INGEBONDEN. de beoefenaars der wetenschap! Vraag het, eens den ontwikkelden landbouwer, of hij ook van meening is dat de prak tijk op zichzelf voldoende zou zijn om hem van zijn akker de voordeelen te doen trekken die hem ten deel vallen nu hij ook de lessen der théorie behar tigt, Dat alles overwegende komen wij tot de slotsomdat er tusschen de tweeling zusters van geen rivaliteit sprake behoeft te zijn, en we volstrekt niet hebben uit te maken aan welke de voorkeur toe komt. Wie ze op verstandige wijze weet te vereenigenhij alleen heeft het be6te deel gekozen. Amersfoort, 21 Februari 1883. Het is ons aangenaam te melden, dat de Amersfoortsche Harmonie op Konings verjaardag eenige nummers op den Hof alhier heeft uitgevoerd. Eene groote me nigte was toegestroomd om te luisteren en gaf blijk van ingenomenheid met het geen werd voorgedragen. Wij wenschen de jeugdige Vereeniging lust en kracht toe op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. De aangekondigde «Meeting» in zake de Gaskwestie heeft Woensdagavond plaats gehad. Zooals wij verwacht had den is het geschied, in groote getale zijn belanghebbenden en belangstellenden op gekomen; door de convocanten werd de heer P. HONDIUS Tz. uitgenoodigd de vergadering te leiden, hetwelk door ge noemden heer, bereidvaardig als hij al tijd is, werd aangenomen. Met gepaste bewoordingen opende hij de vergadering, terwijl de Heer W. VAN LEER het secretariaat waarnam; na een geanimeerd debat werd de navolgende motie van den heer M. WOLFF aange nomen »de vergadering besluit aan den gemeenteraad van Amersfoort in over weging te geven, de levering van het gas in de gemeente Amersfoort, zoowel aan de gemeente als aan de particulie ren bij publieke inschrijving te doen plaats hebben, onder voorwaarden door den raad te stellen.» Donderdagavond trad als spreker op in het departement Amersfoort van de M. tot N. v. 't A. Dr. Keller van Hoorn predikant te Dordrecht. In een humoris tische rede beschreef hij een nieuw soort van opvoedingsinstituut, waar men zich vooral ten doel stelde het vormen van karakters om in de wereld vooruit te komen. Als bijdragen gaf hij een pleidooi van de letter G tegenover de C H ten beste, een en ander bracht de lachspieren van het publiek in beweging en wij ver trouwen dat het niet onvoldaan huis waarts gekeerd is. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkantoor- te Amersfoort over de 2e helft der maand Januari 1883. Hartekamp Vogelenzang Zakzee Mej. S. Rijn Nijenhuis W. Mossink v. d. Hengel Amersfoort. Amsterdam, id. id. Harderwijk. Kralingen. Wierden. Uit Hoevelaken W. Mossink Kralingen. BELGIE. T. van de Benden niet vermeld Verkooping van vaste Goederen. Donderdag 22 Februari 1883, te BAARN. Notaris: Mr. J. DE LOUTER. 1.Eene nieuw gebouwde villa met' grond, enz. in Nieuw- Baarn8380. 2. Eene nieuw gebouwde wo ning met grond aan den verlengden Dalweg 2050. f 10430. BINNENLAND. Jhr. Mr. de Brauw heeft zijn ontslag als Minister van Koloniën van Z. M. den Koning ingediend. Nu zal de heer 's JacobGouverneur- Generaal van Ned. Indië, ZExc. wel spoe dig volgen: waarschijnlijk is zijn verzoek om ontslag reeds onderweg. Heden (Woensdag) is in de Tweede Kamer de leeningwet aan de orde en zal de Minister van Financiën wel voor een heet vuurtje staan. De oprichting van een weeshuis met den bijbel te Dordrecht heeft zeer veel kans van slagen. Het E. Z. verneemt, dat bij de Re geering het voornemen bestaat, om de werkzaamheden der posterij op Zondag aanzienlijk in te krimpen. Tot dat einde worden gegevens verzameld, op welke wijze deze beperking van dienst het best is overeen te brengen met de wenschen der belanghebbenden. De geldelijke belooningen voor