NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELANEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, No. 13. Woensdag 14 Februari 1883. Twaalfde Jaargang. Buitenlandsch. Overzicht. AMERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Franco door het geheele Rijk1,40. UitgeverA. M. SlOttlOUWerl£dere regel meer i, 0,05. Afzonderlijke nummers3 Cent. TE AMERSFOORT. iTLmes per'Te&l OW Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal iu rekening gebracht. De Jéröme-ziekte, waaraan het lichaam en de ziel der Fransche republiek lij dende zijn, zal moeten uitrazen: het is niet te verwachten, gelukkig, dat de pa tiënt er aan sterven zal, al zien de ver schijnselen er nog wonderlijk uit. Het mooiste is, dat de Raadkamer, geroepen om te onderzoeken in hoeverre de aan legger van al die drukte, volgens de be staande wetten vervolgbaar is, thans heeft beslist dat tegenover hem geen rechtsingang kan worden verleend, zoo dat hij onmiddellijk in vrijheid gesteld en naar zijn woning teruggekeerd is. Dat de zaak hierdoor opgelost of zelfs beter geworden is, kan niet gezegd wor den. Immers, nu zullen de voorstanders van uitzonderingswetten nog sterker hun overtuiging uitspreken dat de noodzake lijkheid om de wetgeving te verscherpen, duidelijker dan ooit is gebleken. Aller oogen zijn thans op den Senaat gericht. De Commissie tot onderzoek van het wetsvoorstelFabre, bestaande uit negen leden, waarvan acht tegenstan ders, benoemde den Heer Allou tot rap porteur, en deze bracht in den Senaat zijn verslag uit, waarvan de conclusie strekt tot onvoorwaardelijke verwerping. De discussie was bepaald op Zaterdag den 9. Wanneer wij er tijdig genoeg iets van vernemen, zullen wij het hieronder mededeelen. Intusschen wordt thans gewerkt aan een bemiddelingsvoorstel, dat de te vree zen botsing tusschen de beide takken der Wetgevende macht zou kunnen voor komen. Het is ingediend door den Se- nateur Barthe en bestaat insgelijks uit drie artikelen, waarvan het laatste bij na gelijkluidend is met dat van het ont werpFabre. De beide andere nemen de persoonlijke strekking weg en geven aan de zaak een meer algemeen karak ter. Zij luiden: 1. Elke poging door een bij de drukperswet voorzien middel tot omverwerping der Republiek, wordt ter vervolging verwezen naar de rechters, die bevoegd zijn om van aanslagen of com plotten tegen de veiligheid van den Staat kennis te nemen. 2. De aanleggers of medeplichtigen aan dergelijke poging wor den gestraft met een gevangenis van 3 tot 5 jaren en met een geldboete van '100 tot 3000 francs. Wanneer de schul digen leden zijn van familiën die over Frankrijk geregeerd hebben, worden zij met verbanning gestraft. Waarschijnlijk zal de Regeering zich met dit voorstel niet vereenigenvoor het overige is haar positie ook zoo zwak mogelijk. Jules Ferry is reeds bij her haling door den President der Republiek tot samenstelling van een nieuw Kabi net uitgenoodigd, maar heeft beslist ge weigerd. Het voornaamste struikelblok is voor hem de veelbesproken Minister generaal Thibaudin, wiens woordbreuk in den Fransch-Duitschen oorlog nu vol doende is geconstateerd, maar dien de radicalen thans tot eiken prijs willen behouden. De zitting van het Britsch Parlement zal Donderdag niet door de Koningin worden geopend: ondanks haar consti- tutioneelen zin heeft H. M. weinig op met de leiders der partij die thans aan het bewind is. Toen Beaconsfield premier was, verzuimde zij zelden de kamer-ope ning met haar tegenwoordigheid op te luisteren. Doch ook Gladstone komt nog vooreerst niet te Londen, gelijk zijn voor nemen was: hij zal tot aan zijn volle dig herstel te Cannes blijven. Veel belangrijk nieuws