NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, No. 15. Woensdag 21 Februari 1883. Twaalfde Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORTSGHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van 16 regels0,40. Franco door het geheele Rijk1,10. Uitgever: A. M. SlOthOUWOr Iedere regel meer 0,05. Afzonderlijke nummers3 Cent. MI?„QINlnBT Voor het Buitenland0,07' Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal la rekening gebracht. Nog is de Fransche Republiek niet verlost van haar pretendenten-historie, en de oplossing dier zaak begint hoe langer hoe moeielijker te worden. De bezorgdheid wordt meer algemeen, en uit zich sterkerverleden week begaf zich een deputatie uit den handelsstand naar den President Grevy met een adres dat een zeer groot getal geachte band- teekeningen droeg en waarin hij verzocht wordt middelen in het werk te stellen om een eind te maken aan een staat van onzekerheid die verlammend werkt op den handel en alzoo voor de alge- meene welvaart allernoodlottigst is. Die goede mijnheer Grévy kon er niet veel van zeggen hij verklaarde zich insgelijks diep doordrongen van den ernst van den toestanden zou al het mogelijke doen om het land eenheid en vastheid in de regeering te verzekeren. In korte trekken verteld is de loop der lastige quaestie deze geweest: de Senaat, na het voorstel Fabre, bij hetwelk de Regeering zich had aange sloten verworpen te hebbenstemde over een ander voorstel van Barbey inhoudende dat de President der Repu bliek na den Ministerraad gehoord te hebben de leden van vroeger geregeerd hebbende faniliën die door hun hande lingen de veiligheid der Republiek in gevaar brengenkan verbannen. Dit voorstel werd verworpen met een meer derheid van slechts 16 stemmen. Daarna kwam een ander voorstel in behandeling van den oud-Minister addingtonstrek kende om de beslissing over de verban ning op te dragen aan het gerechtshof, of aan den Senaat als Hof van Justitie geconstitueerd. Met deze schikking nam de Senaat genoegen ondanks het verzet van de Regeering. Nu moest de zaak weer naar de Kamer. Daar verwierp niet slechts de Commissie het voorstel Waddington, doch gaf zelfs de Kamer in overweging, thans terug te keeren tot het oorspronkelijk ontwerp Floquet. Bij de discussiën kwam Floquet zelf daar tegen opomdat hij dan mislukking als zeker beschouwde. Hij gaf thans de voorkeur aan het voor stel Barbey dat op zijn beurt door de Regeering werd ondersteund en door de Kamer aangenomen met 342 tegen 182 stemmen. Dit geschiedde jl. Donderdag. Het ontwerp Barbey ging nu terug naar den Senaat, welks Commissie con cludeerde tot verwerping. De beraadsla ging had Zaterdag plaatsen hoe de Minister van Justitie Devès zich ook weerde om de aanneming aan te bevelen, de beide artikelen werden achtereenvol gens afgewezenhet eerste met slechts 5 stemmen meerderheid. In de Kamer is thans de verbittering groot. Na herhaaldelijk met Grevy te hebben gesproken, heeft Jules Ferry, het hoofd van de Gambettistische partij de samen stelling van een nieuw ministerie aan vaard. De veel besproken generaal Thi- baudin zal denkelijk de portefeuille van oorlog behouden, Ferry neemt die van Buitenlandsche zaken. Prins Jéróme Napoléon heeft zich zoo spoedig mogelijk na zijn invrijheidstelling begeven naar Engelandom de gewezen Keizerin Eugénie zijn dank te betuigen voor de betoonde belangstelling. Een be richt, dat hij voornemens is zich te Brus sel te vestigen, alwaar dan geregeld ver gaderingen van Bonapartisten gehouden zal worden, heeft zeker wel behoefte aan nadere toelichting. De Belgische regeering zou vriendelijk bedanken voor de eer der bijeenkomsten op haar grondgebied. De