Bunschoten, 18 Dec. Heden had al hier de uitreiking plaats, der aan de ris- scherlieden Peter Korlaar en Jacob van Diermen en hunne knechts Jacob de Graaf en Peter Hoek Gz. door de Zuid-Bolland- sche Maatschappij tot redding van Schip breukelingen toegekende belooning van f 50 benevens voor elk hunner een ge tuigschrift en een bronzen medaille, als blijvend aandenken en vereerende beloo- Amersfoort. Hoogland. Woudenberg. op aarde beginne met zelf een apos tel des vredes te zijn. Zonder strijd kun nen we niet leven, doch het komt er slechts op aan hoe die wordt gevoerd, met welke wederzijdsche gevoelens, en door middel van welke wapenen. Wie de vervulling wenscht van het ^welbehagen in de menschen," leere in de eerste plaats het menschelijke in eiken mensch waar- deeren en liefhebben, en beschouwe zelfs den minste zijner broederen als van God hem aangewezen om het voorwerp te zijn van zijn toewijding. Dat beginsel moet de maatschappij door dringen eerst dan zal de wereld verne men, wat het Christendom eigenlijk is, en welke roeping het heeft te vervullen. Amersfoort, den 23. Dec, 1882. Tengevolge van het dooi het Utrechtsch Dagblad opgenomen bericht aangaande de fabriek van den heer Henri Bogaerts zijn wij verzocht het onderstaande in ons blad op te nemen. .dan de Redactie van het Utrechtsch Dagblad te Utrecht. Met eenige bevreemding zie ik door uw geacht blad het volgende bericht verspreid //De groot e fabriek van de heeren Bogaerts Co.te Vught, inzonderheid bekend door de uitvinding der Peinture- Bogaertsis dezer dagen aan een Bngelsche Maatschappij verkocht voor een bedrag van f 1.500.000 enz." Vergun mij UE. de opmerking te ma ken, dat er geene firma Bogaerts Co. te Vught of elders bestaat, wel de firma Henri Bogaerts, waarvan ik tot dusverre eenig en uitsluitend eigenaar was. Nu het bericht, dat nog niet voor de pers bestemd was, toch eenmaal door uw blad verspreid is, wil ik dit op een enkel punt toelichten. Het is waar, dat mijne fabriek met gebou wen, machinerieën, persen enz. beuevens mijne uitvinding Peinture-Bogaerts, te gen een taxatie der waarde door des kundigen, aan een Engelsche Maatschappij verkocht zijn, en dat die schatting het cijfer bereikt van 120,000 p. st. (f 1.500.000). De hoofdaanleiding tot dien verkoop is de noodzakelijkheid van uitbreiding der fabriek, welker ruimte minstens moet ver dubbeld worden, willen wij gevolg geven aan de bestellingen, die uit alle oorden der wereld thans toevloeien. Het maatschappelijk kapitaal der „Pein- ture-Boaaerts Company (limited)' wordt 200.000 p. st. UE. dankzeggende voor de welwillende opname dezer regelen, heb ik de eer hoogachtend te zijn. ÜE. Dw. Dienaar HENRI BOGAERTS. ik daaronder niet, dan stelde hij zich veel goeds voor van de rust, die ik genieten zou. Binnen een uur was een voor mij zeer geschikte kamer gehuurd. Ik werd in een deken gewikkeld, in een rijtuig gedragen, en zoo naar mijn nieuwe woning overge bracht, en wel ten huize van een schoen maker in de Donkersteeg. Half bewusteloos kwam ik er aan. Maar toch, twee uur later ontwakende, gevoelde ik reeds de heerlijkheid en het genot der rust. Mijn ledikant was in eene alkoof geplaatst en met dikke, groene gordijnen omhangen. Ook de ramen waren er mee bedekt. Spoedig dommelde ik weer in en ik werd niet voor den volgenden dag, des namiddags, wakker, toeD ik door de komst van den chirurgijn-majoor ge wekt werd. Hij vond mij zoo wel, dat hij mij geluk wenschte, maar beval mij met den meesten nadruk een ongestoorde rust aan, en hij gaf stelligen last, dat niemand dan de waker bij mij mocht worden toe gelaten. Alles beantwoordde aan zijne