lÜÏ TOMBOLA ZONDER NIETEN BASOH'S I: ÏM i Tan J. f. WENTZELwordt 1 Decente a.s. verplaatst naai de Lanpgraclt F 200. f 100,- immer Ds. BEKKINC „SCHUIVEN GAAN ZE," Hoogland. Bunschoten. Woudenberg. f 0,50 't lot A. M. SLOTHOUWER. Kantoor- of andere Werkzaamheden. Concertzaal „AMICITIA" te Amersfoort. Maandag 27 November 1882, J. BASCH, „Door Vriendschap tot Kunst." r 1 LMLl N. op een beter spoor gebracht hebben men wil deze liefst niet aan het openbaar gezag zien opgedragen, maar geeft er de voorkeur aan haar zelf in handeD te hou den. Ook hier ligt een beroep op de phi lanthropic in den aard der dingen. Bo vendien, de zaak is volstrekt niet nieuw op onderscheiden plaatsen is zij met suc ces beproefd, en dan steeds door particu liere liefdadigheid. Als de heer D. N. voor een wijle zijn socialisme, dat alles aan de gemeente wil opdragen, op den achtergrond liet, en een plaatselijke vereeniging stichtte Het arme schoolkind," ten doel hebbende gedu rende de wintermaanden aan leerlingen van openbare en bijzondere scholen en bewaar scholen, die er behoefte aan blijken te heb ben, in het middaguur een warmen maal tijd te bezorgen, hetzij in de school, hetzij in een daarvoor in te richten lokaal Mis schien zouden de kerkelijke armbesturen het plan financieel willen ondersteunen, wellicht ook zou een aan te vragen subsidie van gemeentewege wel in overweging ge nomen worden. En daar ook elders, ook in onze gemeente de voeding van het arme school kind een onderwerp van groot belang is, veel meer de bespreking waard dan menige „quaestie" die de eer geniet onze aandacht bezig te houden, nemen we tevens de vrijheid om de vraag te stellen Is er hier in die richting niet iets te doen? Het antwoord geve, wien het lot onzer min bevoorrechte medemenschen ter harte gaat! Amersfoort, 25 November 1882. Volgens eene hier achter voorkomende advertentie wordt het phothografisch ate lier van den Heer J. W. Wentzel met 1 December a.s. verplaatst naar de Lan- gegracht E. 200', waar èn huis èn tuin zich uitmuntend voor de uitoefening dezer zaak leenen. Velen, die bekend zijn met de alleszins nette uitvoering der portretten en vergrootingen, alsmede met de vlug heid waarmede de heer Wentzel steeds de nieuwste uitvoeringen in zijn vak, als phothografie instantanée (waarbij lang po seeren overbodig is) enz. toepast, zullen deze vestiging in het midden der stad zeker met genoegen vernemen. Als sprekers op de lezingen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zullen optreden: 30 Nov. 1882 J. A. Böhrin- ger te Amsterdam, tevens uitreiking eener zilveren medaille aan W. Hoogevest. 18 Januari 1883 N. C. Balsem te Lange- zwaag en de tweede of derde Donderdag in Februari P. M. Keiler van Hoorn te Dordrecht. Met verwijzing naar achterstaande ad vertentie der tooneeluitvoering van de Red. Kamer „Door Vriendschap tot kunst," ter herdenking van haar tienjarig bestaan op Woensdag a.s., vestigen wij de aandacht onzer lezers om deze gelegenheid tot bij woning niet voorbij te laten gaan. Vooral voor hen, die een aangenamen avond wil len doorbrengen is hef beroemde tooueel- spel „een Amsterdamsche jongen" bizon der geschikt; en om eens hartelijk te lachen, het blijspel „schuiven gaan ze" niet minder. Wie dus hiervan profiteeren wil, voorzien zich vroegtijdig van de intro ductie kaartjes, daar wij ingelicht zijn dat het getal zeer beperkt is. Java-Bode10 October 1882. Uit Atjeh. Samalangan, 15 September 1882. (Uit het omstaudig slot-verslag van het gebeurde te Samalangan, geteekend X.) De gedetacheerde mariniers en hun kom- mandant waren van grooten dienst bij ons en wedijverden in plichtsbetrachting en flinkheid met onze troepen. Vocral de vast beradenheid en kalmte van den luit. t./z. 2e kl. Naudin ten Cate was een uitstekend voorbeeld voor zijne minderen en zijn ijver, om