INGEZONDEN. VERSLAG 18 Amersfoort, 10 Januari 1883. Op Nieuwjaarsdag ontving zekere R. hier ter stede bericht uit den Haagdat zijn zoon aldaar was opgevischt. In aller ijl begaf hij zich derwaarts. Het lijk was reeds door het meisje van den overledene en nog drie andere personen herkend men wachtte nu nog slechts op de getui genis van den vader om den dood van I. I. R. te constateeren. Ook de vader erkende het lijk als dat van zijnen zoon hoewel het hein eenigszins vreemd voor kwam dat zijn zoon die in Duitschland werkzaam wasin den Haag werd opge vischt. Na afloop der begrafenis keerde de bedroefde vader huiswaarts. Drie dagen daarnaontvangt hij een brief uit Duitsch land, waarin zijn doodgewaanden zoon hem zijne verwondering betuigt over het geen hij gehoord had, dat in den Haag was voorgevallen. Verre van dood en be graven te zijn in den Haagis hij spring levend in Duitschland en gezond als een visch. Men zal nu om aan deze zonderlingen gebeurtenis een einde makenden dood van I. I. R. in de registers van den bur- gerl. stand enz. moeten roijeeren. Wij herinneren den kiezersdat aan staanden Donderdag11 Januari's voor middags van '10 tot 12 uurherstemming tusschen de heeren B. A. VAN RUYVEN en J. SINNIGE zal plaats hebbenvoor de keuze van een lid der kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort. Aan het werk van den Belgischen ge leerde Leon Donnat wordt een statistiek ontleend, die aanwijst hoeveel in de voor naamste staten van Europa Ieder burger bijdraagt in de kosten van het onderwijs en in die van de landsverdediging. Deze tabel luid als volgt: Voor onderwijs: Vooroorlog: Italië 6 Francs 8,05 Francs Zwitserland 5,80 9,05 Denemarken 5,50 10,40 Saksen 4,14,15 Nederland 3,80 21,30 Engeland 3,75 22,25 Beiëren 3,14,15 Pruisen 2,90 14,15 België 2,75 8,10 Wurtemberg 2,10 14,15 Oostenrijk 1,96 8, Frankrijk 1,85 25,23 Rusland 0,16 12,23 Deze cijfers spreken zoo duidelijkdat elke toelichting overbodig is. Zij die moch ten meenendat de uitgave voor onderwijs de financiën van eenigen Europeeschen staat zullen vernietigenkunnen gerust zijn. Ter bestrijding, niet van een ver meenden vijandmaar een werkelijk bestaanden vijand: «Onkunde,» wordt waarlijk niet teveel besteed. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand December 1882. Mej. Sterk Amsterdam. M. Roos Frans Coljee Frans Coljee Cornelia Bette Arnhem. W. Beijer Stipriaan Lusius Harlingen. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot indeeling der kies- distrikten is bij de Tweede Kamer inge komen. Als nieuwjaarsgift zijn de ingezetenen van Hoorn in kennis gesteld met de nie- dedeeling, dat 25 van de 75 opcenten op het personeel zijn afgeschaft. Het voornemen bestaat om het nieuwe plakzegeldat in de maak isongeveer van hetzelfde formaat te maken als liet bestaandeen daarop deze aanwijzing te drukken Gebruikt den Deze aanwijzing behoort echter, naar des Ministers inzienniet aan den boven kant, maar aan den onderkant van het zegel voor te komen. Het bovenste gedeelte, dat vrij blijft, kan dan dienen voor het stellen der hand- teekening. Voortaan zullen waarschuwingen en aanmaningen tot betaling van 's Rijks directie belastingen vrij van port per post door de ambtenaren kunnen worden ver zonden mits gedrukt op open kaarten van ongeveer 11 cM. bij 15 cM. en op minstens even stevig papier als dat dei- gewone briefkaart-formulieren. BIUTENLAND. Het lijk van Gambetta is Zaterdagmor gen met de eer die een der grootste man nen van Frankrijk toekomt, voorloopig op het kerkhof Père Lactaise ter aarde besteld. Zes pikeurs te paardin costumes van wit en zwartgingen den rouwwagen vooraf die door zes paarden werd ge trokken. Aan de vier hoeken van den lijkwagen stonden urnen met brandend reukwerk. De lijkbaar was met een draperie