succes. Dat zulks vau grooteu invloed zal zijn op de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag, die weieens voor de gou- vernementeelen minder aangename verras singen zouden kunnen opleveren, is meer dan waarschijnlijk. Amersfoort, 16 Aug. 1882. Door de Gedep. Staten van Utrecht zijn ongegrond verklaart de bij hen ingebrachte bezwaren tegen 'a raads beslissing tot niet- toelating van Jhr. A. D. J. Calkoen als lid van den raad der gemeente Amersfoort. Wanneer Jhr. Calkoen niet vóór tien 24. Augustus a.s. tegen die uitspraak bij den Koning in beroep komt, alsdan zal een nieuwe verkiezing weldra moeten plaats hebben. 1.1. Zondag avond omstreeks 9l/2 uur had Mej. S., met de Oosterspoor alhier aankomende, de onvoorzigtigheid, uit een rijtuig 3e klasse (Amerikaansch systeem), waarin zij met haar man gezeten was, te stappen, terwijl de trein nog in beweging was, hierdoor en ook omdat zij slecht van gezicht is, stapte zij mis en viel, langs den treeplank tusschen het door haar verlaten en het opvolgend rijtuig, tusschen de rails, van waar men haar on- middelijk, hoewel zwaar gekneusd, van daan haalde en naar het Bureau van den Stationschef overbragt, alwaar haar reeds zeer spoedig door den heer Dr. Groene- boom de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Daarna per brancard huiswaarts vervoerd bleek er gelukkig voor de patiente geen direct levensgevaar te bestaan en bevond zij zich, naar wij vernemen, ook heden redelijk wel. Gisteren namiddag had de 17-jarige A. van B., als opperman aan de alhier in aanbouw zijnde kazerne werkzaam, het on geluk van een vrij aanzienlijke hoogte naar beneden te storten, tengevolge waar van hem de beide schouders werden ont wricht en hij ook aan het hoofd kneu zingen bekwam. Nadat door den heer Chir, Maj. Wilson, de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd hij per brancard naar zijne woning overgebracht. Naar wij met genoegen ver nemen bestaat er ook voor dezen knaap, die tot een behoeftig gezin behoort, geen direct levensgevaar. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft van Z. M. den Koning, bij gelegenheid van haren verjaardag, twee prachtige schilderijen, van de hand des heeren J. W. van Bor- selen, ten geschenke ontvangen. De goederen, door wijlen Prins Frede- rik in Silezië nagelatenzijn 42.100 morgen groot. Verscheidene Russische Joden zijn, door tusschenkomst van het plaatselijk comité en de Alliance Israëlite, te Rotterdam wilde niet zwijgend zulk een groot on recht aanzien. In één woord, ik was een dwaze jongeling, omdat ik in mijnen jeugdigen ijver meende, de gansche wereld, waarin zooveel leed geschiedt, te kunnen veranderen. 'v- ,og eenmaal bezorgde mijn broeder mij door middel van een zijner ken nissen eene betrekking, maar met de bedreiging er bij dat ik voortaan nimmer meer op zijne hulp behoefde te rekenen. Dit maakte mij boos en ik schreef hem terug, zeggende, dat hij, ouder den schijn van hulpvaardig te zijn, al zeer liefdeloos was en dat zijne bekrompen ideeën niet verder reikten dan zijn eigen voordeel." Hierdoor werd de tweedracht, die er door het enorme verschil in onze karak ters, altijd tusschen ons bestaan had, nog grooter, maar niettegenstaande dat, bleef er altijd nog een broederlijk gevoel voor hem in mijn hart achter, hetwelk ik nooit in staat ben geweest, geheel te onderdrukken. Met hem schijnt zulks niet het geval te zijn geweest. Maar luister verder. Eene adelijke fa milie, van wie men mij veel goeds ver teld had, verkoos mij tot opvoeder van hunnen eenigen zoon en erfgenaam. Het viel mij moeilijk deze betrekking te aan- vaa rden, doch ik was vast besloten mij ditm aal beter in de omstandigheden te aan werk geholpen. Naar men verneemt, is men over hun