INGEZONDEN. VOLKSONDERWIJS. MARGARETHA GrAUTHIER. vorig jaar voor de militie ingeschrevenen til?hooiende tot de lichting van 1883, in het gebouw AMICITIA, aan het Plant soen, tusschen de Utrechtsche en Slijk- poorten alhier gelegenzal geschieden op ?gaantfag, den 12Fcbruari 1S83, te v:,i gen des' voormiddags Halfelf. Kn voorts dat op Saterdag, den 17. en Woensdag den 21 Febru ari aanstaande, telkens van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriftenvermeld in de 2. en 3. zinsneden van art. 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: »Om vrijstelling wegens eigen militairen «dienst of dien van broeders te verkrijgen, »moet men overleggen een paspoort of «ander bewijs van ontslagof een uittrek- «sel uit het stamboekof een bewijs van «werkelijken dienst.» «Ter bekoming van vrijstelling wegens «broederdienst moet men bovendien over- «leggen een getuigschrift van den Bur- «gemeester, waaruit het getal zonen, «tot het gezin behoorende, blijkt.» «Vrijstelling als eenige wettige zoon «wordt verleend op overlegging van een «getuigschrift van den Burgemeester, «waaruit blijkt dat men eenige wettige «zoon is.» En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: «Het bewijsstuk, vermeld in de eerste «zinsnede van art. 53 der wet, wordt ten «minste tien dagen vóór den dag (den «tweeden maandag in Maart,) waarop de «eerste zitting van den Militieraad wordt «geopend, ingeleverd bij den Burgemees- «ter der gemeente, in welke de loteling, «die vrijstelling verlangt, wegens eigen «militairen dienst, of dien van eenen «broeder of broeders, voor de militie is «ingeschreven. Amersfoort, den 2 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op art. 15 der wet van den 26. Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrek kelijk de Grondbelasting; Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat eene opgave der uitkomsten van de meting en schatting, bedoeld bij artt. 15, 23 en 43 der aangehaalde wet, gedurende dertig dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente ter inzage ligt, van 's voorniiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 2. Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 3 Februari 1883. De Majoor A. Greve, bij het Reg. Veld Art., in garnizoen te Naarden, is door Z. M. bij Kabinetsorder benoemd tot Ridder van den Ned. Leeuw. Door Jhr. Storm van 's Gravensanden eersten Luitenant van het korps Rijdende Artillerie te Arnhem is eervol ontslag aangevraagd uit den militairen dienst. Naar wij vernemen is door een Am sterdammer aangekocht een flink groot hoekhuis gelegen aan de Langestraat alhierhetwelk ingericht zal worden voor Café annex Logement; bedoeld gebouw zal met nog twee verdiepingen verhoogd worden. Verkooping van Vaste Goederen. DINSDAG 30 JANUARI 1883, in «Amicitia.» te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. DE LOUTER. De Boerenhofstede genaamd «de Snoek- heuvelgelegen niet ver van Amersfoort, in 11 perceelen, als: 1. Huis met Achterhuis enz. f2000 2. Bouwland en eiken hakh.naastn°l «1400 3. achter n° 2950 4. n°l»1450 5. Eiken hakbosch aan de Gasthuisl.645 67 en 8. Eiken hakhout, geschikt tot bouwterrein1235 9, 10 en 11. Best weiland en bouw land met eikenwal «9810 f17490 WOUDENBERG, 1 Febr. Heden avond weid alhier een concert gegeven ten voordeele der slachtoffers van de ramp te Muiden, door de Chr. Jongelingsver- eeniging met medewerking van den jongen heer H. v. W.hetwelk algemeen voldeed. De opbrengst bedroeg f 17,5514 welke aan den Burgemeester zal ter hand ge- gesteld worden ter opzending. AFDEELING AMERSFOORT. VERSLAG 1882 1883. N. H. Nu er weder een jaar van werkzaamheden achter ons ligt, heeft het bestuur de eer, U, naar het voorschrift van ons Reglement daarvan verslag te geven, om nog enkele oogenblikken te vertoeven op het arbeidsveld, waar wij in het afgeloopen jaar samen in éénen geest, tot één doel hebben galeefd en gewerkt. Wat hebben