NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baaru, Bunschoten, tail L t, NIEUWE Woensdag 8 November 1882. No. 89. Elfde Jaargang. Uitgever: A. AfSlothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens Sl/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Bruispoeder en Cognac. 6) A1HËRSF00RTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Bijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat op Maan dag, den 20. November aanstaande, 's voormiddags ten elf uren, ten raadhuize de uitloting zal plaats hebben van vier aandeelen in de geldleening der gemeente van den 8. Maart 1880, aflosbaar ten kantore van den gemeente-ontvanger op 31 December e. k. Amersfoort, 6 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 8 Nov. 1882. De herbesteding van aardappelen ten behoeve van het Garnizoen, welke Maan dag plaats had, was de minste inschrijver de Heer N. de Jong te Utrecht voor f 2.87 per Hectoliter. De herbesteding van aardappelen den zelfden dag, ten behoevewvan het Militair Hospitaal was minste inschrijver de Heer A. van Binnendijk alhier voor f 3.per Hectoliter. FEUILLETON. Uit het Duitsch door Lobé. //Kom laten wij ons gaan kleeden," zei Mathilda, „wij zullen naar die geheimzin nige apotheek gaan om onze bruispoeder te betalen, anders ziet uwe blonde aanbidder ons nog voor bedriegsters aan." //Ach, ik schaam er mij voor om hem onder de oogen te komen," antwoordde Gisa blozend; „wij hebben ons toch als gekkinnen aangesteld en //Goed, blijf dan maar thuis," sprak Mathilda kortaf, //ik zal de zaak alleen wel afhandelen." //Neen, neen, ik ga mee," riep de klei ne, //ik ga heel gaarne mee. Ik ben toch nieuwsgierig hoe hij er bij dag uitziet." De meisjes gingen naar hunne kamer om hun toilet te maken, zooals zij dat in alle andere omstandigheden gedaan zouden heb ben, en verlieten toen het huis, om naar de bewuste apotheek te gaan. z/Hoor eens," sprak Gisa op de trap, „ik zou wel eens willen weten wat de cache- nez met het woord „bruidegom" bedoelde. Moest hij, of de apotheker voor zoo iemand doorgaan „Misschien beiden," antwoordde Thilda, De Heer J. Woudenberg van Amers foort, onlangs benoemd tot hoofd der open bare school te Soesterberg, heeft met goed gevolg examen in de Fransche taal afge legd. BINNENLAND. De Minister van Koloniën heeft erkend, dat sedert de verschijning van 't Koloni aal-verslag de toestand in Atjeh ongunstiger is gewordeu. De knollenoogst in Friesland is zeer voordeelig, H.H. M.M. de Koning en de Konin gin zullen binnenkort eenigen tijd op „Oranje Nassau" vertoeven. De parken en plantsoenen op dat landgoed overtref fen door hare sierlijkheid de grootste verwachtingen. De vijvers zullen bevolkt worden met forellen, die daarvoor uit de Jura aangevoerd zullen worden. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 October jl. meer ingelegd dan terugbe taald f 21.842.50. ffcnsche paters hebben het groote land goed „Hagerhoff," gelegen bij Yenlo, aan gekocht en zullen*dit tot klooster inrichten. Het rundvleesch en vet is te Deven-, ter voor de menages van het garnizoen over 1883 door een der eerste firma's, de Wed. F. van Spiegel Zonen, aangeno men voor den prijs van f 0,69 per Kg. en zij kon den vreemde, met zijne schitte rende oogen, niet uit hare gedachten ver bannen. De blonde apotheker had ondertusschen eene slechte nacht gehad. In-zijnen droom zag hij de kleine Gisa met roode wanden en de oogen vol tra nen. Hij wilde haar evenals vroeger nade ren, maar zij stootte hem van zich af en met zulk een geweld, dat hij in eenen ach ter hem staande porceleinen bak viel, waar op den naam „strychnine" geschreven stond. Hij verzonk in deze vergiftmassa en moest, of hij wilde of niet, er van inslikken. Onder hevige krampen richtte hij zich eindelijk uit het vergif op en zag vol verlangen uit naar het oogenblik, waarop hij op zou stij gen naar dat Eden, waar zijne geliefde hem wachtte, want de cachenez had haar van angst doen sterven, en zij was uit den apothekerswinkel naar de andere wereld overgegaan. Maar die vreeselijke strychnine woedde door zijn lijf en hij bemerkte plotseling met ontzetting dat hem het opstijgen onmoge lijk was geworden. Hij had namelijk geen lichaam meer, doch in plaats daarvan be vond zich den porceleinen bak, met het opschrift „Strychnine." Kon hij zoo zijne geliefde naderen Han den en voeten had hij nog, maar al het overige was weg, zijn hoofd zat op den bak De berichten, omtrent de omstandighe den waaronder het lustverblijf Soestdijk aan Z. M. den Koning overgaat, nemen meer en meer een particulier* en intiem karakter aandoch ter voorkoming van verkeerde onderstellingen schijnt dit kwaad onvermijdelijk. Uit dien hoofde waarschijn lijk meldt thans de Amst. Ct., dat de over