Buitenlandscli O verzicht. Aangezien de transportmiddelen van Wolseley nu in voldoenden staat zijn ge bracht, behoudens eenige bezendingen muilezels, die onderweg en voor toekom stige behoeften bestemd zijn, wordt nu spoedig een krachtige voortzetting van het oorlogsbedrijf verwacht. De legermacht, die Arabi te Telel-Kebir bijeen heeft schijnt niet minder dan 40,000 man te bedragen, met 100 kanonnendaar zijn echter 8 of 10 duizend Bedouïnen bij, op welke niet veel te rekenen valt, omdat zij van geregeld manoeuvreeren geen be grip hebben. Verder meldt men, dat Arabi zijn stelling aldaar omringd heeft door breede grachten, die door middel van het Zoetwaterkanaal werden gevuldvolgens het plan van hem vergezellende Europee- sche genic-officieren. Daar nu Wolseley over niet meer dan hoogstens 17000 man kan beschikken, behoeft hij niet te denken dat de overwinning zoo erg gemakkelijk zal zijn. Ook te Alexandrië is voorzichtigheid zeer raadzaamZaterdag beproefden een groot aantal Arabieren daar binnen te dringen; kapitein Thompson telefoneerde naar het hoofdkwartier en tien minuten later kwamen reeds versterkingen aan die de .-invallers terugdrevenechter bleven zij gedurende een paar uren een levendig geweervuur onderhouden. In de nabijheid van Ramleh wordt eveneens b.i ijvigheid waargenomen. De Porte is nog altijd met lord Duffe- rin, Brittannië's ambassadeur te Konstan- tinopel, aan het haspelen over de militai re conventie: Engeland schijnt thans zeer geneigd de dingen aan den draai te hou den totdat te Telel-Kebir iets beslissends zal zijn voorgevallen. De officiëele rebel verklaring van Arabi is eigenlijk ook nog niet geschied in het openbaar gemaakte stuk staat wel dat hij //verdient" als op roerling beschouwd en behandeld te wor den, maar de lord is daarmee niet tevre den, en Saïd-pacha verbeeldt zich dat het nu mooi genoeg is. Nog andere verwik kelingen maken den Turkschen minister het leven zuur. Griekenland toont niet veel neiging tot toenadering in zake het grens-geschil, en verklaart zich met niets minder dan alles tevreden te zullen stel len. Bovendien heeft de Perzische regee ring zich beklaagd over de bescherming die de Porte verleent aan een lastig hee-*, Obei- dullab, het hoofd der Koerden, echte Mo- hammedaansche roovers: het heette dat hij zich aan den Turkschen Sultan had onder worpen, doch daar is niets van aan. In ver band met al deze dingen houdt Rusland een oog in het zeil, een geeft het nogal vriend schappelijke knipoogjes aan zijn oude vrien den, Servië en Montenegro. En of nu al de Duit. che bladen dagelijks, op vrij hoogen toon verzekerenMen zij maar gerust wat er ook gebeure, Bismarck wacht en 7 1 wel zorgen dat in de staatkundige verhoudingen waarbij Turkije en Egypte zijn betrokken geen enkele verandering plaats grijpt zonder dat Europa haar goed keurt, de barometer wijst in elk geval geen helder weer aan. Van andere zijde wordt bericht dal de Duitsche Rijkskanselier ziek is en zich slechts met de allerdringendste staatszaken mag bemoeienMen heeft dat meer gezien aan den avond vóór de verkiezingen. De conservatieven, die overal rondzien naar vrienden en helpers, hebben nu zij van de centrum-mannen alles behalve zeker zijn, de heeren kapitalisten een beetje geflikflooid de ,/Provinci .1-Oorrespondenz" bevatte een blijkbaar geïnspireerd artikel, waarin de lof werd getrompet van //het kapitaal, den spparpot der vaderen." Dezer dagen heeft zich de Fransche premier, Duclerc, nogal kras uitgelaten tegen den Parijschen //Times"-correspon- dent. Het Ministerie, aan welks hoofd hij staat, noemde hij met nadruk een defini tief bewind: en indien de kamer het re- geeren te moeielijk maakte, zou zij ont bonden worden. We hebben nog den tijd om af te wachten hoe de Kamer zich zal houden: eerst eind October of begin No vember hervat zij haar zittingen. Er loopt een gerucht, dat Grévy een Vice-Preisdent der Republiek naast zich verlargt: De Freycinet zou de daarvoor bestemde persoon zijn. Heel waarschijnlijk klinkt het niet, maar als Figaro komkomnier kan het er mee