de on derofficieren en mindere militairen van het garnizoen te Naardendie bij den ramp te Muiden hebben dienst gedaan zijn op Koningsverjaardag uitgereikt. De adjud nt-onderofïicier en sergeant-majoor ontvinden f 15, de sergeants en fouriers f 10, de korporaals f5 en de manschap pen f3. Bovendien werden aan hen, die zich onderscheiden hebben, extia beloo ningen van 5 tot 25 gulden uitgereikt. BUITENLAND. De ministerieele crisis in Frankrijk is geëindigd. Het kabinet is samengesteld uit de heeren: Jules Ferry, voorzitter, tevens belast met de portefeuille van openbaar onderwijs; Challemel-Lacour buitenlandsche zakenWaldeek-Rousseau, binnenlandsche zaken; Martin Feuillée, justitie; Thibaudin, oorlog: Tirad, finan ciën, enz. Naar men uit Berlijn meldt, is keizer Alexander III voornemens na zijn kroning met de keizerin op reis te gaan en Kiew, Odessa en de Klim te bezoeken. Te Li- vadia zal hij de gast zijn van rijn broe der grootvorst Sergius. Men meldt uit Petersburg dat te Tifles en te Stavropol de leden eener nihilisti sche bende in hechtenis zijn genomen, die tot de partij van prins Krapotkine behooren. Dit volkje zouden de branden hebben aangestokenwaardoor Rusland het vorige jaar zoo vreeselijk is geteisterd. De ex-maarschalk Bazaine, die te Ma drid woont en daar met de hoogste krin gen verkeert, dewijl zijne echtgenoot tot een aanzienlijke familie behoort, heeft een van kaarten en authentieke beschei den voorzien werk over den Fransch- Duitschen veldtocht in het licht gegeven, hoofdzakelijk met het doel zijn gedrag in Metz te verdedigen. Te Petersburg heeft een jongmensch zich in eene badinrichting om het leven gebracht. Op het oogenblik dat hij zou sterven heeft hij aan het hoofd der po litie verklaarddoor een revolutionair co mité aangewezen te zijn om den Czaar op den dag der kroning te \ermoorden, maar dat hij de voorkeur gegeven had zich zelf te dooden. GEMENGDE BERICHTEN. Zekere mevrouw Byrnedie door den verklikker Carey werd beschuldigd de messen, die bij den moord in het Phoe- nixpark te Dublin zijn gebruikt, van Lon den naar Dublin te hebben gebracht is te Londen gearresteerd. Onder de deur van de kerk der paters Jezuïeten te Madrid zijn eenige spring- bussen gevonden, die, ontploffende, echter geen slachtoffers maakten. Het binnenbrandje in 's Konings stal len te 'sHage, heeft een schade aange richt van f 600. De Engelsche olifant Jumbo bevalt het goed in Amerika. Hij is in minder dan een jaar 7 duim in hoogte gegroeid. Uit Engeland komen nog altijd allerlei lek kernijen voor hem van kinderen. In het krankzinnigengesticht voor mis dadigers te Broadmooi overleed dezer dagen een man, die in 1839 een aanslag op het leven van Koningin Victoria be proefde, voorgevende dat hij de zoon van George IV en de eenige wettige troon pretendent was. Hij heette John Goode en was eens ritmeester in het JOe hu zaren regiment. Op een avond in Novem ber van 't gemelde jaar reed de Koningin naar Buckingharn-Palace, toen John Goode plotseling op de trede van het rijtuig sprong en dreigende gebaren en woorden uitsprak. Het Gerechtshof van Queensbench sprak hem wel vrij, maar verklaarde hem met een voor krankzinnig en als gevaarlijk voor de rust van den Staat. Tot het laat- j ste uur zijns levens bleef de man in de stellige waan, dat hij de eenige recht matige pretendent op den Engelschen troon was. John Vayers Zoon, ijzerhandelaren te Chicagozijn gefailleerd. Het passief bedraagt maar 5 millioen gulden. De firma had 4000 arbeiders in dienst. Men heeft in Frankrijk een smokkel handel in speelkaarten ontdekt waaraan de administratie zich natuurlijk veel ge legen laat liggen, daar de belasting niet minder dan een millioen jaarlijks