J. SINNIGE. -en r Yinkenhuis op Groot St iaai'teii Staten-Generaal. ADVERTENTIE N. Voor de verkiezing van EEN LID der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Amersfoort, op Donderdag, den 28. De- cember 1882, wordt aanbevolen de Heer Eenige Kiezers. Ten gerieve van den handel zal bij den Uitgever de zer Courant van af den eer sten Januari (voorloopig) voorhanden zijn de PLAK- ZEGEL bedoeld bij de nieuwe Zegelwet, welke op dien dag -u werking treedt. VERKOOPEN: 82 perceelen zwaar Takkebossen, Boomsnoeisel en gerooide Stammen, 31 perceelen zware BOOMEN. VOOR AFBRAAK: gemeente Leusden op GROOT HAGENAUWE, 11 perceelen •61 IJieuttptrspiet, a 3 Cents, A. M. SLOTHOUWER In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag 22 Dec. werd de behandeling vau Hoofdstuk IX, Departement van Water staat, voortgezet. Tal van watereu, vaarten en havens werden door onderscheiden afge- I vaardigden ter sprake gebrachthet be langrijkst. was het debat over den Rotter damscheu Waterweg en over het nieuwe Amsterdamsche Rijnvaartkanaal. Op art. 32 namelijk werden amendementen inge diend, strekkende om de voorgestelde som van bijna 3V2 millioen niet uit te trekken, omdat de verhooging en verbreeding van den Noorderdam geen geschikt middel wordt geacht om de natuur te gemoet te komen in haar pogingen tot verwijdering van de zandbanken in den Maasmond. Dat van de heeren Wichers en Bastert om den post met D/j millioen te vermin deren, werd aangenomen. Bij art. 56 (Kanaal van Amsterdam naar de Merwede) kwamen sommige leden er tegen op dat de som van ruim '6l/i mil lioen werd aangewezen vóór de onteigenings wet was aangenomen en alzoo over de richting was beslist. Hij stelde voor den post met 2 millioen te verminderen. De Minister verzekerde dat hij in 't belaug van spoed zijn aanvraag had gedaanna tuurlijk zou van de gelden geen gebruik worden gemaaktvóór de onteigeningen waren vastgesteld. Het amendement werd verworpen. In de avondzittidg van Vrijdag drong de heer Dirks aan op betere maatregelen van veiligheid naar aanleiding van 't vreeselijk ongeluk te Vogelenzang. De heer Schaepman wees op de willekeurige rege ling der tarieven op den Staatspoorweg. De heer Van Nispen wenschte de Minister meer gebruik zou maken van zijn macht om het onderhoud der wegen te verzekeren. De spoorwegbegrooting werd aangenomen met 53 tegen 7 stemmen, die roor het geheele Hoofdstuk met algemeeue slemmen, Zaterdag Hoofdstuk X, Koloniën. Bij de algemeene beraadslagingen vroeg de heer Van der Hoeven inlichtingen aan gaande de pensioenaanvrage van den Gou verneur van Atjeh, den heer Pruijs Van der Hoeven, die de Minister niet kon ge ven. Dezelfde spreker, zoomede de heeren Keuchenius en Insinger, bespraken de Biiliton-quaestie. De eerste wenschte te weten, of er nog op nadere inlichtingen wordt gewacht; de Minister ontkende dat. De heeren Keuchenius en Insinger kwa men er tegen op dat de Minister, in de Eerste Kamer het woord voerende, na het verschijnen van het Comraiss'e- verslag, gesproken had van een in het land heerschende epidemie van wantrouwen dat overal oneerlijkheid en kwade trouw meent te zien waar niets bestaat dan eer lijkheid en goede trouw. De Minister had met die woorden volgens zijn verklaring slechts een feit willen constateeren, waarop ook de heer Keuchenius zich had beroe pen. De heer Insinger maakte er den Minister een verwijt van, dat hij niet met kracht had aangedrongen op een spoedige behandeling van de Billiton-zaakhij voor zich, overtuigd dat zij niet in orde is zou tegen de begrooting stemmen. Hoofdstuk X werd aangenomen met 49 tegen 5, Hoofdstuk XI (Onvoorziene uit gaven) met algemeene stemmen. Evenzoo de wet op de middelen, na een aanval van den heer Wintggns op het financieel beleid der Regeering en een aanbeveling van hoogeren wijn-accijns en tabaksbelas ting door den heer De Bruyn. De Kamer besloot onmiddelijk na haar terugkomst het Billiton-rapport te behan delen. Daarna ging zij tot nadere zamen- roeping uiteen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Eist bij Amerongen, kan men ein delijk ook weder met voertuigen over den Rijn, zoodat de gemeenschap met de Betuwe en op den Neder Riju aan alle veeren wederom hersteld is. Gisteren heeft te Breda de voltooiing plaats gehad van een in ons land zeld- zaamgrootsch werk. In de bekende fabriek van de Heeren Merkelbach van Enkhui zen Co., werd het bronzen standbeeld gegoten van Graaf Jan