INGEZONDEN. li eens MARGUERITE. GAOTIER. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 13 Febr. jarigen leeftijd aan de maatschappij en aan de zijnen ontvallen werd ten grave geleid. Langzaam naderde de treurige stoet en werd het lijk naar de groe ve gedragen door de oudste jongelingen der school. Hierachter volgden drie zwa gers van den overledene; daarachter de leeraars der instellingen van Hoo- ger en Middelbaar onderwijs, dan de leden der loge «Jacob van Campen" en ten slotte de leerlingen van het Gym nasium, terwijl de trein door een groot aantal belangstellenden werd gesloten, waaronder men CuratorenPredikanten en verscheidene andere ingezetenen op merkte. Op de kist prijkten drie fraaie witte kransenéén van de leerlingen van het gymnasium en één in driehoe- kigen vorm met roode bloemen op de drie puntenvan de Loge. Bij die van de leerlingen was een gedrukte kaart, waarop stondLUDOVICO HEN RICO TOBBE, PRAECEPTORI CARIS- SIMO, gratidiscipuli(de dankbare leer lingen aan Lodewijk Hendrik Tobbe, hun nen zeer geliefden leermeester). Aan de groeve gekomen voerde de diep geroerde Rector Dr. Burger het eerst het woord en schetste de nauwgezette plichtsbe trachting ook in een zwak lichaam van onzen overleden vriendde Heer Kollewijn legde de krans der Loge op de lijkbaar, daarna sprak de Heer Prikken namens "de Loge en op diepgevoelden toon schil derde hij, hoe de overledene gestreefd had naar wijsheid volgens de kracht zijner gaven, waarvan de schoonheid niet zoude vergaan. Neen, wij zullen de herinnering aan onzen doode bewaren en hij riep hem toe: lieve doode, sluimer zacht, goeden nacht. Ten slotte richtte de Heer van Scherpenzeel in een eenvoudige doch harte lijke toespraak eenige afscheidswoorden tot zijnen overleden zwager en dankte allen hier tegenwoordig voor de belangstelling aan den gestorvene bewezen. Daarop trad de oudste leerling van het Gymna sium, A. Ruijsch naar voren en ofschoon door aandoening overmand, legde hij ge tuigenis af van het degelijk onderwijs door hunnen beminden leermeester ge geven. In menig oog zag men een traan; wij strekken onze hoop tot over het graf uit en roepen hem toe: rust in vrede; mogen wij u, onzen vriend, eenmaal wederzien. K. a. s. Maandag ten 42 uur zal ter ge legenheid van 's Konings verjaardag op het Artilleriepark buiten de Slijkpoort door het vereenigd garnizoen en d.d. schutterij groote parade gehouden worden. Het geheel wordt gecommandeerd door den kapitein Barnaart van het le reg. Veld-Artillerie. Voorz. de burgem. Mr. F. H. VAN PERSIJN. Tegenw. zijn al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van in de vorige ver gadering door den heer Gerritsen ge dane interpellatiën betreflende verbete ring van den Liendertschen weg en de behandeling van verordeningen regelen de het aantal en de bezoldiging van leeraren, geeft de voorzitter namens Burg. en Weth. inlichtingenwaarop van den heer Gerritsen de vavolgenden mo tie inkomt: «de vergadering, van oor deel dat te harer kennis behoort gebracht te worden, wanneer het dagelijksch be stuur aan stukken eene andere bestem ming geeft dan waartoe de Raad heeft besloten noodigt B. en W. uit om haar die kennisgeving in de toekomst niet te onthouden,» welke motie met 13 tegen 2 st. (de heeren v. d. "Wall Bake en Gerritsen) wordt verworpen. Aan de orde van behandeling is het rapport der raadscommissie voor de straat verlichting, waarbij wordt geadviseerd 1. de loopende concessie op te zeggen. 2. eene oproeping te doen van gegadig den voor eene nieuwe concessie en wel a. voor den duur van 30 jaar, met ge houdenheid een geheel nieuwe gasfa briek met buizennet daar te stellen b. voor den duur van 10 jaren met over neming van de thans bestaande fa briek met buizennet, waar omtrent de concept-voorwaarden worden over gelegd. De commissie is van oordeel, bij al- dien blijkt dat op deze wijze geen vol doend resultaat verkregen wordt dat de raad dan nog tot eigen exploitatie be sluiten kan, en beslissen of daartoe een geheel nieuwe fabriek zal worden ge-1 bouwddan wel of de bestaande fabriek zal worden uitgebreid en verbeterd. Zij dringt overigens aan op eene zeer spoe dige oproeping, daar reeds over ander