ver wachting, ofschoon ik den daarop volgen den nacht nog voortdurend door zenuw achtige aandoeningen gekweld werd, en aanhoudend akelige visioenen had. Wordt vervolgd.) ning voor betoonde roenschlievendheid en moedig op den 25 October 1882, in het redden van 5 schipbreukelingen van een zinkend vaartuig in de zuiderzee bij storm weder BUITENLAND. In het Iersche graafschap Donegal heerscht hongersnood. Als niet spoedig hulp wordt verleend, loopen 25000 per sonen gevaar van gebrek om te komen. Voorzeker een vreeselijke Kersttijding, Da hoofdredacteur van een te Reims verschijnend blad, die de begrafenis van Louis Blanc was gaan bijwonen, is sedert niet teruggekeerd. Alle pogingen om zijn spoor terug te vinden waren tot heden vruchteloos. In Zwitserland worden in de Wetgevende Vergadering drie talen toegelaten, en toch is de Zwitser trotsch op zij nationaliteit. Prins Krapotkin, de aanvoerder der ni hilisten, is nu toch wel degelijk in de doos gestopt. Hij is te Thomon in hechtenis genomen en naar Lyon getransporteerd. Willem Oberdank, de bommenwerper te Tnëst, is Woensdagmorgen, in het openbaar opgehangen. BINNENLAND. Z. E. de Minister van Financiën heeft in de Kamer een en ander medegedeeld omtrent zijne belastingplannen. Eene nieuwe personele belasting ad 6 millioen, waarbij de heffing van deuren, vensters en haardsteden wegvalt; eene heffing van ll/3 pet. van het roerend kapitaaleene nieuwe regeling der grondbelasting ad 6 pet, van de geschatte belastbare opbrengst, eene verbetering van het successierecht, de accijnsen en eene verandering van het patent in eene bedrijfsbelasting. Voorts wil de minister het 4/5 van het personeel aan de gemeenten ontnemen, maar in plaats daarvan recht verkenen om ook opcenten te heffen op de directe belastingen, met wegvalling van de rijksopcenten. De definitieve opbrengst van de in Au gustus gehouden collectie voor de scholen met den bijbel bedraagt f 104,577.86', dat is ruim f 8000 meer dan het vorige J. Het wetsvoorstel van den heer Buma aan de Tweede Kamer, tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen van de Zuiderzee, be doelt 1 het van Staatswege dichten van de zeegaten, om de vrije gemeenschap tusschen de Noord- en Zuiderzee te ver breken en de Zuiderzee te hervormen tot een zoetwatermeer2. daarna droogleg ging en kanaliseering van dit meer, mede van Staatswege te ondernemen of de uit voering daarvan althans voorloopig over te laten aan den particulieren ondernemings geest. Naar wij vernemen, is de heer Pruys van der Hoeven, gouverneur van Atjeh, gepensioneerd, en de resident van Palem- bang, de heer Laging Tobias, in zijn plaats benoemd. De Rotterdamsche Schouwburg-Ver- eeniging heeft medegedeeld, dat, wegens het succes door de premietrekking ver kregen, thans 4VS ton beschikbaar is voor den bouw van een schouwburg. EeD voorloopig plan is opgemaakt, waarnaar acht bouwkundigen plannen zullen indienen. Generaal v. d. Heijden, heeft, jaren geleden, op het graf van wijlen den zoo- zeerdoor hem vereerden adjudant-onder officier Koch ook een marmeren graftombe laten plaatsen en daarvan een uitstekende fotografie doen vervaardigen, die hij, als kapitein met verlof in Nederland zijnde, aan de moeder van wijlen den heer Koch ter hand stelde. Deze 90jarige juffrouw woont thans, zooals eene vriendelijke berichtgeefster ons mededeelt, in het Catharinehuis te Arnhem, eene instelling in den geest van het Corvershofje te Am sterdam. Te Zwolle bestaat plan een gemeente lijke slachtplaats op te richten. De heer P. T. Laging Tobias, benoemd tot Gouverneur van Atjeh, is een Indisch hoofdambtenaar van erkende bekwaamheid