Buitenlandsch Overzicht. 51 a t e n-G eneraal. Bunschoten. H o og 1 and. Hoevelaken18 Dec. Heden had alhier een treurig ongeval plaats, een ge huwd man, vader van twee kinderen, als molenaarsknecht dienstdoendehad het ongeluk van den molen te vallen, waarop de dood onmiddellijk volgde. Amersfoort, 20 Dec. 1882. Onderstaande beschikking is genomen door heeren Ged. Staten der Provincie Utrecht op een verzoekschrift van de Yereeniging ,/Schuttevaer." Gezien het adres van het Hoofdbestuur der Schippersvereeniging Schuttevaer ge vestigd te Zwolle, dd. 13 Sept. 11. daarbij als een gevolg van de door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ge nomen beschikking dat 23 Mei 11. No 5 verzoekende, dat door hun Collegie zoo danige stappen gedaan worden, dat aan den onhoudbareu toestand betreffende de bevaarbaarheid van de Eem een einde kome; Gelet op de berigten van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort en van den Heer Provinciaal Ingenieur in dit ge west; Overwegende dat de regeling der scheep- vaartbelangen op de Eem bij hun collegie in overweging is. Hebben besloten Aan adressaut te kennen te geven, dat daarbij als dan op zijn verzoek zal wor den gelet. Door den eerstaanwezend officier der genie werd alhier heden morgen aanbesteed het bouwen van twintig woningen voor gehuwde militairen, op rijksgrond, achter de nieuwe kavalerie kazerne. De minste inschrijvers waren de Gebr. Lensing, te Arnhem, voor de som van f 42.700. Gisteren namiddag overleed alhier een S'/j-jarig jongetje, dat bij afwezigheid van de moeder, welke, buiten de kleine Koppel goed ging spoelen, uit eene ketel heette koffie opdronk. Het kinderfeest, j.l. Zaterdag door den heer Dumoulin aan zijne leerlingen gege ven, in de groote zaal der Sociëteit Ami* citia, was een recht kinderfeest; 't was wezenlijk aardig dat jonge volkje in 't mid den van de pret te aanschouwen. Met milde hand werden verschillende verver- schingen aangeboden, 't Was op het ge laat der kleinen als 't ware te zien, hoe zij hunnen leermeester achten. De heer Dumoulin die aan zijn kinder feest den naam Kerstfeest gaf, liet na af loop van eenige gymnastische oefeningen eene groote en fraaije Kerstboom in het midden der zaal brengenvoorzien van een menigte lichten, lekkernijen en prij zen, welke bij het einde van het feest aan de vroolijke kleinen werden rongedeeld. Wij vertrouwen dat het de wensch is van alle kleine gasten, den heer D. open lijk dank te zeggen voor den genoegelijken avond, door hem hun verschaft. BINNENLAND. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft besloten ook bij alle stukken van haar uitgaande, na 1 Jan., de nieuwe spelling aau te nemen. De oud strijder, R., die onlangs de Cita delfeesten nog heeft medegemaakt, is Donderdag te Gouda plotseling overleden. Te Scheveningen heerschen de mazelen zoo hevig, dat daar geregeld 20 nieuwe gevallen per dag voorkomen. Uit de nalatenschap van Z. K. H. Prins Hendrik zijn aan H, K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar toege wezen de domeinen in Posen en het Paleis in het Voorhout te 's Hage waarvan het voortdurend gebruik echter aan H. K. H. Prinses Hendrik blijft toegestaan. Z. M. de Koning ontvangt de domeinen in Lux emburg en te Soestdijk. vf i De aangekondigde, later weer tegenge sproken wijziging van het Britsch Minis terie heeft thans plaats gehad. In een vergadering van den Geheimen Baad, Za terdag onder voorzitterschap van de Ko ningin op het paleis van Windsor gehou den, is lord Derby benoemd tot Minister van Koloniënzijn voorganger lord Kim- berley nam de portefeuille voor Indië over, en zoo bij opschuiving ontving de Markies van Hartington Oorlog, de heer Childers de betrekking van Kanselier van de schatkist. Ook zou, naar gemeld wordt, de radicaal Charles Dilke een portefeuille bekomen, waaruit dan zou blijken dat de