NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelfl, Hoevelahen, Hoogland, Lensden, Soest, K. I van Woensdag 11 October 1882. No. 81. Elfde Jaargang. Uitgever: A. AfSlothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De portefeuille van Bixiou. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franyo door het geheele Bijk Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend nsar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLIC ATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan WILLEM FREDERIK HENDRIK TABERNAL en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om eene SMEDERIJ opterichten in het per ceel, alhier gelegen aan de Kerkstraat, wijk P. no. 372, bij het kadaster bekend onder Sectie E, no. 3430. Amersfoort, den 9. October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de koninklijke besluiten van den 9. November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en van den 12. Juli 1873 Staats blad No. 108) Doen te weten, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot de benoeming van drie leden voor de KAMER van KOOP HANDEL en FABRIEKEN alhier, om FEUILLETON. de plaatsen aantevullen van de heeren H. Gerritsen, D. P. Hamers en R. G. M. van Beek, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, ten Raad- huize zal gehouden worden op Donderdag, den 16. November aanstaande, des voor middags te 10 urenen dat de heden opgemaakte lijst der kiesgerechtigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatse lijke Secretarie ter inzage zal liggen wor dende eenieder die meent tegen voormel de lijst bezwaren te hebben, uitgenoodigd, die binnen acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, bij het Gemeen tebestuur inteleveren. Amersfoort, den 9. October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 11. October 1882. Onze Indische belangen. Ieder, die tegenwiordig de berichten uit Atjeh leest, moet zich schamen een Nederlander te z'jn. Men zegge niet, dat de regeering voor die dingen aansprake lijk is, en dat de burgers er niets aan kunnen doen; want dit kunnen de bur gers wel doenwanueer zij maar belang in de verkiezingen stellen willen, trouw ter stembus komen en flinke leden in de Staten-Generaal kiezen. Er moet nieuw bloed in dat lichaam komen, want het ziet er tegenwoordig uit alsof Nederland oud en verouderd en den verdwijning nabij ware. Let nu eens op ons gedrag in At jeh! Kunnen wij dat gewest niet behou den, dan moeten wij het verlaten; willen wij het niet verlaten, dan moeten wij het goed verdedigen. En nu doen wij geen van beidenmaar om der wille van theoretische beschouwingen laten wij ooster- sche barbaren door westersche maatregelen tot tegenstand tegen ons gezag aanprik kelen. Wanneer onze Staten-Generaal meer leden telde, die goed, d. i. niet uit boe ken maar uit ondervinding, met Iudië be kend waren: dan zou de regeering wel flink over dat geknoei in Indië, vooral in Atjeh, geïnterpelleerd worden, en de toestand zou wel moeten verbeteren. Thans is er eene gelegenheid om iemand naar de Staten-Generaal te zenden, die met Indië uit eigen aanschouwing be kend is, en van wien wij genoeg weten, dat de Jan Saliegeest niet over hem is uni -- «- 'j1 zijn de gelegenheid te verzuimen, om hem te verkiezen; en hierom roepen wij de kiezers toebrengt eenparig uwe stem men uit op den heer naar het Fransch van A. Daudet door Lobé. 1) Op een' morgen in October, eenige da gen vóór mijn vertrek uit Parijs kwam er, terwijl ik aan het ontbijt zat, een oude man bij mij in versleten kleereu, krom- beenig, beslijkt, met een' krommen rug en die op zijne lange beenen stond te beven als eenen geplukten steltvogel. Het was Bixiou. Ja Parijzenaars, 't was uw' Bixiou, de wilde en betooverende Bixiou, de beroemde spotter, die u gedurende vijftien jaren zoo heeft opgevroolijkt door zijne spotschriften en zijne karikaturen. Ach! wat was hij ongelukkig! Zonder eene beweging die hij bij 't binnenkomen maakte, zou ik hem niet herkend hebben. Met het hoofd op den schouder gebogen en zijn stok aan zijnen mond als een kla rinet, kwam de beroemde kluchtspeler tot in 't midden van de kamer, viel tegen de tafel aan, en zei op een treurigen toon //Heb medelijden met een' armen blinde." Hij bootste het zoo goed na, dat ik er om moest lachen. Maar toen zei hij heel koel//Gij denkt dat ik gekheid maakzie mijne oogen." En hij toonde mij twee groote witte oog appels. //Ik ben blind, mijn vriend, blind, voor altijd!Dat komt van mijn schrij ven met vitriool. Ik heb mijne oogen verbrand bij dat werk Geheel verbrand! vervolgde hij, mij op zijne verkalkte oog leden wijzende, waaraan geen spoor van ooghaartjes meer zichtbaar was. Ik was zoo ontdaan, dat ik geen woor den kon vinden om hem toe te spreken. Mijn stilzwijgen verontrustte hem. Werkt gij z/NeenBixiouik zit te ontbijten. Wilt gij ook iets gebruiken?" Hij antwoordde niet, maar aan het beven van zijne neusvleugels zag ik wel, dat hij er grooten lust in had. Ik nam hem bij de hand, en liet hem naast mij plaats nemen. Terwijl men hem bediende snuffelde hij glimlachend over de tafel. z/Dat ziet er hier goed uit. Ik zal er aan smullen: ik ontbijt sedert langen tijd niet meer, slechts een brcodje van een' stuive. 