NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. EDELMAN EN FABRIKANT. No. 27. Woensdag 4 April 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. A. J. C. KREMER. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele RijkljlO. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebracht. Het Britsch Lagerhuis heeft zijn zit tingen hervat. Zooals daar de gewoonte is, waren de eerste vergaderingen niet talrijk: de heeren dagen eerst langza merhand op, naarmate het hun gelegen komt. Intusschen heeft de met eenigen ophef aangekondigde interpellatie van het Iersche lid O'Shea over den zoogenaam- den moordaanslag op lady Florence Dixie plaats gehad. De Regeering bepaalde zich wijselijk tot de sobere mededeeling, dat het ingesteld onderzoek tot dusver de beweringen der dame niet had bevestigd, 't Is maar jammer dat die gekheid indi rect nog iemand het leven heeft gekost de oude John Brown een der meest ver trouwde dienaars der Koningindoor H. M. naar de lady gezonden om naar haar welstand te informeerenvertoefde te lang op het tooneel der voorgewende misdaad in de open lucht om de niet aanwezige sporen te bekijkenvatte kou werd ziek en stierf. Door den afgevaardigde Mc. Coan is aangekondigd dat hij bij de tweede lezing van het wetsontwerp op den parlemen tairen eed een motie zal indienenhou dende dat elke voordracht waardoor de toelating van atheïsten gemakkelijk wordt gemaakt, ondoelmatig, incpnstitioneel en gevaarlijk is. Door de politie te Liverpool is een vangst gedaan die zij als vrij gewichtig beschouwt. Een van New-York aange komen Ier had een kist bij zich aan boordwaarin een paar helsche machines en een hoeveelheid zaagsel gedrenkt met door IX. «Het spijt mij ik zeide het reeds dat ik Beekmans dochter onbeleefd behandeld heb," ging de baron, die nu eenmaal zijn hart uit stortte, op eenigszins lageren toon voort, ter wijl hij met zijn nog altijd fraaie welgevormde hand over zijn voorhoofd streek. «'t'Is mogelijk dat zij veel van Hugo hield: als het waar is wat men zegt, valt daaraan niet te twijfelen. Hugo was ook wel een jongen om veel van te houden, al ware hij van haar stand geweest. In alle gevallen was zij nog te jong om aan intrigues te denken, of zich door zijn praedi- kaat te laten aantrekken, en zeer zeker ging hunne kinderachtige vrijerij om zonder weten van hare ouders; dat bewees de houding van haar vader en welnu, 't waren beide knappe, goede kinderen 'twas natuurlijkmaar daar aan dacht ik niet in mijn drift. Zij moeten, even als Hugo, na het gebeurde zeer ziek ge weest zijn, gij weet dat. Het is te begrijpen, dat ook hierdoor de haat harer ouders tegen ons vermeerderd werd. Hoeveel goede partijen, zij ooit heeft kunnen doenik weet dat van den notaris toch blijft zij ongehuwd. Op Hugo kan zij nu, helaas, wel niet meer hopen. God weet waar nu zijn gebeente rust, onbekend, maar niet onbeweend." nitro-glycerine. Een spoorwegbeambte insgelijks een zoon van het „Groene Eiland", werd onder verdenking van mede plichtigheid ingerekend. Het spreekt van zelf dat de fenianszich volstrekt niet laten afschrikkendertig hoofden der Londensche politie ontvingen een brief van hun „vereeniging" met de ribsdedee- lingdatindien de moordenaars van Cavendishe en Burke niet onmiddellijk in vrijheid worden gesteldde fenians zich zullen wreken door het centraal post en telegraafkantoor der City in de lucht te doen vliegen. Van overheidswege zijn uitgebreide maatregelen van voorzorg genomen ter bewaking van de openbare gebouwen: het politie-personeel werd aanzienlijk vermeerderd. Te Londen bevindt zich thans de pro cureur-generaal der Transvaal-republiek de heer Jorissen. Het doel van zijn komst schijnt te zijnden Minister van Kolo niën te wijzen op de moeielijkheden voortvloeiende uit de bepalingen omtrent de grensregeling en de verhouding tot de inboorlingen, vervat in de jongste con ventie. Ook de gouverneur