NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR H Hoeveli t, Woensdag 27 December 1882. Een Schijndoode. No. 103. Elfde Jaargang Uitgever: A. Al. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 81/, uur des Woens dags en Zaterdags. Dene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. ZEGELWET. DL COURANT. Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woemdage- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 18 regelsy 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0.076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden herekend naar plaatsruimte. De Minister van Financiën heeft, met het oog op de nieuwe Zegelwet, welke met 1 Januari a.s. in werking treedt, de hoofd bepalingen dier wet en eenige Kon. beslui ten nog eens doen opnemen in de St.-Ct. No. 302. Kwitantiën. De gewone eenzijdige kwi- tantiën voor geldschuld, onverschillig in welken vorm, ook in dien van bericht of brief, zijn onderworpen aan een vast recht van slechts vijf cent, met uitzondering van de kwitantiën voor belastingen, die aan het recht van 15 cent, met opcenten, onder worpen blijven, en van de kwitantiën niet meer bedragende dan f 10 en niet strekkende op rekening of tot geheele afdoening van eene grootere som, die van zegel blijven vrijgesteld. Voor kwitantiën aan vijf cents zegel on derworpen mag plakzegel gebruikt worden. De schuldeischer, hetzij hij zelf of dat een ander namens hem de aan zegel onder worpen maar ongezegelde kwitantie onder teekent, beloopt boete; hij alleen, hij is overtreder der wet. Slechts illoyale concurrentie kan hem tot overtreding nopen, want het zegel wordt, volgens de uitdrukkelijke bepaling der wet, aan den schuldenaar in rekening gebracht. FEUILLETON. Drie dagen was ik reeds in mijn nieuw verblijf en ik had nog het bed niet ver laten. De chirurgijn-majoor vond inmid dels mijn toestand zooveel verbeterd, dat hij vergunning gaf om mij te ver bedden ten einde schoon linnen op mijne leger stede te spreiden. Voornemens zijnde mijne moeder van mijne ziekte kennis te geven, verzocht ik, ma3r buiten weten van den geneesheer, papier, pen en inkt, en ik schreef eenige regels, waarvan, zooals mij later bleek, de letters uitermate groot en onregelmatig waren. Het schijnt, dat deze inspanning mij vermoeid hadalthans toen ik daarna verbed was, en alleen in een leuningstoel zat, terwijl de vrouw des huizes met mijn oppasser in de alkoof bezig waren, overviel mij plotseling een duizeling, en ik stortte voorover op den grond neder, met mijn gezicht tegen de punt van de tafel, waardoor ik mij zwaar kwetste, en ik wierp een bedtafeltje, waar op eenige fleschjes stonden, in mijn val omver. In een oogenblik waren de vrouw des Door overtreding der wet waagt de schuld eischer zich. Zijne concurrenten hebben belang er bij dat hij beboet wordt. Onmin met hen, die zijne kwitantiën in bezit heb ben, brengt hem in gevaar. Handelspapier. Handelspapier buiten het Rijk betaalbaar, alsmede het binnen het Rijk betaalbaar kort papier, waaronder de wet verstaatpapier dat betaalbaar is op zicht of vertoon, drie dagen na zicht of na vertoon, of uiterlijk acht dagen na zijne dagteekening, is onderworpen aan een vast recht van slechts vijf cent. Alle ander handelspapier, hier te lande uitgegeven of in omloop, is onderworpen aan evenredig zegel, zonder opcenten, ad vijf cent van iedere f 100, naar reeksen in de wet aangewezen. Buitenslands uitgegeven secunde, tertia, enz.dubbelen en afschriften zijn voor waardelijk van zegel vrijgesteld, indien de prima of oorspronkelijke wissel gezegeld is. De vrijstelling der kassiersbriefjes is in getrokken. In belang van den handel