verwijdering van de meer geavanceer- den niet zoo erg is als men heeft willen beweren. Dienzelfden dag werd in de gevangenis te Galway, in .Ierland, het doodvonnis voltrokken aan dè drie moordenaars van de familie Joyce. Hun vijf medeplichti gen is de galg gespaard, daar hun straf is veranderd in levenslangen dwangarbeid. Men herinnert zich dat indertijd de heer Eorster als Minister voor Ierland aftrad wegens verschil van inzicht omtrent de voorstellen, door Gladstone ontworpen en ten uitvoer gebracht tot wegneming van de grieven der Ieren. Onlangs gaf de heer Eorster een navolgenswaardig voorbeeld van waardeering, ondanks dat verschil van opi nie. In een redevoering te Glascow gehou den bracht hij warme hulde aan den ijver en het talent van den grijzen staatsman en roemde het als diens werk dat de libe rale partij steeds in kracht toeneemt. De optreding van lord Derby in het Britsch Kabinet wordt in Frankrijk met zekere ingenomenheid begroet, omdat men daar meent te weten dat Derby nogal vriendschappelijk jegens de overburen ge zind is, en dit misschien zal kunnen me dewerken om de tusschen beide landen hangende quaestiën tot een bevredigende oplossing te brengen. Veel verneemt men daarvan niet: in Egypte gaat Engeland stilletjes zijn gang om zijn invloed te versterken. Sir Evelyn Wood, bekend uit de geschiedenis van den Transvaalschen vrijheidsoorlog, is op weg om het com mando over het Egyptische leger te aan vaarden Baber-pacha moet zich met het bevel over de gendarmerie tevreden stellen. Ook is door lord Dufferin aan de Regee ring van den Khedive een plan aangeboden tot hervorming van de inlandsche gerechts hoven. Hij stelt voor de benoeming van Europeesche rechters en de invoering van een nieuw wetboek, zooveel mogelijk over eenkomende met dat hetwelk thans bij de internationale Hoven wordt gebezigd. Het Madagascarsche gezantschap i3 nog altijd in Londen, en schijnt er nogal sym pathie te vinden, meer dan vroeger, tij dens het KabinetBeaconsfield het Transvaalschehet is dan ook gemakke lijker, andermans annexatiezucht te ver- oordeelen dan eigen tekortkomingen te erkennen. Het hoofd van dat gezantschap hield laatst aan een feestmaal een Speech, waarin hij zijn dankbaarheid uitdrukte voor hetgeen zijn volk aan Engeland en aan Frankrijk te danken heeft: niettemin zou het niet willen dan roekelooze geluk zoekers de rust kwamen storen. Mada gascar, zeide hij, wil met niemand in on min leven en zal zich stipt houden aan de bestaande overeenkomsten. Ds belanghebbende Mogendheden bij de vaart op den Donau zullen in Januari een conferentie doen houden te Londen, om deze quaestie, die reeds lang hangende is, tot een beslissing te brengen. De Pruisische Landdag legt bitter wei nig ingenomenheid aan den dag met het plan van Vorst Bismarck om de vier laag ste klassen van de inkomstenbelasting te doen vervallen en daarentegen de belasting op spiritualiën en tabRc te verhoogen. Ook de verdediging, Zaterdag jl. door den Minis ter Scholz, was tamelijk zwak. Hij deed uit komen, dat de lagere volksklasse niets be talen kan, welk argument juist door de fortschritt en het centrum wordt aangegre pen om de onbillijkheid van de gevraagde verhoogingen aan te toonen. De rechter vleugel der nationaal-liberalen schijnt met de conservatieven te willen medegaan in een poging tot vergelijk, door alleen de vrijstel ling van twee der vier klassen te bewilligen, zonder het voorgestelde équivalent. Het ontwerp is naar een commissie van 15 leden verzonden, waar het vermoedelijk wel zal blijvenwant het spreekt vanzelf, als men den Rijkskanselier zijn dure Schnaps en dito tabak niet toestaat, dan wil hij van de rest ook niemendal weten. Met de behandeling der Staatsbegrooting was de Tweede Kajner Zaterdag genaderd tot Hoofdstuk VII, Financiën. Bij de Af- deeling A. Nationale Schuld, werden door den heer