Officiële Publicatie. INGEZONDEN. Onze Gaskwestie. mislukken, zegt C. wanneer ons munt wezen niet in beteren toestand verkeert. De geldmannen bedanken er voor, be hoorlijke koersen te besteden bij de te genwoordige onzekerheid of we wel goud zullen overhouden om onze schulden te betalen. En zoo schakelt zich 't een aan het ander. De vroolijke gevolgtrekking verzoeken wij onzen lezers zelf te maken. Maar één ding gelooven we stellig: dat het den Graaf Van Lijnden gemak kelijker zou vallen, alle staatsbegrotin gen van Europa van buiten te leeren en op te zeggendan met goed fatsoen uit dit doolhof te geraken. De Burgemeester en Wethouders van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van de 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan de Amersfoort- sche Beiersch-blerhrouwerij en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een tweeden stoomketel te plaatsen in het perceel, alhier gelegen aan den Stationsweg, wijk C, no. 275, bij het kadaster bekend onder sectie D No. 1164. Amersfoort, 12. Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 17 Februari 1883. Zondag, 18 Februari '83 zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer J. M. Bakhoven, predikant te Franeker. De viering van 's Konings verjaardag op Maandag 19 dezer zal voor de troe pen van het garnizoen alhier bestaan in le eene groote parade, te houden ten 12 uur precies, in vereeniging met de d.d. schutterijop het terrein van het artil leriepark buiten de Slijkpoort. De op stelling der verschillende wapens zal zijn als volgt: de schutterij langs de lange zijde, frontmakende naar den Leusder- weg; de veldartillerie met het front naai de staden de huzaren vis a vis de schut terij. Het geheel in groot tenue en gekom- mandeerd door den heer Kapt. Jhr. Bar- naert. 2e het nuttigen van de traditio- neele snijboonen met rookworst te 3'A uur precies, daarbij zal bier verstrekt worden en zooals vanzelf spreekt menig dronk worden uitgebracht op het geëer biedigd hoofd van den Staat. Door het uitsteken van vlaggen, zoo wel van publieke gebouwen als van par ticuliere huizendoor het bespelen van het schoone carillon van den Lieve vrou wen en door het geven van een concert op den Hof van half twee tot half drie uur zal de burgerij instemmen met dit nationale feest. Eenige heeren dilettanten zijn van voornemen op Zaterdag den ,3e Maart a. s. eene gevarieerde voorstelling te ge ven in het gebouw van de sociëteit Ami- citia alhier, ten voordeele van de Alge- meene armen. Zij hopen op ruime mede werking, waartoe zij grond vinden in de bekende liefdadigheid der inwoners onzer stad. Moge het bal wat na afloop gege ven wordt, menigeen aansporen van deze gelegenheid tot dansen gebruik te maken, zij bereiken mogelijk hiermede een dub bel doel ten eerste het lenigen der ellende van de armen en ten tweede verschaf fen zij zichzelven een genotvollen avond. Naar men verneemt hebben de Heeren Van de Wall Bake en Huet aan den gemeenteraad hun ontslag aangeboden als leden der Commissie der straatver lichting. Het getal brievenbestellersaan het postkantoor alhier is wederom vermeer derd en tot acht geklommen; door den Minister is als zoodanig aangesteld A. van Nus. Het N. v. d. D. vermeldt dat Woens dag j.l. alhier een huwelijk voltrokken werd, waarvan geen der acht daarbij compareerende personen konden lezen of schrijvenzelfs waren onder hen jeug dige personenhet blad voegt er aan toe »en dat in 48831» Of dit bericht waarheid bevat laten wij voor rekening van den inzender; het lager kosteloos onderwijs alhier, waarvoor door onze gemeente in alles voorzien wordtis van dien aard dat niemand behoeft afwezig te blijven, de ouders kunnen hunne kinderen voldoend onderwijs doen genieten jammer dat er nog geen leerplicht bestaatde lezers van zulke sensatie berichten mogen alsdan