is door deze wetsbepaling het zegel van de handels papieren belangrijk verlaagd. De Regeering, die bij de wijziging der zegel- en regislratiewetten zooveel mogelijk aan de wenschen der Kamers van Koop handel heeft voldaan, verwacht van die instellingen en van hare leden medewer king tot uitvoering der wet en meent te mogen rekenen op de hulp der kas- en bankvereenigingen en van alle solide han delshuizen om ontduiking der belasting tegen te gaan. Zij hebben in hunne macht de naleving der wet te verzekeren door incasseering, disconteering en betaling van de ongezegelde stukken te weigeren. huizes en de oppasser, in groote ontstel tenis, toegeschoten. Mij van den grond willende opnemenlieten zij mijhevig verschrikt, weder vallen, uitroepende: gHij is dood!" ,/Hij is dood!" Ik ontstelde over dien uitroep. Daarbij kwam het ijskoude gevoel over geheel mijn lichaam, en de plotselinge verstijving mijner ledematen. Ondanks mij zelf, kwam de ge dachte ras in mijn binnenste op, dat ik waarschijnlijk geen oogenblik meer te leven had. Evenwel 't scheen alsof ik ontwaakte, want ik opende mijn oogen, hetgeen ech ter onopgemerkt bleef. Ik hield ze van dat oogenblik af geopend. Ik gevoelde dat mijn lichaam niet meer in overeenstemming met mijn geest han delde of, met andere woorden niet meer aan mijn wil gehoorzaamde. Het stoffelijk gevoel was mij ontweken. De macht was mij benomen, om te kennen te geven, dat de ziel nog in dat koude lichaam werk zaam was, en het was duidelijk dat men mij voor afgestorven moest houden, niet tegenstaande ik kon zien wat men deed, hooren wat men spraken ik mijne ge dachten, even als altijd, over alles kon laten gaan wat mij omringde. Zelfs was mijn denkvermogen veel vlugger en mijne zintuigen veel scherper. Is de belasting verlaagd, de boeten zijn verhoogd. Ieder, die het aan zegel onder worpen stuk ongezegeld gebruikt, is boet- schuldig en daarenboven aansprakelijk voor de boeten door vroegere houders beloopen; maar elke houder kan door gebruik van plakzegel de belasting voldoen, zonder de aanbrenger te zijn van door vorige houders begane overtredingen. De woorden „zonder kosten" en derge lijke op ongezegelde stukken zijn nietig en behoeden dus niet meer voor protest en voor het bekend worden van de zegelover treding. Mocht onverhoopt blijken, dat deze en andere bepalingen, in de wet of de Konink lijke besluiten voorkomende tot wering der fraude, niet baten, dan zal de Regeering zij het tot ongerief van den handel krachtiger maatregelen moeten voorstellen. Plakzegel. De plakzegels van vijf cent- zullen verkrijgbaar gesteld worden op plaat sen waar gëfen registratiekantoren zijn, aan de postkantoren of bij de brievengaarders. Alleen de onderteekenaar eener kwitantie en de onderteekenaar of trekker van een handelspapier, de acceptant, de endossant en de houder, die kwiteert, mag van plak zegel gebruik maken. Wie plakzegel gebruikt zij indachtig, dat het geheel en al moest zijn vastgeplakt op het aan zegelrecht onderworpen stuk, gaaf en ongeschonden, zooals het van Rijkswege wordt uitgegeven, en zonder dat papier of eenige andere stof tusschen het stuk en het zegel aanwezig zij; dat het wordt vast geplakt waar het stuk moet worden onder teekend, door hem, die het zegel gebruikt; dat de dagteekening waarop het wordt ge bruikt, met inkt op het zegel gesteld en de De vrouw des huizes, dadelijk al hare krachten verzamelende, rees van den stoel waarop zij was neergezegen en riep met luider stemhoewel vruchteloosharen man te hulp. Mijn oppasser was hoogst verlegen en beschroomd. Hij stond met de handen in 't haar, en scheen afkeer of vrees te hebben om mij, ueen doode