door. BINNENLAND. De Zaterdag verschenen Staats-Courant meldt, dat Z. M. de Koning, bij de ope ning van de zittingen der Staten- Generaal, vergezeld zal worden door Z. K. H. den Prins van Oranje. Te 's Hage heeft zich een voorloopig comité gevormd, tot bevordering der ont ginning van woeste gronden. Er zijn dit jaar veel hazen en weinig patrijzen in Overijssel en Gelderland. De hazen worden door Belgen opgekocht tot voor f 1.40 en de patrijzen tot voor 70 cents per stuk. In de Sophiastichting te Scheveningen werden dezen zomer 93 kinderen verpleegd. Een vijftigtal zullen daar nog tot het einde van het seizoen blijven. GEMENGD NIEUWS. Te Tessel leeft bij vele personen het domste bijgeloof nog voort. Een genees heer werd dezer dagen aan het bed van een zijner patiënten een levende tortelduif gewaar, die daar was geplaatst om den lijder van zijne ziekte te verlossen. Men dacht n. 1. in vollen ernst, dat de ziekte op de duif zou overgaan, 't Werd zelfs den dokter ten kwade geduid, toen hij om zooveel bijgeloof durfde lachen. De brievengaarder te Amerongen is, op vermoeden van in zijne betrekking gepleeg de oneerlijkheden, in de cellulaire gevan genis te Utrecht opgesloten. De Arabieren hebben, opnieuw, lijken vau paarden en uitwerpselen in het Imaili- kanaal geworpen. Men vreest dat het water niet meer drinkbaar is haven- en tongeld, dat door de gemeente Amersfoort geheven wordt van de schepen de rivier de Eem bevarende. Dit bedraagt bijvoorbeeld voor de stoom boot van Amersfoort naar Amsterdam en te rug (berekend op 2 maal per week) per jaar ongeveer f 1200.en voor een beurtschip (berekend op eenmaal in de 14 dagen) on geveer f 200.terwijl diezelfde stoomboot en de beurtschepen te Amstcrdem respectie velijk voor kosten van haven- en ligplaats slechts f 86.en f 8.betalen. Dit alles heeft tengevolge dat de scheep vaart in het algemeen gedrukt is, de beurt schippers verarmd zijn en de stoombooten geen voldoend bestaan vinden. Omstreeks vier jaren geleden verzochten de schippers dan ook aan den gemeenteraad om verlaging van die heffing, welk verzoek door deze Kamer werd ondersteund. In het rapport dat daaromtrent door het dagelijksch bestuur aan den Raad werd uit gebracht wordt dan ook erkend dat de toe stand drukkend en onhoudbaar was, maar toch geadviseerd om daarin met het oog op de toemalige plannen van een kanaal door de Geldersche vallei en op andere gronden, daarin vooralsnog geene verandering te bren gen en op het verzoek afwijzend te beschik ken. Twee jaren geleden vroeg de firma Houtzaager en v. Veen, onderneemster dei- stoomboot van Amersfoort naar Amsterdam en terug, eveneens aan den gemeenteraad verlaging dier heffing voorzooveel hare stoom boot betrof en ook dit verzoek werd door deze kamer gesteund. Toen daarop naar de meeuing zoo het schijnt dier Firma het ant woord te lang uitbleef of wel zij vermoedde dat ook thans weder afwijzend daarop zoude worden beschikt, heeft deze firma gemeend te moeten weigeren de meer genoemde hef fing te betalen, op grond dat haars inziens do gemeente geen recht had tot die heffing. Daaruit volgde een proces en werd dooi de Rechtb. te Utrecht bij vonnis van 28 Juni j.l. beslist dat de gemeente Amersfoort het recht tot die heffing door verjaring had verkregen. Het is nog niet bekend of de firma in dat vonnis zal berusten daar de termijn voor het instellen van het beroep in cassatie nog niet is verstreken, doch mocht het eventueel in te stellen beroep in cassatie worden verworpen, ofwel het vonnis door berusting der firma in kracht van gewijsde gaan, dan zal de gemeente Amersfoort voortdurend die gelden kunnen blijven heffen en moet de scheepvaart te niet gaan. Het zij der Kamer geoorloofd met beschei denheid optemerken dat het gemeentebestuur en de gemeenteraad van Amersfoort geen open oog schijnen te hebben voor de belangen der scheepvaart en van den handel dezer gemeente voor zoover deze aan scheepvaart behoefte heeft. Terwijl toch de centraalspoorwegmaatschap- pij van wege de gemeente werd gesteund met eene jaarlijksche subsidie van f2500.wordt