Officiële Publicatie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. '127 der militiewet en art. 71 van het Konink lijk besluit d. d. 8 Mei 1862(Staatsblad No. 46), Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaiis des Konings in de provincie Utrecht, van den 8. December 1862, No. '1N. M. en S.(Provinciaalblad No. 157); Herinneren den geestelijken en bedie naren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om voor zooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en ten gevolge van het ge trokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 20. Maart en den 1. April aanstaande intedienen bij den Burgemeester der gemeente bin nen welke zij voor de militie zijn inge schreven onder overlegging van het des betrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 8. Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, van den 26. Februari 1883. Cir culaire, No. 1, N. M. en S. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secreta rie voor eenieder ter inzage ligt de ze vende jaargang van het op last van het Departement van Oorlog uitgegeven werkje „IVecrlaiids leger," betref fende vrijwilligen dienst bij de korpsen, het Instructie-bataljonde Instructie compagnie de Instructie-batterij de Pu pillenschool de Militaire Hospitalen het wapen de Maréchausseéde Koloniale troepen en het Korps Mariniers; de op leiding tot den rang van officier bij de Cursussen en aan de Koninklijke mili taire Academie; de verbintenissen van Studenten in de geneeskunde voor de betrekkingen van Officier van gezondheid en van reserve-officier van gezondheid bij de landmacht; de toelating als kwee- keling bij 's rijks Veeartsenijschool; de verbintenis als militair apothekers-be diende, alsmede een aantal bepalingen omtrent de militie te land. Dit werkje is tegen den prijs van 75 Cent verkrijgbaar bij Gebrs. VAN CLEEFF te 's Gravenhage en bij de voornaamste boekhandelaren van het Rijk. Amersfoort, den 8. Maart 1883. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 10 Maart 1883. Zondag, 11 Maart 1883, zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsehe kerk te Ai ersfoort aanvangen 's morgens te hcdf elf urenen geleid worden door den Heer J. A. Böhringer, predikant te Amsterdam. De kapitein der genie Van de Kasteele, thans werkzaam bij den bouw van de nieuwe kazerne alhier, is met 1 Mei e. k. overgeplaatst naar het korps genie troepen te Utrecht. Scherpenzeel6 Maart. Van de 174 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaar genieten hier slechts 12 geen onder wijs. BINNENLAND. De hevige storm heeft op onze kusten op onderscheidene plaatsen droevige ram pen tengevolge gehad. Van de Noordsche bark Vesta, die bij IJmuiden strandde, werd de geheele equipage geredmet uitzondering van den kapitein, wiens lijk door den Heer Enschedé, burgemeester van Velsen, te ongeveer half 5 uren op een schelpenkar in het hótel No. 1 te IJmuiden werd aangebracht. De ijverige pogingen om met geneeskundige hulp de levensgeesten weder op te wekken, mochten helaas niet baten. De bark verging. Ontzettend is de scheepsramp, welke Woensdag te Scheveningen voorviel. Recht voor de Scheveningsche kust sloeg in den storm een daar behoorende bom schuit Zonder vlijt geen zegenschipper P. de Mosdoor liet breken van den mast, om. Alle zich aan boord bevindenden, te zamen zeventien manzijn verdronken. Dit treurig ongeval was met het bloote oog waar te nemen en geschiedde in een oogenblik. De verslagenheid is groot. Van de Scheveningsche schuit No. 41 sloeg voorts gisterenochtend in de bran ding een der matrozenIC. Pronkover boord en kwam jammerlijk in de golven om. Hij laat een vrouw en eenige jonge kinderen na. Door Scheveningsche visschers werd in zee recht voor die plaats, een omge keerde bomschuit, naam en herkomst onbekend, gezien, waarvan nog een man op den bodem zat, die met zijn pet orn hulp wuifde; door den storm was er evenwel niets aan te doen. Eene stort zee sloeg den man van den bodem af