Gleichman eenige beschouwingen gehouden over de vlottende schuld, waarvan het cijfer, 25, weldra 35 millioen, Spr. te hoog voorkomt. Ook omtrent het leenings- plan wenschte hij iets naders te vernemen, vooral omdat het geschikte oogenblik om een leening aan de markt te brengen, on gebruikt dreigt voorbij ±e gaan. De Minis ter was met hem van oordeel dat het noodig is een deel der vlottende schuld te consolideeren. Hij is teruggekomen van zijn denkbeeld om de leening uit te geven in reeksen, en zal het ontwerp zoodanig wijzi gen, dat wordt voorgesteld 60 millioen in ééns. Vervolgens had een interpellatie plaats van den heer Wintgens over den toestand van het Haagsche Bosch en de wijze waarop de Begeering meent voor het be houd te moeten zorgen. De Minister van Financiën verdedigde zijn beleid in deze. Een motie van den interpellant, waarbij op een nader onderzoek werd aangedrongen, is verworpen met 51 tegen 9 stemmen. Daarna was aan de orde Afdeeling B. (Departement van Financiën) van Hoofd stuk VIII. De heer Blussé constateerde, dat nog niets gedaan is om den toestand der geldmiddelen te verbeteren. Hij had gewenscht dat men de kapitaal-belasting niet had opgegevenook de patentwet, altijd afgekeurd, eischt dringend verbete ring. Die wet is gek, en kan niet anders dan gek worden toegepast, getuigen de drukpersen, als molens aangeslagen. De heer Rutgers besprak den loop van het handelstractaat met Frankrijk, en de po litiek van tekorten, tot welker bestrijding de Regeering niets doet. De heer Van Bylandt wees op de noodzakelijkheid, om in de muntquaestie het stelsel van den enkelen gouden standaard toe te passen, verklaarde zich vóór een kapitaalbelasting, en voor het invoeren van inderecte belas tingen op artikelen van weelde. Bij de voortzetting der discussiën in de zitting van Maandag besprak ook de heer De Bruijn Kops de wenschelijkheid om, zij het ook ten koste van geldelijke offers, tot den gouden standaard over te gaan. Herziening der grondbelasting, met ophef fing van den tijdelijken vrijdom voor nieuwe gebouwen, en matiging met. het uitvoeren van openbare werken achtte hij mede nood zakelijk. In genoeg gelijken geest lieten zich nog meerdere sprekers uit. De Minister van Financiën zou mede den gouden standaard de voorkeur geven, doch moet met de invoering 'voorzichtig zijn, daar uitmunting van het zilver 80 millioen gulden zou kosten. Vervolgens deelde de Minister de hoofdtrekken van zijn plannen van belasting-hervorming mede. Een nieuwe wet op het personeel, 120 artikelen groot, was reeds geheel afgewerkt. De heffing zou geschieden naar 4 in plaats van 6 grondslagen: deuren en haardsteden vervallen. Die belasting zou geheel ten bate van Rijk komen. Bovendien heffing van l'/j percent op het roerend kapitaal. De patentbelasting zou worden hervormd tot een algemeene bedrijfsbelasting. Heffing van de grondbelasting naar een van per centage, wat 8 ton meer zal gevenhef- I fing van zegelrecht op buitenlandsche, wij- I ziging van dat recht op binnenlandsche effecten; wijziging van het successierecht, met intrekking van het registratierecht van 15 percent voor scheidingen. De zout-accijns zou worden herzien. De ge meenten, die het 4/5 van het personeel zouden moeten missen, verkregen dan het recht om tot 150 opcenten daarop te heffenhet maximum van 40 opcenten op gebouwde en 10'op ongebouwde eigen dommen zou worden verhoogd tot 60 en 50, terwijl de gemeenten ook op de be drijfsbelasting en op de belasting op het roerend kapitaal opcenten zouden mogen heffen. Daarentegen zouden de opcenten voor het Rijk vervallen. Nadat deze mededeelingen nog tot ver schillende beschouwingen aanleiding had den gegeven, werden de algemeene beraad slagingen gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Als voorbehoedmiddel tegen epidemische ziekten wordt in een geneeskundig tijd schrift