NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Beam, Bunscbotea, t, Zaterdag 19 Aug. 1882. Na vijftien jaar. No. 66. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens £7S uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Een stem tegen protectie. 8) Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Pij k1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De jaarlijksche Algemeene Vergaderin gen van de s Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Ne derland" onderscheidden zich den laatsten tijd door de belangrijkheid der niet slechts daar behandelde onderwerpen, maar boven al door de redevoeringen waarmede de voorzitter, de bekende Haagsche industri eel Dr. J. Th. Mouton gewoon is de samenkomst der leden te openen. Dit de toespraak ter inleiding van de jongste vergadering (van 9 en 10 Augus tus), die als gewoonlijk rijk was aan be hartigenswaardige wenken, zullen we dat gedeelte tot uitgangspunt van onze be spreking nemen, dat liep over den strijd tusschen vrijhandel en protectie. Wat een Wetenschappelijk gevormd nijverheidsman daarvan zegt, mag zeker wel ernstig over wogen worden. Vooreerst zij opgemerkt, dat hij onder scheid maakt tusschen onmiddellijke en middellijke bescherming. De laatste, wier goed recht door niemand kan worden be twist, noemt hij „alle maatregelen door den Staat te nemen tot opheffing van de belemmeringen, die de ontwikkeling van FEUILLETON. NOVELLE van BENNO BRACH. Hare ziel was een heldere spiegel gelijk, aarover de adem der wereld nog niet ge- aan was, terwijl haar hart onschuldig was, ls het uwe, Elsa. Als in een heerlijken droom ging een half aar voor mij voorbij, gedurende welken tijd ij op de meest onschuldige wijze met elkan- er omgingen. Langzamerhand echter werd it anders. De winter was gekomen en Lucie am rijkelijk deel aan de bals en partijen, ie, hetzij door hare ouders of wel door hunne ienden, gegeven werden. Het was het eerste jaar, dat zij in het publiek verscheen. Overal, *aar zij kwam, werd zij wegens hare groote ekoorlijkheid als om strijd bewonderd, an dag tot dag zag ik haar minder, ant Lucie was of afwezig bf had bezoek an de eene of andere vriendin of vereer- ar. Ook haar gedrag veranderde aanmer- eÜjk. Zij werd nadenkend en hare kin- «rlijke vroolijkheid week voor eenen chten ernst, terwijl zij zorgvuldig ver- eed, bij mij alleen te zijn. Smart en naijver de nijverheid in den weg staan, zooals, gebrek aan handelswegengebrek aan kennis, gebrek aan vrijheid van beweging, gebrek aan débouché." Het eigenlijk ter rein van de onmiddellijke bescherming is die der binnenlandsche producten door middel van inkomende rechten. Nu kunnen we wel zeggen, dat Dr. Mouton geen nieuwe argumenten heeft gevonden om de voortreffelijkheid van den vrijen handel boven die onmiddellijke be schermingen aan te toonen; maar even min kan beweerd worden dat zijn be schouwing over dit onderwerp geheel en al overbodig is geweest. Immers, in alle groote Staten van Europa, Engeland uit gezonderd, in de machtige republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, overal waar gewerkt wordt en gedacht, ligt het stelsel van den vrijen handel geheel ontzield ter aarde, en vieren de protectionisten het feest der overwinning; alleen het kleine, en op industriëel gebied volstrekt niet toonaangevend Nederland houdt op het vasteland de vaan van de handelsvrijheid nog omhoog, evenals het vroeger die van de gewetensvrijheid durfde zwaaien toen overal elders de door dwang opgelegde geloofseenheid trium- feerde. En evenals toen onze voorouders hebben geleden en gestreden voor een be ginsel, dat bestemd was de maatschappij als een zuurdeesem te doortrekken, evenzoo hebben we thans en willicht ge durende de eerstvolgende jaren de nadee- len van den ongelijken strijd in dubbele mate te wachten, zóó zelfs, dat menig landgenoot smachtende blikken zal slaan verscheurden mij het hart. Had men haar opmerkzaam gemaakt op het verschil in onzen stand en hield zij het voor onge past, om op vriendschappelijken voet met eenen huisonderwijzer om te gaan Of had wellicht een der jonge edellieden eenen diepen indruk op haar gemaakt? Ik vermoeide mij het brein met hon derdduizend gedachten, doch geen enkele, die mij licht verschafte. Te vergeefs zocht ik eenige opheldering van haar te ont vangen, doch zij ontweek mij steeds. Zij wilde mij niet alleen spreken. Maar de dag was niet ver meerdat ik licht in de duisternis zoude ontvangen. Yoor de tweede maal, sedert mijne komst was het lente geworden en boom en struik stonden in vollen bloei. Daar ontmoette ik haar onverwachts op zekeren avond, terwijl zij in gedachten tegen een boom stam zat aangeleund, het hoofd op de hand steunend en droomend uitkijkend naar de zon, die als een bloedroode schijf in de zee onderging. In dat onvergetelijke nur zouden de woorden gesproken worden, die voor eeu wig over ons levensgeluk beslissen moes ten. Nog weet ik niet, hoe het alles ge schiedde, doch ik vond den moed, haar al stamelend mijne liefde te bekennen." Joseph hield eenige oogen blikken op en haalde diep adem. „Toen ik dien avond mijne kamer bin- op de heerlijkheden van het protectionisme maar tochwe zullen volhoudenen dan kan de overwinning ons niet ont gaan. De waarheid is aan onze