Heimwee naar de kazerne. zij zou wenschen voor te stellen, behoort niet het door sommigen aangeprezen mid del om de rammonitors niet meer reisjes over de Noordzee te laten maken. Indien zij tot die conclusie moest komen, dan zou zij daaraan stellig een tweede maat regel verbonden willen zien, den verkoop van al onze rammonitors, want dan zul len die vaartuigen volkomen onbruikbaar zijn in oorlogstijd." Het spijt ons zeer, dat de Commissie niet inderdaad zoo ver gegaan is, over tuigd als we zijn dat al die vreeselijk- namige ijzeren gevaarten Draak, Hyena, Panter, Haai, Wesp, en hoe zij verder heeten mogen, ons in den strijd totaal in den steek zullen laten. Over de quaestie van de zeewaardigheid zullen we maar niet verder redeneerenhet is thans uitgemaakt, dat een rammonitor type-Adder wel over zee kan, als de omstandigheden allen zeer gunstig zijn, en het spreekt vanzelf dat een vijand, die onze kusten wil vermees teren, nooit zoo onridderlijk zou zijn een poging daartoe te wagen, als de een of andere gril van de zee of van het weer de monitors noodzaakt binnengaats te blijven. Op dat punt zijn we dus volko men gerust. Maar we brengen in herin nering, dat toen de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden op zee de baas was, en in het dreigendst gevaar, van alle kanten besprongen, toch nog de vijanden van de kust wist te houden, zij toch ook niet uitmuntte door de ontzaglijke groot te van haar schepen; dat ruim een halve eeuw vroeger, de vijandelijke bevelvoerders onzen eenvoudigen zeelui toeriepen, of ze hun een touwtje wilden geven, om hun scheepkens aan boord te hijschen, en zij niettemin van de bemanning dier klei ne dingen klop kregen als zand. Een behoorlijk aantal kleine, vogelvlugge, welbemande en met rappe gasten bemande oorlogsstoomers zou ons beter dienen dan zoo'n log, duur ding, dat bij den gering- sten tegenspoed niet te hanteeren is en dan met man en muis naar onder gaat. Misschien later nog iets over deze quaestie. Amersfoort, 9 December 1882. Onderstaande adressen zijn aan den Ge meenteraad van Amersfoort gezonden. Geven eerbiedig te kennen, de firma Houtzaager van Veen, onderneemster van den stoombootdienst tusschen Amers foort en Amsterdamen J. L. van Ootmarsum, ondernemer van den stoombootdienst tussehen Amersfoort en Rotterdam, dat van hen wegens vuur-, haven- en tongeld gevorderd wordt door de gemeente Amersfoort van de eerst- ondergeteekende sedert Mei 1881 ongeveer zeventienhonderd gulden en van den laatst- ondergeteekende sedert September 1881 ongeveer achthonderd gulden; terng te brengenhij wist het niet en liep heel deftig naast mij als een man. Marriëtte stond ons met een opgewekten glimlach na te zien voor hare deur en steeds met haar hoofdje te knikken of zij zeggen wilde,/t Gaat goed't gaat goed hij kan nog flink loopeu." Van morgen bij het aanbreken van den dageraad, werd ik met schrik wakker, door het roffelen van eene trommel Ran, plan, planRan, plan, plan Een tamboer onder mijne denneboomen en dat op zulk een vroeg uur IDat is nu toch al heel vreemd Ik spring zoo gauw mogelijk uit mijn bed en open mijne deur. Niemand te zien Het geroffel houdt op Twee of drie vogels vliegen op uit de vochtige wilde wijngaardenEen zacht windje suist door de boomen In het oosten boven de toppen der Alpilles hangt een' dichten nevel, waaruit de zon langzaam te voorschijn komtEene straal glijdt reeds langs het dak van den molen. Op hetzelfde oogenblik begint de onzichtbare tamboer onder het lommer te roffelen Ran plan plan plan, plan. De duivel hale dat ezelsvel I Ik had hem reeds vergeten Maar wie is dan toch die raadselachtige vreemdeling die mij bij het krieken van den dag in het bosch komt begroeten met eene trom Hoe ik ook tuur, ik zie nietsniets dan