en tact. Men deelt aan een Fransch blad, onder reserve, mede, dat Koningin Emma der Nederlanden op nieuw in belangwekken- den toestand verkeert. Dinsdag werd te Leiden het stoffelijke overschot ter aarde besteld van den emer. Herv. predikant J. F. Kuyper. Nadat ds. R. Koopmans van Boekeren met. eenige woorden den overledene had herdacht, ,/nam" zoo deelt het L. D. mede ,/de zoon des overledenen, ds. A. Kuyper, van Amsterdam, het woord, om de aan wezigen de verzekering te geven, dat zijn vader werkelijk was gestorven, wiens wensch het mede was, dat hij niet zou wordeu begraven, vóór zijn lijk tot outbindig was overgegaan." Dit is zeide dr. K. eerst nu het geval, en vandaar dat men niet reeds de vorige week op deze plaats vereenigd was. Hedenmorgen nog heeft hij op zijn vader de teekenen van Lazarus gezien en den reuk des doods in zijn neus opgevangen en geroken." GEMENGDE BERICHTEN. Te Broek-in-Waterland heeft zich eene sociëteit gevormdonder beschermheer schap van den burgemeester, waarvan geen heeren lid mogen zijn. Onder heeren wordt verstaan personen, die niet alleen des Zondags, maar ook in de week //een hoed dragen." Een timmermansknecht te Haarlem heeft zich een proces-verbaal op den hals gehaald wegens het verkoopen van jenever zonder vergunning. De man bracht op zijn karrewei een flesch met jenever mede schonk daar uit zijn maats borrels, tegen vijf cents per stuk. Op een van de laatste dagen der maand November jl. werd in het dorp Ayassuluk, gelegen in de nabijheid van Smirna, een bruiloft gevierd ten huize van een der meergegoede inwoners dier plaats. Een menigte bloedverwanten van bruid en andere genoodigden zaten aan den wel- voorzienen disch, toen onverwacht eenige nieuwe, maar ongenoodigde gasten het ruime vertrek binnentraden. Men stelle zich de verbazing der aanwezigen voor den geest, toen de man, die door een vier tal personen op de hielen werd gevolgd, te kennen gaf dat hij, Takirdji, en vier zijner getrouwen het zich tot een bijzon dere eer zouden rekenen, indien ook hun werd vergund deel te nemen aan het feest. Stom van verbazing en schrik hoor de men deze beleefde uitnoodiging aan en 't was niet zonder reden dat menigeen zich wat beklemd gevoelde, want Takir dji, het hoofd eener talrijke bende ban dieten, had stellig meer moorden gepleegd dan er gasten aan tafel zaten. Dewijl niemand een woord sprak, zette hij zich naast de bruid, nadat hij met zeker gebaar den gast, ter linkerzijde van haar gezeten, had beduid ruim baan te maken. Onze rooverhoofdman, zoo galant en onbevangen, als wijlen Fra Diavolo, maakte allerlei complimenten aan den bruid en overlaadde haar, in één woord, met beleefd heden. Intusschen tastte hij dapper toe. Eenzklaps werd de doodelijke stilte afge broken door een revolverschot door een der gasten op Takirdji gelost, die echter ongedeerd was gebleven. Als een tijger viel hij op den onbekwamen schutter aan en stiet hem zijn dolk in de borst. On- middelijk daarop vermoordde hij den brui degom, diens neef en nog een paar per sonen, die hem in den weg traden. Al de overigen schenen zich niet te durven ver roeren, want de getrouwen van Takirdji hadden het verboden met de wapens in de hand. Nadat onze vijf roovers zich flink te goed hadden gedaan, alsof er niets bijzon ders ware voorgevallen, stonden zij op en bevalen dat ieder zich zou ontdoen van zijn gouden en zilveren sieraden. z/Yergeet niet ook uw beurs er bij te leggen," zoo luiden de laatste woorden van den gevreesden man en aan zijn bevel werd stipt voldaan, en weldra vertrokken onze roovers met den bijeengelegden buit. Eene Haagsche jonge dame, die zich zoodanig