van zwart fluweel bekleedwaarop driekleu rige guirlandesonder krip verborgen waren aangebrachtopgehouden door le vende palmtakken, met roode immortel lenkransen omgeven. Het platform van den lijkwagen ver dween letterlijk geheel onder de bloemen en drie andere groote wagens gingen vooraf, volbeladen met kransenterwijl de voerlieden dier wagens nog lange stok ken droegenwaaraan de overgebleven kransen als 't ware geregen waren. Al de vaandels van de regimentendie aan de plechtigheid deelnamen, waren met rouwfloers omwonden. Tal van muziekvereenigingen hadden zich in den stoet geplaatst en voerden, evenals de militaire muziekkorpsenvan tijd tot tijd treurmarschen uit. Hoewel zeer langzaam voortschrijdende, kenmerkte zich de rouwstoet door een groote mate van orde. 't was een ontzag lijke optocht zonder voorbeeld een tege lijk indrukwekkend en verheven schouw spel. Langs den geheelen weg, dien de stoet volgde, werd de lijkwagen begroet met de kreten: Vive la France (Leve Frank rijk) Vive la République! (Leve de Repu bliek 1) Voor den ingang van het kerkhof werd de lijkbaar neergezet en het garnizoen van Parijs en Versailles defileerde er langs. Er werd bij de geopende groeve menig woord van innige waardeering aan de nagedachtenis van Frankrijks grootsten burger gewijd. De burgemeester van New-York gaf last dat Zaterdagmorgen alle openbare gebouwen ter eere van Gambetta de rouwvlag moesten uitsteken. ALLERLEI. Het zeldzaam geval heeft zich voorge daan dat een aangeteekende brief niet terecht gekomen is. Hij werd door ds. Kutsch Lojenga uit Zwartewaal verzonden naar ds. VV. Hoevers te 's-Gravenhage en bevatte ƒ800 aan bankpapier. Ook een postwissel van denzelfden af zender aan hetzelfde adres is zoek ge raakt. (Arnh.Ct.) Uit Llildesheim meldt men ook de K. Z. dat mejuffrouw M. K. uit Rotterdamdie daar bij een oom logeerde, sedert 22 Dec. j.l. spoorloos verdwenen is. Tevergeefs heeft men alle wateren in den omtrek doorzocht. De politie van Hildesheim heeft 100 M. belooning uitgeloofd aan den per soon die inlichting zal kunnen geven omtrent de tegenwoordige verblijfplaats van het meisje. De Figaro zegtdat er in den lijkstoet van Gambetta 1020 kransen warenwaar van de minste 20 fr.de duurste 600 fr. kostte. Den gemiddelden prijs op 100 fr. stellende, is alzoo niet minder dan 100,000 frs. aan deze hulde uitgegeven. Een ontzettende gebeurtenis wordt uit Ontario(N.-Amerika) bericht. Fre- derik Mann was daar onlangs van Engeland aangekomen en had een be trekkingaangenomen op een boerenplaats. Al spoedig bleek het, dat de man niet goed bij 't hoofd was. Op een dag, in den vroegen ochtend, viel hij de oudste dochter van den boer aan en worgde haar met een touw. Hij greep daarop de moeder, die haar dochter te hulp snelde, en worgde ook haar. Een bijl grijpende, kwam hij den vader tegen en sloeg diens hoofd van den romp. De trap oploopende viel hij den oudsten zoon aandie te bed lag en doodde hem met de bijl. Zich omkeerendezag hij den tweeden zoon Willi en bracht dezen een gevaar lijke wond toe. Willi worstelde metd den krankzinnige en op 't gerucht schoten twee zusters toedie haar broeder tracht ten te ontzetten. Een greep de bijlmaar Mann sloeg de ande.i met een lamp. De razende ijlde nu de trap weer af, greep een pook en keerde naar de meisjes terugmaar deze hadden middelerwijl de deur goed afge sloten en om hulp geroepen. Mann liep daarop het huis uitna vier personen gedood en twee gekwetst te hebben. De buren maakten, bij 't afzenden van dit bericht, jacht op den ongelukkige. van de werkzaamheden der Ver- ecniging Fleliité gedurende het jaar 1883. In den loop van het jaar 1882 werd de Verzameling Oudheden bezocht door ongeveer 200 personen, die door hun handteekening een blijvende herinnering van