met het juist schietend achterlaadstuk van 7'/s c. m. den vijand afbreuk te doen, niet minder. zeide Thilde's moeder, „het spijt mij zeer maar mijn man is niet thuis. „Kan ik misschien niet met u de zaak bespreken vroeg de cacbenez. „O mijnheer, ik weet het niet heel zeker, maar ik geloof dat de plaats reeds vervuld is. Doch als u even in de kamer van mijnen man wilt wachten zal ik mijn nichtje roepen, die zal u wel op de hoog te kunnen brengenWordt vervolgd. BUITENLAND. Men spreekt weer van het uitstellen van het proces tegen Arabi; de Egypti sche Regeering zou liever het proces la ten varen, dan protesten afwachten tégen de uitspraak en vooraf op dat punt eeni- ge zekerheid willen hebben. Te Pest hebben op nieuw standjes plaats gehad tusschen de burgerij en het garnizoen; van beide zijden telde men gewonden. Te Odessa zijn op nieuw zeventien per sonen gearresteerd, die niet geheel en al vrij van nihilistische aandoeningen werden geacht. Onder hen zijn twee studenten en drie journalisten. BINNENLAND. Het heeft Z. M. onzen Koning be haagd zijne goedkeuring te hechten aan het plan, om den 30 November a.s. aan de dappere verdedigers van de Citadel van Antwerpen in de hoofdstad des'lands een feest aan te bieden, ter herinnering aan het feit, dat voor 50 jaren op dien datum het eerste schot viel tegen de belegeraars van genoemde Citadel. Dank zij de mede werking van hunne Excellentiën de Mi nisters van Oorlog en van Marine, als van zoo vele anderen, worden ter bijwoning van de hen aan te bieden feesten opge roepen allen, die tot het dragen der Ci tadel-Medaille gerechtigd zijn. Men wendde zich daartoe, voor den 25 dezer, per brief of briefkaart, tot den ka pitein der infanterie J. C. van Scherm beek, te Amsterdam, Commelinstraat no. 1, met opgaaf van naam, voornamen en ïang tijdens het beleg bekleed. Zij wier middelen niet toelaten reis en verblijfkosten voor eigen rekening te ne men, worden verzocht daarvan bij hun schrijven kennis te geven. De groote jaarsvergadering der schip- persvereeniging Schuttevaer zal, in het begin van 1883, te Hoogeveen gehouden worden. Tot tuinman-bloemist op Soestdijk is aangesteld de heer P. v. d. Geest, voor malig tuinbaas op „Bloemenheuvel" te Bloemendaal. Het tot de erfenis van wijlen Prins Frederik der Nederlanden behoorende goed Witzschin, in de provincie Posen, is voor 1,800,000 Mark aan een koopman uit Posen verkocht. Het Nederlandsche stoomschip Pollux, 18 November van New-York naar Am sterdam vertrokken, is den volgenden dag lek uit zee terug gekomen. Nadere bij zonderheden ontbreken. Eenige dagen geleden verdween te Rot terdam eene vrouw met hare vier kinde ren uit de echtelijke woning, om een per soon, eveneens gehuwd, naar Canada te volgen. Om zich van reisgeld te voorzien had de ontrouwe echtgenoote de geldkas van haren man medegenomen. De Antwerpsche politie slaagde er ech ter in de vluchtelingen Zaterdag 11. te ar resteeren, vóór zij zich aan boord hadden begeven. De ontvangst in de echtelijke woning zal wel niet bijzonder lief geweest zijn. BURGELIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren17 Nov. Maria, d. van Gijs- bertus Hermanus Gerardus Lambrechts en Maria Gouw. 18. Christina, d. van Nicolaas van Meeteren en Francina van Leuverden. Grietje Everarda Adriana, d.' van Jan de Regt en Gijsberta Maria Kleinman. IJsbrand, z. van Cornelis van Koot en Hester Maria Alijda van Wilpen. 19. Bartus, z. van Hermanus van den Hengel en Antonia den Ouden. 20. Trijntje, d. van Gijsbert Adam en Trijntje Sukkel. 21. Jacobus Theodo- rus, z. van Johannes de Groot en Cor nelia Johanna Boomhouwer. Francis- cus, z. van Cornelis Jacobus van der Veer en Geertruida Mieres. Johan, z. van Catrina Vredeling. 22. Johannes Jacobus, z. van Johannes Maas en Elisa beth Veenendaal. 