in de schatkist brengt. Te Philadelphia kondigde een dokter een populaire lezing aan onder den titel: «Wat moet men doen, voordat de dokter komt?» Toen hij zijn lezing begon, stond een der aanwezigen op en zeidedat men de vraag in drie woorden kon beantwoor den. namelijk: «Zijn testament maken.» Eergisteren heeft de Pruisische Land dag de verhooging der belasting op de tabak en de geestrijke dranken, door de Regeering vastgesteld, verworpen. De Duitsche Bondsraad heeft de ver ordening goedgekeurdbetreffende het verbod van varkens, varkensvleesch en worst van Amerikaansche herkomst. Naar de Standaard verneemtis nxen in de treurige noodzakelijkheid geweest, den Heer S. Heinis, notaris te Westzaan, Za terdag wegens krankzinnigheid naar Meer- en-Berg te vervoeren. De ontslagen brievenbesteller T. K.bij wien te Amsterdam in een kist een groot getal onbestelde brieven, briefkaarten enz. werden gevondenwordt sedert 19 Jan. In het ziekenhuis te Meppel verpleegd. Op genoemden datum is hij aldaar op den Rijksstraatweg gevonden, ernstig gewond, met een kogel in 't achterhoofddie tot lieden nog niet verwijderd is kunnen wor den en waaraan hij waarschijnlijk bezwij ken zal. De Brabantsche commissie tot aanbie ding van een huldeblijk aan de Regeering, naar aanleiding van de wet tot het ver leggen van de uitmonding der Maas, in Noord-Brabant, heeft het plan gevormd een gedenkpenning te doen slaanaan de voorzijde met eene allegorische voor stelling, en aan de keerzijde met een ge past opschrift. Deze penning zal ie goud aan Z. M. den Koning en aan den Minis ter van Waterstaat worden aangeboden. Aan den minister zal tevens een album, bevattende de (namen der inteekenaren, worden aangeboden. Mathilde Heine, de weduwe van den beroemden dichter, is dezer dagen te Passy overleden. Zij leefde daar eenvou dig en onopgemerkt van het inkomen dat de werken van haar man haar verschaften. Zooals men weet, was zij een ongeletterde, maar zeer goedhartige vrouw en werd zij door Heine, dien zij volstrekt niet be greep, innig bemind. De gewezen stationchef van den Rijn spoorweg te Voorburg H., die op last van van den Minister van Waterstaat uit zijn betrekking werd ontslagen, stond heden voor de Rechtbank te 's Gravenhage te recht, beklaagd van, ondanks het afstand signaal onveilig vertoonde, en hij daarop opmerkzaam is gemaakt, den 16 Januari den eersten trein uit Voorburg te hebben laten vertrekken, tengevolge waarvan de locomotief tegen de geopende brug is ge schoten, door welk ongeluk personen en passagiers verwond zijn. Dertien getuigen zijn gehoordwaaron der de chef te 's Gravenhage en de in genieur der Maatschappij als deskundigen, de laatsten over de verantwoordelijkheid van den stationchef voor het sluiten der bruggen binnen zijn terrein. Beklaagde zeide te hebben vertrouwd op de verzekering van zijn assistent, dat alles in orde was. De subst.-officier van Justitie betoogde dat op den chef uitsluitend de verantwoordelijkheid voor het ongeval drukte. Hij mocht den trein niet doen vertrekken zonder zekerheid te hebben dat de brug gesloten was, te meer daar hem de onveiligheid van den weg bekend was gemaakt. Hij eischte drie maanden celstraf en ontzegging van recht tot het bekleeden van een spoorwegambt. De advocaat Van Gigch betwistte de verantwoordelijkheid van den chef en ont kende het verband tusschen het onveilig- heid-vertoonsignaal en het ongeluk. De strafrechtelijke verantwoordelijkheid was overgegaan op den jeugdigen assistent, die alles voor hem in orde hield. Tegen den brugwachter die, door zich te verslapenverzuimd had de brug te sluiten, werd 6 weken celstraf gerequi- reerd. In beide zaken 1 Maart uitspraak. De opening van de