J VOEGSEL, TWEEDE BLAD. üiöliwe Amersfoortsclie Ct. van 9 December 1882. behoorende bij de BINNENLAND. Tot lid der Tweede Kamer in 't kies district Zutfen is gekozen Mr. W. G. Baron Brantsen van de Zijp, candidaat der anti revolutionairen. Terwijl nog vele landerijen onder de gemeente Zwaluwe onder water staan, worden de pachters van wijlen Z. K. H. Prins Frederik aldaar weder per deur waarder aangenaamd, hun achterstallige pacht over 1881 te betalen. Dit geeft iets te denken l Sedert 5 November heeft de cholera opgehouden epidemisch te Kotta Radja (Atjeh) te heerschen. Door kerkvoogden en notabelen te Waaxens is, met algemeene stemmen, besloten aan de huurders der Kerkelanden (bouwlanden) dit jaar de helft der huur- som te schenken. Het goedkoop retourbiljetten tarief, in het verkeer met de Staats-, Centraal- en Hollandsche spoorwegen, wordt met 1 Ja nuari a. s. ingetrokken. De arbeiders in 't Noorden des lands, klagen zeer over de geringe verdiensten. Den geheelen zomer waren de loonen karig en het werk schaars. Thans heeft menigeen niets te verrichten en z:j, die zoo gelukkig zijn bezigheid te vinden, moeten in vele gemeenten zich te tevreden stel len met een loon van f 0.50 per dag. BUITENLAND. De berichten uit Transvaal melden: De Kaffers werden uit hun verschansingen in de holen van Mapoch gedreven. Een dier holen werd door middel van dynamiet ver nield, waarbij 50 Kaffers en 2 Boeren ge dood werden. Ter herinnering aan het zilveren huwe lijksfeest van den Duitsc'nen Kroonprins, bestaat onder de in Rusland wonende Duitschers het plan een asyl te stichten voor behoeftige landgenooten, die daarin tijdelijk opgenomen zullen worden. In Rusland is het op 't oogenblik zoo treurig gesteld, dat er geen dag voorbij gaat of men hoort in de groote steden van faillissementen van banken, verduis teringen van geld of goed, oplichterijen en diefstallen van allerlei aard. Uit Amerika wordt bericht, dat West- gate, die zichzelf als medeplichtige aan den moord in het Phoenixpark heeft over gegeven, op 27 November naar Engeland zou worden overgebracht. GEMENGDE BERICHTEN. De Amsterdamsche correspondent der Pr. Gr. Gt. weet te vertellen, dat de Amsterdamsche Courant weldra in ver kleind formaat, doch met een ochtend en avond-editie en in gematigd liberalen geest verschijnen zal. Als een middel om een petroleum lamp L 'der te doen branden, wordt aangege ven, om in de petroleum een flinke hoe veelheid zout te mengen en met dat meng sel de peer van den lamp te vullen. M. de Bont, de vermoedelijke dader van den diefstal, met voorafgaande poging tot moord, te Raamsdonk, is onder de gemeente Blabel gevat en, zwaar geboeid, over Eindhoven, naar Breda getranspor teerd. In de gemeente Cottori (Warwichshire), werd Zondag de dienst op onaangename wijze 'gestoord. De predikant, Penningson, had juist een indrukwekkende prediking geëindigd, toen hij neerzeeg en onmiddel lijk den geest gaf. Zijn echtgenoote, die in de kerk was, zag haar man bezwijken en was een van de eersten om hulp te bieden maar te laat. In den nacht van den Sen op den 4en December 11., strandde te Callantsoog het stoomschip Strathmore, gezagvoerder Ro- well, dat geladen met boomwol van Savan nah kwam en bestemd was voor Bremen. Dadelijk werd de reddingboot ter hulp daarheen gezonden, doch de bemanning van het schip hoopte door het uitwerpen van een groot aantal balen katoen het schip zoodanig te lichten, dat men het met behulp van een paar sleepbooten, om welke inmiddels was gezonden, weder vlot kon krijgen. Omstreeks des namiddags te 1 uur verschenen dan ook de beide sleep booten Hercules en Stad Amsterdam, die evenwelna vele vergeefsche pogingen aangewend te hebben, tegen het vallen van den avond