na denken over verregaande domheid van eenige onzer stadgenooten. De Minister van Waterstaat enz. heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen eene nota van Inlichtingen op het adres van de firma Houtzager en Van Veen, ondernemers van den stoombootdienst tusschen Amersfoort en Amsterdam over de belemmering der scheepvaart op de rivier de Eem. In die Nota wordt gezegd, dat door de firma Hout zager en Van Veenonderneemster van een stoombootdienst tusschen Amersfoort en Amsterdam, in den zomer van 1881 geklaagd is over belemmering der scheep vaart op de rivier de Eem. Bij onderzoek is gebleken dat die klacht gegrond was. De vraag, op wie de verplichting rust tot het wegnemen van die belemmering, staat in verband met de quaestie nopens het onderhoud en het beheer van de rivier, bepaaldelijk als vaarweg. De Minister meent, dat het initiatief tot eene behoorlijke regeling dezer zaak, waaraan ongetwijfeld behoefte bestaat, en waarbij zoowel op de belangen dei- scheepvaart als op die der afwatering zal zijn te letten, van het gewestelijk bestuur moet uitgaandat met de beide belanghebbende besturenhet heemraad- schapsbestuur van de Eem en het ge meentebestuur van Amersfoort, in over leg kan treden. Aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, is in Mei 11. aanbevolen, eene regeling in den boven aangegeven zin te bevor deren. Tot dusver is daaromtrent nog geen antwoord ontvangen. De minister van Financiën heeft be paald dat in 1883 kunnen worden aan gesteld vijftien surnumerairs der directe belastingeninvoerrechten en accijnsen. In den zomer van dit jaar zal op nader te bepalen plaats en tijd, worden afge nomen het bij Koninklijk besluit van 13 Jan. 4880, n". 6 (Verz. n". 7), omschre ven vergelijkend examen. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirantverificateur. De verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten, zullen vóór of uiterlijk op 4 Juli 4883 bij het Departe ment van Financiën moeten zijn ingeko men, vergezeld van de in bovengemelde voorschriften bedoelde stukken. BINNENLAND. Binnenkort kan de indiening verwacht worden van een wetsontwerp, vroeger door den Minister van Financiën toege zegd, betreffende eene belasting op de ter beurze verhandeld wordende effecten. Deze belasting zou f4 per mille bedra gen en eens van alle verhandelde effec ten geheven worden, zoodat wanneer de belasting eenmaal betaald en het effectdaar- voor is afgestempeld, het verder verhan deld kan worden. De opbrengst van het gedistilleerd bleef in Januari ruim een ton gouds beneden de raming en toch was de op brengst bijna f 69,000 hooger dan in Januari van het vorige jaar. Het vervoer van goederen, bestemd voor de koloniale tentoonstelling te Am sterdam, heeft men dezer dagen beslo ten gratis te doen geschieden, in locaal verkeer der Holl. IJ. Spw.-Maats. De zen dingen moeten geadresseerd zijn aan het bestuur of regelingscommissie der tentoon stelling, en zoo zij onverkocht gebleven zijn, worden ze ook gratis terugvervoerd, op voorwaarde dat ze vergezeld zijn door eene verklaring, waarin wordt vermeld, dat ze inderdaad niet verkocht zijn. Uit gesloten van deze gunstige bepalingen zijnzendingen welke men als besteigoed wenscht verzonden te zien. Bovenstaande geldt voor alle spoorwe gen van het rechtstreeksch binnenlandsch verkeer, behalve voor den Ned. Rijnspoor weg, en voor zendingen afkomstig van stations liggende aan de Belgischen Staats spoorweg. De andere Belgische banen en ook die van Frankrijk, hebben alleen vrije terugverzending toegestaan. Tevens is men aan 't onderhandelen over 't gratis terugvervoer met meer dan 30 Duitsche spoorwegende Pruissische Staatsspoorwegen hadden de bepaling ge wis reeds toegestaan, ware het niet, dat men zich wenden moest tot den Pruis- sischen Minister van Openbare