dracht is geschied tegen verzekering door Z. M. van een aanzienlijke lijfrente aan H. K. H. Prinses Hendrik, met recht om het bedrag daarvan zoowel in het binnen- als in het buitenland te genieten. De jaar rente zal ook worden uitbetaald bij een eventueel tweede huwelijk. Verleden Vrijdagmorgen zoo meldt de N. R. Ct. kwam te Nijmegen eene dienstbode aan hare meesteres mededeelen, dat er dien nacht was ingebroken dat eenige deuren, ramen en kasten openston den, en dat men ook haar een som geld had ontstolen. De heer des huizes deed terstond onderzoeken vermiste een be langrijke som geld uit eene der openge broken kasten. Het onderzoek der politie bracht echter aan het licht, dat de dienstbode zelve de inbreekstqj: was en de kasten van haren meester met valsche sleutels had weten te openen, terwijl het ontvreemde geld van haren meester in haar bezit werd gevon den. De meid is gearresteerd. Het schijnt, dat zij zich geld wilde verschaffen om te kunnen trouwen. Het verslag van de cdtomissie, door den vast, die, behalv.e zijne lichamelijke be- standdeelen, ook dood en verderfenis in zich bevatte. En toch weerklonk ook vöor hem de bazuin des gerichts. Hij zag de voor en na hem gestorvenen naar boven stijgen en elk werd opgewacht door iemand die hem lief was. Hij zag ook zijne Gisa; zij was gehuld in eene wolk en breidde de armen naar hem uit. Maar die noodlottige bak hield hem terug. Hij trapte met zijne voeten en be proefde te vergeefs met zijne armen om op te stijgen en de geliefde te bereiken. Daar zag hij eensklaps twee dokters naast zich. „Neem mij mee," smeekte de apothe ker en zij keerden terug, schoven hunne armen tot steun onder de zijne en trok ken hem mee, om als zij bij Petrus kwa men al hunne op aarde bedrevene zonden op hem te schuiven. En ach, hiernamaals liet men zich ook al wat wijs maken, dat moest de arme jongen ondervinden. De dokters werden zeer beleefd binnen gelaten, maar de booze portier des hemels gaf den apotheker zulk eene vreeselijke schop dat hij naar beneden viel, veel dui zenden voeten diep en in zijn eigen ka mertje terecht kwam, waar de scherven van zijn omhulsel rond hem vlogen. De pijn, die deze val veroorzaakte benevelde zijn denkvermogen voor eenige oogenblik- Minister van Binnenlandsche Zaken be noemd ten einde een onderzoek te doen naar het voorkomen van trichinen in uit Amerika hier ingevoerd varkenvleesch, is in de Staatscourant opgenomen. Deze commissie waarin ook drie jonge dames waren, die groote bekwaamheid toonden in het behandelen van het microscoop en zoeken naar trichinen, heeft de volgende onderzoekingen gedaan. Met gekookt trichinen houdend varkens- vleesch werden gevoederd een varken en 2 ratten, alle 3 echter met negatieven uitslag. Met ongekookt trichiuenvarkensvleesch zijn gevoederd 2 jonge varkens, 1 konijn en 4 honden; toen deze dieren echter na korteren of langeren tijd gedood werden, bleek echter dat geen een van deze dieren aan de trichinenziekte leed of geleden had. Het is dus aan de commissie gebleken dat uit Amerika in ons land ingevoerd gezouten en gerookt varkensvleesch vol strekt geen gevaar oplevert voor de ver bruikers. Te Geldersch Veenendaal is gisteren een 65-jarig landbouwer uit het Ederveen onder Ede, plotseling, onder het afleveren van varkens, doodgebleven. Uit Deventer meldt men: Gister werden hier zooveel inlandsche aardappelen aangevoerd, dat, ofschoon de boeren ze voor lage prijzen te koop aan boden, zij ze voor een groot gedeelte weder mede naar huis moesten nemen. ken. Hij kwam jchter spoedig weer tot zich zelf met de overtuiging dat hij slechts gedroomd had. Hij lag.^tot zijn groote verwondering naast zijn befl- op den grond -de God der droomen had van zijne overspanning van gisteren een schandelijk misbruik ge maakt en naast hem lagen de scher ven van de porceleinen lamp, die hij onder het vallen meegetrokken had van het nachttafeltje. Terwijl de apotheker den volgenden morgen zijne oogen verstrooid op het voor hem liggende recept liet rusten, naderden de beide meisjes de apotheek om hunne schuld van gisteren te betalen. Op dit oogenblik was Thilda even ver legen als hare kleinst eedsche vriendin, want hun verschijnen en verdwijnen van gisteren avond in het vertrek, dat zij nu weder moesten binnentreden, was toch eenigszins avontuurlijk geweest en kon den jongen man stof tot allerlei gedachten hebben gegeven. Ook was ze er bijna zeker van dat ze hem heden niet alleen in de apotheek zouden vinden en bloosde reeds bij de gedachte aan de blikken van ver standhouding tusschen de apothekersbe dienden, aan wie hij zeker de geschiedenis verteld zou hebben. De kleine Gisa was geheel van .streek, want niet alleen de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1