huiswaarts keerden. Daar de zee gaandeweg onstuimiger werd, en de golven met hevige woede over liet schip heensloegen, werd het sein ge geven om assistentie. Opnieuw stak de reddingsboot in zee, terwijl men moeite had met deze door de hevige branding heen te komen. Eindelijk na veel moeite bereikte men het schip. Wie op dat oogen blik op het strand te CallaDtsoog tegen woordig had kunnen zijn, zou ooggetuige zijn geweest van een allernoodlottigst schouwspel. Halverwege op den terugtocht zijnde, sloeg de reddingsboot om, waardoor al de mannen voor een tijd onzichtbaar waren, daar zij onder de boot lagen. En kelen gelukte het zich aan en op de om gekeerde boot vast te klemmen, terwijl van het strand dadelijk eene boei te water werd gelatenom de ongelukkigen te helpen. Niet allen evenwel konden gered worden daar er 9 van de manschappen, die in de reddingsboot waren, en waaronder zij die hun leven hadden opgeofferd, om dat van anderen te redden, jammerlijk in de golven omkwamen. Onder diegenen, die zich door edel moedige zelfopoffering hebben onderschei den, behoort ook de Heer Hulst, Burge meester van Callantsoog, die op het zien van de wanhopige pogingen der ongeluk kigen, om zich te redden, zijn eigen leven in de waagschaal stelde, omdat van an deren te redden. Drie menschen mocht hij op deze wijze van een wissen dood redden. Ouder de manschappen, die zich in de reddingsboot bevonden, en aan wie niet minder eer toekomt, behoorden: Reyer Lainorre, Jacob Duit, Jacob Zeeman en J. Kenning, allen van Huisduinen, alsme de Teunis Brouwer, van Betten. Tot de ongelukkigen, die bij dat onge val om het leven zijn gekomen, behooren 3 Engelsehen, 2 van Petten en 4 van Callantsoog, de laatste zes allen huisvaders met kiuderen. Jl. Zondag werden buiten den Noor- derberg te Deventer twee echte lieden in bewusteloozen toestand te bed gevonden. Er werd dadelijk geneeskundige hulp inge roepen. Men vermoedt dat beiden door het inademen van kolendamp in gemel- deu toestand zijn geraakt, en dat zij den kachel vóórdat zij zich ter ruste begaven goed voorzien en dicht gemaakt hebben. De man is aan de gevolgen overleden, doch de vrouw is herstellende. Het Alhambra théater, aan de Leices- tersquare te Louden, is na afloop eener voorstelling totaal afgebrand. In het binnenland van Engeland is het weer zóó zacht, dat in vele tuinen de sleutelbloem bloeit. De gemeenteraad van Venetië ontving voor eenige jaren van een ltaliaanschen reiziger in Afrika een olifant ten geschen ke, die toen tot groot vermaak van de stadsjeugd in een der parken in de stad werd geherbergd. De Venetiaansche da mes lieten 't het lieve beest niet aan lekkernijen ontbreken en toch kostte zijn onderhoud aan de stad nog jaarlijks 3700 lire. Toen de gemeenteraad in de afgeloo- pen week de begrooting voor het volgen de jaar opmaakte, merkte een raadslid naïef op, dat men voor den olifant eigen lijk vier volksonderwijzers kan aanstellen. De Raad stemde met dit gevoelen in en besloot de olifant cadeau te doen. Een geval van vergiftiging door petro- leumwalm kwam dezer dagen te Weenen voor. Een arme werkmansvrouw kwam aan het gasthuis aldaar met een kind van anderhalf jaar. Zij verhaalde, dat de klei ne 's morgens vroeg, na hevige stuip trekkingen, bewusteloos geworden was, haar man was ook met hoofdpijn en pijn in de leden naar zijn werk gegaan, en zij- zelve gevoelde zich ook eenigzins ongesteld. Het was duidelijk, dat men hier met een vergiftiging door schadelijke dampen te doen had, en bij onderzoek bevond men, dat die veroorzaakt was door een petroleumlampje zonder glas, dat in het kleine bedompte vertrek, dat het gezin bewoonde, als nachtlicht gebruikte en na tuurlijk telkens walmde. Ook bij den vader