Bunschoten. De president der jon- gelingsvereeniging, M. Koops, bracht Zon dag jl. de politie te Baarn en alhier in beweging, door voortegeven hij in den vroegen morgen van dien dag op den openbaren weg tusschen deze gemeente en Baarn, door een poldergast was aan gerand. Renswoude. Woensdag 1.1, is onder dat zij onzen uitvoer belemmert en den hunne dergelijks," en daarom is het wel te verklaren dat velen, die den druk der tijden gevoelen, hulp vragen door middel van invoerrechten. Doch het gevolg zou zijn, dat volgens de pas aangestipte wet onze ujtvoer dan nog meer zou worden beperkt, en men zich de toepassing van het aangeprezen middel eerlang bitter zou beklagen. Heeft Nederland den moed, zich door de tegenwoordige malaise op handelsgebied heen te werken, totdat men ook elders tot inkeer is gekomen en den te kwader ure ingeslagen weg te verlaten, dan zal ons volk bevrijd zijn gebleven van de wanverhoudingen, die bij onze oostelijke buren reeds in zoo ruime mr e worden waargenomen. De vermindering van den nationalen rijkdom, die daar ginds plaats greep, zullen wij ontgaan, door niet het oor te leenen aan de ge vaarlijke raadgevingen van kwakzalvers op staathuishoudkundig gebied, doch ons te laten leiden door de op wetenschap en ervaring gegronde uitspraken van de éco nomie, die kunstmatige bescherming van handel en nijverheid in strijd acht met de belangen der maatschappij. Amersfoort, 19 Aug. 1882. De heer T. Ravenhorst, onderwijzer aan de openbare jongenschool, is benoemd tot hoofd der school te Westervoort. Naar wij vernemen zal op Zondag den 20 dezer in de Luthersche Kerk geen oefe ning gehouden worden en zal op Zondag 27 dezer alsdan optreden Ds. Mees, uit Haarlem. Morgen, Zondag 20 Augustus, zal de dienst in de Remonstrantsche kerk geleid worden door Dr. J. van den Bergh, pred. te Zwolle. Uit een ingesteld onderzoek bleek het echter weldra, hij een loos gerucht ver spreid had, van de beweerde aanranding hoegenaamd niets bestondmaar het zelve had verzonnen; eindelijk legde hij de verklaring af, zijn verhaal geheel ge logen was. De fancy-fair, die dezer dagen te 's Hage gehouden werd ten behoeve van de ver volgde Russische Israëlieten, heeft, naar het Vad. bericht, ongeveer f 6500 opge bracht. H. K. H. Prinses Marianne, die herhaaldelijk H. D. ingenomenheid met het streven van het kommittee betuihde, heeft nog aangekocht het portret van prof. Har- ting, dat door den hoogleeraar, die den eersten stoot heeft gegeven aan de bewe ging tot ondersteuning dezer ongelukkigen, als bijdrage was ingezonden. en er niet opgelet, hoe mijn jeugdige leerling geene gelegenheid liet voorbijgaan, om ons te bespieden. Hij was het, die de catastrophe veroorzaakte. Op zekeren avond werden wij, terwijl wij samen in de leeskamer zaten, door den graaf overvallen. Het was een vreese- lijk oogenblik en alleen aan Lucie's hel denmoed heb ik het te danken, dat de verwoede man niet de hand aan mij sloeg, want zij wierp zich voor haren vader ne der, omklemde zijne bevende knieën en smeekte hem mij geen leed te doen. Wat er gebeurd zoude zijn, indien zij zulks niet gedaan had, weet alleen God hier boven. Doch genoeg hiervan nog in denzelfden avond werd ik van het kasteel weggejaagd, beschimpt en bespot door de bedienden, die mij als met geweld in den wagen sleepten, welke mij meer in de wijde wereld zoude binnen voeren na dat jaar van rustig, zalig genot. Ik was mijne eigene gedachten niet meer meester, ik was als waanzinnigalleen weet ik nog, dat ik berouw gevoelde, mijne geliefde en mij zei ven niet gedood te hebben. Doch dit waren wanhoopsgedachlen. Zoo gemak kelijk bevredigt men niet de duistere machten van het noodlotzij dwingen ons te