Officiële Publicatie. INGEZONDEN. De mtioofii ra den Slaaischea ii. ADVERTENTIEN. Bunschoten. De binnen deze ge meente, bij inschrijving, ingekomen giften voor de nagelaten betrekkingen der bij de zeeramp van den 6en Maart jl. omgekomen visschers van Paesens; Mod dergat ei. Lik Lediagen leeds de aan zienlijke som \un i üiSUwelke gelden zijn overgemaakt \uor de helft of 1 34U aan de Provinciale commissie in friesland en voor de wederhelft aan de plaatselijke commissie te Urk. Woudenberg. De collecte opPaasch- maandag in de Herv. Kerk alhier gehou den voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Moddergat, heeft f 41,78 opgebracht. Hulpbank te Amersfoort. VERKOOPEN: of liij ook misschien dal belangrijk lier- vormingsproces in anderh If jaar voleind wilde zien. Ten slotte nog één opmerking, ten einde niet verkeerd verstaan te worden. Sprekende van de sociale bruikbaarheid der individuenhouden wij wel degelijk rekening met de rechten van het kapi taal, dat voor de maatschappelijke pro ductie onmisbaar is. Geen voortbrenging zonder kapitaaldus zonder kapitaalbe zitters. Wel zit de groote moeielijkheid bij de bepaling van het juiste aandeel dat het kapitaal heeft in de productie, en alzoo ook van de mate in welke het zich de vruchten mag toeëigenenmaar deze lastige vraag staat buiten de quaestie die ons thans bezighoudt. In elk geval gelooven we niet dat men haar oplost door eenvoudig de opheffing van het ka pitaal te decreteeren. Ook hangt de meer dere of mindere eenstemmigheid met onze stelling: «Onderwijs verhoogt de maat schappelijke bruikbaarheid der individuen en vergroot alzoo den socialen rijkdom," niet af van de voorstelling die men heeft van de verhouding tusschen twee voor name productie-factorenKapitaal en arbeid. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente, bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de provinciale Staten en den Gemeente raad, heden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raad huis, welke lijsten gtdurende veeitien dagen te rekenen van heden alle werk dagen van 10 tot '1 uur op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 29. Maart 1883. De Burgemeester voornoemd: VAN PERSIJN. Amersfoort, 31 Maart 1883. Nog is bij den uitgever dezer courant ontvangen voor de Weduwen en Weezen der verongelukte visschers te Modder gat en Paeseus Van E. E. f7,50 en voor die te Prk van E. E. f2,50. Op de jl. Woensdag alhier gehouden Paaschmarkt' zijn 230 paarden aangevoel d, waaronder 31 veulens. Bij aanwezigheid van onderscheidene kooplieden uit het buitenland was de handel bijzonder leven dig, zoodat de koopprijs van paarden tot f 050 liep, en die van veulens tot f350. Heden morgen had een husaar van het Regernent Husaren alhier, het ongeluk van zijn paard af te vallenmet het ongelukkig gevolg dat hij eenige uren daarna overleed. De heer Roodhuizen zal a. s. Dinsdag des avonds ten 7 ure in het gebouw ede School met den Bijbel» te Baarn op verzoek van eenige inwoners van die ge meente eene voordracht houden over de roeping der christenen tot het vervullen hunner plichten als burgers van de Staat. Na afloop daarvan wil men eene Ivies- vereeniging oprichten en terstond candi- daten stellen voor de Provinciale Staten van Utrecht. Als gerucht wordt aan het R. Nbl. medegedeelddat de heer Kappeyne ge roepen zal worden (of misschien reeds is) om een nieuw Kabinet saam te stel len. Het blad voegt er uitdrukkelijk bij dat het gerucht van ernstige zijde wordt medegedeeldop zich zelf, eikent het gaarne, heeft het anders zeer veel van een grap. Te 