der Kaapko lonie Sir Robinsonwordt daar ver wacht om aan de besprekingen deel te nemen. Uit Frankrijk is het voornaamste nieuws de inhechtenisneming van de beminnelijke Louise Michel. Het blijkt dat zij zich eenigen tijd schuil heeft gehouden bij een der redacteuren van „1' Intransigeaut". Vernemende dat de gearresteerden van 48 Maart weder op vrije voeten waren gesteldmeende zij ook niets meer te duchten te hebben en verliet haar toe vluchtsoord op straat werd zij aange houden door twee inspecteursdie zij gewillig naar het politie-bureau volgde. Daar werd haar het bevel tot inhechtenis neming getoond waarop zij in een rijtuig naar de gevangenis werd gebracht. De aanklacht luidt dat zij aan het hoofd eener gewapende menigte een bakkers winkel hielp plunderen. «Helaas, zegt ge?" vroeg Mevrouw van Oos terwoud, terwijl zij haar echtgenoot over haar bril aanstaarde. De strenge koele vrouw liet zich wegslepen door de erkenning der meerder heid van hoofd en hart van haar rnan. «Ja, ik zeg helaas!» zuchtte de baron. «Onze dochters zijn gestorven en wij hebben geen zoon meer. Het geslacht van Oosterwoud sterft uit. Ik zou alles willen toestaan zoo ik slechts mijn Hugo nog eens aan mijn borst drukkenzoo hij ons de oogen kon sluiten, zoo wij hem, al ware i het slechts één enkel uur, mochten bezitten en dan sterven!» De krachtige, vroeger zoo trotsche man weende; Hij verborg het hoofd in zijn witten foulard. Mevrouw stond ook op. Het leed en de over denking hadden den overouden, zorgvuldig aan- gekweekten trots gebroken. Het ouderhart was geroerd. Wat nog nooit gebeurd was, gebeurde nu. Statig, langzaam, als worstelde zij met haar natuurlijke koelheid en heerschzucht, trad zij op hern toe. Een oogenblik bleef zij nog voor staan als weifelde zijdaarop sloeg zij plotseling hare armen om zijne schouders, boog haar hoofd over het zijne en vermengde hare tranen met die van haar echtgenoot, die zijn zakdoek latende vallen, haar op zijne knie trok, zijne armen om haar onbuigbaar midden sloeg en slechts kon stamelen: «O, Clara, Clara!» Zoo zaten zij gedurende eenigen tijd, woor den fluisterende van verzoening en liefde, van berouw en van troost; eene biecht en een ge bed. Daar ging de deur open. Pieter trad bin nen, doch week terug toen hij zijn heer en mevrouw in deze vertrouwelijke houding zag. «Wat was dat?» vroeg de barones opstaande. Voor Krapotkine den Russichen prins anarchist werd door eenige Engelsche geleerden aan den president der Repu bliek gratie gevraagdopdat hij zijn studiën zou kunnen voortzetten. Grévy wil hem de studie wel zoo gemakkelijk mogelijk maken doch kan hem zijn vrij heid niet hergeven. Waarom dan ook, als hij zulk een hartstocht heeft voor wetenschappelijk onderzoekwijdde hij zich niet geheel daaraan? Menigeen zou dan niet in den treurigen toestand zijn geraaktwaarin hij zich zonder nadenken door Krapotkines opruiingen liet mede- sleepen. Hij zelf schrijft dat hij in de gevangenis te Clairvaux niet werken kan. De koude en vochtigheid van zijn cel zijn schadelijk voor zijn gezondheid. Scheur buik waaraan hij vroeger in een Rus sische gevangenis leedis teruggekeurd en hij lijdt soms aan koorts. Over be handeling en voedsel is hij zeer tevreden. Zijn vrienden bewerendat hij in geen geval gratie van President Grévy zal aan nemen, omdat hij de bevoegdheid der Fransche rechtbanken om hem te ver- oordeelen niet erkentzet men zijn ker ker open, en gelast men hem er uit te gaandan zal hij zich niet verzetten. Zooals gezegd is, waarschijnlijk is het niet dat in deze zijn gehoorzaamheid op de proef zal worden gesteld. Toen Czaar Peter I, de groote her vormer van het Russische Rijkeens van plan was een nauwgezet toezicht in te richten op de geldmiddelenwerd hem door zijn staatsdienaars gevraagd of hij dan misschien alleen in Rusland wilde blijven. „Want, Uw Majesteit weet wel stelen doen we allen". Het is er sedert dien