van Nassau. Het indrukwekkende werk geschiedde in tegen woordigheid van den ontwerper van het standbeeld, den beeldhouwer JT. H. Stracke, de Commissiën van stichting en uitvoering, die allen daartte uit Utrecht waren overgekomen, zoomede van het Da gelijksch bestuur en een Jgroot aantal genoodigden. De grootste arbeid werd gelukkig volbracht, waarna warme woor den van hulde werden gewijd aan de ont werpers en uitvoeders, in de eeaste plaats aan den Heer Stracke en den Directeur Jacobs. Het vonnis in het Peltzer-proces is eindelijk geveld. De beide broeders zijn door de Jury op alle punteu schuldig verklaard en daarna ter dood veroordeeld. De laatste zitting was bijzonder woelig. De toeloop was grooter dan ooit, en her haaldelijk gaf het publiek zijn ongenoegen tegen de verdediging te kennen, zoodat de Voorzitter zelfs moest dreigen, de zaal te doen ontruimen. Bij het bespreken van de bloedvlek op het tabijt door den pleiter der verdediging, de heer Picard, laat hij zich zoo beleedigend over de gerechtelijke geneeskundigen uit, dat de Voorzitter hem tot de orde moest roepen. Het rubliek gaf door luid rumoer zijn ongenoegen tegen pleiter te kennen, die daarop heftig uitvaart tegen de woes telingen, die Armand tot eiken prijs ver oordeeld willen z:en. Mr. Lejeune, die nu aan het woord kwam, bestreed in een welsprekende rede de repliek van den advocaat-generaal, verdedigde Armand tegen de beschuldi ging van indertijd uit trots Leon gehol pen te hebben en trachtte in een uitvoerige beschouwing van de akte van beschuldi ging aan te toonen, dat de advocaat-ge neraal thans zeer in strijd is met dat stuk. Hij besluit zijn pleitrede met een rechtsgeleerd betoog, dat Armand niet gestraft kan worden. Nadat vervolgens aan de beschuldigden was gevraagd af zij nog iets hadden in te brengen, en dezen daarop ontkennend goantwoord hadden, stelde de Voorrzitter den gezworenen de volgende vragen 1. Is Leon Peltzer schuldig, den 7en Jan. 1882 te Brussel opzettelijk en met het doel den dood te veroorzaken, een manslag gepleegd te hebben op Guillau- me Bernays 2. Is die misdaad gepleegd met voor bedachten rade 3. Is Armand Peltzer schuldig aan het plegen van den genoemden manslag, hetzij door de misdaad uit te voeren, hetzij door rechtslreeksche medewerking tot de uitvoe ring daarvan, door het verleenen van hulp daarbij, zonder welke de misdaad niet ge pleegd had kunnen worden, hetzij door tot de misdaad te verleiden door beloften, mis bruik van gezag of listige en misdadige kui perijen 4. Is die misdaad bedreven met voorbe dachten rade De jury trok zich te 5 u. 50 terug in haar Raadkamer, ter overweging van die vragen; zij werd daar door gendarmes bewaakt, op dat zij niet in eenige aanraking met de bui tenwereld zou komen. Te 7 uur 10 min. kwamen de gezworenen terug, en nadat ook het Hof weer had- plaats genomen, verklaarde de President der jury dat de gezworenen alle vier de vragen beves tigend hadden beantwoord. Yan de publieke tribune klonk een ge juich, dat slechts met moeite werd onder drukt. De beschuldigden werden daarop binnen- gebragteu ontvingen de verschrikkelijke me- dedeeling. De advocaat-generaal eischte de doodstraf. Op de vraag van den Voorzitter of hij nog iets had in te brengen, antwoordde Leon: //Ik aanvaard mijn vonnis, ik heb het verdiend. Maar ik verklaar dat mijn broer onschuldig is en dat, door zijn ver oordeeling. een gerechtelijke moord wordt gepleegd/' De Voorzitter bestrafte hem voor die uitdrukkingen en de gendarmes dwongen den veroordeelde, te gaan zitten. Armand antwoordde op de vraag of hij nog iets te zeggen had: //Mijn vloek en die van mijn dochter over de jury!" Dit gezegde werd met een woedend geschreeuw van de tribune begroet. Met groote moeite we d de rust hersteld. Terwijl het Hof zich verwijderd had om over het vonnis te beraadslagen, lieten de verdedigers de beide beschuldigden het verzoek om cassatie teekenen. Leon is even kalm als altijd. Armand echter is doodsbleek en snakt naar lucht. Het is nu doodstil in de z?al, maar bui ten hoort men het publiek juichen en tieren over het vonnis. Het vonnis van het Hof, dat eenige excepties, door de verdediging geopperd, verwierp, veroordeelde Leon en Armand Peltzer tot de doodstraf, te Brussel te ondergaan. Daarop werden de veroordeelden wegge voerd. Armand kon zich haast niet staande houden. Men heeft krachtige maatregelen moeten neinenom hen tegen de volks woede te beschermen. Door de stad heerscht groote opgewondenheid, en het volk legt luide zijn vreugde aan den dag in zijn kre ten: //leve de justitie!" 