hun belangstelling achterlieten. Ook door Z. E. den Commissaris des Konings in deze Provincie werd het Museumbij gelegenheid van het bezoek van Z. E. aan deze Gemeente, met groote belang stelling bezichtigd. Herhaaldelijk betuigde Z. E. zijn ingenomenheid met onze ver zameling, terwijl Z. E. er meermalen op verwees dat aan ruimere localiteit drin gende behoefte bestond. Door het vertrek van den WelEerw. Heer A. A. J. van Rossum uit deze Ge meente, waarvan Z. E. mondeling kennis gaf, betreurt de Vereeniging het verlies van een harer meest verdienstelijke en werkzame leden, die van de oprichting der Vereeniging af de betrekking van Secretaris bekleedde (1). De Heer G. van Gheel Gildenmeester gaf schriftelijk ken nis, dat Z. E. voor het lidmaatschap be dankte. Den 8sten Februari ontving het Bestuur een Missive van de E. A. Heeren Burge meester en Wethouders, waarin werd medegedeeld dat de Raad der Gemeente aan de Vereeniging een jaarlijksche sub sidie van honderd guldens toekent, onder voorwaarde «dat door het Bestuur der Vereeniging, in overleg methetdagelijksch Bestuur der Gemeenteeen Reglement worde vastgestelden dat Reglement door Z. M. den Koning worde goedgekeurd.» In overeenstemming met dezen eiscli werd een Reglement aan Z. E. den Minister van Justitie ter verkrijging van 's Konings goedkeuring aangeboden. Van den Secre taris-Generaal bij het Departement van Justitie werd den 9den Augustus bericht ontvangen, dat het Z. M. den Koning behaagd had den 27sten Juli zijn goed keuring te verleenen. In het Bijvoegsel van de Nederlandsche Staats-Courant 14 Oct. 1882, No. 243, werd het Regle ment opgenomen. De drie stukkenwaar van hier melding gemaakt wordt, naar verklaring van den Ed. Achtb. Heer Bur gemeester de zuivere uitvoering van het Raadsbesluit, berusten in het Archief van het Museum. Door de Commissie van Uit voering der Tentoonstelling van Gooische Oudheden te Naarden werd aanvrage ge daan, of er zich in onze Verzameling voorwerpen bevonden belangrijk voor die Tentoonstelling, tegelijk met het schrifte lijk verzoek om die voorwerpen ten behoeve dier Tentoonstelling eenigen tijd in bruik leen te mogen ontvangen. Beleefdelijk werd geantwoord dat dergelijke voorwer pen in onze Verzameling niet aanwezig waren. Van het stedelijk Museum te Alkmaar werd het Verslag over het jaar 1881 ontvangen. De Commissie der Geschiedkuudige- Overijsselsche Tentoonstelling zond een gedrukte Circulaire met aanvrage om voorwerpen, op Overijssel betrekking heb bende in bruikleen te mogen ontvangen. Prof. Nordhoft' te Munster i/VV.die zich bezig houdt met een studie omtrent den Nederlandschen schilder Drooghsloot, verzocht inlichtingen omtrent een schil derij van dien Meester, in het bezit van ons Museum. Deze werden aan Z. E. met de meeste welwillendheid verstrekt. In den loop van het jaar werden door de Vereeniging de volgende voorwerpen verkregen Door aankoop Plateel. Delftsch aardewerk. Voorstel ling: Afbeelding van het intrekken van de kei binnen Amersfoort. Ao. 1661. Bovendeel van een geelzijden Japon. XVlIIe Eeuw. GlazenBokaal. Op de Voorzijde; Vivat Amersfort. Op de ach terzijde; 't Wapen der Provincie Utrecht. Kaart van de rivier de Eem en de beken. 1) In de Vergadering van 27 Dec. II. werd met algemcene stemmen tiet voorstel aangeno men van den lieer A. M. Kollewijn Nz., om den WelEerw. Heer A. A. J. van Rossum, schriftelijk namens de Vereeniging dank te betuigen, voor hetgeen Z. E. in het belang der Vereeniging gedaan heeft. Een gehouwen gevelsteen. Voorstelling: een mannenhoofd. Steek van een Gene raal der Infanterie, 9de Afdeeling; af komstig uit een Amersfoortsche Familie. Verscheiden kleinere voorwerpen acht gekleurde Tegels; voorstelling: een ster; eenige Hollandsche munten, waaronder een penning