en hij verdween in de diepte. Een andere schuit, die verongelukt ismoet de Noord- en Zuid-Holland zijn, schipper C. Pronkvan den reeder Gijsb. Den Duik. De bemanning bestond uit 8 koppen. Benoorden den vuurtoren te Scheve ningen is gestrand eene Egmonder bom schuit, gemerkt No. '18met verlies van zwaarden en verder rondhout. Kotter No. 6 van Goedereede en Maas is met gebroken bezaansboom te Hellevoet- sluis uit zee teruggekeerd. Een te Nieuwediep thuis behoorende schuit van den Heer Liedmeijer dreef, volgens bericht van binnengekomen loods- kottersaan wind en zee ten prooidaar de zeilen waren gescheurd en weggesla gen. Hiervan is tot heden nog niets naders bekend. Aan de noordzijde der gemeente Oud dorp zijn gestrand een Urker visschers- vaartuig, bemand met2 man, die beiden gered zijn, en een schokker die door de equipage was verlaten (waarschijnlijk ver dronken.) Nog twee andere vaartuigen zijn gestrand, waarvan nog niets bekend is. Twee visschers van de zalmvisscherij onder IJselmonde, die in een bootje bezig waren de netten in de Maas uit te wer- gen voor de vischvangst, zijn door het omslaan van het vaartuig te water ge raakt; éen is gered. De andere W. Ouwers, oud 24 jarenis niet kunnen gered wor den en is jammerlijk verdronken. Hij was kort geleden gehuwd. Door het overslaan van het zeilis een der opvarenden van een Volendam- ,mer visschersvaaituig, op de Zuiderzee, voor de haven van de Lemmer over boord geslagen en verdronken. De ongelukkige is de eenige zoon eener weduwe. Te Scheveningen spoelde Donderdag uit zee aan een zwaard, behoord heb bende tot de schuit Noord- en Zuidholland, die zeker is vergaan voorts een trap van een Scheveningsche bom. Lijken zijn niet aangespoeld. In éen jaar tijds zijn nu reeds elf schuiten van de Scheveningsche vloot op zee \ergaan. Met angst is men vervuld omtrent het lot van de bommendie nog op zee zijn. Op het strand onder Loosduinen is een Urker visschuit geworpen in geheel ont redderden toestand en zonder beman ning. Op den voorsteven is van den naam, die geheel in de lengte is doorgebroken, nog zichtbaar Ura. oohet bovenge deelte van het roer is groen geverfd. Te Noordwijk aan zee is men nog zonder bericht omtrent vier schuiten. De duinen, zoowel daar als elders, zijn door de hooge golven afgenomen. De schokker H. D. 19, schipper B. Goostoebehoorende aan den Heer Lied meijer, te Nieuwediep, is aan het strand te Zand voort aangedreven. In het voor onder vond men de lijken van twee dei- opvarenden; de verdere opvarenden wa ren ongetwijfeld over boord geslagen en verdronken. Ook is terzelfder plaatse aangedreven de botter H. D, 12schip per U. Wijkman, van de visscherij-maat- schappij Triton te Nieuwediep, welks bemanning ook den dood in de golven had gevonden. Acht menschenlevens zijn hierdoor verloren gegaan. Nabij den vuurtoren van Eierland (Texelj is het achterstuk van een sloep aangespoeldmet het opschrift S. 8. Prinz Wilhelm, Hamburg. Nabij Wor- kum is een tjalk gezonken, van de op varenden is niets bekend geworden. Aan de N. liott. Cl. wordt uit Zonne- maire (Zeeland) geschreven: »Ten ge volge van het zware stormweder veron gelukten hier twee kort bij de haven voor anker liggende vaartuigen, die beiden geladen waren met grint. Het eene vaar tuig, behoorende aan schipper L. van Dijk, zwalkte, na van zijn anker gesla gen te zijn, nog eenigen tijd rond en dreef voort tot achter Dreischor, waai het vast bleef zitten en geheel is gezon ken zoodat van den mast weinig meer te zien valt en er niet veel van terecht zal komen. Het andere vaartuig, behoo rende aan schipper G. Koolevan hier, bleef ongeveer op de plaats waar het zonk en zal denkelijk nog weer vlot komen met eenige averij. Zoowel van het eene als van het andere vaartuig kwamen de daarop zich bevindende persorïen be houden ,aan wal. De zalmvisscher W. Ouwens, die eer gisteren in de livier de Nieuwe Maas binnen de gemeente IJselmonde verdronk, is gisteren opgehaald. Hij was 23 jaren