NIEUWE I, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. EDELMAN EN FABRIKANT. Feuilleton. No. 23 Woensdag 21 Maart 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. A. J. C. KREMER. AMEBSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk"MO. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer i 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regelt> 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebracht. Woensdag werd door den Ierschen afgevaardigde Parnell in het Britsch La gerhuis de tweede lezing gevraagd van zijn voorstel tot wijziging der landwet. Gladstune hield toen een korte maar krachtige redevoeringwaarin hij ver klaarde noch een herziening dier wet, noch een storing van haar grondbepalin- gen te kunnen bewilligen; evenmin zijn steun verleenen aan voorstellen tot veran dering in de meer ondergeschikte punten. Met 250 tegen 63 stemmen werd nu Parnell's voorstel verworpen. Het antwoord op de besliste verklaring van Gladstone werd Donderdagavond dooi de fenians te Londen gegeven. Het Huis was nog bijeentoen men opeens een geweldigen slag hoorde. Verschrikt spron gen de leden op en sommige namen de vlucht. Spoedig bleek wat gebeurd was. Op eenigen afstand van daar, maar toch nog door hare straten gescheiden, be vindt zich het gebouw van het Departe ment van Plaatselijk bestuuraan welks hoofd Charles Dilke staat. In de stevige kelders is vermoedelijk een niet onbe langrijke hoeveelheid dynamiet gebracht, waarmede de nog onbekende boosdoeners het gebouw poogden te doen springen waarschijnlijk in de meening dat zij met het ministerie van Binnenlandsche zaken te doen hadden. De slag bracht een groote verwoesting teweeg, ook aan omliggende door VI. De jonker gebruikte het andere vertrek en den kelder vooral tot scheikundig en natuurkundig laboratorium en museum, want de jonker had te Doornhagen een groote liefde voor de natuurkundige we tenschappen opgevat. Wij behoeven wel niet te verzekeren dat dit alles op zeer kleine schaal was ingericht, maar daar de leeraar van Doornhagen met ingeno menheid den jonker zijne raad verleend had, zeer practisch. Toen waren er nog geen Hoogere Burgerscholen, wier do centen over ruime leermiddelen kunnen beschikken. De leeraar in de wis- en natuurkunde van het instituut Doornha gen moest zich daar dan ook tot het noodzakelijke bepalenen daardoor was zijne vindingrijkheid gescherpt. De baron was zeer ingenomen met de liefhebberij van zijn zoon; al zag hij het groote nut van diens werken niet in, toch woonde hij niet zelden met genoe gen diens proeven bij en genoot wezen lijk, wanneer zich de gelegenheid voor deed waarop zijn Hugo duidelijk en een voudig dingen wist te verklarendie hem gebouwen: de straat was als overdekt met glasscherven en puin. Merkwaardig mag het heeten dat, ofschoon een groot getal kamers met meubelen en al totaal zijn verwoest, niemand het geringste let sel heeft bekomen. Eenparig houdt men het er voor dat de fenians de schuldigen zijn, en schiei alle bladen sporen de Regeering aan geen consideratiën meer te laten geldfcn doch krachtige maatregelen te nemen om den opstand te onderdrukken. In het Parle ment Vrijdag over het gebeurde onder vraagd, kon de Regeering weinig meer zeggen dan hetgeen iedereen reeds wist, er bijvoegende dat zij zich van gissingen wenschte te onthouden zoolang de justi tie de schuldigen niet zal hebben opge spoord. Intusschen doet de politie ijverig haar best om dit doel te bereiken, en is een premie van duizend pond uitgeloofd voor het verschaften van inlichtingen die tot de gevangenneming van de daders kunnen leiden. Vrind Ü'Donovau Rossa, de zich te New-York ophoudende aan voerder der fenians, heeft verteld dat men gelijk had met de daad aan Ieren toe te schrijvenen dat deze ontploüing nog maar een klein