Duitsche Rijksdag isna afdoening der begrooting voor dit jaar huiswaarts gegaan tot 3 Aprilde Pruisische Land dag kan nu meer op zijn gemak de zaken behandelen. Een belangrijk onderwerp, daar aan de orde gesteldis het voorstel tot aanleg van een kanaal van den Rijn bij Dortmund tot aan den mond van de Eem bij Emdende Regeering meent daardoor de Rijnvaart geheel in handen te krijgen althans Duitschland onafhan kelijk maken van Nederland dat de mon den der rivier in bezit heeft. Het doel is niet Emden te doen concurreeren met Bremen of Hamburgdoch met Amster dam en Rotterdamom de meest indu- strieële streken van Duitschland langs den kortsten waterweg met de Noordzee te verbinden, en de Rijks-oorlogsvloot, door haar gelegenheid te geven steen kolen rechtstreeks van de Rijnoevers te ontvangen, onafhankelijk van Engeland te maken. De kosten van aanleg bedragen 46 millioen Marken men gelooft wel dat het voorstel aangenomen zal worden. Het onverwacht overlijden, te Venetië, van den beroemden componist Richard Wagner, maakt in de Duitsche kunst wereld een diepen indruk. Het Britsch Parlement opende Don derdag zijn zitting: noch de troonrede, noch de daarop gevolgde discussiën over het adres van antwoord in de beide Huizen boden veel opmerkelijks aan. In het Hoogerhuis bevestigde de Minister Gran ville dat Turkije zich vereenigd heeft met de afschaffing der dubbele controle in Egypte, en dat Duitschland, Oosten rijk, Italië bijna ook Rusland met de Engelsche staatkunde in Egypte vereeni gen. In het Lagerhuis deelde Hartington premier bij afwezigheid van Gladstone mededat een wetsontwerp op den par lementairen eed zal worden aangeboden. Dat zelfde vernam ook Bradlaughtoen hij met een troepje van zijn aanhangers, na het houden eener meeting, aan het Parlementsgebouw verscheen voor een nieuwe poging om zijn zetel in te nemen; waarop hij verklaardewegens deze toe zegging voorloopig zijn rechten niet te zullen doen gelden. Voorts werd er in het Lagerhuis veel tijd zoek gebracht met vragenamendementen op het adresenz. Van eenig belang is de verklaring van de Regeering, dat de Transvaal de 50,000 ponki sterling nog niet had voldaan, waar van de betaling vóór het eind van 1882 had moeten geschiedenen dat uit de stukken zou blijken wat de Regeering heeft gedaan tegenover het door de Trans vaal in bezit nemen van zekere streken aan inlandsche hoofden toebehoorende, in weerwil dat de Britsche Regeering haar toestemming had geweigerd. De Westelijke streken van Noord-Ame rika zijn vreeselijk geteisterd door over stroomingen die in omvang alles schenen te overtreffen wat de oude wereld op dat gebied de laatste jaren heeft aanschouwd. Amersfoort, 21 FebruariJ'1883. De ter eere van 's Konings verjaardag aangekondigde militaire parade, met onze d.d. Schutterijhad Maandag j.l. plaats. Van openbare en publieke gebouwen wap perde de nationale Vlag. Het feest aan de militairen bereid, is zonder twijfel ten genoegen der Superieuren afgeloopen daar wij vernomen hebben, er geen enkele arrestatie heeft plaats gehadwij vermel den dit met genoegenmilitairen en bur gers hebben dien dag recht feestelijk door gebracht. Heden avond zalzie achterstaande advertentie, in een der zalen van de So ciëteit Amicitia alhier eene meeting ge houden worden over de gaskwestie belangstellenden zullen er gebruik van maken om deze voor de ingezetenen zoo belangrijke zaak te bespreken, wij ver wachten eene groote opkomst. Werklieden of groepen van werklieden, die raad en inlichting verlangen voor het oprichten van Vak-, Algemeene of Coö peratieve vereenigingen van verschillende strekking voor werkliedenkunnen zich daartoe wenden tot het Centraa 