wij gedaan, wat onder vonden, wat is er nog te doen? vragen, die als van zelf oprijzen en waarop het antwoord niet achterwege blijven mag. Wie zich gevleid heeft met een vermeer dering van het ledental onzer afdeeling, vindt zich ook nu weer bij de uitkomst in zijn verwachting te leur gesteld Blijkens het vorige verslag bedroeg het aantal leden onzer afdeeling 180dit aan tal is met 15 leden verminderd, zoodat wij het nu gezamenlijk brengen op een getal van 165. Voorzeker een treurig verschijnsel, eens deels toe te schrijven aan een groote onverschilligheiddie alle belangstel ling in zaken van algemeen belang wegneemt en verdooftanderdeels uit gemis aan gemeenschapsgevoel, het ge voel, dat het leven een samenwerken is, dat het hoogste geluk daarin bestaat ze gen aan anderen te gevenof ook uit een bekrompen blik op maatschappelijk gebied, waaruit de vraag ontstaat: waar toe dat alles, waarvan immers geen vruchten worden gezien? De afdeeling hield twee vergaderingen, waarop in hoofdzaak de volgende onder werpen behandeld werden 1. Vergadering van 20 Januari 1882. Behandeling der gewone punten, volgens art. 10 van het huishoudelijk Reglement. Mededeeling van het bestuur, dat het be stuur der afdeeling «Amersfoort» van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen onze afdeeling verzoekt de op te richten huisvlijtschool met een zoo mogelijk flink subsidie te steunen. Op voorstel van het bestuur besluit de vergadering een subsidie in eens van ƒ100 te verstrekken, op grond, dat genoemde inrichting met het oog op de ontwikke ling van onze volksklasse, een voorname plaats onder de maatschappelijke instel lingen bekleedt en dat onze afdeeling dus geheel in overeenstemming handelt met het doel, dat zij beoogt, wanneer zij tot de oprichting der huisvlijtschool mede werkt. Voorstel van het bestuur, om aan ee nige leerlingen der kostelooze scholen, die in de termen van beloonen vallen, in de gelegenheid te stellen den cursus op de huisvlijtschool bij te wonen. Dit voorstel is aangenomen en tot uit voering gebracht, zoodat thans een 20- tal leerlingen, jongens en meisjes, het onderwijs aan genoemde inrichting vol gen. Bespreking der vraag: Op welke wijze zal onze afdeeling in den loop van dit jaar trouw schoolbezoek beloonen? In beginsel wordt aangenomen, dat het beloonen van trouw schoolbezoek een zeer heilzame uitwerking heeft. Aan het bestuur wordt overgelaten den vorm te kiezen, waarin de belooning zal plaats hebben. 2. Vergadering van 24 Mei 1882. Be handeling van den beschrijvingsbrief en benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering. Het bestuur hield vier vergaderingen, waarin verschillende meer of minder be langrijke onderwerpen behandeld werden. De voornaamste onderwerpen waren: Belooning van trouw schoolbezoek en subsidie aan de huisvlijtschool. Omtrent het 1ste punt voerde het be stuur een breedvoerige discussie, waarna het besloot met de kinderen der koste looze scholen en die der diaconieschool, die geen enkelen schooltijd verzuimd had den, een uitstapje naar Hilversum te ma ken, waaraan 376 kinderen konden deel nemen. En hiermede M. H.is de vraag: «Wat hebben wij gedaan?» in hoofdzaak beant woord. De afdeelingsvergaderingen werden ook in dit jaar slecht bezocht; de gemiddel de opkomst ging een tiental leden niet te boven. En hoeveel belangrijker zou in onze samenkomsten de discussie over verschil lende onderwerpen geweest zijn, wanneer meer leden met warme belangstelling be zield in alles wat onze volksklasse betreft ook hunne denkbeelden ontwikkeld en nieuwe gezichtspunten geopend hadden Wij ondervonden dus in dit opzicht teleurstelling, waar wij belangstelling had den mogen verwachten. Krachtens een besluit der afdeelings- vergadering richtte het bestuur tot het college van B. en W. opnieuw het schrif telijk verzoek, om bij de belooning van trouw schoolbezoek hunne medewerking te verleenen en door onderlinge