oud, sedert 2 Februari 11. gehuwd. Op de rivier ce Oude Maassloeg gis teren door een rukwind een schuitje met griendhout geladen, omver. De zes personen geraakten allen te watermaar werden gelukkig gered door 4 personen uit Hekelingen (een vader en 3 zonen) die daar juist aanwezig waren. GEMENGDE BERICHTEN. Bij het graven van de fundamenten voor de in aanbouw zijnde Herv. Kerk te Genemuidenheeft men op een aan zienlijke diepte het lijk gevonden van een soldaatgeheel gekleedmet een sabel op zijde. In de gemeente Millingen woonde een zekere Frans Brouwer, bijgenaamd Frans van Moppen Dorus, in een zeer slecht armoedig huisje van rietmatten en stroo samengesteld. Toen hij deze week drie dagen voor zaken afwezig moest zijn, werd door eenige gemeentenaren besloten in dien tijd zijn huisje wat te repareeren. Door de vele vrijwillige bijdragen zagen zij zich in staat gesteld een geheel nieuw steenen huisje voor hem te bouwende oude hut werd afgebroken en met vlijt aan het nieuwe gewerkt, zoodat de be woner na drie dagen afwezigheid een ge heel nieuw huis als uit den grond ver rezen terug vond. Maar toen hij door eene groote menigte ingezetenen zijne nieuwe woning werd binnengeleid, stond hij geheel verslagen, het was met eene voor hem nooit gekende weelde gemeu bileerd: een nieuw bed, een tafel, drie stoelenvier schilderijen aan den muur een kinnebaksham aan den zolder, en het beste nog: een pond zware tabak op de tafel, want hij is een liefhebber van een grrroote pruim zwaren tabak; het huis is dan ook van een uithangbord voorzien en genaamd HOTEL de grrroote pruim, zonder vergunning. (Pr. N. B. C.J, Als een merkwaardig natuurverschijn sel verhaalt de VVeener Presse, dat men te Bregenzbij het aan planken zagen van denneboomenin een daarvan twee figuren ontdekte, die door de houtvezels daarin gevormd waren en waarin men meende afbeeldingen van Jezus en zijne moeder Maria te herkennen. De planken zijn naar het Dominicaner-klooster Thal- bach gebrachttot welks grondgebied de plek waar de boomen gehokt werden be- hoort.uHonderden menschen gaan daarheen om de afbeeldingen te ziendie reeds gephotographeerd zijn, en die als zeer duidelijk en fraai geroemd worden. Men ziet zelfs in de gelaatstrekken een uit drukking van vroomheid. Maar natuurlijk doet de fantazie het hare bij de merk waardige groepeering van de houtvezels. Te Grefrath, niet ver van Venloheeft menbij het vellen van een boomvele en verschillende gouden en zilveren voor werpen in de aarde gevondendie allen tot kenmerk de letter U en een leeuw tot waarmerk hebben. Waarschijnlijk zijn deze voorwerpen van een kerkdiefstal in Nederland afkomstig en nog niet lang aldaar verborgen geweest. Gisterenochtend heeft de rechter-corn- missarisbelast met de instructie van strafzaken bij de rechtbank te Utrecht, vergezeld van den officier van justitie en den waarnemenden griffier, zich naar Breukelen begeven om een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijk onwillig gepleegden manslag. Als een zeldzaamheid vermelden wij dat eergisterenavond een koe van den landbouwer H. de Hertog, onder diemen, drie levende kalveren ter wereld gebracht. Fransche bladen deelen een treffend verhaal mede van den dood van een scheepsjongendie omkwam bij het red den van acht zeelieden. Hy was aan boord van een schip dat langs de kust van Bretagne voer. Het vaartuig werd onlangs door een storm overvallen, bij kaap Corsen (Finisterre). Door den hevigen wind voortgedreven schuurde het telkens langs de scherpe rotsen van die gevaarlijke kusttotdat het eindelijk tusschen twee rotspunten bleef vastzittenten prooi aan de golvendie met woeste kracht de broze planken beukten. Het schip was reddeloos verloren. De bemanning en de kapitein liepen in ra- deloozen angst op het dek. Aan de kust op 100 Meter afstand zag men een aan tal mannen druk in de weer. Het waren visschersdie een boot trachten los te makenom tusschen het gestrande vaar tuig en de kust een touw te sp