blijven leven en te lijden. Toen de reiskoetsweg vloog en het kas teel meer en meer in de duisternis ver- Nog een aantal voorwerpen zijn onver kocht gebleven, doch zullen worden ver loot; de trekking, altbané van een gedeelte, zal binnenkort plaats hebben. Bij het bouwen van de kazerne alhier is donderdag weder van een hoogen steiger een der werklieden nedergestort. Deze is de vierde persoon wien bij dat werk een ongeluk trof. L_"ugen. 18 Aug. Aan het Technikum Lingen (provincie Hannover) werden in den loop van het laatste schooljaar de eerste examens afgenomen. De uitslag was als volgt: Het Diploma vcror Machinen-Ingenieur werd uitgereikt aan de Heeren:' J'. E. Heymans uit Utrecht, J. M. L. C. Kerstens uit Mill, W. Schulze uit Liineburg; Het Diploma voor Architekt aan de Heeren: A. Kranz uit Brüggen, A Obermann uit Lingen; F. Overberg uit Langen, G. Vocks uit Yenslage. Programma's dezer technische School alsmede verdere inlichtingen ontvangt men gratis door den Dir. den heer W. Daltrop te Lingen. deze gemeente de boerderij Klein Wol, s- winkel geheel afgebrandhet bakhuis mocht men door de ijverige pogingen van de brandweer voor een groot deel be houden, de hooibergen en schuur zijn ge spaard gebleven. Men noemt onder meer de oorzaak daarvan de broeiing van het hooi op den balk. Niets was tegen brand schade verzekerddaar er nog velen te plattelande zijn welke hun have en goed niet verzekerd hebben, strekke ook deze brand weder tot voorbeeld. BUITENLAND. Vrij algemeen is men te Berlijn van gevoelen, dat de Egyptische verwarring nog in lang niet zal zijn ontrafeld. Mennotti Garibaldi heeft uit Albano een brief geschreven, waarin hij het be richt logenstraft, dat er aanwervingen voor Egypte plaats hebben. Hij schreef dit, om een einde te maken aan de vele aan vragen, die hij ontvangt. BINNENLAND. Een aanzienlijke gift van f 6000 werd dezer dagen geschonken aan de' diacones- seninrichting te 's Hage. Uit Haarlem wordt ons betreflénde den toestand van de bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang gekwetsten medegedeeld, dat de toestand van den heer en mevrouw Staleman redelijk is. De verbanden zijn Woensdag door de doctoren Van der Laan en Malefijt losgemaakt en de geneeshee- ren kwamen tot het resultaat dat er geen amputatie zal noodig zijn. dween, toen wist ik het, toen stond het mij duidelijk voor den geest, hoe thans alles voorbij was, hoe ik voor eeuwig mijne beminde Lucie en met haar mijn geluk verloren had 1" ,/Arme, arme oom," kon Elsa niet na laten te zeggen. h Leven en lijden, kind, zijn woorden van dezelfde beteekenis in dit leven en zij zijn het groote geheim, waarover de menschheid zich te vergeefs het hoofd breekt. En hoe warmer het hart slaat, hoe inniger het naar geluk verlangt, des te dieper en smartelijker moet het ondervinden, dat de som van het leven niets anders dan teleurstelling is. Dit leert ons alles om ons heen en indien wij de geschiedenis der menschheid doorbladeren, zoo vinden wij op iedere bladzijde de waar heid daarvan aangeteekend." //En Lucie hebt gij haar nooit wede - gezien?" z/Nooit. Deschoone droom was vooral tijd voorbij. Op den dag na de vreeselijke ramp kwam ik bij uwen vader aan, naar lichaam en geest gebroken. Ik wilde hem al les toevertrouwen, ik wilde mij aan zijne borst werpen, om daar heil en troost te zoe ken voor mijn onuitsprekelijk leed, want hij was de eenige, dien ik nog op de wereld be- "at. Maar bij stiet mij ruw van zich en liet mij zelfs niet eens aan het woord komen. Het feit van mijn plotseling ontslag was hem ge- De toestand van mejuffrouw Hamel was minder goed. Zij is zeer onrustig en pijn lijk en kan slechts door morphine-inspui- tingen tot eenige