1-Be- stuur van het Algemeen Nederl-andsch Werklieden Verbondadres: B. H. Heldt, Bloemstraat 82 te Amsterdam. Genoemd Bestuur is steeds bereid de oprichting van zoodanige vereenigingen te bevorderen en, des gewenscht, spre kers te zenden om doel en strekking er van in openbare vergaderingen te ver klaren. De heer Jan van 'tWoud, te New- York zet op energieke wijze de uitgave voort van zijne Nieuws- en Handelscou rant, welke gedeeltelijk in de Engelsche taal, voor het grootste deel in het Neder- landsch is gesteld. Het ontvangen 5e nommer van 24 Januari j.l. bevat 1». Een vervolg en slot vanHerinneringen uit de Hollandsche geschiedenis der stad New-York; 2». De oprichting van de nieuwe Hollandsche Sociëteit „Eensge zindheid" te New-York; 3°. Eene Austra lische novelle van J. Hendrik van Balen getDe Millioenair; 4°. Letterkundig Nieuws uit Nederland en voorts allerlei mededeelingen en berichtenwelke niet alleen voor onze landgenooten in Ame rika, maar ook voor het Amerikaansch publiek van belang zijn. Wij vestigen nog eens de aandacht onzer uitgevers en exporters op deze courantwelke een der beste middelen ter bekendmaking onzer litteratuur in Amerika. Het Bureau is: 25 South Willam St. New-York. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft haar strafge richt voltrokken en, met 57 tegen 20 sternen, de meest krasse en der Regeering meest vijandige conclusie in zake de Bili- ton-quaestie aangenomen. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Februari jl. meer ingelegd dan terug betaald f36,360,22. Te Schiedam moeten de mazelen in vrij hevige mate heerschen. Vele gevallen moeten een doodelijken afloop hebben. In de vorige week zijn te Rotterdam 22 gevallen van pokken voorgekomen te Charlois 7 en te Leiden 4. Te Rot terdam en te Charlois zijn de pokken epidemisch verklaard. B. en W. van Kampen hebben den Raad dier Gemeente voorgesteldnog eens bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aan te dringen op het droog maken der Zuiderzee. BUITENLAND. Het ontwerp van een nieuwe grond wet voor Egypte is verzonden naar het Engelsch Departement voor Buitenland sche Zaken om daar pasklaar gemaakt en door de Engelsche Regeering bekrach tigd te worden. Te Parijs is weer eens de directeur van een paar aanzienlijke banken gear resteerd. Of de man eerlijk is zal men later wel meer van hooren Uit New-York wordt, dd. 15 Febr., geseind: Men hoopt, dat het water van de Ohio thans zijn hoogsten stand heeft bereikt. Het regent intusschen nog rnaar steeds door. De overstroomingen zijn niet verminderd en de nood is hetzelfde ge bleven. Overal in de Vereenigde Staten worden inschrijvingen gehouden. Alle «goede» dingen schijnen in ons Parlement tegenwoordig in drieën te moe ten bestaan. Drie dagen beraadslaagde de Eerste Kamer over den Maasmond drie dagen over de begz-ooting, drie dagen ook duurde de discussie in de Tweede Kamer over de Billiton-quaestie. De uit slag is geweest dat de conclusie der com missie met 47 tegen 20 stemmen werd aangenomen. In zijn verdediging tegen over den krachtigen aanval stond de Mi nister bijna alleen: hoofdzakelijk beriep hij zich op een toezegging, in 1861 ge daan waardoor aan de Billiton-maat- schappij het uitzicht op «onderhandelin gen» werd geopend, welk argument door de heeren Mirandolle en Keuchenius werd bestreden met de opmerking, dat toezegging van onderhandeling op den voet der bestaande wetgeving niet het zelfde is als een belofte van concessie verlenging buiten de wettelijke voorschrif ten om. Voorts trachtte de Minister het bewijs te leverendat 's lands belang door hem wel was behartigd, want, ontving

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1