's morgens als ik naar de minis- teriën ga, want ge weet ik loop de mi- nisteriën af tegenwoordig, dat is mijne eenige betrekking. Ik doe mijn best om aan een tabakskantoor geplaatst te wor den. Wat zoudt ge willen dat ik anders deed; wij moeten thuis te eten hebben. te Baarn, oud indisch ambtenaar. Op het gebied van degelijke instellin gen zijn wij weder een stap vooruitge gaan, een 40tal heeren uit den netten burgerstand hebben zich vereenigd om een zelfstandig brandweerkorps uit te maken; naar wij vernemen zal aan den gemeente raad een spüit worden aangevraagd. Wanneer wij alleen slechts dit opmer ken hulp verleer.en in mogelijke soms gevaarlijke omstandigheden, dan is de op richting van dit brandweerkorps aller sympathie waardig. In het maandblad //van de vereeniging tegen kwakzalverij" van heden leest men eene waarschuwing tegen het met Ameri- kaansche bluf uitgetrompet Hop-Bitter, hetwelk voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevat. KIEZERSLIJST voor de Kamer van koophandel en fabrieken te Amers- foort J. van Apeldoorn JLz. H. T. Brom. H. J. T. van Arom. J. H. Brom. J. Baak. W. vau de Brug. C. van Baaren. A. de Bruijn. 1 T» H W A von ~\V r>. uirKei. w G. F. Bakx. G. Coenen. c. T. van Beek. LI. A. Cramer. H. M. van Beek. T. van Daal. II. G. M. van Beek. G. Dieges. A. van Bekkum. B. Dieterink. E. J. Beukers. C. B. van Dijk. C. L. de Beveren. G. T. van Eek. G. Blok. W van Eeden. N. S. Blom. LI. Elbersen. G. Boer. W. ii LI. J. Bonnier. J. van Eldert. T. W. Bonte. H. van Esveld Rz. P. J. Bosselaar. LI. W. W Bothof. E. ven Eijken. J. R. Bouwmeester. W Eröger. T. LI. G. Brandsen. J. de Geest. E. Brizee. J. G. van der Geest. J. H. van den Broek. D. van Gelder. N. Broers. D. M. Ik kan niet meer teekenen, ik kan niet meer schrijven Dicteeren? maar wat?.... Ik heb geen nieuwe denkbeel den in mijn hoofd. Ik bad er mijn be roep van gemaakt om de karikaturen van Parijs op te zoeken en uit te teekenen, nu kan ik dat niet meer.. Toen dacht ik aan een tabakskantoor, niet op de boulevards, dat begrijpt ge wel. Ik heb geen aanspraak op deze gunst, omdat ik noch de moeder eener danseres, noch eene officiersweduwe beu. Neen, eenvoudig een klein kantoor op een dorp, wat ver van hier, in een hoek van de Vogezen. Ik zou eene groote, porceleinen pijp hebben, ik zou mij Hans of Zebedëus laten noemen zooals in Erckmann-Chatrian, en, terwijl ik de tabak verwerkte zouden de werken van mijne tijdgenooten er mij in troosten, dat ik niet meer schrijven kan. Dat is al wat ik vraag, 't Is niet veel, niet waar? En toch kan ik het maar niet krijgen. Het zou mij echter niet aan voorspraak behoeven te ontbreken. Ik werd vroeger zeer gezocht. Ik dineerde bij den maar schalk, bij vorsten, bij de ministers, allen wilden mij hebben, omdat ik hen amu seerde, of omdat zij bang voor mij waren. Nu is niemand meer bang voor mij; o mijne oogen, mijne arme oogen! En ik word nergens meer verzocht. Een blinde aan tafel is zoo'n droevig gezichtl Wilt gij mij het brood eens aangeven? O! die schurken! zij laten mij dat onge lukkige tabakskantoor duur genoeg koo- pen. Zes maanden lang dien ik aan al de ministeriën mijn verzoekschrift in. Ik ga er 's morgens heen, als men de kachel aanmaakt en de paarden van Zijne Excel lentie afrijdt op het voorplein, en ik ga niet weg voor 's avonds als de groote lampen worden aangestoken en het lekker begint te ruiken in de keukens Mijn leven gaat voorbij op de houtkis- ten in de spreekkamer. Qok de portiers kennen mij! Als ik binnenkom roepen ze mij toe: //Dag mijnheer!" En dan maak ik, om in hunne gunst te komen woord spelingen, of ik teeken met een' enkelen trek, in een hoek van hun schrijfporte feuilles g.oote knevelbaarden om hen te doen lachen. Dat is er van mij geworden na twintig jaTen voorspoed! zóó eindigt het leven vru een' kunstenaar! En dan zeggen ze nog, dat er in Frankrijk tienduizend straatjongens zijn, die het water in den mond krijgen als ze aan onze betrekking denken. O! romanesk land! moge de ellende van Bixiou u tot eene les zijn! Toen bukte hij zich over zijn bord en ging gulzig zitten eten, zonder een woord te zeggen.Het deed mij zeer om aan te zien. Ieder oogenblik verloor hij zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1