zijde, en in haar eenvoud boezemt zij toch ook ontzag in. De maatschappij is, ten gevol ge van dien strijd, op staatshuishoudkun- dig gebied krank: vraagt men hulp bij den man die 't weet, bij den économist, die de zaken heeft bestudeerd, dan zegt hijvrije handel. De kwakzalver daaren tegen schittert op de markt van de won deren, door de bescherming gewrocht, en 't is niet te verwonderen dat zeer velen naar hem luisteren. We zijn nu een maal zoo. Doch in onzen strijd voor de vrijheid zijn we niet geheel en al zonder bondge- nooten. De krachtigste zijn wel de cijfers en feiten. „In Amerika, het hooggeroem de voorbeeld van de voordeelen der be scherming, daalde de scheepsbouw, die van 1850 tot 1870 nagenoeg stationair bleef, tusschen 1870 en 1880 van 276000 tot 157000 ton, in denzelfden tijd dat die in Engeland van 226000 tot 473000 ton klom. „De in- en uitvoer met Amerikaansche schepen daalde van 1871 tot '80 van 344 tot 273 millioen dollars, terwijl de waarde van met vreemde schepen ver voerde producten van 739 tot 1298 mil lioen dollars klom. „De uitvoer uit Amerika bestaat voor 90 pCt. uit voedingsstoffen en grondstof fen van katoenen stoffen voert Ame rika, waar de katoen op groote schaal geteeld wordt en de ingenieurs de knap- nentrad, na uren lang, als dronken van vreugdelangs het strand gezworven, en boven het bruisen der zee luid juichend uitgeroepen te hebben. „Zij bemint mij Zij bemint mij. Zij is de mijne zonk ik, als verdoofd door geluk op mijne legerstede neder. Maar toen kwamen duistere, kwellende gedachten mij voor den geest. Een vreeselijk berouw over mijn waanzinnig gedrag maakte zich van mij meester. Zij kon immers nooit de mijne worden, zoo sprak ik tot mijzelven, en nu had ik de rust van dit jong, onschuldig hart voor altijd verstoord, haar mede in het verderf gestort, dat ook mij wachtte. Doch ik was schuldig ik alleen Ik kende de wreede instellingen der maat schappij, die eenen scheidsmuur opricht tusschen de harten, en die de waarde der menschen berekent volgens hun rang, rijkdom en geboorte. Ik wist, dat het vooroordeel een muur is, waartegen men zich wel het hoofd te pletteren kon loo- penmaar dien men toch nimmer ver mag omver te stooten. Was ik dus al niet in staat mijnen hartstocht te on derdrukken, zoo moest ik dien ten minste het zwijgen opleggen, meende ik. En ik heb in dien nacht met mijzelven gestre den, als Jacob met den engel en even als tusschen dezen, is ook tusschen mijne liefde en mijn verstand de strijd onbeslist gebleven. sten zijn van wellicht heel de wereld 35 maal minder uit dan Engeland, van wollen stoffen 50 maal, van ijzer en staal 10 maal, en krijgt het 3 maal zoo veel terug uit Engeland als het in 't ge heel uitvoert, „Victoria was sinds 1871 een bescher mende Nieuw-Zuid-Wales een vrijhan delskolonie. Het voorbeeld van beide sta ten is een uitmuntende illustratie van de voordeelen van den vrijen ruil. „in Duitschland constateeren 85 kamers van koophandel eenstemmig, dat het be schermend stelsel aldaar niet heeft gege ven wat Bismarck daarvan voorspiegelde. Of hij dat zelf verwachtte, is de vraag nog; voor hem, staatsman, was de be schermingsthéorie het middel tot aanvul ling van belastingen, tot bereiking van een staatkundig doel, de sterkte van Duitschland als militaire natie, en de versterking van bet staatsgezag door de toewijding van alle bevoorrechten." De leer, door de feiten gepredikt, is in volkomen overeenstemming met de door de économie als onverbreekbaar vast gestelde wet: uitvoer en invoer gaan hand in hand, vermeerdering of ver mindering van de eene heeft hetzelfde voor de andere ten gevolge. Zooals gezegd werd, het zijn geen nieuwe argumenten die ten gunste van vrijhandel worden aangevoerd, maar dringend noodig is het, dat de oude vaak herhaald en in steeds helderder licht ge plaatst worden. Want het is zeker, dat „de afsluiting onzer naburen voor onze voortbrengselen ons nadeel toebrengt, om- „Wat er toen volgde, kan ik u snel mededeelen," ging Joseph al zuchtend voort. Het is de oude geschiedenis eene hei melijke liefde tusschen twee jeugdige lieden van verschillende stand. Menigmaal scheen het mij onmogelijk toe, Lucie ooit de mijne te kunnen noemen. Dan weer maakte ik plannen om ver, heel ver met haar van de ouderlijke woning te vluch ten en op den vrijen bodem van het schoone Amerika haar een gelukkig te huis te bereiden. Maar ach 1 op andere oogenblik- ken zag ik op nieuw de hopeloosheid van onzen hartstocht in en ik sidderde voor het vervolg. Op deze wijze weifelde ik tusschen zaligheid en hellepijn en terwijl ik boven dien moest zien, dat ook Lucie langza merhand den moed begon te ontzinken en zij van dag tot dag stiller werd. Hei melijke handdrukken en kussen, beloften van eeuwige trouw, bittere tranen en juichende hoop ziedaar, waarin onze verborgen liefde bestond. En deze toestand had nog lang zoo kunnen duren, want de graaf was te trotsch, om ook maar de ge ringste gedachte te koesteren, dat zijne dochter zich zelve zóó zeer vergeten zou de, om zich aan eenen huisonderwijzer te verslingeren. De gravin was ziekelijk en hield meestal hare kamer. Maar wij hadden in onze dwaasheid de voorzichtigheid uit het oog verloren

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1