Officiële Publicatie. INGEZONDEN. oplegt en die niet veel grooter zullen worden als van de volksschool geregeld en algemeen gebruik wordt gemaakt terwijl dan tevens de draagkracht der ingezetenen in de toekomstdoor beter onderricht, aanzienlijk zou worden ver hoogd die overtuiging moet zich baan breken bij al onze stadgenootendan zal zij eindelijk wel doordringen binnen onze raadzaalen het oor doen verleenen aan voorstellen ten einde van overheids wege krachtig tegen het kwaad te strij den. Er is over deze zaak nog veel te zeg gen we zullen er meer op terug moeten komen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 87, 88 en 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. Augustus 4861 (Staatsblad No. 72 en de artt. 25 en 26 van het konink lijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staats blad No. 46); Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in de provin cie Utrecht, van den 14. Februari 1883, circulaire No. 3 Doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op IHaandag, den 12. maart aan staande des voormiddags te 10% ure, in het openbaar wordt gehouden in een der zalen van het Raadhuis te UTRECHT ingaande op het Oud-kerkhof, en be stemd is tot het doen van uitspraak: omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelin gen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloo p ig niet toegelaten wor den en alle overige lotelingen, behoo- rende tot de lichting van het jaar 1883. Voorts dat de tweede zitting van den Militieraad, bestemd tot het doen van uit spraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zakenen ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nummer- verwisselaar verlangen optetredenter voormelde plaatse in het openbaar gehou den wordt op Woensdag, den 11. April 1883, des voormidags te 10% ure. En brengen tevens ter kennis van de belanghebbendendat de tijd en plaats dier zittingen aan eiken loteling zullen worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet alhoevvel het niet-ontvangen van zooda nig biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor de Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken; zullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid gebrekenof gemis van de ge vorderde lengte, en de plaatsvervanger of nummerverwisselaar in persoon voor den Militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven ver meld tijdstip. De lotelingen die verlangen bij de ZEE MILITIE te dienen worden uitgenoodigd daartoe vóór den 1. April aanstaande ter Secretarie zich aantemelden. Amersfoort, den 1. Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHETTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe belas tingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 6 en 7 van de personeele belasting en van het patentrecht over het derde kwartaal van het dienstjaar 1882/83 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 2. maart 1883. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. BINNENLAND. Van geachte zijde wordt het vol gende medegedeeld aan het V. D. «Eergisteren is in het militaire hospi taal te Utrecht overledentengevolge van kankerachtige ontaarding van lever en ingewanden, de ziekenoppasser V. Dit is dezelfde man, die indertijd in een hier algemeen bekend verweerschrift gezond werd verklaarden van wien wordt beweerd, dat hij ten onrechte en tot na deel van het land met melk en eieren was gevoed. Deze toediening van extra-spijzen was indertijd een der voornaamste beschuldi gingen krachtens welke de pensionnee- ring van een bekend militair geneesheer werd voorgedragen en verkregen.a Voor de slachtoffers van den ramp te Muiden is nu f19,968 bijeen. Op den stal van een landbouwer onder Voorst waar ruim 80 runderen staan is het miltvuur uitgebroken. Reeds 5 prachtige runderen zijn aan die ziekte bezweken. De pokken te Rotterdam zijn weder aan 't afnemen. Van wege de Japansche Regeering is aan de Nederlandsche het aanzoek ge daan, om een kundig genie-officier te willen aanwijzendie bekwaam en ge neigd zoude zijn zich gedurende eenige jaren naar Japan te begevenom zich met den aanbouw van forten aan de zeekust te belasten. BUITENLAND. Eenige Engelsche letterkundigen heb ben een verzoekschrift gericht tot den President der Fransche republiek, om gratie te vragen voor prins Krapotkine op grond van diens verdiensten als aard rijkskundige. Een aantal personen zullen dit jaar van Marseille naar Jeruzalem ter bede vaart gaan. Turkije zal dezer dagen een nieuw ministerie krijgen De Duitsche Kroonprins is benoemd tot ridder Grootkruis van de Engelsche Bathorde. De benoeming kwam gelijktij dig met den aanvang der feesten van de