nieuwe lijn Venlo Nijmegen is thans vastgesteld op 1 April a. s. De Zuid-Ooster spoorweg gaat met I Maart e. k. aan den Staat over. Het hooger beroep van de zaak Pelt- zer zal, volgens de Etoile Beige, tegen half Maart in behandeling komen. Te Berlijn is, volgens een bericht, aan het Alg. Hbld. uit Amsterdam 4515 Mark ontvangen, door Duitschers bijeengebracht ten behoeve van liefdadige doeleinden, naar aanleiding van de zilveren bruiloft van den Kroonprins en zijne gemalin. In Britsch-Indië komt het «Verlossings- leger» telkens in moeilijkheden. Te Bom bay zijn thans weer «Majoor» Tucker en 18 «manschappen» in hechtenis genomen, omdat zij, tegen het verbod der overheid, voortgingen met het houden van optoch ten in de straten. De Ohio is voortdurend vallende, be halve te Cairo, waar hij nog steeds rijst. Onder de vele noodlijdende plaatsen heeft New-Albany het meest geleden. Daar ver- keeren 12000 menschen in groote ellende. Zestigduizend menschen zullen in het Ohio-dal zes weken lang van voedsel kleederen en onderkomen voorzien moe ten worden. De burgers van Cincinnati en Louis ville zijn reeds begonnen met herstellen van de schade, en hopen in staat te zijn zei ven voor hunne noodlijdenden te zorgen. Maar de kleinere steden zijn er het ergst aan toe, terwijl vele boeren in het dal alles, tot hunne huizen toe, verloren heb ben. Te Cincinnati zijn de gasfabrieken we der aan het werk gegaan, zoodat de stad weer gedeeltelijk verlicht kan worden. Aan de Redactie vun de Nieuwe Amers foortsche Courant I" Met U heb ik het bericht betreurd, 't welk in de groote bladen de ronde doet, nam. dat van de acht personen, die de vorige week in deze gemeente bij het voltrekken van een huwelijk compa reerden niemand kon lezen of schrijven. Daarop werd het volgende commentaar in de courant van 17 Febr. jl. door U geleverd: „het lager kosteloos onderwijs alhierwaarvoor door onze gemeente in alles voorzien wordt, is van dien aard, dat niemand behoeft afwezig te blijven; de ouders kunnen hunne kinderen vol doend onderwijs doen genieten, jammer dat er nog geen leerplicht bestaatenz." Wij mogen het betreuren, dat leer plicht noodig is om de ouders te nood zaken hunne kinderen naar de school te zenden, maar dat gebrek aan inzicht bij vele ouders bestaat nu eenmaal, en de Staat dient daarmede dus rekening te houden. Ook in deze gemeente wordt de opvoe ding van een groot aantal kinderen ver waarloosd. Sommige ouders zenden hunne kinderen niet naar de school, omdat ze totaal onverschillig zijn of de kleinen wat leeren. Anderen exploiteeren hunne kin deren door ze reeds op Sjarigen leeftijd allerlei werk te laten verrichten dat de inkomsten van het gezin doet vergrooten. Nog anderen zenden hunne kinderen eenige maanden van het jaar naar de school, maar zoodra er wat valt te ar beiden op 't veld in voor- en najaar, dan nemen de ouders hen daarheen mede en de school wordt tijdelijk ontvolkt. Deze drie categoriën van ouders komen ook in onze gemeente ruimschoots voor. Honderden kinderen tusschen 6 en 12 jaar blijven totaal verstoken van onder wijs en bij dozijnen worden de koste- looze scholen in voor- en najaar ontvolkt. Het schoolverzuim op de kostelooze scho len is van zeer grooten omvang. (1) In bijna alle gemeenten van ons land, waar de ingezetenen zich geheel of ge deeltelijk aan den landbouw wijden bestaat of bestond deze ellendige toe stand. Om dien te kunnen tegengaan verleent de wet op 't Lager Onderwijs aan den gemeenteraad de bevoegdheid om „verbodsbepalingen omtrent het ar beiden van kinderen beneden de twaalf jaren vast te stellen." (art. 82 al. 1.) Vele gemeenten van ons vaderland

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2