Loge JACOB VAN CAMPE». ADYERTENTIËN. DROOGE TAKEEBOSSEN VERORDENING op de invorde ring van de bijdrage voor het genot van onderwijs aan het Gymnasium te Amersfoort Besluit 2 a 3. Th~- Voor de toepassing dezer bepalingen zijn de leerlingen en toehoorders van elders verplicht een binnen deze gemeente wonenden verzorger aan te wijzen, die zulks op zich neemt. Art. 4. De bijdragen zijn verschuldigd bij voor uitbetaling in drie viermaandelijksche termijnenaanvang nemende 1 Septem ber, 1 Januari en 1 Mei van elk jaar. De leerling die in den loop van het tijdvak wordt toegelaten of de school verlaat, betaalt den geheelen loopenden termijn. Art. 5. Leerlingen van bijzonderen aanleg die en wier ouders of voogden onvermogend zijnkunnen op voordracht van den Rec tor, het college van Curatoren gehoord, door Burgemeester en Wethouders van de betaling der bijdrage worden vrijgesteld. Art. 6. Deze verordening treedt in werking op den 1. Januari 1883. Gedaan te Amersfoortter openbare vergadering van den 19 Oct. 1882. De Voorzitter, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Zijnde de heffing goedgekeurd bij het koninklijke besluit van den 22. December 1882, No. 21. De RAAD der Gemeente AMERSFOORT. Gezien zijn besluit tot heffing van bij dragen voor het genot van onderwijs aan het Gymnasium te Amersfoort, van heden Gezien art. 24 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad No. 102); Artikel 1. De Rector zendt bij den aanvang van den cursus aan het Gymnasiumen voorts met 1 Januari en 1 Mei van elk jaar, aan Burgemeester en Wethouders eene lijst van de leerlingen en toehoorders, die als zoodanig aan het Gymnasium zijn in geschreven, met aanwijzing van de namen en woonplaatsen der ouders, voogden of verzorgers, welke deze hebben aangege ven, en met opgave van de door hen verschuldigde bijdragen over het alsdan ingetreden tijdvak. De eventueel van de betaling der bij dragen vrijgestelden worden op de lijsten «voor memorie» vermeld. Art. 2. De leerlingen en toehoorders die na het indienen van de lijsten en vóór het in dienen der volgende lijsten worden toe gelaten, moeten door den Rector met de in art 1. vermelde aanwijzingen, terstond aan Burgemeester en Wethouders worden opgegeven. Art. 3. Binnen veertien dagen na ontvangst der lijsten of opgaven, worden deze door Burgemeester en Wethouders onderzocht, na goedkeuring vastgesteld, en ter invor dering aan den gemeente-ontvanger ge zonden. Art. 4. De gemeente-ontvanger vordert de ver schuldigde bijdragen binnen acht dagen daarna van de belastingschuldigen in. Art. 5. Aan den leerling of toehoorder voor wien niet betaald is, kan het verder bij wonen van het onderwijs ontzegd worden totdat de bijdrage is voldaan. Art. 6. Teruggave van betaalde of afschrijving van verschuldigde heeft nimmer plaats. Art. 7. we bepalingen van Art. 258 en vol gende der gemeentewet, betrekkelijk de invordering der plaatselijke belastingen, zijn verder van toepassing. Art. 8. Deze verordening treedt in werking, gelijk met die tot heffing, op den 1 Ja nuari 1883. Gedaan te Amersfoort ter openbare vergadering van den 19 October 1882. Dc Voorzitter De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Gedaan te Amersfoort, den 17 Ja nuari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 16 Januari 1883. Gisteren bracht Z. M. de Koning een bezoek aan Soestdijk. De tooneel-vereeniging Oefening haart Kunstis voornemens in het laatst dezer maand eene uitvoering