van de f 7500.die volgens de begrooting het vuur-, haven- en tongeld geraamd wor den op te brengen, slechts een derde gedeel te ongeveer, zoover is na te gaan, gebracht voor onderhoud van het trekpad, het paal werk en de lantaarn aan zee. Het overige vloeit in de gemeentekas en zulks niettegenstaande volgens de bij opge meld vonnis gehandhaafde ordonnantie op do heffing deze strekt en strekken moet tot vergoeding van de werken door de gemeente Amersfoort gemaakt en onderhouden voor de scheepvaart, en alzoo de opbrengst dier hef fing blijkens de bedoeling der ordonnantie moet strekken tot behartiging van werken voor de scheepvaart en niet bestemd zijn om w de heer Parisius Von Selchow sproDg op. Zijn gelaat drukte de grootste verbazing uit. z/Wat is dat voor een papier?" riep hij. z/De heer Parisius heeft dezen wksel van uwen vriend, den heer von Schmet- tow, ontvangen. Mijnheer de baron zal zich waarschijnlijk wel herinneren z/Von Schmeltow?" gilde de baron. z/Wat? Heeft die Verbeten woedde belette hem voort te gaan. Bleek en mach teloos stond' hij daar tegenover den man, die zich innig over zijn verlies verheugde. Op eens echter scheen alles in hem ontwaakt en in blinde razernij, eenen stoel, die naast hem stond, grijpend, slin gerde hij dien naar een hoek der kamer, zoodat Sorschheimer een paar schreden achteruit sprong. z/Hij heeft den wissel verkocht?" stamelde hij eindelijk, terwijl hij de kamer wild op en neer liep, en daarbij de vree- selijkste vloeken uitte. ,/Hij heeft het durven wagen? Die ellendeling! Hij die toch reeds zulk een groot vermogen van mij won De agent wachtte kalm to.dat de ba ron wederom bedaard zo rde zijn geworden. z/Ik kan mij begrijpen, ^sprak hij ein delijk met een duivelscheu lach op de lippen, dien hij evenwel zorg droeg te verbergen, //dat het den heer von Sel- iu de gemeentekas gestort en voor andere doeleinden gebruikt te worden. Billijkheidshalve mag de Kamer echter niet verzwijgen dat het Gemeentebestuur van Amersfoort even als de Vereeniging S'chut- tevaer zich voor eenigen tijd tot den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft gewend, met het verzoek dat het Rijk het onderhoud der rivier de Eem op zich zoude nemen, omdat die als bevaarbare rivier aan het Rijk zoude behooreu, doch daarop is door den Minister afwijzend beschikt en werden adressanten verwezen naar Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, omdat het hier allereerst provinciale en locale belangen zou gelden. Wat het Gemeentebestuur tengevolge dezer beschikking, die reeds eenige maanden gele den aan den gemeenteraad werd medegedeeld, heeft gedaan en of het zich daaromtrent nu tot Heeren Gedeputeerde Staten heeft gewend is der Kamer niet bekend, doch zeker is het dat de toestand zooals hiervoren is uiteenge zet dringend voorziening behoeft. De Kamer heeft daarom gemeend met deze memorie Uwe welwillende aandacht op dit onderwerp te mogen vestigen en daaraan het verzoek toe te voegen dat het U moge be hagen Uwen veel vermogenden invloed te doen gelden opdat aan dezen treurigen toestand een einde worde gebracht. Amersfoort, 9 September 1882. De Kamer van Kooph. en Fabrieken, (get.) II. GERRITSEN, Tres. (get.) J. VAN DER LEEUW, Secr. De afwachtende houding, die de oor logvoerende partijen in Egypte den laat- sten tijd in acht namen, werd Zaterdag door een niet onbelangrijk gevecht afge broken. De Egyptenaars waren aanvallers. De officiëele depêche, dien dag door ge neraal Wolseley afgezonden, luidt aldus: z/Een aanzienlijke krijgsmacht ondernam heden bij zonsopgang een verkenning te gen onze voorposten. Generaal Willis rukte voorwaarts, viel den vijand aan, dreef hem met verlies terug en maakte vier stukken geschut buit. De verliezen aan onze zijde zijn gering. De vijand heeft zich achter zijn aardwerken teruggetrok ken, vanwaar hij op een afstand van 5OU0 meter het geschutvuur voortzet." Des avonds keerden de Engelschen naar hun kamp te Kassassin terug. De vijandige strijdmacht bij dezen aan val wordt op 13.000 man geschat en is door Arabi zeiven aangevoerd. De