van orde is, en de gemeenteraad, die alleen den geloofsbrief onderzoekt en de geschil len beslist aangaande den geloofsbrief en de verkiezing zelve, zich tevreden kan en mag stellen met eene verklaring van in woning, zooals die in gewijzigden vorm door den burgemeester is afgegeven en bij den geloofsbrief overgelegd. Utr. Dagbl. Heden morgen omstreeks 8'/2 uur werd door de Wed. P. B. brand ontdekt op den zolder van het door haar bewoonde pand P, No. 278, aan de Krommestraat alhier, welke b and bij onderzoek bleek ontstaan te zijn in een houten bak, die met houtsko len gevuld op die zolder in de onmiddelijke nabijheid van een schoorsteen stond. Hoewel de brand zich reeds aan het dak had mede gedeeld, mocht het echter aan de ijverige pogingen van de geburen en politie ge lukken hem met behulp van eenige em mers water te blusschennog voordat schade van eenige beteekenis was veroor zaakt. Afgescheiden van het feit, dat het bewaren van gedoofde kolenhoutskolen en dergelijken in houten bakken, manden enz. steeds gevaar voor brand doet ont staan, achten wij het niet ondienstig onze lezers te herinneren, dat hierdoor ook wordt overtreden art 157 van het Alge meen Politie-reglement voor deze gemeente, waar toch bepaald wordt, dat de voormel de brandstoffen en aschniet anders mo gen- bewaard worden dan in potten van steen of metaal, behoorlijk met deksels van steen of metaal gesloten. Terwijl de overtreding van dit artikel wordt gestraft met eene geldboete van 1 tot 25 gulden, met of zonder gevangenisstraf. De overplaatsing van den deurwaarder der rijks belastingen M. van Praag, van Amersfoort naar Haarlemmermeer, is in getrokken. POLITIE. Aan het Bureau van Politie te Amers foort zijn gedurende de maanden Mei, Juni en Jnni 11. als gevonden gedéponeerd: 1 zijden doekje, 1 bloedkoralen arm bandje met gouden kapittelstokje, 1 oud muntstuk, 1 sigarenpijp, 1 boezeroen, 1 koperen potloodhouder, 1 witte zakdoek, 1 paar witte kinderkousen, 1 bonte kin derboezelaar, 1 breimaudje, 1 horlogeglas met zilveren randje en 1 portemonnaie waarin eenig geld. Daarop rechthebbenden kunnen deze voorwerpen aan voormeld bereau terug bekomen, alle werkdagen des namiddags van 122 uur, alwaar tevens gaarne in lichtingen zullen worden ontvangen, om trent een bloedkoralen armband (3 snoertjes met gouden slot, waarin in het midden een rood vierkant steentje) alhier verloren. De Commissaris van Politie, Ch. F. BECK. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 14 AUG. e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secetaris. BINNENLAND. De kosten van den nieuwen aanleg van het landgoed Oranje Nassau zijn op twee ten gouds geraamd. Waarschijnlijk zal den len Sept. a. s. de gedenksteen outbid worden, geplaatst in het huis waarin J. J. Cremer te Arn hem gewoond heeft. Te Renswoude en omstreken richt de bekende varkensziekte veel schade aan bijna allen, die er door worden aangetast, sterven. Een postambtenaar deelt mede, dat de niet zonder eenigen ophef aangekondigde /lotsverbetering" voor de postbeambten, in den vorm eener procentgewijze beloo ning, ter verhooging der traktementen, thans losgekomen is en, volgens bereke ning, per jaar bestaan zal in f 8 voor den directeurf 6 voor den hoofd commies f 2.50 a f 5 voor de commie zen; f 0.50 a f2.50 voor de mindere be ambten. Terecht wordt gevraagd, of de minister eens den spot met- de ambtena ren heeft willen drijven. Een zeer ernstig spoorwegongeluk is gis terenmorgen voorgevallen te "Vogelenzang, op korten afstand van dit station van den Hollandschen spoorweg. De trein van 8,2 u. uit Rotterdam, een sneltrein, die niet te Vogelenzang stilhoudt, is omstreeks half tien uren ingereden op den te 8,40 uit Amsterdam vertrokken trein, welke aan dat station wel zou stilhouden. De eerst bedoelde trein was dus in gangen de botsing had daardoor betreurenswaardige gevolgen. De twee locomotieven, de Pe gasus en de Cerberus, werden geheel ont redderd de machinisten en stokers even wel schijnen het gevaar nog tijdig be speurd te hebben en van de locomotieven afgesprongen te zijn. De