ingeregen had, dat men haar middel met tien vingers omspannen kon, is tengevolge van die mode-vergooing ge storven! De dokters verklaarden dthans, dat hare korte en hevige ziekte een on. middellijk gevolg van het sterk inrijgen was. Dat de liefste helft van ons geslacht, die veel aanminniger is, wanneer zij hare leest niet in een stalen pantser knelt, zich aan dat noodlottig voorbeeld spiegele 1 Dat een binnenlandsche oorlog niet al tijd schadelijk is voor de inwoners blijkt thans te Alblasserdam. Daar is namelijk gedurende de laatste dagen oorlog tusschen de broodbakkers, en het gevolg van dien strijd is dat de prijs van het tarwebrood van 28 tot 20 cent gedaald is. Zeker wenschen alle ingezetenen dat die strijd niet spoedig worde bijgelegd; goedkoop brood toch was voor die gemeente een ongekend iets. Een Leidsche schoonei De 30-jarige dochter van zekeren K. te Leiden was Dindagsavond zoo dronken en speelde in haars vaders huis zoo op, dat eenige buur vrouwen haar vast moesten houden en de politie te hulp werd geroepen. Toen de gezonden agent de deur binnenkwam, rukte de jonge dochter zich los en vloog, onder het gegil der buurvrouwen, op den agent aan, bracht hem een vuistslag op het rechteroog toe en beet hem in z:jn sjako. Tegen het lieve meisje is proces verbaal opgemaakt. Men meldt uit Varseveld Als eene groote zeldzaamheid dient te worden vermeld, dat hier de spreeuwen en houtsnippen nog niet zijn vetrokken. Eerstgenoemde vertrekken anders meestal einde October en de andere in November. Hieruit leidt men af dat de winter zacht of ten minste van geen langen duur zal zijn. Naar men zegt, zouden ook op eenige naburige plaatsen zich nog de kieviten op houden. BURGEL1JKE STANDEN. Geboren 14 Dec. Breunis Cornelis, z. van Cornelis Breunis Jansen en Christina Schenk bergen. Willem Gerritzoon van Gerrit Johannes van Dam en Petro- nella Arendsen. 15 Dec. Johanna, d. van Johannes Wegen en Grietje van den Hoorn Autonia Alijda, d. van Reij- mert van Wilgenburg en Jansje te Kulve. Petronella, d. van Gijsbertus van Keu len en Johanna Machielse. 16 Dec. Willempje, d. van Anthonie van den Brink en Aartje Mol. 19 Dec. Paulus, z. van Carolus Lorijn en Hendrika Maria Zonneveld.20 Dec. Theodora, d. van Anthonius Peer en Alijda van den Berg. Harm, z. van Teunis van Egmond en Fraugien de Jonge. Gehuwd20 Dec. Evert Swanen en Clasina van der Geld. Peter Hochsten- bach en Maria Renes. Overleden 19 Dec. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Jan Staal en Mina Buis man. Hendrikus Brom, 3 j. 20 Dec. Gerritje Wolleswinkel, 8 j. Bevallen17 Dcc. Jannetje van Dijk huizen, vr. van Jacob van den Brink, z. Overleden 18 Dec. Aaltje Willemse, wed. van Elbert Rouwendaal, 83 jr. 19. Hendrika van den Hoven, 15 jr. 21. Jan van den Span, weduwn. van Geertje Westerhuis, 74 j. Overleden: 18 Dec. Helmert Lokhorst, geh. met Jannetje Jochemse, 78 jr. 18. Aalbert Ploeg, geh. met Grietje van de Meent, wedn. van Evertje Donker steeg, 55 j. HULPBANK TE AHEBSFOOBT. Tot het geven van gelden ter leen ral eeneCom missie uit het bestuur der Hulpbank op WOENSDAG den 27 DEC. 1882'a namiddags van hal/twee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Baadhnis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstrekte voorschotten. J. C. LEINWEBER SetreUru. MARKTBERICHT. Amersfoort, 22 December 1882. Tarwe f 8,50 h f 10,50. Rogge f 6.40 k f6,75; Boekweit f6,40 a 7,25; Ap pelen f 0,a f 0.Peren f 0.it 0. Aardappelen f 2,50 a f 3.per HL. Hoendereieren f 6,50 a 7,50 de 100 stuks; Boter f 1,30 a 1,50 per kilo. Kaas f 00.£i 00.— p. 100 k.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2