rust komen. De toestand van den heer Saagv d, is zeer redelijk. [Vad) De Heer Dr. F. W. C. Krecke, te Utrecht, een ieer verdienstelijk geleerde op het gebied der natuurkundige weten schappen, is den 15n dezer overleden. Hij was aldaar geboren in 1812, en in 1842 gepromoveerd tot doctor in de phi losophic. Behalve door menig belangrijk geschri t, heeft hij zich vooral onderschei den als directeur van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut en als leeiaar aan de voormalige technische school te Utrecht. In 1869 werd hij lid van den Gemeente raad, en genoot ook als zoodanig de alge- nieene achting. GEMENGD NIEUWS. Wie buiten de Nieuw«tad te Zutphen nr het- artillerie-park wandelt, beschouw., met bewondering voor den handigen tuin man, de hoogst nette aanleg van een terrein, dat vroeger onoogelijk was en den voorbijganger onaangenaam aandeed. De kunstige beplanting trekt veler aandacht en allen prijzen den bloemi;evendeu ca valerist die zoo netjes van een betrekke lijk kleine ruimte wist partij te treken. Bij het bouwen eener school, nabij 't Lakenraam te. Delft, heeft men, op eene diepte van een hal ven meter onder den beganen grond, 't geraamte van een forsch gebouwd man gevonden. Overblijfselen van de kist of van de kleeding waren niet aanwezig; alleen vond men een ronden looden geweerkogel tusschen de beenderen liggen. Een ruim negentigjarigen boer wordt op een feest in een naburige stad uitge- noodigd en besluit den weg daarheen te voet af te leggen; zijn zoon, een goede zeventiger, vergezelt hem. Onderweg wordt de zoon moe en wil een weinig rusten. z/Ja, ja," zegt de vader, ,/Zoo gaat het als men kwajongens meeneemt. Naar de Hoogeveensclie Ct. verneemt, is onlangs te Beilen een jong, aanzienlijk rijk Christen, van elders, met de gebrui kelijke plechtigheden, in bijzijn van ver schillende geestelijken, tot het Israëliti sche geloof overgegaan. Het blad meent, dat de liefde bij deze geloofsverandering een hoofdrol heeft gespeeld. Een kwajongen, dierenplager, sloeg een paard, dat op de markt te Groningen eenig voedsel gebruikte, herhaalde malen; eens klaps wendde het paard zich om en beet den knaap in den arm, zóó raak, dat de hulp van een dokter moest worden inge roepen. De rijke heer W. A. Scholten te Gro ningen laat op de Zuiderbegraafplaats aldaar een eigen grafkelder maken, die niet min der dan f50.000 kost. noeg, om mij ongehoord te veroordeelen. Hij zeide mij metongeloofelijke kalmte, dat ik op geen hulp van hem meer rekenen moest, nu ik andermaal zijn vertrouwen bedrogen en den naam mijns vaders en den zijne ont- eerd had. Ik was in zijne oogen een ellen deling, met wien hij voortaan niet meer in aanraking wenschte te komen. In mij ontwaakte nogmaals het laatste overblijfsel van trots, dat ik bezat en met een vloek op de lippen en haat en vertwijfe ling in het harte verliet ik hem. Wat ik tot hiertoe niet geweest was, dat werd ik thans: een lichtzinnig mensch, die, onverschillig om trent zijn toekomstig lot, in de bedwelming van het feest, vergetelheid zocht voor eigen leed. Ik had mij naar Berlijn begeven. Mijne betrekking boezemde mij afkeer in, eene an dere vond ik niet, en. van alle middelen ont bloot, besloot ik, mij bij een troep reizende tooneelspelers aan te sluiten, en had het ge luk, mij weldra met .de voornaamste rollen belast te zien. Maar hiermede had ik dan ook het vooruitzicht verbeurd, om ooit weder eene staatsbetrekking te kunnen bekleeden, doch hierover bekommerde ik mij in mijnen toenmaligen gemoedstoestand niet. Uw vader, die zulks ter ooren kwam, schreef mij, dat alle banden tusschen hem en mij voortaan verbroken waren. Ik lachte er om, niets, niets kon mij meer schelen en