schok deelde zich voorts mede aan de wagens en heeft er eenige uit het spoor gelicht en een vijf tal geheel of gedeeltelijk verbrijzeld na melijk 1 goederenwagen, 2 derdeklase wa gens, 1 postwagen en 1 eerste-klasse wa gen. Van de reizigers zijn een elftal gekwetst en gekneusd; vier heeren en een dame zelfs zwaar gewond door het breken van beenen en andere ledematen. Een der hec - ren had ook een zware kneuzing aan de rechterborst, en een ander was zoo ernstig verminkt, dat gevaar voor zijn leven be staat. De gewonden werden in en bij het station zoo spoedig mogelijk verpleegd door de zorgen van geneesheeren uit de buurt. De reizigers van den Rotterdamschen trein werden door een trein uit Haarlem naar Amsterdam vervoerd. De weg is nu nog versperd, zoodat in het verkeer eenig oponthoud ondervonden wordt. Omtrent de oorzaak van dit betreurens waardig ongeluk meldt men ons het vol gende Nabij Vogelenzang werd eene brug ge maakt waardoor de verschillende treinen langs een spoor moesten rijden. De trein uit Amsterdam had bij het onveiligheids- sein moeten wachten tot de andere ge passeerd was, maar hij is er voorbijgere den en dus toen tegen de andere aange komen. Gelukkig hadden beiden weinig vaart, anders ware het ongeluk veel grooter geweest. 8 passagiers werden ernstig gekwetst, waaronder één dame uit Rotterdam, waar van de naam nog onbekendis doode- lijk, zoodat haar de Sacramenten waren toegediend. De namen der overigen, waar onder mede zwaar gekwetsten, zijn: H. Posthuma, van Amsterdam; Marie Hei doorn, huisvrouw van Hamel, idem; J. F. van Saagveldt, uit Den Haag; D. N. Meijners, van DelftBucker, van Amster dam J. C. Stalemanvan Rotterdam vrouw en kind. (N. v. d. D BUITENLAND. De door de Engelschen gevangen ge nomen soldaten van Arabi Pacba zeggen, dat voedsel en steenkolen in Arabi's kamp beginnen te ontbreken en dat de Bedouï- nen deserteeren, omdat zij geen soldij krij gen twintig van die sinjeurs werden te Ramleh opgepakttoen zij daar aan 't stroopen waren. Bij voortduring nemen in de Vereenigde Staten de uitzichten op een overvloedigen en rijken oogst toe. Dit geldt voorname lijk voor Michigan, Jowa, Illinois, Missouri, Indiana, Dakota, Kansas en Texas, in welken laatsten Staat ook de vooruitzich ten op een rijken katoenoogst zeer goed zijn. In Cincinnati zijn ongeveer 50 daar uit Rusland aangekomen Israëlitische vluchtelingen naar Zuidwestelijk Kansas gezonden waar zij op pachthoeven wor den gevestigd. Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozef zijn Woendag per extratrein te Ischl aan gekomen. Het publiek was vol geestdrift. Dat de heeren elkander hartelijk omhelsd hebben, wordt niet gemeld. Dat is dan trouwens ook een minder smakkelijke be zigheid. GEMENGD NIEUWS. In een eenvoudige plattelandsgemeente van de provincie Groningen bracht onlangs een telegram, aan den burgemeester ver zonden uit 's Gravenhage, het geheele dorp in rep en roep. De burgemeester was niet thuis, zonder dat iemand wist waar hij zich bevond. Het telegram werd nu bezorgd aan den jongsten wethouder, en deze gaf het op zijn beurt aan den oudsten. En beiden waren in de grootste ongerustheid over de zaak. Het telegram te openen von den zij een te bedenkelijke zaak. De veld wachter moest nu aan den loop om den burgemeester te zoeken, en vertelde in het voorbijgaan de zaak aan de raadsleden. Deze kwamen nu ook al spoedig opzetten en weldra was de geheele raad met de wethouders voltallig, vol verwachting naar de oplossing van het raadsel. Eindelijk was de burgemeester gevonden en tot zijne verbazing zag hij den raad vergaderd. Op zijne vraag, wat de reden daarvan was, overhandigde de oudste wethouder hem, met een zeer gewichtig gezicht, het ,/re- geeringstelegram", zooals hij vermoedde. Onder diepe stilte las nu de voorzitter het telegram voor: //Uw hond hedèn ver zonden met dien en dien trein/' Te Eupen liet Zaterdagmiddag een heer zich in zijn woning barbieren, toen hem zonderlinge bewegingen van den Figaro in 't oog vielen, die met zijn mes heen en weer zwaaide, zoodat de patiënt niets wist