de paradijs-appel besproken. Deze vrucht, ook wel liefde-appel, Adams-appel optomaat genoemd, voorkomende in Zuid- Amerika, Oost-Indië, aan de Middelland- sche zee enz., stond bij de hoveniers en bloemliefhebbers reeds lang bekend, om hare eigenschap van andere planten tegen parasieten te beschermen. Legt men b. v. paradijs-appels, op haar stengel gedroogd, in een hoop graan, zoo zal dit van roest, brand en dergelijke ziekten bevrijd blijven. De vernielende werking van den paradijs appel op schadelijke kleine insecten wordt algemeen aan de zwavel toegeschreven, die zich in groote hoeveelheid in de plant be vindt. Dit feit nu heeft eenige geneesheeren op het denkbeeld gebracht, dat de paradijs appel ook bij epidemische ziekten niet zon der werking moet zijn en eenige proeven moeten dit vermoeden tot zekerheid hebben verheven, bijzonder bij cholera en kwaad aardige diarrheeën. Daar de paradijs appel tamelijk verspreid is, zou deze als genees middel van groote waarde kunnen zijn. INGEZONDEN. Wanneer iemand zich, zooals ten op zichte van ons gymnasium gebeurd is, bij het beoordeelen van eene inrichting, die in een toestand van overgang verkeert, op verslagen beroept, die een paar jaren oud zijn, handelt hij even dwaas, als een kleermaker zou doen, die voor een jong- mensch, die nog aan het groeien is, een pak moetende maken, dit vervaardigde vol gens een maat, die een paar jaren oud was. Evenmin als zulk een pak zou deu gen, deugen besluiten op grond van ver ouderde verslagen genomen. Wanneer ech ter lieden, die zoo weinig op de hoogte zijn, de belangen des vaderlands moeten behartigen, dan ziet het er al heel treurig uit. In het onderhavige geval is er geene verontschuldiging mogelijk, daar de In specteur der gymnasia den waren toestand weet, en de aangewezen man is, bij wien hieromtrent inlichtingen te bekomen zijn. BURGELIJKE STANDEN. Soest. Geboren 6 Dec. Nelletje, d. van Ever- hardus flilhorst en van Metje Cornelisse. 11 Dec. Rijk z. van Jacobus Wihelmus van den Heuvel en van Hendrika Werk hoven. 12 Dec. Gijsbert z. van Johanna Karei van den Burg en van Geertje Veld- huise. Ondertrouwd 8 Dec. Gerrit Hendrik van den Broek en Johanna Maassen, beide van Soest, Gehuwd geene Overleden 12 Dec. Elisabeth Maria Ligtenberg wed. van Johannes Bernadus Meering 65 j. Bevallen 8 Dec. Maria de Graaf, vr. van Pieter Gosewijn Vermeer, z. 9 Dec. Hendrikje Heuveling, vr. van Lam mert de Graaf d. Bevallen: 9 Dec. Bartje van de Cotorlot vrouw van Cornelis Hooft, dochter. H illegonda Donker, vrouw van Gerrit Ebing dochter. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. 9 Dec. Levenloos aangegeven dochter, van Hendrikus Daatselaar en Hendje van Westerlaak. In de Rotterdammer Courant vau 18 December leest men: De heer De Savornin Lohinan heeft in de Tweede Kamer pertinent verklaard, dat het progymnasium te Amersfoort vijf en twintig leerlingen telt. De waarheid is, dat het er een en veertig telt, waar van er zes zitten in de vijfde klasse. De gemeenteraad heeft namelijk, met het oog op de behoeften van Amersfoort en om streken, besloten het progymnasium tot een gymnasium te verheffen, in het voor uitzicht, dat door de regeering de hooge subsidie zal worden verleend. tegenstaande een band of benauwend ge voel mijn borst geweldig drukte, en mij niet slechts het gaan, maar ook de adem haling moeielijk maakte, terwijl ik tevens sterke neiging tot braken had. Op ongeveer een half uur afstands van Leiden genaderd, waren mijne krachten uitgeput. Ik gaf het door mij gecom mandeerde peleton aan een onderofficier over, en trad buiten de gelederen om wat uit te rusten, en adem te scheppen, onder siyboouii aan den weg. vo° even zag ik den troep zich langzaam een n. ^^.ren, maar toen werd mijn gezicht en maa èxuk viel in flauwte, viooltjes a {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2