begin was. De laatste dagen van de vergaderingen van het Lagerhuis waren niet zeer be langwekkend. Transvaal was aan de orde, en daar men er niet mee gereed is gekomen toen Vrijdag de vacantie aanving die den 3en April zal eindigen, wenscht men het debat dan voort te zetten. Tegenover den aandrangom de inboorlingen te hulp te komen in hun strijd met de Boeren, op grond van de conventie door de Transvaal-regeering geteekendverklaarde Gladstonedat het gouvernement zich volle vrijheid voor behoudt ten opzichte van alle punten dier overeenkomst. In het belang der zeiven steeds onbegrijpelijk hadden toe geschenen. Mevrouw was het op dit punt ook al niet eens met haar echtgenoot. Chemie moest men, naar het oordeel, aan de apothekers overlatenen de «phy sique» was goed voor goochelaarswant onder «physique» verstond zij niets an ders dan de «physique amusante» en daarin scheen Hugo het bij al zijn wer ken nog niet ver gebracht te hebben. Nu zijn er wel meer in de wereld die op bloote namen af een oordeel vellen over zaken, en was daar het niet erg euvel te duiden. Erger was hetwanneer jonker Hugo trachtte haar tot andere gedachten te brengen over dat deel dei- wetenschap in het bijzonder en van de wetenschap in het algemeen; dan ont spon zichvooralwanneer mademoiselle Lacour tegenwoordig waseen twistge sprek tusschen den jonker en deze, waar bij de gouvernante de stelling verdedigde dat het zondig was in Gods geheimen te willen doordringen en bijvoorbeeld tegen den bijbel in te durven beweren, dat de aarde reeds millioenen jaren oud was. Wanneer de beide dames haar wensch hadden kunnen doordrijven dan zou de «apothekersboek op den koepel zijn op geruimd. De baron echter handhaafde zijn zoon en daar deze heer en meester was op den koepel geen der dames verkoos inboorlingen zal de Regeering haar beste pogingen aanwendenen het komt niet bij haar op, van de rechten haar door de conventie toegekendafstand te doen, maar zij wil ook niet gedwongen wor den tot een overdreven handhaving. In gelijken geest drukte^ lord Derby zich uit toen een deputatie van een zende linggenootschap kwam klagen over de wreedheden der Boerenvan een gewa pende tusschenkomstsprak hijkan niets komenmaar aan de Kafï'ers die zich verongelijkt achten zullen op En- gelsch gebied in Zuid-Afrikaindien zij het verlangen, gronden worden gegeven om er zich te vestigen. Zondag, 18 Maart, Verjaardag van de proclamatie der Commune te Parijs. De heeren anarchistengeamnestiëerden enz. wenden pogingen aan om onrust te ver wekken en de monarchale bladen stoken het vuurtje dapper aan. De Regeering is échter op liaar hoedevooraf bracht zij ter algemeene kennis dat samenscholin gen verboden zijnworden zij niet te min gehoudendan zal menna de ge bruikelijke sommatie om uiteen te gaan, allen die er aan deel nemen arresteeren. Het is waarlijk treffend te hooren, hoe liefelijk de anarchisten zich soms uit drukken. Zoo deelt de Parijsche corres pondent van „Het Vaderland" dit plak kaat mede, dat Woensdag in den „Fau bourg du Temple" te lezen was: „Bur gers de manifestaties zijn volkomen nutteloos. We moeten ons vóór alles ontdoen van de 300 opportunisten, bur gers millionairs, die spotten met de Re publiek. Burgers, gelukkig zijn we in het bezit van de adressen dier 300 var kens; laat ons een uitvoerend comité benoemen om hen in hun bed den nek om te draaien; als dat geschied is, zul len we werkelijke volksvertegenwoordi- er een voet op te zetten en men te huis niets merkte van wat daar gebeurde, had hij daar vrijheid om gelijk de zwitsersche soms spottend aanmerkte daar den Faust te spelen, of Cagliostro na te streven. Jonker Hugo week, als er te huis een onweder aan de lucht was, trouw naar zijn koepel. Zoo ook nu, en hij was juist in begin de vier hardsteenen trappen der stoep op