Werken, die het spreekwoord in praktijk brengt: «haast je langzaam!» Bij de commissie, die zich te Scheve- ningen gevormd heefttot het inzamelen van giften voor de weduwe en weezen van verongelukten, is tot heden twaalf duizend gulden ingekomen. Bij het Hoofdcomité is voor de slacht offers van de ramp te Muiderf ingekomen van Z. M. den Koning een gift van f 300, van H. M. de Koningin een dito van f300. Totaal reeds f13,489,10. Uit Gelderland komt berichtdat in dien er geen buitengewoon ongunstige omstandigheden gedurende den bloeitijd komen, 1883 buitengewoon veel vruch ten kan opleverenwant de boomen ver- toonen allen zeer veel vruchthout en hebben van vorst niets geleden. GEMENGDE BERICHTEN. In tegenstelling met een onlangs hier te lande gewezen vonnis, heeft het En- gelsche Huis der Lords, in hoogste res sort, beslist, dat een fabrikant van naai machines deze mag noemen «verbeterde Singer-machines.De schadevergoeding eischende Singer-Maatschappij is in de kosten, ad f180,000 veroordeeld. Aan een Nederlandsch gymnasium werd, vóór eenige weken, een gewezen wachtmeester der huzaren tot portier benoemd. Een paar dagen geleden gebeur de 't nu, dat een der leeraren op een morgen door ziekte verhinderd werd te verschijnen, en de rector, die niet maar zoo dadelijk een plaatsvervanger bij de hand had, aan onzen vriend den portier een wenk gaf in de buurt der klasse te blijven, de kachel een beetje op te por ren, de borden nog eens schoon te ma ken enz., in één woordeen oog in 't zeil te houden. De oud-militair vatte dien wenk ech ter als een vereerende opdracht op en begon, toen de jongelui zich aan zijn te genwoordigheid weinig stoorden, stilte te gebieden; het gevolg daarvan was even wel, dat de verbaasde leerlingen nog meer kabaal begonnen te maken. Dit was te veel voor den man der tucht, en in het volle besef van zijn waardigheid sloeg hij met de pook op de tafel en gebood op krachtigen toon nogmaals stilte, met de woorden: „Jelui moetniet den ken, dat je een leeraar voor hebt!" Een huis met 4 buuders bouwland te Oostwoud(Noord-Hollanddat in 1877 voor f22.000 verkocht werd, is thans voor f 10.000 overgedaan. De overheid te Dublin heeft verzoeken ontvangen van alle beklaagden, in het moordcomplot, dat zij zich aanbevolen houden om als Kroongetuigen te mogen optreden. Daarechter hiermede eene straf vermindering als belooning gepaard gaat zou ten slotte niemand meer op de bank der beschuldigden overblijven. Bij Cincinatie begint de rivier te val len. Daar zijn ongeveer 25000 arbeiders zonder werk en 1000 huizen onder water. Gisteren deed in Den Haag het gerucht de ronde, dat een ontaarde moeder zou hebben getracht zich van haar kind te ontdoen door het voor een aankomende tramrijtuig op de rails te leggen, in welke poging zij door de oplettendheid van den koetsier en door de politie zou zijn ver hinderd. Bij de politie is echter van eene poging tot dergelijke wreedheid niets be kend, veel minder dat de daderes door een der politie-beambten gevat zou zijn. Sommige landerijen in Overijsel be vatten op eenige diepte in den grond veel ijzererts. Deze nu wordt thans door Duitsche agenten van de eigenaars aan gekocht, welke die later delven. Behalve dat daardoor veel werk wordt verschaft aan diegenenwelke anders zonder werk zouden zijnontvangen de eigenaars er een aardig sommetje voorhetwelk wordt aangewend om mestspeciën te koopen. Zoodra het erts uit den grond is gedol ven worden de landerijen veel vrucht baarder. Het groeit echter weer spoedig aan en na verloop van jaren leveren zij opnieuw veel erts op. Woensdag was het 400 jaren geleden dat Rhenen door de Utrechtschen werd overrompeld. De benoeming van den heer J. C. Lein- weber tot collecteur der Staatsloterij heeft de burgerij van Amersfoort ten zeerste verheugd, omdat genoemde heer door zijne