de laven- dat het hun buitengewoon zwaar zon vallen die gelden te voldoen en het voort bestaan der genoemde ondernemingen er door bedreigd wordt, te meer daar ook voor de toekomst die beffing te drukkend is dan dat de dienst daardoor niet ten gronde wordt gericht; dat adressanten voor hunne booten betalen te Amsterdam een havengeld van f 86, per jaar in eens en te Rotterdam f 2,58 voor eiken reis, terwijl de gemeente Amers foort vordert van de eerstondergeteekende f 12,voor eiken reis, ongeveer gelijk staande met f1250,per jaar en van den laatstondergeteekende f 16,12' voor eiken reis, of ongeveer f800,per jaar; dat het ook hier ter stede vroeger jaren herhaaldelijk voorkwam, dat door onderne mers van vervoer te Amersfoort gevestigd of ten voordeele der ingezetenen van die stad werkzaam, eene jaarlijksche uitkeering in ééns af, geschiedde; Redenen waarom zij uwe vergadering eerbiedig verzoeken om kwijtschelding van het gevorderde vuur-, haven- en tongeld met dien verstande dat door hen voor dat recht betaald worde eene vaste jaarlijksche retributie van f 200,in eens voor de eerstondergeteekende en van f 100,in eens voor den laatstondergeteekende, en die retributiën nog te voldoen over het jaar 1881 en het loopende jaar 1882. Zwolle, 22 November 1882. Geeft met den eerbied aan Uwe ver gadering verschuldigd, te kennen het be stuur der Vereeniging „Schuttevaer" ge vestigd te Zwolle, goedgekeurd bij Z. M. Besluit d.d. 18 Maart 1868 No. 67; dat het vernomen heeft dat de firma Houtzaager en van Veen berust in een vonnis der Arrondissements Rechtbank te Utrecht, waarbij het recht der gemeente Amersfoort wordt erkend om een tol te heffen op de rivier de Eem; dat het niet twijfelt aan de gezindheid uwer vergadering om eindelijk de schip perij te ontheffen van den druk waaron der zij gebukt gaat en waardoor haar voort bestaan wordt bedreigd; Ofschoon vol vertrouwen in het door zicht Uwer vergadering, waar het geldt de belangen van het algemeen te vereeni gen met de rechten der gemeente, ech ter de vrijheid neemt Uwe vergadering te wijzen op de beide middelen waardoor dat doel is te bereiken. Het eerste middel zou op de volgende overweging steunen: Het recht der Gemeente Amersfoort om Vuur-, Haven- en Tongeld te heffen, is door den Rechter erkend als privaat recht, door de Gemeente verkregen ten gevolge van verjaring, welke dezelfde kracht heeft als verkregen bij wijze van concessie. Daaruit volgt dat de Gemeente met dit haar recht kan handelen zooals zij in delboschjes en de denneboomen, die zich tot beneden aan den voet van den heuvel afwisselen Misschien heeft zich hier of daar in het kreupelhout de een of andere kwelduivel verscholen die mij voor den gek wil hou den 't Is zeker Ariel of baas Puck. De snaak zal zeker bij zich zelf gezegd hebben toen hij mijn molen voorbijging: //Die Parijzenaar heeft het daarbinnen veel te rustig, wij zullen hem eens wat mor- genmuziek bezorgen!" Hij zal hier of daar eene groote trom gehaald hebben enran planplanranplan, plan!... Zult ge ophouden, rakker? Ge zult mijne krekels nog wakker maken." 't Was Puck niet. 't Was Ganguet Francais, bijgenaamd Pistolet, tamboer van het'-Slste en voor het oogenblik met halfjarig verlof te huis. Pistolet verveelt zich op het land, hij heeft 't heimweeenals men hem de trom van de gemeente wil leenen, gaat hij aan 't roffelen in het bosch, droomende over de kazerne van den Prins Eugène. 