't Is een uiting van het rechtsgevoel des volks, maar dit barbaarsche vreugdebetoon is daarom niet minder huiveringwekkend. De Russische prins Krapotkiue, die aan het hoofd staat der Nihilistische partij en reeds lang verdacht werd van de hand te hebben in internationale samenspanningen, is op last der Eransche regeering in hech tenis genomen (hij woonde in Frankrijk aan de Zwitsersche grenzen), nadat ten zijnen huize een onderzoek gedaan en pa pieren in beslag genomen waren. Die papieren moeten aan het licht ge bracht hebben, dat hij de hand heeft ge had in de jongste anarchistische woelingen in Frankrijk. Hij zal te 1 iyon terechtstaan, werwaarts hij is overgebracht. Men meldt uit 's HageEr schijnen be zwaren gerezen betreffende den verkoop van het paleis aan den Kneuterdijk aan Z. K. H. den Prins van Oranje, niettegenstaan de de gemeenteraad het bod van den Prins heeft aangenomen. Zeer waarschijnlijk zal van den verkoop niets komen. In de artillerie-kazerne te Delft had op 19 dezer eene eigenaardige plechtigheid plaats. Voor het front der cursus-compagnie werd de Adjudant-Onderofficier A. W. J. Vliek door den Kapitein-Commandaut P. J. Te Winkel gelukgewenscht met de 25- jarige trouwe vervulling van zijne onder officiersbetrekking, onder bijvoeging van den wensch, dat hij nog lang zijne gewaar- deerdeerde krachten aan de belangen van het leger mocht wijden. Namens de Officieren der compagnie werd den jubilaris een stoffelijk aandenken aan dezen dag aangeboden, terwijl hem ook van vele andere zijden zoowel stoffelijke als andere blijken van belangstelling ten deel vielen. In de Transvaal vleit men zich nog altijd met de hoop dat de weinig bevre digende conventie, die Engeland de Boe ren heeft opgelegd, gewijzigd zal worden. Paul Krüger heeft een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij zijn vertrouwen in Gladstone uitdrukt en zijn hoop te kennen geelt op eene herziening van de conventie. Aan de vijandelijkheden met de kaffers op de grenzen van de Transvaal is nog geen einde gekomen. In de katste berich ten heette het, dat Mapoch omsingeld was door de Boeren, doch sedert heeft men niets verders vernomen. Vanwege een firma te Amsterdam was aan kerkvoogden te Zwolle het voorstel gedaan de vier avondmaalsbekers van de Bethlehemsche kerk, die op de Geschied kundige Overijselsche tentoonstelling zoo zeer de algemeene aandacht trokken, ten behoeve van een buitenlandsch particulier voor f20.000 aan te koopeu. Inmiddels van regceringswege in het werk gestelde pogingen, om de bekers zoo mogelijk in het land te behouden, hebben kerkvoog den en notabelen doen besluitep het gedane bod van de hand te wijzen en de bekers, althans voorloopig, voor de kerk te houden. De Waalwijksche boot van Amsterdam en Rotterdam is in het Hollandschdiep, ter hoogte van Moerdijk, op de terugreis met volle lading gezonken. De bemaning is gered. Meu meent, dat de boot door opvaren een lek hebben gekregen. De Notaris A. H. DRIJF HOUT VAN HOOFF te Amersfoort, zal op Donder dag den 4. Januarij 1883, des voor- middags ten 10 ure, ten huize van G. DE KRUIJFE, op de hofstede j,d e korte N ij p" te Stoutenburg in het openbaar In de gemeente STOUTENBURG. op het Landgoed STOUTENBURG, EN en Aantewijzen door JOHANNES KUIJT aan het Koedijkerhek te Stou tenburg. Na afloop der boomenverkooping zal worden verkocht, een Verder op de Korte N ij p: een BOERENWAGEN, een HITTENKAR, een SPAN PAARDEN en een SPAN HITTENTUIGEN. De Houtverkooping zal beginnen des voormiddags ten 10 ure en de Boomen verkooping des middags ten 12 ure. V o o r t s: Aantewijzen door H. VAN DER VEEN te Stoutenburg. Breeder bij billetten. Het BESTUUR der SOCIËTEIT ,zVEREENIGING" te AMERSFOORT, zal den 15 JANUARI 1883, bij in schrijving, Verpachten: haar BUFFET, met INBEGRIP van het KOFFIEHUIS DE VALK en annexe woning. Voorwaarden op franco aanvrage ver krijgbaar bij het bestuur. J van gewone tot de f ij n s t e soorten. Engelsche tekst, met Bloemen op Ivorine geschilderd, photographieën. prachtig in uitvoering enz. deze bevatten een feestgroet, in proza of poëzie. De ernstige zoowel als de vroolijke mensch vindt er naar zijn smaak. Deze kaarten behoeven slechts geadres seerd en geteekend te worden/' Verkrijgbaar bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 3