bespre king tot een plan van uitvoering te ge raken. Hierop volgde een schrijven van den volgenden inhoud «In antwoord op uwe missieve van 25 «Maart j.l. hebben wij de eer UEd. te «kennen te geven, dat wij met het oog op de bepalingen der wet op het Lager Onderwijs in verband met die der ge meentewet, geen vrijheid vinden aan Uw «verzoek te voldoen.» Gij zult het toestemmen, M. H.dat dit antwoord zich kenmerkt door weinig belangstelling in een zaak, waaraan het dagelijksch bestuur al zijn aandacht be hoort te wijdendat het den indruk maakt alsof genoemd college het niet de moeite waard acht behoorlijk de gronden uit een te zetten, waarop zijn afwijzend antwoord rust. Bovendien de gevraagde samenwerking zou te verkrijgen zijn, wanneer die maar met ernst verlangd werd. En wanneer een zoo achtbaar college als dat van B. en W. zijn medewerking verleende, 't zou een voorbeeld zijndat navolging zou wekken, dat sluimerende krachten zou doen ontwaken en met le ven zou bezielen. Volgens besluit der afdeelingsvergade- ring heeft het bestuur zich nogmaals schriftelijk tot het dagelijksch bestuur ge wend, met verzoek hunne gronden nader uiteen te zetten en zoo mogelijk op hun genomen besluit terug te komen. Dit schrijven is onbeantwoord gebleven. Wij werden dus opnieuw teleurgesteld in onze verwachting, datB. en W. gaarne zouden medewerken, althans warme be langstelling zouden betoonen, bij de be vordering van een volksbelang waarmede «Volkswelvaart» en «Volksgeluk» in zoo'n nauw verband staan. Konden wij in ons verslag er op wijzen, dat onze afdeeling in menig opzicht hare krachten aangewend heeft, om ontwikke ling en beschaving ook tot gemeen goed der volksklasse te maken, dan willen wij hiermede niet te kennen geven, dat er genoeg gearbeid isdat zij verre't zij en blijve hare taak volksontwikkeling met alle kracht te bevorderen. Zij ver- gete daarbij niet, dat tot ontwikkeling van het uitgestrooide zaad de vrucht- baarmakende kracht der liefde noodig is. Door vereenigde kracht, door werk zaamheid in één geest, zal onze arbeid rijke vruchten afwerpen. Namens het Bestuur, H. W. KALFFPresd. J. F. C. PRIKKEN, Secret. BINNENLAND. Gedurende het jaar 1882 heeft de stoomtram WageningenEde vervoerd 105,157 personen, de opbrengst heeft be dragen f26,051,15. De exploitatie is be gonnen op 1 Februari 1882. Door een baggermachine in de Waal bij Tiel werd gisteren een heel zwaar anker met het jaartal 1733 opgevischt. Men vermoedt, dat in vroegere tijd daar aan de bochtketting der gierpont beves tigd was. Er hing nog een enkele meter lange ketting aan. De te Deventer gearresteerde dief heeft bekend 25 diefstallen te hebben gepleegd. Twee helers zijn aangehouden en een daarvan ter beschikking van de justitie gesteld. De justitie te Maastricht heeft zich Dinsdag naar Geverik-Beek begeven, waar geruchten liepen omtrent de vergiftiging van een man door diens vrouw. Uit het ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat geene misdaad heeft plaats gehad, maar dat de man, hoewel plotseling over leden, een natuurlijken dood gestorven is. Maandag 12 dezer zal het gedeelte 's-HertogenboschVeghel van den stoom tramweg 's-HertogenboschHelmond ge opend worden. Te Dordrecht ontstond Donderdag door een tot dusver onbekende oorzaakbrand in de groote gasmeterfabriek op het Weeshuisplein aldaar. Binnen éen uur tijds was het geheele gebouw uitgebrand. De pogingen tot blusschen bepaalden zich voornamelijk tot de belendende per ceelen, die dan ook gespaard zijn geble ven. Persoonlijke ongelukken hebben daar bij niet plaats gehad. BUITENLAND. In den loop van dit jaar zal te Parijs een internationale tentoonstelling gehou den worden van toestellen en inrichtingen, welke dienen kunnen tot bevordering van de veiligheid op spoorwegen. Zooals men weetzal ook een afdeeling der hygienetentoonstelling te Berlijn daar aan zijn gewijd. Volgens bericht uit Trautenauis Dins dag in het Boheemsche Reuzengebergte een schok van aardbeving gevoelddie drie seconden duurde en vergezeld ging van een onderaardsch gerommel. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 25 Jan. Arie, z. van Rijk van Ben- nekom en Johanna van der Velden. 27. Jan. 1 Maria Geertruida, d. van Jan Onnes en Anna Regina Maria Anken. Joannes Leonardus, z. van Joannes Antonius de Geest en Aleida Iler- mina Scheperhein. Maartje Johanna, d. van Hendrik Doeshurg en Antje Rijlaarsdam. 29 Jan. Nicolaas Willem, z. van Leendert Rooke en Jacoba Maria Stoové. Gerrit, Jz. van Al- bertus Jekel en Cunira Kraaikamp. Grietje, d. van Coenraad de Hoop en Gerritje van Es. 30 Jan. Hendrik, z. van Cornelis van Daal en Grietje van Loenen. Helena, d. van Lain- bartus van den Hooff en Maria Jacoba Vonk. Adrianus Petrus, z. van George Merkenij en Giepje van den Eshof. Gehuwd: 31 Jan. Pieter Ouwerkerk en Enge- lina Ylstra. Hermanus van der Heijden en Wijnanda van Weede. Hendrikus van 't Hof en Sybrigje Siderius. Overleden: 27 Jan. Jacob Kleinhoven, 61 j. echtg. van Jannetje Voskuilen. 28 Jan. Jacob Ratelband, 11 j. 29 Jan. Barta van Brakel, 2 j. j Woudenberg. Overleden: 28 Jan. Teunis Meerbeekgeh. j met Jannetje Ravesloot. 74 j. Hoogland. Geboren: 27 Jan. z. van Johanna Roest. Overleden: 27 Jan. Gerritje van Achteveld, 61 j, echt. van Steven Hak. Bunschoten. Geboren: z. van Engeltje Koops, echtg. van Arie van den Bos. z. van Hendrika Pol, echtg. van Hendrikus Boeijer. Overleden: Geertje Smit, echtg. van Bart Zwaan, 67 j. Naar aanleiding van de opvoering van de Dame aui Camelias van Dumas fils, is er dezer dagen in ons midden veel gesproken en geschre ven. Tot een geregelde gedachtenwisseling is j men echter niet gekomen. Toch isnaar mijn bescheiden meening, het onderwerp er belang- rijk genoeg toe, en ik wensch daarom over het genoemde drama een en ander in het midden j te brengen. Misschien dat mijn schrijven aan leiding geeft tot eenige profijtelijke discussie. In een artikel, in dit blad opgenomen, is de eisch gesteld dat de kunst zedelijk zij. Ik denk ech ter, dat de geachte schrijver van het bedoelde stuk het met mij eens zal zijn, dat waarachtige 1 kunst uit den aard der zaak altijd zedelijk is. j Wat toch is de kunst anders dan een der we- gen, waarlangs de mensch streeft naar het li Eeuwig-Volmaaktenaar het verloren Ideaal? p Zoo we in de Philosophie het streven vinden naar het Ware, in de Ethiek dat naar het Goede, dan r zien we in de kunst het zoeken naar het vol- j maakt Schoone. En zoeken, rusteloos zoeken zal de mensch, tot hij eenmaal heeft gevonden de «hoogere eenheid» van deze drie, het Hei lige, tot lnj God heeft gevonden, die ook de hoogste schoonheid is. (Winckelman). Zal een kunstwerk waarachtig een kunstwerk zijn, dan zal het waar zijn, want wat onwaar is, is leelijk, dan zal het rein zijn, want wat onrein is, doet ons walgendan zal het zedelijk zijn. Zien we nu of Margeretha Gauthier op den naam van kunstwerk in hoogeren zin aanspraak mag maken en beschouwen we daartoe allereerst de heldin van het stuk. We hebben hier te doen met eene diepgezon ken vrouw. In hare jeugd is zij modenaaister geweest, maar zij is den eerlijken arbeid moede geworden en eet nu het brood der schande. Is haar val te verschoonen. M. i. niet. Margaretha i verklaart zelve, dat ze nooit bemind heeft, voor j zij Duval zag. 't Is dus geen onvoorzichtige nei ging, die haar den eersten stap heeft doen zet- ten op het pad der zonde. Lichtzinnigheid dan? f Maar eene, die spreekt en handelt als zij, die zóó goed hare positie toont te begrijpen, is waarlijk niet lichtzinnig. Is de zucht naar weelde, naar genot haar drijfveer geweest? Wèl laag staat de vrouw, die daarvoor hare reinheid ten oiïer brengt, die zich om hare ijdelheid te be vredigen de ontucht in de armen werpt. Maar zulk eene vrouw is niet in staat tot eene han-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2