zilveren bruiloft. GEMENGDE BERICHTEN. Oud-Beierland. Ds. H. Cramerpred. bij de Christ, geref. gemeente en oprich ter van de school met den bijbel aldaar, heeft zoo meldt men ons zijn ont slag genomen als lid van het bestuur dier school en zijne kinderen van die school afgenomen en geplaatst op de le Open- School. (N. R. C.). Of genoemde pred. inmiddels de ge meenteleden tracht over te halen hunne kinderen wel naar de school met den bijbel te zenden, wordt niet vermeld. Mogelijk is het anders wel, hoe raadsel achtig het klinke. Te Marseille zijn in den nacht van Za terdag op Zondag kleine biljetten op de muren aangeplakt, waarop de woorden voorkwamen: «Leve Henri V,» omgeven door de lelien. Te Rome zijn, naar gemeld wordt, op drie plaatsen «papieren donderbussen» ontploft, namelijk voor het paleis des ko- nings, in het voorportaal der familie Chici en op het plein waar het gebouw der Oostenrijkschen ambassade staat. Misschien zijn 't wel sissers geweest. Te Westerlee, in de provincie Groningen heeft een boerenzoon zooveel jenever ge dronken, dat hij er in gebleven is. Maandag is het lijk van Gerrit Kreune, een der nog vermiste slachtoffers van de ramp te Muiden, op de plaats des onheils gevonden. Hij lag ruim een voet onder den grond, geheel bedekt met aarde. Een hond snuf felde en wroette daar, en trok een kous van den ongelukkigen naar bovendaar door ontdekte men het nog geheel gave lijk. Bij de invoering der drankwet is in 't gesticht voor vrouwelijke verpleegden te Veenhuizen eene zaal afgezonderd voor de vrouwelijke veroordeelden naar aan leiding van bovengenoemde wet. Als eer steling in dit appartement is aldaar dezer dagenvoor den tijd van zes maanden aangekomen een vrouwtje van 66 jaren. Uit den Haag werd den 19en Januari aan de Indische bladen getelegrafeerd, dat een hevig onweder met zware hagel slag, de stad Muiden heeft getroffen. In de gevangenis te Gorkum heeft zich Woensdagavond een man in zijn cel op gehangen. Als een bijzonderheid deelen wij mede dat een vijf-en-zeventigjarige vrouw te Wassenaar, een nieuwen tand gekregen heeft. Het is een geheel witte tand, die al goed door is. Aan den Berg- en Dalschenwegonder Nijmegen, is Dinsdag een heel blok huisjes ingestort. Di ie personen bekwamen daar bij kwetsuren. De gewezen chef van het station Voor burg iswegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een treinver oordeeld tot een maand celstraf. De met hem aangeklaagde brugwachter is vrij gesproken. Een vindingrijk man is de Methodis tische predikant van Waocca in Wiscon sin. Eenigen tijd geleden bemerkte hij op een avond in zijn kerk een groot geweld, 't Bleekdat een troep landloo- pers en schooiers binnen was geslopen, en zichal whisky drinkend en onder woest getier, met kaartspel vermaakte. Politie is er in het plaatsje niet. Kort beraden trekt de predikant een lang wit gewaad aansluipt in de kerken komt plotseling uit het donker op liet preek- gestoelte te voorschijn, 't Gevolg was dat heel de dronken bendegeweldig ver schrikt, haastig op de vlucht sloeg. Te Postville (Z. Amerika) woedt een mijnbrand nu al vijftig achtereenvolgen de jaren. Hij begon in 1835 en alle po gingen om de vlammen te blussclien faalden. De in het gebergte opeengehoopte brandstof geeft het vuur rijkelijk voedsel misschien nog voor verscheidene jaren. Buiten verantwoording der Redactie. De AinersfoortBche belasting* parade. T Amersfoort, 12 Febr. '83. Invitatien. HoogWelGeb. Heer. Onder aanbieding van een exemplaar der Nieuwe Amersfoortsche Courant van .den. lOden dezer, waaruit u zult verne men dat op den 15den Mei e. k. alhier eene groote belasting parade zal gehou den wordenhebben wij de eer UwH. WelGeb. uit te noodigen deze parade wel te willen inspecteeren. Ter uwer dispositie zal op gemelden datum gereed staan de Arabische hengst «Almansor» van de stoornbootdienst AmersfoortAmsterdam terwijl u als ordonnance officier zal toegevoegd wor den, de heer Nicolaas Kaolf, rentenier en grondeigenaar, vrij van plaatselijke di recte belasting, gezeten op den ijzer- schimmel ruin «Brazïmé» van den groen- tenhandelaar N. de Goude. Verder zijn wij voornemens den heer Rijksontvanger uit te noodigen zich met het kommando der parade te willen be lasten waartoe ZEd. kan beschikken over den Hongaarschen zweetros «Wallahum- bra» en zal hem als Adjudant worden toegevoegd de heer Asser Cahengezeten op het Engelsche raspaard «lord pudding» van de stoornbootdienst AmersfoortRot terdam. Hoewel de opstelling, indeeling enz. der belastingparade nader ter uwer ken nis zal worden gebrachtkunnen wij nu reeds mededeelendat er zal gedefileerd worden voor H. H. eigenaren van meer