is er niet van onze overburen. De agitatie, door het groote proces te Dublin teweeggebracht, maakt plaats voor een meer afwachten de houding: nog altijd ziet men in de thans terechtstaanden medeplichtigen aan, zoo niet de hoofddaders van den moord in het Phoenix-park. In de omgeving der Ministers is het politie-toezicht zeer versterkt, wegens de alles behalve vriend schappelijke toezeggingen, bij dreigbrie ven aan hun adres gedaan. Te Londen vergadert tegenwoordig de internationale conferentie voor de rege ling der Donau-quaestie. Rusland wenscht de op zijn grondgebied gelegen Kilia- monding voor de scheepvaart geschikt te maken, en de Mogendheden zijn daar niet tegen, mits bepaald worde dat er nimmer hoogere rechten zullen geëiselit worden dan op de andere monden van den Donau. Over de al of niet ophef fing der gemengde Donau-commissie zal men het minder gemakkelijk eens wor den. Engeland stelt voor deze instelling eenvoudig op te ruimenvoorts acht men het toch niet doenlijk de aanspra ken van Oostenrijk en van Roemenië, in deze de voornaamste belanghebbenden, met elkander in overeenstemming te brengen. De Oostenrijksche politieke wereld wordt in beweging gebracht door een schandelijk feit, waaraan de Poolsche afgevaardigden zich hebben schuldig ge maakt. Een groot aannemerbaron Schwarz, heeft aan een hunner, Kamins- ki, indertijd 625,000 florijnen beloofd, indien hij door zijn invloed en dien zij ner vrienden wist te bewerken dat de aanleg van een spoorweglijn in Gallicië niet van Staatswege werd ondernomen, maar aan hem, Schwarz, opgedragen. Dit geschiedde. Maar nu beweren de Poolsche lieeren slechts 25,000 florijnen te hebben ontvangen, en Ivaminski stel de zelfs een rechtsvervolging in. Een maal aan de groote klok gehangen, maakte de zaak veel gerucht. Schwarz beweert de volle som te hebben uitbetaald, maar gelooft dat nog andere hooggeplaatsten er het hunne van namen. Ook wordt gevraagd of niet nog anderen uit deze knoeierij voordeel trokken. Kortom, het is een warboel van ongerechtigheden. De betrokken Polen hebben reeds hun mandaat moeten nederleggen. Het bericht van de aanstaande kro ning der Czaars maakt een goeden in druk, en evenzeer het feit dat op het winterpaleis te Petersburg weer schitte rende hoffeesten worden gegeven. De te New-York verblijfhoudende socialis ten hebben echter in een vergadering, bijgewoond o. a. dooi Most en Hart- mannbesloten een spaak in het wiel te steken laatstgenoemde ging zelf zoo ver dat hij verklaarde dat de plechtig heid niet zou plaats hebben. Dezer dagen ontving de Czaar weer een manifest van de revolutionaire par tij, goed gesteld en netjes gedrukt; het bevatte de volgende eischenEen ge kozen Volksvertegenwoordiging, provin ciale zelfregeering, zelfstandigheid der gemeenten en algemeen stemrecht; ge wetens-en drukpersvrijheid, bereikbaar stelling van grond-eigendom voor het volken vervanging van het staande leger door volksmilitie. In Duitsche regeeringskringen is men er niet erg voor dat de Kroonprins de kroning zal bijwonen: de kalme houding en het stilzwijgen der nihilisten worden onrust wekkende verschijnselen geacht. Het bevestigt zich ofschoon offi- cieële mededeelingen uitblijven, dat de brief van den Paus aan den Keizer geen voldoende blijken draagt van de begeer te tot toenadering. De Curie eischt te veel en is daarentegen in haar toe zeggingen zeer spaarzaam. Men schrijft deze houding van den H. Stoel voorna melijk toe aan de intrigues van de cen trum-partij, die, als de vrede werke lijk tot stand kwamvreest haar betce- kenis en invloed te zullen verliezen. LATERE BERICHTEN. Parijs, 12 Febr. Het debat in den senaat over het ontwerp van