's-Gravenhage is in 83-jarigen ouder dom overleden Jhr. van df.n Santiieuvel ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-directeur der rijksbelastingen. Door den lagen waterstand geraakte op 17 Maart jl, schipper Lukkien met zijn geladen vaartuig voor den Eeimnond in de Zuiderzee aan den grond; later viel eene felle vorst in waardoor de Zui derzee met ijs bedekt werd; door de werking van het ijs geraakte het schip lek en zonkzoodat de bemanning be staande uit den schipper diens vrouw en 3 kinderen het wrak moesten verlaten. Pogingen worden aangewend de lading bestaande uit metselsteenen te ligten het schip echter vermoedt men dat niet te redden is, en verloren zal zijn. BINNENLAND. Z. M. den Koning, die Dinsdagavond met Zijne gemalin de voorstelling in den schouwburg te 's-Hage bijwoonde, werd bij het binnentreden van het comédie- gebouw door een te Delft wonende juf frouw een smeekschrift aangeboden dat door Z. M. werd aangenomen. In de gemeente Oostdongeradeelmet eene bevolking van p. m. 8500 zielen, heeft de collecte voor Moddergat en Pae sens opgebracht de aanzienlijke som van f2310,05. De 300-jarige geboortedag van Hugo de Groot op 10 April e. k. zal eenvou dig doch plechtig herdacht worden door het leggen van een krans op het graf monument in de Nieuwe Kerk te Delft. Het hoofdcomité voor het op te richten standbeeld en verdere genoodigden zul len vooraf op het Raadhuis worden ont vangen voor welke gelegenheid een drie tal vertrekken beschikbaar worden ge steld en de groote vestibule door het aanbrengen van het benoodigde décora tief mede tot eene ruime zaal zal inge richt worden. Z. K. H. de prins van Oranje heeft aan het hoofdcomité een aanzienlijke som als bijdrage voor het standbeeld toegezegd. Op den feestavond in Odéon te Am sterdam, op den 9 April a. s.zal het woord gevoerd worden door de volgende heeren: 1. Over het doel dezer feestvie- ling, door J. W. Brouwers; II. Over de ingezonden gedichten van den wedstrijd Rembrand, Hugo Grotius, Vondel, na mens de jury, de HH. A. J. De Bull, J. Verdam, J. YV. Brouwersmet mededee- lingen uit het bekioonde gedicht, door dr. J. Verdam; III. Over de inzendingen der beeldvorinkunstmet tentoonstelling van het te bekronen beeld van Hugo Grotius en Y'ondel, door W. J. Hofdijk, namens de jury, de HH. Aug, Allebé, P. J. H. Cuypers en W. J. Hofdijk; IV. Over Hugo Grotius als Nederlandseh ge leerde, door dr. H. O. Rogge; V. Over Hugo Grotius als rechtsgeleerde door mr. Joan BohlVI. Over Hugo Grotius als Nederlandseh dichter, door prof. tJ. A. Alberdingk Thym. De spoorweg NijmegenVenlo, in de vorige week opgenomenzal 4 Juni voor het verkeer geopend worden. Te Kuilenburg heeft zich in dezelfde woning een derde geval van pokken voor gedaan. sloten, zagen de aanwezigen, tot hunne groote verbazing en tevens met ontstel tenis, dat de vrouw zich bèwoog. De beweging werd al sterker en na eenige oogenblikken stond de vrouw in haar lijkwa overeind. Een schijndoode zou ter aarde besteld zijn geworden! Eenige correspondentiën van Louise Michel zijn aan de post in beslag geno men. Men weet, dat zij plan heeft niet voor den rechter te verschijnenals haar zaak in behandeling komt. De Engelsche bladen deelen medehoe de heer Gladstone zijn Paaschdagen heeft doorgebracht. Hij hield geen redevoering maar hakte op het landgoed van een vriend, te midden van een hevigen sneeuwbui een dikken boom om. De justitie uit Roermond doet onder zoek naar de zaken van den Notaris B. te Venlo. Genoemde heer had eenige weken geleden bij gedrukte circulaire aan zijne crediteuren uitstel van betaling gevraagd. Nader wordt vernomendat bedoelde notaris niet meer te zijnent is. Zijn huis raad is gedeeltelijk opgeschreven en onder toezicht van een bewaarder gesteld. Tegen Jansen, den machinist van den goederentreindie de oorzaak was van het laatst bij Veenenburg plaats gehad hebbende spoorweg-ongelukis door de rechtbank te Haarlem 4 maanden gevan genisstraf geëischt. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Frankrijk heeft eene commissie be noemd, wier taak het is middelen te beramen om aan werklieden-Vereenigin- gen in 't algemeen het inschrijven bij aanbestedingen van Staatswege gemak kelijk te maken. De stad Palermo is overstroomd door het springen der waterleidingen. GEMENGDE BERICHTEN. De aandeelen in Heineken's Bierbrou werij-Maatschappijgeven over 1882 een dividend van f300 per aandeel. De duivel zit in den vuurpot, zeide een vrouw dezer dagentoen een turf in het vuur aan den haard pif-poef-paf! zei en de stukken haar om de ooren vlogen, terwijl de schoteltjes van de tafel tuimelden. De duivel zat echter niet in dien pot, maar had in haar handen gezeten, toen zij uit haar buurmans schuur nu en dan turf nam. Die duivel had haar aardig beet, toen zij ook een turf wegnam, waarin buurman kruit had geborgen, om te ontdekken wie toch zijn turf weg kaapte. Te Parijs is een kellner gestorvendie voor veertien dagen den middensten vinger van den rechterhand Iiad geprikt met een vischgraat, waardoor kanker is ontstaan die ile amputatie van den arm en ten slotte den dood tengevolge had. In het Fransche gehucht Vacherie, canton Chabeuil, zou eene vrouw be graven wordendie eenigen tijd ziek was geweest. Toen de kist zou worden ge Vermoedelijk beseften weinig inwoners van Amersfoortvooral zij die de Singels en Muurhuizen bewonen, dat een onheil hen boven 't hoofd hangt. Immers zoodra de Slaagsche dijk zal verhoogd zijn, komt met hoogwater bij Noord-Westenwind, volgens den Inge nieur het water ruim een meter hooger dan tot heden het geval was. Dienten gevolge zullen niet alleen bijna alle kel ders vol water loopenmaar ook van vele huizen de benedenverdiepingen onbewoon baar worden. Het fraaie plan der bedoelde verhooging heet veel kans van slagen te hebben, dank zij de onvermoeide werkzaamheid van twee onzer afgevaardigden bij de Provinciale Staten. Waarom die heeren hunnen Kiezers en Stadgenootenzoo'n ver rassing trachten te bereidendaarover mag men zich slechts in gissingen ver diepen. Maar 't is zaak dat het publiek niet onverschillig blijve en tegen het verhe ven plan opkome; 't wordt tijd dat de bovenbedoelde voorstanders er aan her innerd wordendat zij in dezen verplich tingen hebben ook tegenover hen, door wie ze werden afgevaardigd. Zij dienen de belangen hunner stadgenooten beter te behartigen, al verstonden ze ook de kunst om te bewijzen dat de waterstand slechts een palm zal verhoogd worden. Dit laatste toch geschiedde in lijnrechten strijd met de stellige ineening van des kundigen. Met de plaatsing dezer regelen zult u, mijnheer de redacteur, vele inwoners van Amersfoort een dienst bewijzen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: '22 Maart, Anna Peternella, d. van Louwerens van Eijkelenburg en Peetje Veenen- daal. Geertruida Jacoba, d. van Hendnkus Bijtelaar en Jacoba de Kamper. Marten, z. van herend Florijn en Hentje van den Brink. 24 Maart, Cornells Johannes Josephus, z. van Adrianus van Lmjn en Barbara Clara Alal ia van der Alast. 