half jaar de bestaande concessie eindigt en voor den eventueelen bouw van een nieuwe fabriek zeker wel een jaar noo- dig is. De voorzitter brengt in het midden een desbetrekkelijk adres dd. 12 Febr. van den tegenwoordigen concessionaris der gasfabriekde heer B. van den Berk hof, van den navolgenden inhoud: «Geeft met verschuldigden eerbied te 'kennen B. van den Berkhof, wonende te Utrecht en sedert bijna 25 jaren concessionaris van de Gasfabriek te Utrecht; Dat hij in de maanden Juni en Augus tus j.l. met de commissie door uw colle ge benoemd tot onderzoek omtrent de toekomstige straatverlichting geconfereerd en alstoen zijnerzijds voorstellen zijn ge daan om op voor de gemeente Amersfoort voordeelige voorwaarden de concessie bij expiratie voort te zetten Dat hij thans in de dagbladen ziende dat weldra door uwe hierboven genoem de commissie rapport zal worden uitge bracht Dat hij blijft handhaven de aan die commissie toen gestelde voorwaarden en zich bereid verklaart daaromtrent nader met uw bestuur in overleg te treden. 't Welk doende enz." Aan de beraadslagingen wordt deelge nomen door de heeren CroockewitZan- dijk, Huet, v. d. Wall Bake, Visser, Van Burgsteeden en Van Beek waarna een door laatstgenoemde gedaan voorstel tot verdaging, ten einde den con cessionaris in de gelegenheid te stellen binnen 14 dagen de plannen over te leggen waarnaar hij een nieuwe eonces-, sie zou willen aanvaarden met 11 tegen 4 st. (de heeren v. d. Wall Bake, Cal- coenHuet en Visser) wordt aangenomen. Rapport van Burgm. en Weth. ter zake van de gronden voor leerlooierijen en hooibergen in gebruik. Daarbij wor den overgelegd twee ontwerpen be sluit tot verkoop van grond aan den heer G. T. van Eek voor f 600 en aan den heer H. Overgooi- voor f 400terwijl het dagelijksch bestuur adviseert tot af wijzing van het verzoek van de heeren A. Schimmel c. s. betreffende het in eigendom afstaan van den grond waarop hunne hooibergen staan. Overeenkomstig het voorstel van den heer Croockewit ondersteund door de heeren Gerritsen en v. Beekwordt met algemeene stemmen besloten de beslissing hierover uit te stellen tot na die omtrent de gasfabriek te nemen. Voorstel van B. en W. orn hen te machtigen tot de uitvoering van eenige door den minister van Waterstaat ver langde werken aan het rijkstelegraafkan toor, eigendom der gemeente, waardoor het op de begrooting voor 4883 uitge trokken cijfer met ongeveer f 70 zal worden overschreden. Daartoe wordt z. h. o. besloten. Ontwerp besluit tot handhaving van den aanslag van den heer K. de Vidal de St. Germain over de laatste twee maanden van 1882, waarin hoofd verblijf alhier is gehouden. Als voren. Voorstel van B. en W. om den heer J. P. de Keizer op zijn verzoek van de kostelooze school in de Koestraat over te plaatsen naar de jongensschoolwaar tegen bij de betrokken hoofden dier scholen noch bij den arr.-schoolopziener eenig bezwaar bestaat. Met algemeene stemmen wordt de overplaatsing goedge vonden en tot onderwijzer van eerst genoemde school benoemd de heer H. Ruitenberg. Vervolgens worden benoemd: tot le den der openbare gezondheids-commissie de heeren Dr. P. Groeneboom, Dr. A. H. C. van Driel, Dr. J. Campert, D. van der Werf en Mr. A. A. de Vries en tot le den der commissie van fabricage (voor zitter de burgemeester of een der wet houders) de heeren v. Burgsteeden, Zan- dijk en Visser. Ingekomen zijn: een verzoek van de heeren J. G. C. Hering, als deelgenoot onlangs opgenomen in de firma Hering Zoon, om als makelaar te worden aan gesteld. Verzonden aan de kamer van koophandel en fabrieken om bericht en advies. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het doen van af- en over schrijving op de gem.-begrooting en van dezelfden op de gem.