van het kind wer den verschijnselen van vergiftiging, maar in een minderen graad, waargenomen. Het is te verwachten, dat door de aan gewende middelen de beide patiënten weldra hersteld zullen zijn. Een dagblad van Parijs bevat de vol gende wreede, maar volkomen echte tijding: De modisien zouden voornemens zijn, met de eerstkomende mode, de dameshoeden, in plaats van met volgens of duiven, met echte kattenkoppen te versieren. Onze confrater zegt dat hij verscheidene maga zijnen kan noemen, alwaar de modisten zich bezig houden met kleine katje op te voeden, om ze te onthoofden, zoodra hunne kopjes groot genoeg zij om op de hoeden van de dames gestoken te worden. Wat zal de maatschappij tot bescherming der dieren daarvan zeggen 'f Dezer dagen werd door de politie te Utrecht de hand gelegd op een zeer ge vaarlijken dief. Zekere V. S., vroeger pak huisknecht bij eene groote firma te dier stede, legde er zich op toe de bedienden van verschillende grossiers te bespieden wanneer zij balen koffie naar het een of andere vervoermiddel brachten. Korten tijd nadat die bedienden waren teruggekeerd, kwam hij dan op het kantoor der vervoer ders en verzocht namens de firma die de koffie had laten aanbrengen de geheele zen ding of een deel daarvan ouder eenig voor wendsel terug. Verscheidene huizen werden daarvan dupe, en de dief scheen te voorzichtig om zicb op heeterdaad te laten betrappen. Bo vendien duurde het geruimen tijd eer door klachten van de ontvangers de diefstal aan het licht kwam. De inspecteur van politie Vermijne en de rechercheur Werkmeester surveilleerden dagen lang en mochten er eindelijk in slagen des nachts in eene slaap stede een gesprek af te luisteren dat hun op het spoor van den dief bracht. Nog in denzelfden nacht werd deze, zoowel als de heler, een zeker L., die in bedoeld gesprek genoemd was als zulke lekkere koffie te verkoopen, van hun bed gelicht en in hechtenis genomen. Men schrijft uit Deventer: Het getal noodlijdenden door den wa tersnood is hier gestegen tot ongeveer 300. Behalve dat staan vele fabrieken stil en loopt er veel volk zonder werk. Er wordt door de commissie van den waters nood veel gedaan om het lot van allen te verzachten. Ook de Loge heeft thans een harer behoorend gebouw ter beschik king van de commissie gesteld, en in de Koninklijke Deventer Tapijtfabriek is mede aan sommigen huisvesting verleend. Er bestaat vrees, dat het water hier niet spoedig zal verdwijnen, want ook alle bin nenwateren zijn buitengewoon hoog. Se dert Zondag is de IJsel vallende, doch die val is van zeer weinig beteekenis. De waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon heeft hier te lande, door de bewolkte lucht, weinig kunnen opleveren. Te Londen, Madrid en Parijs (waar men groote toebereidselen gemaakt had) en op andere Europeesche plaatsen werd het merkwaardige verschijnsel van Venus' over gang voorbij de zon, dat er gedeeltelijk te zien zou zijn, door het bewolkte weder ook niet of zeer gebrekkig waargenomen. Maar in de Vereenigde Staten was het verschijnsel zeer goed te zien, en honder den photographiën werden er van genomen te New-York, te Washington, maar vooral ook op Florida, waar men aanhoudend photographeerde. De waarneming te Kaapstad en te Durban werden door goed weder begunstigd, en ook omtrent die op Madagascar, in West- Indië en Australië heeft men goede ver wachtingen. Een flinke daad van een veelbelovenden achtjarigen knaap wordt door de Fransche dagbladen verhaald. Te Thiais viel een vierjarig meisje, dat met haar broertje aan het spelen was, in een put. De moeder, die er bij was, riep om hulp, er kwam niemand opdagen, en er moest spoedig gehandeld worden. Toen nam de achtjarige knaap een kloek besluit; hij