20 Alaart, Hendrik Johannes, z. van Hendrik Jan van Huren en Kverarda Beek. Wouteius, z. van Willein Frederik Hendrik Tabernal en Grietje Wagenmakers. Wille- inuia, d. van Wilnelm Brouwer en Geurtje Lan- gelaar. 27 Alaart, Lina Christina, d. van Peternella Yredeveldt. Suplna Johanna Ja coba, d. van Peter Ahasuerus Johannes Blom en Johanna Jacoba Iloets. 29 Maart, Arnol- dus, z. van Hendrikus van Grol en Mijntje Bos. Gehuwd: 28 Maart, Johannes de Gooijer en 1 Alijda Maria van 'I. Itiet. Overleden: 22 Alaart, Otto van Keulen, 81 j. wedr. van Joanna van den Berg. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Jacobus Veen en Evertje van Doesburg. 24 Alaart, Trijntje Adam, 4 m. 25 Alaart, Antonie Fitskie,'19 m. Ever- dina Grootaarts, 43 j. echtg. van Gerardus van Hout. 26 Alaart, Een levenl. aang. kind m. gesl. van Johannes Helderman en Petcrnel Schuur. Een levenl. aang. kind vr. gesl van Francis- cus Spier en Johanna Tammer. 27 Maart, Jacobus van Hamersveld67 j. echtg. van Alaria Hak. Johannes Wilhelmus Janssen, 60 j. wedr. van Anna Alaria Cornelia Romang. Gerarda Petronella Luijpen, 2 j. Hendrik Rosenstok, 73 j. wedr. van Rinske Werff. 28 Maart, Elisabeth Jarman, 74 j. weduwe van Carel Lo- deesen. 29 Alaart, Alatthijs Aliddelaar, 77 j. wedr. van Jannetje van de Kerk. Catharina Pas, 49 j. wed. van Hendrikus Butzelaar. Hoogland. Bevallen: 24 Maart, Gezina Markhorst vrouw van Aart van de Vlasakker. Gehuwd 29 AlaartP. Schut met J. van Drie. W. Wcrnsen met G. van Dijkhuizen. I. Traa met E. van de Kletersteeg. Bunschoten. Geboren: 22 Maart, z. van Willempje van den Bosch en Jacob Koelewijn. Overleden: 27 Alaart, Nolletje Beekhuis vrouw Willem Vedder, oud 37 j. Woudenberg. Geboren: 25 Alaart, Cornelia, d. van Gerrit van Donkelaar en Maria van Ravenhorst. Christina Elizabeth, d. van Cornelis van Dijk en Alaria Elisabeth van Lunteren. Frans, z. van Teunis Bakkenes en Gijsbertje van Ginkel. 28 Alaart, Elbert, z. van Elbert Pater en Jannigje Blaauwendraad. Ondertrouwd: 28 Alaart, Jan Vlastuin, 38 j. en Alaria Bouwman, 36 j. Dirk Leijerse, 23j. en Klaasje Kolfschaten, 31 j. Overleden: 27 Alaart, Hendricus van Beek, geh. met Elsje van Wittenberg, 86 j. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 2. APRIL aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Bevallen van een Zoon TROMP VAN HOLST—Hartogh Heijs. Huize Randenbroek. Amersfoort, 29 Maart 1883. Zeer ontijdig doch voorspoedig be viel gisterenmiddag van eene welgescha pen Dochter, viouwe E. IiUIJGEN geb. Van Berckel. Het kindje overleed 's avonds. C. A. HUIJGEN. Amersfoort, 29 Maart 1883. Heden overleed onze geliefde moeder en behuwdmoeder ELI SABETH JARMAN, weduwe den Heere C. Lodeesen in den ouder dom van ruim 74 jaren. E. WEIJERMANLodeesen. P. J. WEIJERMAN. L. LINGEMAN. Amersfoort, Hilversum 28 Maart 1883. De Deurwaarder J. KLEBER te AMERS- FOORT, is voornemens op Donderdag den 5e April 1883, des morgens ten 9 ure, aan de Stoomolie- molen van den Heer W. J. RIJSHOU- WER, buiten de Kleine koppelpoort te AMERSFOORT publiek om contant geld te Eene Partij MEUBELEN, TUINGE REEDSCHAPPEN BLOEMEN en PLAN TEN en daarna circa 230,000 LIJN- en RAAPKOEKEN, circa 10 Vat LIJNOLIE een restant RaAP- en ARACHIDEOLIE een partijtje GRONDNOTEN, OLIEVA TEN en ZAKKEN. Voorts een geheel nieuwe eikenhou ten MOLENAS 46 HEIHOUTEN drie HEIEN, twee STAMPERS, BEUKEN PLATEN, een geheel afgewerkt groot en klein WIEL, KRUIWAGENS, LAD DERS enz. De Meubelen daags voor den ver koop op de gewone uren te zienen de Lijn- en Raapkoeken dagelijks te zien van 913 ureaantewijzen door de bedienden van de stoomoiiemolen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2