te stijgentoen uit het zij laantje dat langs het gebouwtje op den grooten weg, aan den zoom van het bosch uit liep een juffertje te voorschijn kwam een bakvischje nog, een nufjemaar dan toch het allerliefste nufje dat men zich kan voorstellen. Ze zal ongeveer zestien jaar oud geweest zijndroeg blonde krul len, had groote, helderedonkerblauwe, schelmsche oogen en was slank gebouwd; mager, gelijk jonge meisjes dat zijn wan neer zij hare volle ontwikkeling genaken. Zij droeg een kastoren hoed met grijze veder, een blauw kleedje en lage lederen schoentjes die met over hare helder witte kousen gekruiste banden om de fijne enkels van hare kleine voetjes waren vastgehecht. Zoodra de jonker haar zag stond hij stil en riep haar toe«Goeden morgenCiliawaar zijt gij al zoo vroeg heen geweest?» «Goeden morgen jonker,» antwoordde het meisje«het is zulk prachtig weder dat gers in hun plaats kiezen. We zullen dit stukje uitvoeren gedurende de Paasch- vacantie." Om een kleine waarschuwing te geven, nam de politie Vrijdag te Parijs tien van de voornaamste hoofden der anarchisten gevangenterwijl ook elders onderschei den arrestaties plaats hadden. De Zondag ging echter voorbij zonder dat te Parijs iets van belang voorviel. Een dronken vrouw riep: «Vive l'anar- chie!» en werd ingerekend. Drie werk lieden ook in niet-nuchteren toestand blaatten: «Vive le 18 mars!» en werden door straatjongens uitgejouwd, 's Avonds werden op een paar plaatsen revolutio naire samenkomsten gehouden, gekruid met toosten van gewezen communards dat was alles. Te Roubaix hebben een paar oploopen plaats gehad met roode vlaggetjes: de politie dreef de «manifes tanten» met weinig moeite uiteen. Naar Louis Micheldie zich te Parijs schijnt schuil te houdenwerd door de politie te vergeefs gezocht. In de Spaansche provincie Audalusië geschieden nog aanhoudende arrestatiën van leden van de «Zwarte Hand.» De Keizer van Duitschland, en met hem de Pruisische Regeeringzijn van oordeel dat officieren geen directe belas tingen moeten betalen. Die heeren geven, als 't noodig isbloed- laat anderen dan hun geld geven. De landdag is echter, naar het schijnt, van een andere mee ning: misschien beweert men daar wel dat een officier als burger van den Staat, dezelfde plichten en rechten bezit als zijn landgenooten. Hoe dit zijdit verschil van opvatting kwam uit bij de tweede lezing van een ontwerp hondenbelasting. De nieuwe Minister van Oorlog, Gene raal Bronsartvon Schellendorff, verklaarde, dat de Regeering de wet niet zou goed- moeder ons de deur heeft uitgejaagd fraulein Becker en mij. Wij hebben een heele wandeling gemaakt en bloemen geplukt, fraulein zal meteen wel komen, ik ben een eindje vooruitgeloopen.» «Cilia of Caecilia Beekman,» want 't was de eenige dochter van den fabrikant met hare gouvernantedieom het schoone weder de deur waren uitgejaagd, i zooals Cilia zich uitdruktewas blij- ven staan. De jonker trok zijn voet van den stoep terug en trad op haar toe. «Ciliazeide hij ernstig«is het waar rgaat uw vader met stoom werken?» «Ei ja!» lachte ze, «hebt gij dat nu eerst gehoord?» Dat is hij al lang van plan geweest. Mijn broer Evert vertrekt naar Duitschland, om het daar te leeren, en vader heeft een duitscher tot com pagnon gekregen denk eens aan,een dokter 'tis een knap jong mensch, die dokter Adolf Tuchsmidt, maar hij is geen menschendokter neen een machinedokter hebt gij daar ooit meer van gehoord? Is het niet bespottelijk? Maar ze zijn zoo dweepachtig die duit- schers,» zei ze op zachten toon en om ziende of fraulein Becker ook in de na bijheid was, «een dokter voor machines zou iets echt duitschMaar toch hij is een knap jongmenschbesloot zij met een vertooning van gewicht. «Daar twijfel ik niet aan!» antwoordde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1