dan vier huizenalsmede voor hen die een vast inkomen hebben boven de f 1000 ingezetenen van Amersfoort zijn en ten gevolge der treurige grondslagengeen cent Hoofdelijken Omslag betalen. Ten slotte vleien wij ons, dat u dien dag een paar flinke redevoeringen zult ten beste geven om na afloop der parade bij de verschillende aanplakborden «bouw terrein te koop» te kunnen afsteken en onder welke borden er zijn die ruim twee jaar wind en weêr hebben getrotseerd, terwijl de koopers steeds uit vrees voor den Amersfoortschen boeman,,<le be lasting," zeer terecht op zich laten wachten. Een spoedig antwoord zal ons zeer aangenaam zijn. Hoogachtend Het Comité van uitvoering voor de te houden belastingparade; De Voorzitter De Secretaris, HERCULESIOR. PAKSALIDIN, HoogWelgeb. Heer Den Heere Jhr. R. C. W. de Vitello de Marcelli, Oud-ontvanger huize bombarie nabij MAASTRICHT. P. S. Bij het sluiten dezer missive ont vang ik bericht, dat de negentien hee- ren van elders, die in 1882 getracht hebben voor hunne gezinnen te Amers foort huizen te hurendoch wegens den nonsensbelasting met den |versnelden pas zijn afgemarcheerd om nimmer terug te keerende groote belastingparade per muilezel zullen bijwonen. Kasteel bombarie nabij Maastricht den 19 Februari 1883. Mijne Heeren, Onder dankbetuiging voor de toezen ding van een exemplaar der „Nieuwe Amersfoortsche Courant en in antwoord op uwe missive van den 12 dezer No. 296, heb ik de eer U Mijne Heeren te berichtendat hoewel mijn laatste be zoek te Amersfoort mij aan zeer onaan gename passages herinnert, ik ter wille van de goede zaak Uwe beleefde uitnoo- diging accepteer, vertrouwende dat U door het bijtijds nemen van maatregelen, eene herhaling dier passages zult willen voorkomen. Bij mijn laatste bezoek tochverloor ik na op de Zuidsingel aan de kolossale achtkantige keijen mijne likdoorns te hebben geblesseerd, op den Soesterweg in de dikke laag modder een bottine die ik tengevolge van het slechte gas licht, niet kon terugvinden, terwijl er zeer weinig aan ontbrak of ik was door de heerschende duisternis in een der bassins van de Amersfoortsche zalmkwee- kerij verdronken. Aangenaam zal het mij daarom zijn, indien U het voor mij bestemde ros «Almansor» aan den trein wilt zenden, opdat ik niet dan te paard den twijfel- achtigen Amersfoortschen bodem met zijne vele ongerievelijkheden betreed. Hoewel ik de opstelling en indeeling Uwer belasting parade nader hoop te vernemen, kan ik Uw Comité nu reeds met de voorloopige regeling feliciteeren. De benoeming van den Heer Nicolaas Kaolf tot mijn ordonnance Officiervind ik superbe: bij de wedrennen te Bussum leerde ik ZEd. als een uitstekende ruiter kennen en twijfel niet of hij zal bij Uwe belasting parade uitmuntende diensten bewijzen. De Heer Asser Cahen is mij als ruiter niet bekendwellicht heeft ZEd. alleen aan de wedrennen te Nijmegen deel genomen. Wat het engageeren der Kootwijker harmonie betreft, dit alleen is de bij woning der Amersfoortsche belasting parade overwaarddeze muziek toch heb ik het eerst gehoord bij het groote con cours te Brussel waar de Kootwijker dan ook de guides te Brussel overtroffen en onder daverend applaus den eersten prijs behaalden. Zij waren toen ook in nationaal Costuum doch op klompen. Verder voldoe ik gaarne aan Uw verzoek om bij de verschillende ten Uwent staande aanplakborden „bouwterrein te koop" een speech af te steken. Er is plen^ tistof voorhanden. De regeling van de Plaatselijke directe belasting bij U is zoo allertreurigst dat alleen ingezetenen uit taai en taai caout- choux alsmede Gedeputeerde Staten uit koekdeeg zamengesteldzoo iets zonder aan te vragen wijziging kunnen dulden. Zelfs in de kleinste gemeenten van ons Vaderland, regelt men den Hoofdelijken Omslag zoodanigdat een ieder die instaat wordt geacht aan de gemeente huishou ding te kunnen bijdragenzijn penningske aan den alom gevierden gemeente ontvan ger ter hand stelt en zijn de grondslagen aldaar zoodanig geregeld dat het onmo gelijk is, om gelijk in Uwe gemeente eene Jaarwedde van f2000 en hooger te genieten, of eigenaar te zijn vaneen twintigtal woningen en geen hoofdelijken omslag te betalen. Ten slotte was het mij onbekend dat er in Uwe gemeente zulk een edel paar denras gevonden wordt, want om U de waarheid te bekennen, ben ik geen al te best ruiter, waarom ik U verzoek, den voor mij bestemden hengst «Alman sor» van de stoornbootdienst „Amersfoort Amsterdam" eenigen tijd vóór de belas ting-parade, b. v. medio April, op half rantsoen haver te zetten, ten einde het vuur wat te temperen. Van verschillende Spoorweg-directiën

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2