gedrag en werk zeer tevreden. De koopprijs van Prins Hendrik's etablissementen te Port-Said, door de Engelsche regeering geboden, moet, naar vernomen wordt, een millioen guldens be dragen. De aanleg heeft, zegt men fl .380000 gekost. De boterfabrieken in Gelderland moeten het, sedert 't voorjaar, hard te verant woorden hebben, daar zij, tengevolge van de lage prijzen der natuurboter, niet kun nen concurreeren. Het van ouds bekende kasteel //de Cannenburg," te Vaassen is, met de daar bij behoorende bouwhuizen of stallingen, ingezet op slechts ruim f 7000, Het prach tige kasteel met het water afzonderlijk, op de belachelijke som van f 2600. De lijn EistGeldermalsenGorkum zal met 1 November a. s. in exploitatie komen. Er moeten in ons land thans 100 plaatsen van onderwijzer af onderwijzeres onbezet zijn. GEMENGD NIEUWS. De Volksraad van den Transvaal heeft de verkiezing voor een President openge steld. Aan het postkantoor te Frankfort wordt een proef genomen met een briefstempel- machine, die tien maal sneller werkt dan een man. Door een tak van de landleague te Philadelphia zal een groot feest gegeven worden, waarvan de opbrengst zal strek ken ten voordeele vanja, raad eens, vanArabi Pacha. De vrouw van den te Ravenswaaij ge- stationneerden loods S. heeft zich schuldig gemaakt aan grove mishandeling, gepleegd op een aan lichaamsgebreken lijdend kind. Door den vader is daarvan aangifte gedaan bij den burgemeester. De Times meldde dezer dagen, dat de zaad handelaarsfirma Sutton and Sons te Reading, in Engeland, in de drukste tij den des jaars dagelijks ongeveer 2000 brieven ontvangt, en evenzoo dagelijks 700 partijen zaad verzendt, zoo grootte als kleine. Alleen aan zaadmonsters be steedt de firma duizenden guldens 's jaars. In een enkel lokaal toch liggen gewoon lijk 2.000.000 monsters ter verzending gereed. Tijdens een tentoonstelling in hare gemeente, richtte de firma Sutton and Sons tot 13.000 klanten uitnoodigingen. Het handelshuis telt ongeveer 60.000 klanten Te Winschoten is gevankelijk binnenge bracht Heinrich Teuber, die, te Hull, in schikken alles scheen mij gemakkelijker toe dan nog langer weldaden aan te nemen. Het was een regenachtige Novemberdag, toen ik het slot binnen reed, waar ik voortaan een deel van mijn leven zoude moeten slijten. Het was, als hadde ik een voorgevoel van de treurige gebeurtenis die hier zoude plaats grijpen, want gedrukt en mismoedig trad ik het kasteel binnen. Zonder een woord te spreken, volgde ik den knecht, die mij naar boven geleidde. Daar zag ik op eenmaal eene schoone meisjesgestalte, die een gansch andere rich ting aan mijne gedachten gaf. Zij kwam uit eene der zijkamers en trad langzaam nader. Vol eerbied week ik op zijde en maakte eene diepe buiging. Thans eerst scheen zij mij op te merken, althans zij keek mij met hare schoone, blauwe oogen vragend aan en lachte vriendelijk. z/Dit is Mijnheer Hubenreuter, genadige freule," sprak de bediende. Zij knikte, als wilde zij zeggen, dat zij dit reeds begrepen hrd, trad naar mij toe en keek mij zoo door dringend aan, als wilde zij mijne gedachten op mijn gezicht lezen. z/Wees welkom, Mijnheer!" sprak zij toen met hare zachte, melodische stem. //Ik vrees, dat gij het hier wel zeer eenzaam zult vin den, maar ik hoop toch, dat uw verblijf ten onzent u overigens bevallen zal." Hierop reikte zij mij de hand, knikte mij nogmaals Engeland, was aangehouden wegens dief stal van een paard uit de weide van den landbouwer Munsinga te Hamdijk. De beste patroon uit Boston, Jordan die, met 25 zijner bedienden een reisje door de oude wereld maakt, is te Parijs met zijn geëmployeerden door den Presi dent der Fransche Republiek en Victor Hugo ontvangen. Op zulk een onderscheiding heeft