't ls op mijn groen heuveltje, dat hij nu staat te droomenDoar staat hij tegen een boom geleund, zijne trom tus schen de beenen en er met hart en ziel op slaandeVerschrikte patrijzen vliegen aan zijne voeten op zonder dat hij het bemerkt. De bloemen geuren rond hem en hij ruikt het niet eens. Evenmin ziet hij de fijne spinragjes die tusschen de takken in de zon schitteren, noch de dennennaalden die op zijne trom mel heen en weder dansten. Geheel ver haar belang het meest wenschelijk acht, zeer zeker dat zij het tarief, waarnaar de heffing geschiedt kan verlagen, zonder dat die verlaagde heffing daardoor wordt eene nieuwe zaakwaartoe 's Konings goedkeuring gevorderd wordt. Het bezwaar tegen verlaging van het recht ontwikkeld op bl. 3 van het ad vies van heeren B. en W. aan den Ge meenteraad van Amersfoort van 6 October 1879, vervalt daarmede geheel. Gelijk thans door den Rechter is be slist, blijft de heffing hoewel volgens een anderen maatstaf en naar gewijzigd tarief geschiedende steeds dezelfde uit oefening van hetzelfde recht. En mogt wellicht hetgeen evenwel geenszins kan worden toegegeven voor eene verlaging der heffing, toestemming van hoogere administratieve autoriteit ge vorderd worden, het is nauwelijks denk baar dat die verlaging bij eenige autori teit bezwaar zou ontmoeten. Voor het verbinden van bezwarende voorwaarden aan eene te verleenen concessie behoeft, naar de bescheiden meening van adres sant, geen vrees te bestaan. Immers het staat nu vast dat het recht tot de heffing is verkregen zonder concessie, dat het K. B. van 1 Mei 1830 No. 3 geene con cessie verleende, en dat dus ook voor het vervolg geene concessie vereischt wordt. De gemeente Amersfoort is derhalve geheel vrij de uitoefening van haar pri vaatrecht naar de behoefte te regelen mits zij de grens van dat recht maar niet overschreedt. En mocht al de hoogere administra tieve autoriteit ten aanzien van dit punt eene andere meening zijn toegedaan, met zekerheid kan worden aangenomen, dat zij tegen eene verlaging der heffing nimmer bezwaar zal maken. Het andere middel hetwelk adressant zoo vrij is met den meesten eerbied aan te bevelen, als te verkiezen boven het eerste ontleent ziju gronden aan de vol gende overweging: dat met grond kan worden aangeno men, dat bij de Hooge Regeering en bij het Provinciaal Bestuur van Utrecht een ernstig streven bestaat om tot de bevaar- baarmaking der rivier de Eem mede te werken dat echter alle pogingen tot het nemen van iniatief moeten afstuiten op de «aan spraken en lusten" in den vorm van be doeld Vuur-, Haven- en Toügeld waarop de gemeente Amersfoort zich steeds laat voorstaan dat adressant overtuigd is, dat aan geen regeling te denken valt, zoolang de ge meente Amersfoort dat recht tot heffing blijft handhaven dat de scheepvaart inmiddels belem merd wordt door le de hooge heffing, 2e het slechte vaarwater op de rivier, 3e de verzandingen voor den mond der rivier, diept in zijn' droom en zijne muziek ziet hij met genot zijne trommelstokken vliegen en zijn onnoozel dom gezicht luikt bij iederen roffel op: Ran, plan, planl ran, plan, planl z/Wat is het toch een prachtig gebouw, die groote kazerne, met hare groote ge plaveide binnenplaatshare lange rijen vensters, hare inwoners met politiemutsen en hare lage gewelven waarvan de wanden weerklinken van de vroolijke liederen 1 Ran, plan, planRanplanplan 1 «En dan die groote trap, die wit ge pleisterde gangen, de chain brée zoo door trokken van verschillende geuren, de brood plank, de potten met smeer, de ijzeren kribben met grijze dekens, de geweren die zoo helder in den zon blinken 1" Ran, plan, plan! Ran, plan, planl ,/0 die heerlijke dagen in de wacht doorgebracht, met kaarten die aan de vin gers kleven, die leelijke schoppen vrouw met al die pluimen in haar kapselde oude Piganet die bijna altijd op een veld bed ligt Ran planplanRan, plan, plan En dan die lange nachten op schild wacht aan de poorten van de ministeriën, het oude wachthuisje waar het steeds in regent en dan die koude voeten! Verder de rijtuigen die u van onder tot boven bespatten onder het voorbij