nnen, waarlangs de schipbreukelingen zich kon den redden. De kapitein nam een touwmaakte er een groote knoop in, en vroeg: «wie wil dat naar land brengen?» geen antwoord. Toen trad de scheepsjongen naar voren, een arme ouderlooze knaapdie altijd heel wat had moeten verduren van den ruwen kapitein en de anderen, en met een fieren blik op de mannen die hem zoo dikwijls mishandeld haddenriep hij «Dat moet ik doenom mij zal niemand treuren.» Hij deed het touw om zijn lijf en sprongvoor iemand hem kon tegen houden, in zee. De knaap zwomdoor allen bewonde rend nagestaardmet krachtige slagen voort. Hij werd nu eens door de golven opgehevendan weder in de diepte neer geploft, maar telkens meer naderde hij zijn doel. Eindelijk klonk er een luid hoera boven het stormgeloei uit: de scheepsjongen was aan land. Hij was echter, vlak bij de kust, door de golven op den scherpen kant van een rots geworpenwaardoor zijn hoofd ver brijzeld werd. Toen de visschers hem van het touw ontdeden was hij reeds dood. De arme knaap had zijn makkers gered, maar ten koste van zijn eigen leven. Men heeft zijn graf op het kerkhof in het dorpje van een gedenksteen voorzien, waarop zijn daad vermeld staat. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 2 Maart, Johanna Hendrika, d. van Ilendrikus Hoksbergen en Geertruida Tolboom. 4 Maart, Wandert, z. van Jan van Diemen en Margrietha Jagtenberg. 6 Maart, Jan, z. van Willem van Schoonhorst en Grietje Bunt. 7 Maart, Everardus, z. van Franciscus van 'tWel en Antonia van den Hoek. Everardus Ilendrikus, z. van Evert van Leijenhorst en Jo hanna Geertruida Wolfswinkel. Overleden2 Maart, Johannes Antonius Pouwe, 41 j. cehtg. van Wijmpje van Beek. Willem Veenendaal, 79 j. echtg. van Geertruida Hol. Hendrik Voorneveld, 52 j; weduwnaar van Grietje Kink. 5 Maart, Hendrina Kool, 62 j. wed. van Johannes Menscher. Adriana Kappij 61 j. echtg. van Cornelis Jan Kroon. 6 Maart, Maria van Eldert, 72 j. echtg. van Johannes Gieliks. Een lev. aang. kd. vr. gesl. van Jo hannes Jansen en Antonia Anna Staal. 7 Maart, Jannetje van de Zuidwind, 63 j. echtg. van Peel van Daatselaar. Jan de Ruiter, 3 m Woudenberg. Geboren 28 Febr., z. van Adriana Codée, geb. Van Dam. 4 Maart, z. van Cornelia Jetten, geb. Van Dijk. 6 Maartz. van Grietje Bos, geb. Van Ginkel. Getrouwd: 2 Maart, Jakob HuibertWolfswin-, kei, 20 j. en Cornelia Meerbeek, 23 j. Overleden: 4 Maart, Gerard van Lunteren, 2 rn. 6 Maart, Jannigje Schoenman, 18 in. 28 Febr., een levenloos aangegeven kind van Hermanus Codée en Adriana van Dam. Soest. Geboren: '17 Febr. Maria. d. van Johannes van 't Klooster en Maria van Zeldert. 18 Febr. Willem, z. van Willem van Asch en Maria van den Heuvel. - 19 Febr. Jan, z. van Jacobus Meerding en Teunisje Ravenhorst. 22 Febr. Hendrik, z. van Johannes Westerveld en Adri ana Roeten. Peel, z. van Aalt Hornsveld en Martijntje de Zoete. 23 Febr. Berendina Wil- helmina, d. van Wilhelmina de Ruig. 26 Febr. Gerrit, z. van Evert Kuijper en Johanna Lager- weij. 28 Febr. Ilendrica, d. van Hendrik vau den Heuvel en Petronella Verschuur. 2 Maart, Jan, z. van Nicolaas Ililhorst en Maria Wijnhoff. 3 Maart, Aaltje Gerritje, d. van Aalt van Ee en Aaltje Mandersloot. 4 Maart, Grietje, d. van Johanna Prins. 7 Maart, Lambertus, z. van Pieter Majoor en Christina Daselaar. 8 Maart, Aaltje, d. van Johannes vau Geijten- beek en Willemina van Woudenberg. 9 Maart Johanna Christina, d. van Johannes Fetter en Johanna Christina Lüschen. Overleden: 20 Febr. Peter Veldhuizen, geh. met Gijsberta van 't Klooster, oud 54 j. 24 Febr. Cornelia Maria Bouhuijs, weduwe van Judocus Mathijs, oud 80 j. 1 Maart, Lam bertus Mollevanger, geh. rnet Hendrikje Aartse Haage, oud 80 j. 3 Maart, Aaltje Mander sloot, geh. met Aalt van Ee, oud 23 j. 7 Maart Sophia Veldhuizen, oud 10 m. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 12 MAART e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van '12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2