een zoo edel mensch ook ten volle aanspraak. Toen voor een paar weken uit de noor delijke provinciën, Groningen en Friesland, een zoogenaamde pleiziertrein naar Amster dam zou vertrekken, had een inwoner van het dorp Zuidbroek, op vier uur afstand van de stad Groningen, het plan opgevat van deze gelegenheid gebruik te maken, en ten einde uitvoering aan dat plan te geven, was hij des nachts ten 12 uur op marsch gegaan, ten einde om 5]/s uur des morgens aan het station te Groningen te kunnen zijn, zooals dan ook gebeurde. Daar gekomen nam hij zijne plaats en spoorde in ongeveer acht uur tijd met vele andere tochtgenooten naar Amsterdam. Door de wandeling en de reis vermoeid, besloot hij zich wat te verkwikken bij zijn aankomst aldaar, en nam zijn intrek in een logement op de Martelaarsgracht, liet zich een kamer aanwijzen, en dacht een uurtje uit te slapen, maar jawel, wreed aardig als het noodlot somtijds is, het uurtje werd er twee, drie, vier, en toen hij wak ker werd was het elf uur des avonds, en de eerste dag van zijn biljet reeds ver streken. Onbekend in Amsterdam, durfde hij zich niet meer op straat te wagen, en opnieuw begaf hij zich in Morpheus armen en sliep gerust en wel tot den volgenden daghalf twaalf. Om twee uur keerde de trein naar het Noorden terug, en onze pleizierreiziger moest mede, zoo dat hij al die vermoeienis en onkosten ge leden had, om in Amsterdam eens goed uit te slapen. Een kleine variatie op het gebied van tentoonstellingen. Er is reeds zóéveel tentoongesteld, dat men vaak niet meer weet wat men nog te zien kan krijgen. In Pest heeft men echter nog iets nieuws gevonden. Namelijk een tentoonstelling van Hongaarsche vrouwen. De schoonste vrouw ontvangt als prijs een gouden arm band, terwijl er nog verschillende premiën zijn uitgeloofd. De prijswinster zal gepho- tografeerd worden en in iederen kunsthan del van Europa worden tentoongesteld om ieder in de gelegenheid te stellen de schoonste vrouw uit Hongarije te bewon deren. In den Oranje Vrijstaat heeft de Ko- hinoor-Maatschappij een prachtigen wit ten diamant gevonden van 1041/^ karaat. Te Wilhelmshaven ontving een vrouw, die met haar derden man is gehuwd, eenige dagen geleden het onverwacht bezoek van haren man no. 1. Twaalf jaren geleden had deze haar verlaten, en vier jaar later vriendelijk toe en was in een oogenblik ver dwenen. Ik bleef onbewegelijk op den plek staan, totdat de knecht mij vroeg, of ik niet liever naar mijne kamer zou willen gaan. Dit ve.- brak de toovermacht, welke die heerlijke ver schijning op mij uitgeoefend had. Alles was plotseling helder in mij geworden, als hadde ik eene wereld vol zonneschijn en licht aan schouwd. De indruk, dien het jonge meisje, zij kon nauwelijks zestien jaar oud zijn op mij gemaakt had, was zéé machtig, zéé geweldig, dat er eene volkomene omwen teling in mijn binnenste plaats had. De som bere muren van het kasteel schenen mij op eenmaal vriendelijk toe; de tegenzin, dien ik nog kort te voren in mijne betrekking gevoeld had, week als met tooverslag, en ik zwoer bij mij zelvenjmijnen plicht niet alleen met de grootste nauwgezetheid maar zelfs met lust en liefde te vervullen, om mij zoo doende het groote geluk, van in hare nabij heid te zijn, waardig te maken. Ik was mij toen nog niet bewust, welk eene grenzen- looze macht het ontwaakte gevoel over mij zoude uitoefenen. Nog nimmer was de liefde mijn hart binnengeslopen, maar thans had zij mij aangegrepen met een geweld, dat ik niet weerstaan kon." Hij streek met de hand over zijn voor hoofd heen en vervolgde z/De oude graaf had een zeer heersch- was zij wettig van hem gescheiden. Meu meende, dat de man intusscben in Amerika was overleden, doch het bleek thans, dat hij in het