te gevenwederom voor een weldadig doelnamelijk voor Watersiioodlijders, te dien einde zal zij een inteekenlijst doen circuleeren. Wij vertrouwen dat onze lezers de pogingenj van genoemde Vereeniging zullen steunen en de aan te bieden intee- keningslijst met hunne handteekening zullen voorzien. Er schijnen personen te zijn, die bij het quiteeren van rekeningen hun naam en den datum geheel op het quitantie- zegel plaatsen. Dit is gevaarlijk zegt het Vad., men kan het zegel losmaken en dan op eene andere quitantie plaatsen. Om dat misbruik te voorkomen handelt men voorzichtig wanneer men de hand teekening gedeeltelijk op de quitantie schrijft. Dit is niet alleen voorzichtig, maar 't is ook voorgeschreven. Men verzoekt ons het navolgende te plaatsen. De Minister van landbouw, domeinen en bosschen in Pruissen heeft het vol gende circulairdecreet bekend gemaakt: »De zoogenoemde houtcementdaken welke voor omstreeks dertig jaren voor het eerst aangewend werden, zijn sedert dien tijd bij privati en openbare gebou wen veelvuldig gebruikt geworden en heb ben zich tot nu toe, na dertig-jarige on dervinding, bijzonder gunstig gekenmerkt- Bij gebiuik van goed materieel en bij vakkundige uitvoering zijn reparatiën ge heel uitgesloten en de duur van het dak wordt slechts door de vergankelijkheid van den dakvloer beperkt. Van alle daken heeft het houtcementdak de vlakste hel ling, ('/,8 tot '/20 der diepte), zoodat de zolderruimte overal gemakkelijk toegan kelijk en gebruikbaar is. Het dak biedt door zijne samenstellingswijze met opbren ging van eene aard- of kiezellaag de werk zaamste afsluiting der bovenruimte tegen temperatuurwissels en brandgevaar en laat in het geheel geene atmospherische neder- slagen door. De constructie van den dak stoel is wegens de bijna horizontale lig ging der sparren buitengewoon eenvoudig, moet echter voor de zwaarte van het dak (140 a 150 kg. per meter) van genoeg zame sterkte zijn. Namelijk moet men de sterkte der sparren niet onder 'Vm cm. nemen en mag hun afstand van midden tot midden 80 cm. niet te boven gaan. De dakvloer moet 3 cm. sterk zijn. De bovengenoemde eigenschappen maken het houtcementdak in het bijzonder geschikt voor landbouw- en andere landelijke ge bouwen, te meer daar |zijne kosten die van andere soliede dakbedekkingen niet te boven gaan, maar met in achtneming van de kleinere dakvlakte van het hout cementdak achter dezelve terug blijven. Daar de aanwending van houtcementda ken bij gebouwen der koninklyke domei nen, boschwachtersgebouwen, stoeteryen enz. tot dusverre in verhouding zelden was, zoo wilde de koninklyke regeering (finantiedirectie, militaire en ministerieele bouwcommissie) den districtsbouwcom- missiën aanbevelen, voortaan bij het aan leggen van daken voor gebouwen, welke in het bereik van het betrekkelijk minis terie belmoren, de aanwending der hout cementdaken behoorlijk te overwegen en zoo doenlijk ter uitvoering te beramen. De vervaardiging dezer daken moet ech ter zonder uitzondering slechts aan heel vertrouwbare aannemers opgedragen wor den enz. De Amsterdammer, dagblad voor Ne derland, va de 14 Januari geeft van den laatsten tooneelvoorstelling hier ter stede, het volgende zeer zeker over dreven en onjuist verslag. Men schrijft ons uit Amersfoort: Gisteren avond hadden wij het voorrecht hier eene opvoering te kunnen bijwonen van «Margar et ha Gauthier». Het Hollandsche Tooneelgezelschap, onder directie vail den heer A. van