beters te doen, dan met beide han den den barbier van zijn hals te houden. Kort daarop viel laatstgenoemde, door een hersenberoerte getroffen, dood neer. Licht vergeten zal de bewuste heer deze oogenblikken niet. Uit een gevangenis bij Birmingham heeft een gevangene zeer behendig weten te ontsnappen op de royaalste manier, door de poort uit te wandelen. Hij was er voor drie maanden opgesloten, en daar hij schil der van beroep was, had men hem belast met het opschilderen van het directeurs huis. Terwijl hij hiermede bezig was wist hij van een oogenblik, dat zijn bewaker zich verwijderd had, gebruik te maken om ongemerkt in het huis te sluipen, Daar verkleedde hij zich met een zwarte jas en een pet, stak een zijden parapluie op, wandelde het voorplein over, groette de wachters vriendelijk, en stapte de poort uit naar de stad. Hij had echter slechts kort genot van zijn vrijheid, want zoodra zijn vlucht ontdekt werd, telegrapheerde men naar Birmingham, waar hij weldra weder gevat werd. Te Makkinga is een huwelijk gesloten tusschen een 7 9-jarigen weduwnaar en een meisje van 20 jaren. Nauwelijks was dit geschied of zijn zoon, mede weduwnaar en 38 jaar oud, liet zich inschrijven met een meisje van 19 jaar. Het lijk van Guiteau, dat na de executie aan den voet van de galg begraven werd, is opgegraven. Men wil het vleesch door middel van een bijtend zuur verwijderen om allleen het geraamte van den moorde naar over te houden, dat dan onder glas in het anatomische museum van Was hington zal worden geplaatst. Aan den spoordijk te Driebergen is een droevig ongeluk gebeurd. In een der baan wachtershuisjes heeft een knaap, terwij vader en moeder afwezig waren, een ge lsden geweer van den wand genomen en dat op zijn broertje aangelegd, met het' ongelukkig gevolg, dat de kogel den on- gelukkigen knaap in het hart trof en hem alzoo doodelijk wondde. De bedrijver dezer daad is, toen hij zag wat hij gedaan heeft, weggeloopen en tot heden nog niet ge vonden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 3 Aug. Gijsbertus Gerrit, z. van Adrianus van Nus en Carolina van Appelen. 4. Cornelia, d. van Willem Ipenburg en Grietje Schimmel. Peter, z. van Dirk de Wit en Gerarda Groene- stein. 5. Dirk, z. van Herman Hen drik Wilhelm Ockhuisen en Hendrika van Eldert. 6. Antonius Johannes Baptist, z. van Johannes Nefkens en Wilhelmina van Rooij. Hendrik, z. van Janus Hoksbergen en Maria Kuijer. Willem, z. van Willem Vlijm en Gerritje van de Pol. 7. Marinus, z. van Pieter Groe- newoud en Albertha van Nieënburg. 8. Bernard, z. van Marcus Abraham Klein en Aleida Zilversmit. 9. Gerritje, d. van Daniel Pegtol en Johanna Bigaël Mulder. Ondertrouwd: 10 Aug. August Frie- drich Heinrich Schlüter en Elisabeth Snij ders. Jan Hendrik Broekhuizen en Gerritje Hendriks. Gehuwd: 9 Aug. Theodorus Kool en Maria Geertruida Reijerse. Klaas Ot- ten en Marke Porma. Albertus Ste- phanus Wiertz en Antonia Priem. 10. Johannes Cornelis Thonus en Anna Mar- garetha Beins. Overleden4 Aug. Maria Cornelia Anna de Meij, 4 j. 6. Henrica Menning, 74 jr. wed. van Stephanus de Groot. Maria van Schendelen, 6 m. Geertruida Bos man, 11 m. 7. Reijer Schreuder, 52 jr. ongeh. Jan Berg, 57 j. echtg. van Evertje Lijda Schut. Geertruida Vial, 3 m. 9. Johanna Arnolda Jonkhans, 67 j. wed. van Aalt van den Heuvel. Bevallen: 5 Augustus. Gerritje Duijst, vr. van Klaas Duijst, dochter. Bevallen: 4 Aug. Hendrikje van Dom- selaar, geb. de Bree, z. 6. Cornelia van Lunteren, geb. Woudenberg, z. Gehuwd5 Aug. Gijsbertus Jetten, 32 jr. en Cornelia van Dijk, 24 jr. MARKTBERICHT. Amersfoort, 11 Augustus 1882. Tarwe f9,h f 11,50. Rogge f7.50 a f8Boekweit f6,50 k f7.25; Ap pelen f-,— kf-.Aardappelen f2,25 a f 2.60 per HL.; Hoendereieren f 4.k 4,50 de 100 stuks; Boter f 1,15 a 1,30 per kilo. Kaas f 45.-— a f 55.p. 100 k. Weder op nieuw trof mij een zware slag door het afstrerven van mijn joDgste lieveling W1LLEM1JNTJE de Heer geve mij kracht ook dit weder met gelatenheid te dragen. Wed. J. D. VAN GELDER, geb. Kreijenbboek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2