welwillendheid en kunde de algemeene sympathie had verworven. Twee en dertig jaren was het juist geleden, dat hij tot ambtenaar aan de gemeente Secretarie was benoemd en in dat tijdsverloop heeft hij menig blijk gegeven van tehuis te zijn in zijne betrekking en hulpvaardigheid voor het groote publiek. Wij hopen dat zulk een kracht niet voor goed voor de burgerij zal verloren zijn gegaan, doch dat hij eenmaal eene zetel in den Raad zal innemen, waar hij de juiste man op de juiste plaats zal we zen. U dankzeggende voor de afgestane ruimte ben ik M. de II. Uw diu. dien. JUSTUS. Wij hebben eindelijk in onze goede stad Amersfoort ook onze Gaskwestie. Geen wonderAls men ziet hoe onze straten na zonsondergang eene perma nente schemering vertoonen, als de vreem deling per trein te Amersfoort afstappende ziet dat ons station met petroleum is ver licht, als men weet dat verscheidene win keliers en particulieren de gasleiding op nonactiviteit hebben gesteld, om zich met petroleum te behelpendan zeggen we wel met recht: Goddank, dat we met het oog op zulke toestanden dan toch ook eindelijk hier onze gaskwestie zuiver kun nen stellen. En het scheen goed gemeend bij onze vroede mannen. Eene commissie benoemd om de gaskwestie in orde te brengen maakt in overleg met eenen specialist, den heer Kalff, een rapport, zoo duidelijk en zoo klaar, dat iedereen die prijs stelt op goed en goedkoop licht, ieder die de kans geopend wenscht, om gas als beweeg kracht en verwarming te gebruiken, zich gelukkig gevoelde want met zulk een rapport en zulke voorwaarden moet de concurentie ons bezorgen eene nieuwe fabriek, goed voorziene buizenleiding en goed en goedkoop gas. Gij mijne medestadgenooten, die even als ik in dien zoeten waan zijt ingeslapen, hebt echter gerekend buiten de bonhom- mie van onzen achtbaren gemeenteraad. De tegenwoordige concessionnaris, tot nu toe onwillig om aan de meest billijke eischen te voldoen, verklaart zich bereid met het gemeentebestuur te onderhande len, nu hij ziet dat het ernst is. En wat doet de gemeenteraad? Hij besluit: Overwegende dat de tegenwoordige concessionnaris altijd zeer slecht gas heeft geleverd en geweigerd daarin verbetering te brengen; Overwegende dat de oogen en de ge zondheid der Amersfoorters eene betere kwaliteit gaslicht eischen-, Overwegende dat de tegenwoordige concessionnaris buitensporige prijzen voor zijn slecht gaslicht heeft gevorderd en weigerachtig is gebleven daarin verande ring te brengen; Overwegende dat de burgerij door dien te hoog opgevoerden prijs in hare finan- tieele belangen sterk wordt benadeeld; Overwegende dat de concessionnaris door weigerachtig te blijven in het toe passen van verbeteringen, bewijzen heeft gegeven, of van onwil, of van onkunde, of van nonchalance; Overwegende eindelijk dat de Heer B. van den Berkhof een goede beste man is Besluitdat aan den tegenwoordigen tot nu toe onwilligen concessionnaris zal worden gegeven 14 dagen om te kunnen onderhandelen over het voortzetten van, wat gasspecialiteiten tot nu toe knoeiwerk noemden. «Bravo, gemeenteraad van Amersfoort! Bravo, dat noem ik nu een hart op de rechte plaats. Ontvang mijnen hartelijken dank. Ik had 50 vaten petroleum op spe culatie, een besluit heeft de petroleum in prijs doen stijgen; ik heb daardoor verdiend, zoodat gij gerust kunt zijn, het belang van tenminste éénen Amersfoorter te hebben bevorderd. «De vraag rijst nu: wat zal er gedaan worden Hoe zal de tegenwoordige conces sionnaris voldoende waarborgen geven, dat hij wel goed en goedkoop gas kan leveren? Kan hij dit feitelijk, dan heeft hij, door wat tot nu toe geschied is, zulke doorslaande bewijzen van onwil gegeven dat men op zijne waarborgen niet te veel mag bou wen kan hij dit niet, dan bestaat er nog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2