Lier, bezocht onze stad. Deze mededeeling komt velen waar schijnlijk weinig belangrijk voor en toch had het feit der opvoering voor de inwo ners groote waarde. Nu zou men eerst kunnen zien wie aanspraak kan maken op zedelijkheid. Ter plaatse waar dat te doen gebrui kelijk is (de zangvereeniging en den bor- duurwinkel) hadden de jonge dames el kander toegefluisterd dat het een onze delijk stuk ishetwelk zij voor geen geld ter wereld zouden willen zien opvoeren. Wanneer men weet, dat in een plaatsje als het onze alle «uitgaande» menschen eene voorstelling dienen bij te wonen als de ondernemer er zonder kleerscheuren (geldelijk verlies) wil afkomen, dan be grijpt men de beteekenis van het voor- neme onzer jonge schoonen. En gevolg werd aan dat voornemen gegeven. De zaal was slecht bezetzeer sporadisch was een dame waar te nemen. Het zoo genaamde jonge-dames-personeel schit terde in al den glans van het zedelijk heidsgevoel door zijne afwezigheid zoover ging zelfs de afkeer van het stuk, dat van jonggehuwde paien of verloofden slechts de mannelijke helft het gewaagd had te verschijnen. Of het den lezer nu gaat als mij, die tijdens de langdurige pauze gelegenheid had te philosofeeren over het begrip ze delijkheid en meent dat de vrouw of ver loofde den man of minnaar had moeten bewegen om zich niet door een onzedelijk stuk te laten infecteeren, weet ik niet, maar erger zou ik het vinden indien de zaak zich anders had voorgedaan en de man of jongeling zich gewend had tot de vrouw of beminde met de woorden»lieve, ik zal maar één kaartje nemen, want dit stuk is niet geschikt voor dames." Hoe 't zij, gebleken is dat in de stad onzer inwoning de «zedelijkheid» der dames zich verschillend uit van die der heeren. Voor de Amsterdamsche families die zich in deze gemeente metterwoon komen of willen komen vestigen, is het van groot belang te weten op welke wijze het ze delijkheids gevoel bij Amersfoorts jongeda mes is ontwikkeld, en van nog grooter belang is dit voor den ondernemer der tooneelvoorstellingen. De preutschheid dezer jonge dames ge doogt geen opvoering van eene vrouw vol zelfverloochening; wil men eene volle zaal en appreciatie dan geve men een «draak» ten beste, zoo mogelijk met ee- nige coupletjes van dubbelzinnigen inhoud. Alleen met deze laatste soort van voor stellingen is men hier zeker van zijn suc ces. Ik eindig mijn relaas met een woord van lof aan mevr. FrenkelBouwmeester, voor de keurige vertolking harer rol als Margaretha en den wensch dat men hier en daar de vertaling niet te letterlijk volge. «Duval va venir» moge men over zetten in: «Duval gaat komen», het zoo uit te spreken klinkt wonderlijk. De Rijnspoorweg heeft gisteren een ongeval te betreuren. De trein ten 6.25 uit 's Hage vertrok ken, is door het geopend laten van de spoorbrug voorbij Voorburg gedeeltelijk in de vaart gereden. Gelukkig had de trein geringen gang, daar hij op het station Voorburg stilgehouden had. Alleen de locomotief en tender is tegen het bruggenhoofd gedrongenzoodat liet ge vaarte boven het water hangt. De machinist werd te water [geworpen maar gered. Gemeente Soest. Bevolking op 31 December 1881. M. 1847 V. 1757, totaal 3604 Geboren werden (M. 66 56 122 Van elders zich hier gevestigd (M. 157 V. 154 totaal 311 4037 Overleden M. 26 32 I Vertrokken naar elders 292 (M. 106 V. 128 Bevolking op 31 Dec. 3745 Aantal huwelijken 25 Onder de geborene kwamen voor: Onechte 7 M. 1 vr.tweelingen 3 M. 1 vr., als