23. Maria Catharina Petronella Hubertina, d. van Petrus Jo- sephus Hamers en Marie Hubertina Ph'i- lomène Botti. Ondertrouwd23 Nov. Casper Bijde- vier en Johanna Zevenboom. Peter Hochstenbach en Maria Renes. Gerrit Hagebeuk en Elisabeth Veenendaal. Gehuwd22 Nov. Geurt ter Beest en Johanna van Eldert. Albertus Haze laar en Hendje Bokkers. 23. Jacobus Woudenberg en Petronella Verschuur. Overleden 17 Nov. Elisabeth Boersen, 71 jr., wed. van Willem van de Klashorst. 18, Eva Theodora Moesveld, 56 j., echtg. vau Matthijs van Linden. 19. Joannes Kuiks, 77 j., echtg. van Elisabeth Tra. 22. Jacob Fransen, 52 j., wedr. van Wil- lemijntje van Maaien. Bevallen: 16 Nov. J. Leeuwenkamp, echtg. van A. Botterling, d. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 23 Nov. J. Voorburg met G. Voskuilen. G. van den Hoven met W. J. E. Marthorst.. Overleden: 20 Nov. Antje Kok, 12 j. Bevallen 21 Nov. Gerritje Hoolwerf vr. van Evert Hoolwerf d. Ondertrouwd geene. Gehuwd 18 Nov. Jaan Nieuwboer en Judith Brunt. Bevallen 16 Nov. Bendrikje Bruggink, geb. Ploeg d. 14 Nov. Anna Valkenburg, geb. Wagensveld z. 20 Nov. Elizabeth van Egdom, geb Broekhuizen d. 20 Nov. Neeltje Margaretha van Ruler, geb. Halm z. 20 Nov. Errisje van Kolfschoten, geb. van Laar d. Ondertrouwd Gerardus Kerpensteijn, 24 j. met Willemina van Woerdekom, 20 j. Gehuwd 23 Nov. Gerrit van de Meent, 36 j. en Gijsbertha van Donselaar, 22 jij. 23 Nov. Gerrit Harskamp, 26 j. en Cornelia Velthuizen, 23 j. MARKTBERICHT. Amersfoort, 24 Nor. 1882. Tarwe f9,a fll,Rogge f6.50 h f7,Boekweit f6,50 h f7.50; Ap pelen f 4,50 h f6.50, Peren f0a 0. Aardappelen f 2,25 h f 3.25 per HL. Hoendereieren f 7,50 h 8.de 100 stuks; Boter f 1,35 1,55 per kilo. Kaas f a f—p. 100 k. ADVERTENTIE N. Getrouwd J. WOUDENBERG '/et- en P. VERSCHUUR, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van vriendschap en belang stelling bij deze gelegenheid ondervonden. Amersfoort, 23 November 1882. Jt-r Voorspoedig bevalleD/ van eene DOCHTER M. H. Pb. BOTTI, gelief de Echtgenoote van P. J. HAMERS. Amersfoort, 22 Nov. 1882. DEN der Gym nastiek--en Scherm- c 1 u b A« D. O. worden opgeroepen tot eerste algemeene bijeen komst in dit seizoen op Woensdag 29 November a.s., ten 8 uur precies, in het gewone locaal. Het Bestuur, W. H. M. DOORMAN, Pres. <Lv; d. PLANK, Secr. zoekt in deze stad een geschikt LOKAAL tot het houden van godsdienstige voor drachten. A/l -> Adres St. And: iesstraat 246. bij ter leen gevraagd voor 6 maandeD, tegen RENTEN en behoorlijke GARANTIE. Aanbiedingen worden vriendelijk inge wacht ouder het motto „hulp" bij den uitgever van deze Courant. Een fatsoenlijk JONG- MENSCH, gezond en-y sterk van gestel21 ja ren oud, theoretisch en practisch ervaren in de waterbouwkunde en alles wat daarmede in verband staat, zag zich gaar ne belast met eenige Is niet onbekend met de Fransche taal, Wiskunde en Teekenen. De beste getuigschriften staan hem ten dienste. Brieven met opgaaf van conditiën onder letter X bij den uitgever van dit blad. des avonds 7l/3 ure precies, met de grootste sensatie-stukken van den tegenwoordigen tijdwaaronder J eenig, en nog nimmer alhier vertoond. Prijzen der plaatsen: le rang 99 Cts. 2e 60 Kinderen beneden 12 jaar betalen half geld. 12 Abonnementskaarten le Rang 10. Plaatsen zijn te bespreken van 113 uur aan het lokaal. Opening van het bureau 7 uur. Bezitter der groote Gouden Medaille voor Kunst, der Dante Academie te Napels. Ter gelegenheid -van haar tien-jarig bestaan zal op WOENSDAG 29 NOV. 1882, in het locaal de Arend alhier, eene voorstelling plaats hebben van beroemd groot tooneelspel, gevolgd door b 1 ij spel met zang. Een beperkt getal introductiekaarten, zijn 5 75 cts. te bekomen bij de WER KENDE LEDEN en bij den Heer J. v. d. WILDE, in de Arend. HET BESTUUR. OTOGRAP ATE

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2