met rassche schreden snelde Mejuffrouw A. D. van Ommeren, kor. telings te Randwijk overleden, heeft, bij uitersten wil, aan de diaconie der hervorm de gemeente van bovengenoemde plaat) nagenoeg hare geheele nalatenschap ver. maakt, bedragende pl. m. f 50.0U0. Voor de behoeftige familieleden der overledene is deze beschikking een groote teleurstel- ling, te meer daar de diaconie welvarende is en geen behoefte heeft aan geld. Men schrijft aan de Asser Ct.: Het elfjarig zoontje van J. G. fleinen, van een boodschap naar huis gaande, were door een schipper arngeroepen, om hen de dra: ibrug voor de behuizing van J, Nijmanting af te draaien. De knaap vol deed daaraan en ontving daarvoor tot loo een cent. Een andere jongen van dertiet jas-, wiens vader zijn woonplaats in ee schip heeft en reeds sedert een geruime tijd bij die draaibrug met zijn woonschij ligt, maakte aanspraak op dien cent, dewij' door hem die brug dagelijks voor de pas seerende schepen wordt af- en overgedraaid De jongen van Heinen wilde de cent niei weder afstaan, waarop de 13-jarige jonge? hein tegen den grond wierp en hem më zijn klomp onophoudelijk op het hoof sloeg. Eene vrouw, die het zag, trok he er eindelijk af, waarop de zoon van Heine schreiende naar huis liep en aan zijn moede klaagde, dat hem het hoofd stuk z/Bind mij er toch een doek om," z jammerde hij; zij voldeed hieraan en hiel hem het hoofd met water nat, doch d pijn hield niet op, althans hij schreide aldoor. Hierop heeft zij hem te bed geleg en toen eenigen tijd daarna de vader huis kwam en de jongen naar den schij iets beter was, besloten zij te bed te gaa de vader zou bij hem slapen, dan kon di hem, als hij iets noodig had, helpen. Teg twee uur 's nachts werd de moeder wakk en verliet het bed om eens te zien h het met haar zoontje was: op hare vr dienaangaande aan haar man, antwoord deze dat de jongen nog al onrust was geweest, doch nu in slaap was gek men, althans hij was rustig. z/De bezorgde moeder krijgt nu de lam om beter te kunnen zien, en nu ontwar; beiden, dat de vader zijn zoontje dood de armen heeft. //Misschien zal deze of gene vrage waarom men geen geneeskundige hu! heeft ingeroepen, doch in den Weerdi germond is eerst op twee uren afstan een geneeskundige te krijgen, zoodat de toch misschien te laat zou zijn gekom ingeval er nog iets aan gedaan had kunm worden." BURGERLIJKEN STANDEN Amersfoort. Geboren: 9 Aug. Johanna, d. van J hanna Zevenboom. 11. Johannes, van Richardus van der Veen enEverar Gijsberta van de Brug. 15. Anna M garetha Jacoba, d. van Adrianus Do" en Jacoba Catharina van den Berg. 16. Cornelia Jacoba, d. van Cornelis W: helmus van der Put en Jacoba van Ni in mijnen ondergang te gemoet. Ged rende eenige nachtelijke ongeregeldhed had ik het ongeluk, den nachwacht wonden, waardoor ik genoodzaakt f het hazenpad te kiezen, wilde ik n met de gevangenis kennis maken, vluchtte naar Hamburg en wel op schip, dat landverhuizers naar Amen overbracht. Hier sloot ik mij bij aan, gedwongen door den nood, onderteekeu ook in een smadelijk verdrag, hetwelk evenals die andere verworpelingen maatschappij, tot een hal ven slaaf mas van eenen Braziliaanschen grondbezilt Ik heb daar ginds in de nieuwe wer eene harde school doorloopen, mear midden van veierlei ontberingen, moe en arbeid vond ik eirdelijk het v loren evenwicht van mijn geschokt b terug, en mijn beter ik kreeg de or hand. Hoe ik met mij zeiven geworstelde boe ik in die vijftien jaren geworden ot den man, dien gij thans voor u dit lieve E'sa, kan ik u alles niet tellen. Maar geloof mij, lief kind, moogt gerust deze hand aannemen, zij is die van een eerlijk man." 0 Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2