op te nemen. Evenwel, hij begreep, dat ik toch zoo niet op den grond kon blijven liggen. Na eenige malen vreesachtig het hoofd te hebben afgewend, nam hij een kort en moedig besluit, en hief mij eens klaps met de krachten van een Hercules van den grond op. Doch weldra verloor hij den oogenblikkelijken moed weder, en hij wierp mij dwars, en zeer onzacht, op het ledikant neder, zoodat mijn hoofd over de zijplank, buitenwaarts, naar beneden hing. Daarna was hij schier met één sprong de kamer uit en den trap af. De vrouw, zich nu met mij alleen bevindende, gaf een rauwen gil, ijlde met niet minder drift naar beneden, en kroop, van vrees buiten zich zelve, bij hare ziek te bed liggende dochter. De man des huizes, die eerst mijn op passer de deur had zien uitstuiven, en daarna zijne wederhelft zich als een wan hopige zag aanstellen, spoedde zich nu naar boven, om te onderzoeken wat er dan toch gebeurd was, en de oorzaak van al dien onderteekening van den gebruiker op of over het zegel, met inkt moet geschreven worden. Bij niet nakoming van een of meer dezer bepalingen wordt het stuk beschouwd als niet gezegeld. Overgangsbepalingen. Gedurende de maand December 1882 kunnen bij alle ontvangers der registratie met zegeldebiet belast worden ingewisseld, tegen zegels van 5, 10 en 20 cent of andere eerst in 1883 bruikbare zegels, de zegels, en op verzoek van belanghebbenden gestempeld papier, bestemd voor wissels en ander handelspapier. Gedurende de maanden Januari en Fe bruari 1883 bestaat gelegenheid lo. om de overige vóér 1 Jan. 1883 uit gegeven zegels in te wisselen, bij alle ontvan gers der registratie met zegeldebiet belast; 2o. om voor het overige op verzoek van belanghebbenden gestempeld papierof perka ment ander papier tedoenstempelen, en wel: a. het blauw of nat gestempelde aan alle kantoren van het buitengewoon zegel; b. het droog of wit gestempelde aan de kantoren van het buitengewoon zegel te Amsterdam of te 's Gravenhage. Tot den laatsten Februari 1883 kunnen alle blanco-formulieren, aan de kantoren van het buitengewoon zegel te 's Graven hage en te Amsterdam, voorzien worden van den bijstempel de 50 opcenten ver meldende, legen betaling van 12 cen ten voor eiken gulden zegelrecht in hoofdsom. De ter inwisseling aangeboden zegels, het op verzoek van belanghebbenden gestempeld papier en de blanco-for mulieren moeten geheel onbeschreven zijn. schrik en ontzetting op te sporen. Hoewel hij een bedaard en verstandig man was, die veel had bijgewoond, hij had onder Napoleon de veldtochten in Spanje mede gemaakt, moest hij toch naderhand bekennendat hijbij het binnentreden mijner kamer, aanvankelijk als aan den grond genageld had gestaan. Het geheele vertrek leverde een tooneel van verwoesting op, veroorzaakt door mijnen val en den angst der vluchtelingen. Doch dat alles bespeurde hij nauwelijks, want hij had al leen de oogen op mijn levenloos, met bloed bedekt hoofd, gevestigd, dat zonder veer kracht naar beneden hing, en waarop de kleur des doods reeds zichtbaar was. Na zich van zijn eerste ontroering zoo goed mogelijk hersteld te hebben, begon hij, met mij in het midden van het ledikant te leggen. Daarna trachtte hij het bloed van mijn aangezicht te wasschen, omzwach telde mijn hoofd met windsels, en was ijverig bezig om te beproeven mij in het leven terug te roepen. Weldra kwamen er nog andere personen om hem bij te staan. Ik werd over mijn geheele lichaa' met azijn gewasschen en ik kreeg pay. van zuurdeeg aan de voeten. Gee vochten werden mij onder den neus den, en op verschillende plaatser,-p men mij met naalden. Hoewel

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1