wet tegen de pretendenten is Zaterdag begonnen. De rapporteur Allou verklaarde dat de commissie wel is waar het voorstel ver werpt, maar niettemin, met het oog op de voorgedragen amendementenad viseert de artikelen in behandeling te nemen. De heer Challemel-Lacour be streed de conclusien der commissie en ondersteunde het ontwerp tot verban ning der prinsen. De heer Barthélémy Saint Hilaire bestreed hetals de deur openende voor willekeur en als schade lijk voor de republiek. De heer Devès, Minister van Justitie, verdedigde het ontwerp; hij verweet aan de prinsen van Orleans dat zij zich aan de legéti- mistische monarchie hebben aangeslo ten. Hij beschouwde ook de legétimisti- sche gastmalen als een gevaar voor de republiek. Boeharest, II Februari. In de Ka mer van Afgevaardigden deelde de heer Stoerdza, Minister van Buitenlandsche zaken, Zaterdag mede dat de Londen- sche Donau-conferentie besloten heeft Roemenië tot deelneming aan haar werk zaamheden toe te latendoch slechts met raadgevende stem. De Regeering heeft dadelijk aan prins Ghikagezant te Londen, per telegram gelast te gen deze beslissing te protesteeren, en te verklaren dat Roemenië geen kracht van wet kan geven aan confe- rentiebesluiten die zonder medewerking van dit koninkrijk genomen zijn, ineen zaak waarbij het een rechtstreeksch be lang heeft en welke in zoo nauw ver band staat met zijn souvereiniteit en onafhankelijkheid, 's Ministers verklaring werd eenstemmig toegejuicht. Amersfoort, 14 Februari 1883. De zittingen van den Militieraad te Utrecht worden gehouden als volgt De eerste zitting op Maandag 12 Maart, voor de gemeenten Amersfoort, Hoog land, Leusden met Hamersveld en Stou- tenburg, 13 Maart voor Woudenberg, 14 Maart voor Bunschoten, Êemnes, Soest en Baarn met de Vuursche, en de tweede zitting voor Woudenberg op 12 April en voor de overige opgenoemde gemeenten 11 April. Bij besluit van Z. Ex. den Minister van Financiën is tot Collecteur der Ne- derl. Staatsloterij benoemd de Heer J. C. LEINWEBER, griffier der gemeente- Secretarie. De le Luit. Jhr. A. J. B. SIX is op '1 Maart overgeplaatst bij het 3e regi ment Veld-Artillerie te Bergen op Zoom. Zaterdag jl. had op de algemeene be graafplaats alhier eene treurige plech tigheid plaats, n. 1. de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer G. J. VAN DE KLASHORST, in leven vele jaren lid van het College van dia kenen, sinds Juni 1874 President der vereeniging van 's lands weerbaarheid Eendracht maakt macht,)) te Amers foort. Namens de leden dier vereeniging werd een krans op de baar vastgehecht en door hunne secretaris, den Heer G. van Ede aan de groeve het woord ge voerd. Hij schetste den overledene als een degelijk en rechtvaardig man met een helder hoofd, gepaard aan groote werk zaamheid en ijver en betreurde zeer een arbeidzaam man als hij, die bij zijn leven miskend was. Verder besprak de Heer van Ede het goede door hunnen voor zitter tot stand gebracht, hoe het zijn streven was den bloei zijner vereeniging te doen toenemen en wekte de leden op hem ten voorbeeld te nemen en dat steeds bij hem zijne nagedachtenis zoude blij ven voortleven. Ds. Graswinkelherdachtden overledene, treffend was de toespraak welke hij tot de kinderen en den zwager van den over ledene richtte. De Heer van Ruijven dankte, namens de familie, voor de betoonde sympathie. Door de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid zal een blij vend aandenken op het graf geplaatst worden. Dindsdagmiddag had onder toeloop van eene menigte belangstellenden eene aandoenlijke plechtigheid plaaats. Een Leeraar van het Gymnasium op dertig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1