rijden!De aanvullende dienst, de provoost, de houten brits, de reveille bij koude, natte dagen, de taptoe in de mist, als het gaz wordt aangestoken, het avond appèl waarop men buiten adem komt aangeloopen 4e de willekeur der jagers, die aan geen reglement zijn gebonden; Om die redenen verzoekt adressant Uwe vergadering met gepast.en aandrang om te besluiten tot het buiten werking stellen der verordening door haar vast gesteld den 10e November 1829. Adressant neemt de vrijheid uwe ver gadering te ontraden om bij wijze van tegemoetkoming over te gaan tot verla ging van het tarief der heffing, omdat daardoor de tol blijft bestaan en" dit voor 't nemen van iniatief door heeren Ged. Staten der provincie Utrecht steeds een bezwaar zal blijven. In 't belang eener spoedige regeling meent adressant Uwe vergadering te mo gen aanbevelen de rivier de Eem met trekpad, paalwerk, lantaarn en ton a l'abandon te laten, en, zoo zulks noodig geoordeeld wordt, van de schepen die tot Amersfoort doorvaren en gebruik maken van gemeentewerken eer, havengeld te vorderen tot goedmaking der kosten voor onderhond der haven, kaaien enz. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 12. Decem ber 1882, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth., met onderwerp-adres aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, in zake de rivier de Eem. 2. Mededeeling van de goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1883, met voor stel van Burg. en Weth. om de toegekende gratificatie van den gemeente architect te voldoen uit //Onvoorziene Uitgaven" over 1882. 3. Aanvullings-Kohieren van den hoofde- lijken omslag over 1882, 4. Advies van Burg. en Weth. omtrent het rekest der Amersf. vrijwillige brand weer, betreffende aanschaffing van eene Spuit. 5. Ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeente-begrootiug voor 1882. 6. Missieve van den heer Cramer van Baumgarten aangaande zijn verzoek om een tramweg aanteleggenmet voorstel van Burg. en Weth. 7. Benoeming van twee leden voor het burgerlijk-armbestuur, wegens periodieke aftreding. 8. Benoeming van een curator voor het Gymnasiumwegens periodieke aftreding. 9. Benoeming van een lid der commis- sie van toezicht op het Middelbaar Onder wijs, wegens periodieke aftreding. 10. Benoeming van een lid der plaatse lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 11 DE CEMBER e.k. ten Raadhuize te Amers foort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Ranplan, planRan, plan, plan 1 Het heerlijke bosch van Yincennes, de groote witte garen handschoenen, de wan deling op de wollenHet bolwerk de marketentsters, het schieten in het Salon de Mars, de absinth in de buiten herbergjes, de geheimen die men elkander toevertrouwdde vechtpartijtjesde ro mance met eene hand op het hart gezon gen Droom maar voort, arme vriend, ik zal het u niet belettentrommel maar door, trommel zoo veel ge wilt. Ik heb niet 't recht 't bespottelijk te vinden. Als ge heimwee naar de kazerne hebt, misschien heb ik het wel naar de mijne? Parijs vervolgt mij hier even goed als u. Gij trommelt onder de dennen. Ik doe het op mijne wijzeO! wat voelen wij ons in Provence tehuisDaarginds verlangen wij naar de blauwe Alpilles en de dennelucht, en nu wij hier zijn mid den in dat heerlijke Provence, verlangen wij naar de kazerne, en alles wat er ons aan herinnert is ons even dierbaar De dorpsklok slaat acht uur. Pistolet gaat zonder zijne trommelstokken te laten rusten weer naar huis Men hoort hem al trommelende den hemel afdalenEn ik, ik verbeeld mij, terwijl ik daar eigentlijk ziek van heimwee in het gras lig, geheel Parijs voor mijne oogen te zien voorbij trekken tusschen de dennen. OParijsPa rijs altijd Parijs

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2