Egyp tische soldaten moeten met groote dap perheid gestreden hebben, en ofschoon hun geschut weinig kwaad heeft gedaan, werd het toch zeer goed bediend. Gedurende het gevecht werd de rechterflank der En gelschen nog aangegrepen door 1500 Egyptische soldaten, die door de woestijn van Salalieh waren gekomen. De Britsche cavalarie sloeg hen terug, en maakte daar een kanon en een groen vaandel buit; uit deze laatste omstandigheden kan het be sluit getrokken worden, dat bij dezen strijd ook de godsdienstige hartstochten der bevolking'in beweging zijn gebracht. Het verlies der Egyptenaren wordt op beide punten op 250 man dooden en gewonden geschat: de Engelschen verloren 5 ge sneuvelden en 54 gekwetsten. chow onaangenaam is, omdat het hem zoo onverwachts op het lijf valt. Maar waarlijk, gij moet u niet zoo boos op uw vriend maken, want ik kom u een goeden voorslag doen." z/Hoe durfde hij den wissel te verkoo- pen riep de andere opnieuw, stampvoe tend uit. Sorschheimer haalde de schouders op. //Misschien," zoo sprak hij, had de heer von Schmettow geld noodig en heeft toen den wissel aan mijnheer Parisius gegeven, wel wetende, dat deze zaken met u drijft. En het is toch zoo'n goed stuk papier en zoo zeker," liet hij er hatelijk opvol gen, //en wat beteekenen nu negentien duizend mark voor een man als gij zijt. 't Is immers maar eene kleinigheid!" De baron zag wel in, dat hij al zijne ka^te noodig had, want hoe bedaarder hij was, hoe voordeeliger vooiwaarden hij zoude kunnen sluiten, meende hij. //Ja," zoo begon hij dus, //gij hebt gelijk, het is slechts eene kleinigheid voor mij, doch gij komt een weinig ongelegen, daarjuist de oogsttijd begint en ik dus al mijn geld noodig heb. Eene prolongatie zoude mij dus zeer te stade komen. Maar welken voorslag, heeft de heer Parisius u bevolen, mij te doen?" z/Hij beval mij tot u te gaan en te zeggen, dat hij het jammer vond, u het mooie zilvergeld te laten betalen, dat gij zoo hoog noodig hebt, om te leven zooals het een groot heer betaamt." ////Ga, Sorschheimer,"" zoo sprak hij tot mij, z///ga en zeg den baron, dat hij zijn geld kan behouden, mits hij mij maar een stukje van zijn bosch afstaat. De zaag molen, die ik er heb laten bouwen, heeft mij veel geld gekost, en als ik hem nu weer moest afbreken, dan zoude ik er niets dan schade bij hebben. Maar wanneer de baron mij nu nog een reepje gronds afstaat voor de aan mij verschuldigde som, dan zijn wij cr alle twee goed aan toe. Ga hem dat :ens zeggen, Sorschheimer. De heer baron is een goede man, is een edele man en zal wel inzien, dat mijn voorslag voordeelig voor hem is."" De heer von Selchow had aandachtig zitten luisteren, terwijl hij de srr, welke hij te vergeefs had pogen aan te steken, aan kleine stukjes brak. z/En wat verlangt hij dan?" vroeg de baron eindelijk. //Slechts het kleine stukje, dat tusschen h-.j park en den weg naar Barnewitz ligt." z/Maar dat is eene onbeschaamdheid!" brulde de baron. Wo: dt vervolgd.) De Engelschen betalen in Egypte hooge loonen aan vreemde werklieden, om bij het transport te helpen (7 schilling daags); het aantal zieken moet niet bijzonder groot zijn, maar men vreest den invloed van de maand September, die voor vreemdelingen het kwaadst is. De Turksche bladen hebben order ge kregen niet meer den titel van pacha aan Arabi te geven. Te Alexandrie heeft het Arabisch ge meen de inlandsche politie aangevallen, die de wacht hield bij de galg, waaraan een moordenaar van twee Engelschen ge hangen was. Het verjoeg de politie en maakte zich van het lijk van den gehan gene meester, hetwelk gebalsemd en als een heilige vereerd zou worden. Uit Petersburg komt het gerucht van een voorgenomen mobilisatie van een deel van het Russische leger, met het oog op mogelijke verwikkelingen in het Oosten. De Gouverneur van Texas vraagt hulp aan de inwoners van Brownsville, waar reeds meer dan 500 personen door de gele koorts zijn aangetast. De epidemie neemt met den dag toe. Men telt dage lijks reeds ongeveer 7 5 nieuwe gevallen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2