geheel niet in Amerika is geweest, maar al die tijd stilletjes in Hannoverland was gebleven. Na een afwezigheid van een jaar, op enkele dagen na, heeft zich te Geertruiden- berg weder bij zijne compagnie aangemeld de gedeserteerde tamboer S., van het 5e bat. 6e reg. inf. Hij had zich al dien tijd opgehouden te Parijs, en wist nu geen beter onderkomen meer te vinden dan in de strafgevangenis te 's Bosch, waarheen hij onmiddelijk werd opgezonden. Te Leeuwarden is tegen een veedrijver, die een varken zoodanig mishandelde, dat het kort daarop overleed, proces-verbaal opgemaakt. Op de White rivier bij Little Rock, in Arkansaszwommen een aantal ganzen vreedzaam rond, toen plotseling een sterke arend op hen neerstreek. Terstond doken echter al de ganzen onder en de arend moest zonder buit naar hoogere gewesten teruggaan. Hij gaf evenwel den moed niet op, streek telkens weer op de arme zwem sters neer en kreeg er eindelijk ook een te pakken. Nu wilde hij met zijn buit er van door gaan, maar dat ging niet ge makkelijk. Al de ganzen drongen om het slachtoffer heen en hielden den arend trots zijn snavelhouwen tegen. Na een hard- nekkigen strijd van ongeveer een half uur trok hij zich dan ook zonder buit terug. De rivier was met bloed geverfd en met veeren bedekt, maar geen van de moedige ganzen was ernstig gewond. Of de die renliefhebberdie van hun kamp verslag gaf, hunne wonden verbonden heeft, wordt er niet bij gezegd. Zondag, 16 Juli, kwamen te St. Louis, Amerika, 250 Russische landverhuizers aan, die aldaar door de hulpcommissie worden verzorgd. Het geheele gezelschap zoo schrijft een Amerikaansch blad droeg de duidelijkste sporen van gebrek. Sommigen hunner gaven verschrikkelijke mededeelingen van den toestand en het lijden der Joden in Rusland. Een hunner zeide»Twee maanden geleden zag ik mijn eigen dochter, een meisje van nog geen 15 jaren oud door een dronken bende uit mijn huis halen en zoo onteeren, dat zij nog dienzelfden nacht stierf. Andere vrouwen uit ons gezin waren voor uren de speelbal der bende. Mijn broeders vrouw, een jonge twintigjarige, werd ont- eerd en daarna met stokken doodgesla gen. Doch het ging zoo in meest elk gezin. Men kan geen huis vinden, waar niet een verloren ging. Zij spaarden jong noch oud. Meisjes van 10 en 13 jaren werden behandeld op dezelfde wijze als de oudere. De dorpsbewoners hadden het meest te verduren. Daar was geen politie, die de Joden wilde of kon beschermen. Vrouwen werden naar buiten gesleurd, naakt uit gekleed en verbrand. Men trok oude man nen hunne baarden uit en wierp hen daarna zuchtig karakter, terwijl de gravin eene kou de, strenge vrouw was. Mijn leerling, een knaapje van negen jaar, had allerlei slechte eigenschappen en was zoo lui en eigenzin nig, als ik nog maar zelden gezien heb. En toch, wat mij vroeger onmogelijk geweest zoude zijn, dat deed ik thans ik verdroeg met geduld allerlei plagerijen van den jeug digen graaf. Ik had immers een doel voor oogen Ik moest de tevredenheid der ouders zien te winnen, om niet gescheiden te worden van het meisje, dat ik beminde, met al het vuur, met allen gloed van mijn ontstuimig hart, zonder te vragen, wat wel het einde zoude zijn van deze schijn baar hopelooze liefde. Maar het meisje wist niets wat er om ging in mijne ziel. Zonder schroom kwam zij bij mij om raad vragen bij het kiezen harer boeken, en dikwijls bracht zij uren lang in de studeerkamer door, waar haar luie broeder mijn geduld op de grootste proef stelde. Soms ook liep zij pratend met mij den tuin op en neder en wak kerde aldus, zonder het zich zelve bewust te zijn, de vlam aan, die in mijn hart brandde. Zij was rein en goed en schoon als een engel. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2