-rekening over 1881. Voor informatie. De heer v. d. Wall Bake richt aan het dagelijksch bestuur een paar interpellatiën omtrent de veranderde bestemming aan het gymnastiek-locaal gegeven door het hoofd der gesubsidiëerde meisjesschool, en over het beantwoorden van eene door dat hoofd gedane vraag. De voorzitter beschrijft den feitelijken toestand der in richting en daarbij vermeldende dat op 1 Maart eene onderwijzeres met hoofd- acte in functie treedt, en zegt overigens den heer v. d. Wall Bake, die zich met het bekomen antwoord niet voldaan ver klaart, nadere inlichtingen van B. en W. toe. De zitting is hierna gesloten. BINNENLAND. De Directeur der Nederlandsche Staats loterij de heer J. Stamis overleden. Voor het monument, ter nagedachtenis aan PausPiusIX, is in Nederland f3800 bijeengebracht. De afdeeling Deventer der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijver heid heeft, in een dezer dagen gehouden vergadering, verklaard, dat de verhou ding, tusschen uitgaven en inkomsten, voor den werkman tegenwoordig veel gunstiger is, dan voor 25 jaren. Naar men verneemt is de commissie van rapporteurs over de kieswet dezer dagen vergaderd geweest. Zij moet echter haar eindverslag nog niet vastgesteld hebben, maar besloten zijn met de Re geering in schriftelijk overleg over dit onderwerp te treden. Het U. Dgbl. schrijft: »Het is ons aangenaam te kunnen be richten, dat onzen stadgenoot, den heer Gerard J. Bosdie aan de Antwerpsche schilderschool studeert, boven zijn sub sidie die hij als pensisonair van H.H. M.M. den Koning en Kóningin ontvangt, een buitengewone gratificatie is toegekend voor zijne geschilderde naakt-studiën. Te Renswoude heeft zich een geval van besmettelijke keelziekte (in geleerde termen diphtherytis) voorgedaan. Bij den Raad van State is thans in onderzoek de door den Minister van Fi nanciën toegezegde wijziging van de zegelwet. Het daartoe dienend wetsont werp behelst o. a. het voorstel tot hef fing van een vast zegelrecht van f 3 van elk origineel lot in de Staatsloterijtot opheffing der onzekerheid ten aanzien van de betaling van het zegelrecht van quitantiën met gedrukte handteekening en tot wijziging van de zegelheffing op assurantie-polissen. GEMENGDE BERICHTEN. Eenige dagen geleden overleed te Vlis- singen een gehuwde vrouw uit de kleine burgerklasse. Vóór haar dood had zij haar man verzocht omin tegenstelling met de gewoonte, met de kleederen die zij aan had begraven te worden. De man beloofde dat en hield woord. Aangezien de vrouw tijdens haar leven het beheer over de penningen moet hebben gehad, deed de manna de begrafenisonderzoek naar waardendie hij vermoedde aan wezig te zijn. Te vergeefs echter. Hij vond niets. Een onderzoek bij kassiers en instellingen, waar de man meende dat geld gedeponeerd was, gaf de zeker heid dat de vrouw vóór haren dood eene belangrijke geldsom in bankpapier had geïncasseerdwelk bedrag niet in de wo ning gevonden werd. Wijl de verstand houding tusschen de echteliedennaar de booze wereld zegtnu en dan wel eens iets te wenschen overliet, kwam men eindelijk in verband met het verzoek om haar na haar dood niet te ontkleeden tot het vermoeden, dat de vrouwuit wraak tegen haar man of om andere redenen, het geld met zich in de kist had genomen. Men wil, dat de man pogingen zal aanwenden om ver lof te krijgen tot het opgraven van het lijk en dan een onderzoek in te stellen in hoeverre dit vermoeden gegrond is. Het hoog Militair Gerechtshof heeft de klacht van de sergeant D. van het 5de reg. inf.in garnizoen te 's Hertogenbosch, tegen den luit. kol. H.over eene door dien hoofdofficier aan hem opgelegde straf, ongegrond verklaarden genoem den sergeant, dientengevolge, tot eene disciplinaire straf veroordeeld. Op den 22n Augustus a. s.zijn ver jaardag, zal de Koning van Servië ge kroond worden. 11 Febr. 1873. Aan de Redactie van de Nieuwe Amersfoort- sclie Courant. In het jongste nummer uwer Courant komt het bericht voor dat de onderge- teekende de eerste zoude geplaatst zijn op de voordracht ter vervulling van de betrekking van collecteur der Staatslote rij alhier. Wat daarvan waar is weet ik niet en laat ik ter verantwoording van uwen be richtgever, doch ik ben er op gesteld dat uwe lezers en wie zij het vertellen wil len weten dat ik niet alleen niet om deze betrekking heb gevraagd, maar er zelfs niet aan gedacht heb er om te vragen. Gij zoudt mij dus zeer verplichten dat in uwe Courant mede te deelen, hetzij bij bericht, hetzij door opneming van dit schrijven, U bij voorbaat dank zeggende, heb ik de eer te zijn, Met de meeste achting, UEd. Dw. Dienaar, J. VAN DER LEEUW. Naar aanleiding van dit schrijven blijkt dat onze berichtgever aangaande deze zaak geheel verkeerdelijk was in gelicht. Red. (Vervolg.) Wanneer H. Hettner, de beroemde Duitsche aestheticusin zijn bekendeschoone studie «Das moderne Drama» het onderscheid tusschen de historische tragedie en het burgerlijke drama bespreekt, zegt hij o. a. het volgende „Gegen das tiefe Weh, das durch alle unsere sittlichen und gesellschaftlichen Verhiiltnisse hinddurchgeht sollen wir eigensinnig Herz und Ange verschlieszen und nur Sinn und Mitgefühl haben für daswas zunachst als offener Kampf der höchsten Staatsprincipien heraustritt? 