van 't Amsterdamsche slee- persgild, enz. In bruikleen: Van de Gemeente: twee pieken. Van de Stedelijke Schutterij: Vier Bij len een Voorschoothandschoenen Bijlen- en Patroontaschbenevens een Kolbak der Sappeurs. Drie geweren en twee trommen der Schutterij. Van het Kantonnaal huis van Bewa ringCollegie van Toezichteenige voor werpen betrekking hebbende op de geese- ling, als geeselbeugeloverblijfselen van geeselroedenhand- en voetboeienenz. Van St. Willebrordus-KerkbestuurZes houten EngelenhoofdenXVIIIde Eeuw. Vcm den WelEerw. Heer kV'. F. N. van Rootselaar: Een kaart: Plattegrond der stad Amersfoort. Een kaart: dito, lateren tijd. Zes en dertig koperen historiepennin gen betrekking hebbende op den 80jari- gen Oorlog. Van A. Pijpers (Singel B. 266). Uit hangbord: een herberg, gesneden eiken hout. Voorstellingin 't midden een haring; links: twee stapels brood, een pijp en komfoor; rechts: een karaf bitter met een glas enz. OpschriftW i 11 e c o m Vrinden. Ten geschenke van: Den WelEerw. Heer J. Kok te Mont- foorteen ronde deksteen voor schoor- steensteenen. Voorstelling: Hollandsche Maagd in den Tuin. Het geheel omringd door de wapens der zeventien Provinciën. Een dito. VoorstellingWapen van Keizer Karei V. Drie schoorsteen- steenen. J. SchulmanKoperen Oost-Indische lampjekoperen weeg schaaltje een paar Chinesche muiltjes. L. Bogaard: eenige Romeinsche munten. Va-n S. van de Gumster Twee gekleurde plaatjesperkament. Een schilderijParis met den appel en de drie GodinnenVenusJunoMinerva. Een ijzeren haardplaat. Familie van de Gumster: een Chatelaine, zilver. Met naaldenkoker en koker voor Vork en mes. XVIIe Eeuw. Een zilveren beugel. XVIIe Eeuw. Ph. Meijer. Middelburgsche Courant, 1797. N. A. Blom: twee gebeeldhouwde Gevelsteenenafkomstig van het huis, Wijk A. 260. S. J. A. van Walcheren: koperen slotplaat, af komstig van de deur van de herberg te Leusden. R. Kilian: Aardglobe. Ao. 1750. Een stuk gestikte zijde. Voor stelling: Bloemruiker. WelEerw. Heer Past. T. van Vlooten: Een snuifdoos: het deksel bevat een kaartje van Frankrijk. Twee portretten: een Amersfoortsche jongen en meisjebroeder en zuster. Kleederdracht: Begin dezer eeuw. P. Hondins: Een stuk gebrand glas. Voorstelling: Christus in den Tempel. Th. Brandsen: Het wapen van Johan van Amerongen Pastoor te Leusden Ao.'1582. Gebrand glas.Th.Knuivers: koperen gedenkpenning, 1629. Aftocht van Montecuculi. WelEerw. Heer A. A. J. van Rossum. Romeinsche munt: M. Commodus Antoninus. Gevonden in de waterleiding te Soest. Zilveren Damiate. Gesneden houten horologie- standaart. SchilderijStadsgezicht bui ten Bloemendaal. Een groen zijden bovenlijf van een japon, XVIIIe Eeuw. Een waaier. Vijf en dertig koperen historiepenningen. Eenige Romeinsche munten. Een aantal Hollandsche en Buitenlandsche munten. Een Plaat. Paaschprijs. WelEerw. Heer 'G. Hil- horst: IJzeren haal met opschrift. Mevr. II. F. van Zijstgeboren Cochins en Mej. W. Cochius. Een aanmerkelijk getal Romeinsche Urnenbenevens ver scheiden andere Romeinsche Oudheden. J. Moot. Een zilveren horologie. H. Croockewit. Zes blauwe schotels. Delftsch aardewerk. Een Plaat; gezicht op Amersfoort. A. van Santbrink. Een kaart, perkament met de pen geteekend. Afbeelding van de heide tusschen Amers- foorten Leusden, XVIIe Eeuw. Merkwaar dig vooral, omdat daarop onderscheiden plaatsnamen voorkomen, die in de XVe en XVIe Eeuw in gebruik waren. Mevr. de Wed. Sutherland. Kleinere voorwerpenaaardewerk en porcelein. N. N. Een teekening, O-Indische Inkt. De Kamperbinnenpoort van de Kamp af gezien. XVIIIe Eeuw. Reeds anderhalf jaar geledenden 2den Juli 1881werd aan het Bestuur der Vereeniging door het Dagelijksch Bestuur der Gemeente medegedeelddat de Raad

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2