maakte den ketting van den put los, ging in den emmer zitten, liet zich naar beneden zakkén, greep zijn zusje, zette haar in den emmer, en liet haar door zijn moeder naar boven halen, terwijl hij zich, aau den wand van den put geklemd, boven water hield. Toen de kleine behouden was, liet de moeder den emmer voor de tweede maal neder, om den knaap op te halen. Maar toen hij halverwege boven was gevoelde de arme, diep geschokte vrouw dat haar krachten bezweken, en dat zij den ketting zou moeten loslaten, en haar kind aan een wissen dood prijs geven. De knaap bemerkte dat, en wist ook daarvoor raad. Hij riep haar toe, den ketting vast te maken, klauterde daarlangs naar boven, en lag weldra in de armen van zijn moeder. Een merkwaardige herinnering inzon derheid voor de Rotterdammers aan de roemrijke verdediging der Citadel van Ant werpen, is de origineele lijst der bijdragen, ad f 582, die hier ter stede, in November 1880, werden bijeengebracht, om daarvoor tabak en pijpen te verschaffen aan de be zetting der Citadel. Verscheidene thans nog in leven zijnde ingezetenen kunnen hunne namen en het bedrag hunner gaven terug vinden op die lijst, welke, benevens een eigenhandig geteekende brief van dankbe tuiging van den luitenant-generaal baron Chassé, door den Heer J. Hoynck van Papendrecht ter bezichtiging zijn afgestaan, aan het museum der Vereeuiging voor geschiedenis en kunst boven de Beurs. Zekere Heer Baker, in Engeland, maakt er opmerkzaam op dat boomen, die door storm omwaaien, niet geheel als verloren te beschouwen zijn, mits de wortels bij het losrukken uit den grond een hoeveel heid aarde hebben behouden. Alsdan moe ten de boomen van hun kruin ontlast worden, en met zorg opnieuw in hun vorige plaats komeu. Tal van bewijzen heeft de Heer Baker, dat zoodanige boomen opnieuw takken schoten en als 't ware her leefden. Dat men van water melk maakt en ook wijn, is reeds lang bekend. Dat men in brood wel eens een duiveboontje gevon den heeft en in boter veel zout is ook geen nieuws. Dat men boter kunstmatig uit rioolmodder fabriceeren kan en het ook doet, dat men Bordeauxwijn van sui kerbieten maakt, weet men, maar wat minder algemeen bekend kan zijn is de nieuwe uitvinding, volgens welke de nij verheidsman boter van kastanjes fabriceeren kan. Ziehier het receptmen neme een hoeveelheid Braziliaansche kastanjes natuurlijk beste, stampt die in een vijzel fijn, vermengt het poeder met tar wemeel, zout en olijfolie en men verkrijgt kunstboter, prima qualiteit, vinding 1882. De oudste inwoonster van Kampen, Wiegertje Hendriks, wed. Jan Willem Lieber, is gisteren in het stadsziekenhuis aldaar overleden. Op 15 Jan. a. s. zou zij den leeftijd van 101 jaren hebben be reikt. Bij de trekking der Rotterdamsche Schouwburgloten, zijn de navolgende prij zen gevallenSerie 991, nnmmer 28 f150,000, 2674/63 f 15,000, 2970/23 f5000, 2387/89 f 3000, 2317/33 f 1000, 1662/66, 3917/69, 3031/63, 2223/29, 2059/12, 2524/31, 3439/88, 1108/8 ieder f 100. De vader en moeder in het Weeshuis te Goes zijn ontslagen tengevolge van een vonnis, wegens het zich bevinden in ken- nelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg, tegen den eerstgenoemde uitgesproken. Zij zijn reeds door een an deren vader en moeder vervangen. HELLERSCHE SPEELWERKEN worden jaarlijks om dezen tijd geadverteerd, om spoedig daarop als glanspunten op dui- zende kersttafels de kostbaarste zaken te overschaduwen. Wij roepen uit overtuiging ieder toe; Wat kan de echtgenoot aan zijne vrouw, de bruidegom aan de bruid, dc vriend aan den vriend schooners en meer welkom schenken? Het vertegenwoordigt gelukkig doorgebrachte uren, lacht en scherts door

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 5