1st das nicht, als verdecke man sich gellissentlich den ganzen wunderbaren Bau eines machtigen Domes und würdige nur oben die prahlerisch armselige Thurmspitze einer bewundernden Be- trachtung? Yortwiihrend zeigt uns die grosze George Sand in ihren socialen Romanen, dasz die Dichtung iiberall den innersten und geheim sten Nerv der Gegenwart blosz legen und dabei doch durch und durch die feinste Grenzlinie reinster Kunstschönheit festhalten könne. Und gerade die Bühnederen Brettern die Welt be- deutensollte nicht darstellen dürfenwas im Romane nich erlaubt nur ist, sondern überall Aller Herzen packt und fortreiszt." Ik haal deze woorden in hun geheel aan, om dat zij m. i. eene rechtvaardiging bevatten van het onderwerp door Dumas hls gekozen in zijne M. G. Want daar het een niet te weerleggen feit is, dat de zonde, die Dumas hls ons in de M. G. teekent, eene van die verschijnselen van den tegenwoordigen tijd is, die in de hoogste mate onze belangstelling, al onze krachten ter be strijding vorderen, een de maatschappij vergif tigende kanker, zoo is het ook een onderwerp, dat de kunst met volle recht mag behandelen. Misschien kan zij, wanneer zij er slechts voor zorgt het kwaad aan de kaak te stellen in schep pingen, die harer waardig zijn (die m. a. w. in alle opzichten aan de door haar zelve gestelde eischen voldoen) een wapen worden ter bestrij ding van dat kwaad, en een krachtiger, meer onmiddelbaar werkend dan vele geleerde ver- toogen, omdat zij de misdaad en hare gevol- genhare straf in levende beelden voorvoert. Dit ter verdediging van het door Dumas be handelde onderwerp. Gaan we nu over tot de bespreking der M. G. en zien wij wat de Heer II., door zijne Duitsche vertaling voorgelicht, er alzoo van zegt: Het resultaat waartoe hij gekomen is luidt aldus: «M. G. is geen kunstwerk omdat het omvaar is, en omdat het onwaar is, is het onzedelijk." Het laatste gedeelte kunnen wij gevoegelijk buiten beschouwing laten 't is slechts weer een van die menigvuldig voorkomende phrases. Zijn b.v. de sprookjes van Perrautt, zijn die va.; An dersen onzedelijk? Het eerste zal ons daarentegen langer moe ten bezighouden. De Heer H. tracht ons op psychologische gronden dat onware aan te too- nendie gronden alzoo moeten weerlegd worden Dat onware in de psychologische ontwikkeling van den hoofdpersoon, nu is eene ontdekking van den Heer H. Vóór hem heeft men altijd gemeend, dat Marguerite volkomen naar waarheid getee- kend was en zelfs menschen als Edmond About waren van die opinie (1). Ook ik houd mij met volle overtuiging aan die oude zienswijze. Maar wij willen eens in 't kort doorloopen, wat de Heer H. tot staving van zijne zienswijze heeft bij gebracht. De vraag of dit drama al of niet voor jonge dames geschikt is, doet tot de kunstwaarde er van niets af. In 't algemeen echter kan men geen drama genieten, wanneer men niet genoeg kennis van de wereld heeft, waarin het drama ons verplaatst om de toestanden, die er in ge schilderd wordente begrijpen. In dat geval blijve inen tehuis. ■1) Le caractère dominant de la comédie, telle qu'on la roit réussir en France depuis quelques années, cést l'exactitude a tout prix. Cèst ce caractère qu'on retrouve chez l'auteur de la Dame aux Camélias. M. Dumas fils prend dans le monde des personnages tout faits, des situ ations et ïnême des conversations toutes faites. II cherche le vraisemblable et le naturel avec tout le soin, qu'un mettait naguère a l'éviter. La Dame aux Camélias est une peinture fort exacte. Edmond About (1855).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2