levenloos aangegeven 5 M. 1 vr.onder de overledene kwamen voor Ongehuwden 14 M. 16 vr. Gehuwden 8 M. 10 vr. In weduwenstaat 4 M. 6 vr. BINNENLAND. B. en W. van Delft hebben den Ge meenteraad voorgesteld f3000 toe te staan voor een standbeeld voor Hugo de Groot. Door B. en W. van Rotterdam is den Raad een crediet van f600 gevraagd, om ter koloniale tentoonstelling te Amsterdam teekeningen van Rotterdams havens enz. te exposeeren. De zomerdienst op de spoorwegen zal dit jaar den lsten Juni in werking treden. Bij den burgemeester te Amsterdam is f1000 ontvangen voor den watersnood in Gelderland en Noord-Brabant en f500 voor de weduwen en weezen te Scheve- ningen. De laatste maand van 1882 was voor de opbrengst der rijksmiddelen zeer slecht. Alle middelen, met uitzondering der pos terijen, die een bijzonder goede maand hadden, brachten minder op dan in De cember 1881. Mr. G. J. A. van Rijckevorsel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is te 's Bosch overleden. BUITENLAND. Uit Egypte wordt berichtdat men op het besluit om een gedeelte van het En- gelsche leger naar huis te zenden is moe ten terugkomen. De Duitsche bladen brengen zoowel den Keizer als den Rijkskanselier allen lof toe voor de snelle en practische wijze waarop zij hulp verschaft hebben aan de overstroomden. Ilet geheele land rondom Raab (aan den Donau) staat onder water. De voor steden zijn eveneens overstroomd; het dorp Revolu is'geheel verzwolgen. Meer dan 8000 personen vluchtten naar Raab dat 25,000 zielen telt en niet kan voorzien in het onderhoud van zoovelen, die aan alles gebrek hebben. De Prins de Galles en de hertog van Connaught zijn Vrijdag tegenwoordig geweest bij het onthullen van 't standbeeld, dat voor de nagedachtenis van prins Louis Napoleon te Woolwich is opgericht Vijf en twintig duizend Engelschen hebben voor de kosten van het stand beeld bijgedragen. Volgens de Morning- Post moet men hierin slechts een blijk zien van ingenomenheid met een van Frankrijks zonen. Voor de zoovele blijken van diep medegevoel en innige belangstelling, ge durende de ziekte en bij het zoo droevig verlies mijner Echtgenoote ondervonden, betuigt de ondergeteekende ook namens zijne kinderen en behuwdzoon hartelijken dank W. VAN EEDEN. amerseoort. 16 Jan. 1883. Door ondergeteekenden ■,M» ADRIANUS MARI- WT^ NUS SLOTHOUWER Boekhandelaar te Amersfoort en A ALBERT BIJV ANK, Boek drukker te Nijkerk, is met ingang van den 15 Januari 1883 voor onbepaalden tijd eene Vennootschap onder de Firma SLOTHOUWER Co. aangegaanvoor het oprichten van eene BOEKDRUK KERIJ te Amersfoort. Alleen de eerste hunner is bevoegd ten name van de Vennootschap te han delen, gelden uit te geven en te ontvangen, en verbintenissen aan te gaan. (Zonder gelden op te nemen.) A. 91. SLOTHOUWER. A. BIJTANK. Amersfoort, 15 Januari 1883. Vergadering in den 2en gr.*, op Woensdag den 17 Jan. des avonds te 8 uur. De Notaris A. H. DRIJFHOUT Van HOOFF te Amersfoort, zal op Vrijdag den 19 Januari 1883 des middags ten 12 ure, in het koffijhuis„h e t V a 1 k j e" te Amers foort in het openbaar verkoopen. 22 perceelen EN op de goederen van den Heer COCK BLOMHOEF en MEVROUW MOORREES, onder de gemeente AKERSFOORT en HOOGLAND. fatsoenlijke personen wordt gelegenheid aangeboden voor Kost en Iun oning met gebruik van vrije kamer en desver- kiezende huiselijk verkeer bij R. C. Bur gerheden. Adres Bureau dezer Crouant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2