tijd niet beter op gewordende algemeene oneerlijkheid in de ambtenaars wereld doet veel meer kwaad dan het nihilisme. Czaar Alexander III schijnt de reuzentaak aanvaard te hebbenaan dit schandaal een eind te makenen heeft een onderzoek gelast door alle takken van het bestuur. Grove verduisteringen komen In een oogwenk hadden beide hunne bedaard heid teruggevonden. De baron schelde. Pieter trad binnen. «Wat was daar zoo even?» vroeg Van Oos terwoud, «waart gij het?» «Ja, heer baron; daar was de notaris, «ant woordde Pieter, «hij wenschte als liet mogelijk was, den baron een oogenblik te spreken.» «Zeker over het proces!» zei de baron, zich tot zijne vrouw wendende en vervolgens tot Pie'.er. «Hebt gij mijnheer op de bibliotheek gelaten? Goed zoo. Ga mijnheer zeggen, dat ik terstond kom.» En dat deed hij ookmaar niet dan nadat hij zijne vrouw een kus gegeven en hartelijk de hand gedrukt had. «Waarom is het niet altijd zoo tusschen ons geweest,» zuchtte hij, toen hij de kamer ver liet, «doch, goddank, beter laat dan nooit. Jam mer dat dit proefje van echtelijk geluk zooveel kost en zoo laat komt.» VI. «En hoe vaart mijnheer de notaris?» vroeg de baron op jovialenj toon, toen hij de kamer binnentrad waar deze op hem wachtte. Ook de notaris was zichtbaar verouderdal hadden verdriet noch zorgen zijn voorhoofd ge groefd zooals dat van den edelman, maar zijn goedhartig glimlachje had hij behouden; nog even ondeugend pinkte hij gedurig met de oogen en zijn lust om nieuwtjes te hooren en te ver tellenals 't maar geen zaken waren, was niet verminderd. af en toe aan het lichthet financiëel beheer is een poel van ongerechtigheden. De inrichting tot opleiding van hout vesters te Warschau werd in November voorloopig gesloten wegens de woelingen der studenten. Het ofïiciëel regeeringsblad meldt thans dat alle pogingen om de jongelui tot rede te brengen, mislukt zijnwaarom 129 naar huis zijn gezonden. Eenige hebben zelfs het recht verbeurd ooit in eenige andere inrichting van onderwijs te worden opgenomen. Slechts veertien zullen de lessen weder mogen bijwonen, als deze ten minste, wat nog twijfelachtig schijnt, hervat worden. De Hongaarsche hoofdstad Buda-Pesth is vervuld met afschuw over den moord daar gepleegd op den Voorzitter van het Heerenhuis, graaf Majlath. De misdaad is Woensdagavond, omstreeks midder nacht gepleegden heeft zich waarschijn lijk dus toegedragen: Toen de graaf zich ontkleed had en te bed wilde gaan, werd hem van achteren een strik om den hals geworpen. Hij verweerde zich tegen de moordenaarsdie hem met ijzeren stangen het gelaat vermorzelden en met lange keukenmessen wonden toe brachten. Twee sleutels, welke op het nachtslot van Majlath's kamers pasten, werden onder de vensters gevondenen evenzoo een kleine met bloed bevlekte handschoen. Dit laatste voorwerp leidde op het spoor van twee verdachte werk lieden, waarvan de een van Czechische afkomst is; de tweede is een Italiaan. Bij de huiszoeking in beider gemeenschap pelijke woning werd de tweede hand schoen van gelijke grootte gevonden. De bedoelde werklieden brachten den nacht waarin de moord geschieddebuitenshuis door, kwamen eerst des ochtends terug, en zijn sedert verdwenener bestaat sterk vermoeden dat zij de schuldigen zijn. Behalve voorwerpen van waarde, waaronder een prachtig horologie, een geschenk van de Keizerin, bij de Keizerlijke familie stond Majlath, een Nadat beide mannen elkander de hand ge geven en plaals genomen hadden begon de no taris: Ik heb eene onaangename taak te vervullen. Ik nam haar dan ook ongaarne op mij, maar daar het iets is aan mijne betrekking verbonden, kon ik moeielijk weigeren.» De eerste gedachte van den baron was aan Hugo, zoo deze dood was, zou de notaris echter wel niet belast zijn om hem dat bericht mede te deelen, misschien verkeerde Iiugo in ongelegenheid, had hij geld noodig dan leefde hijDeze gedachten schoten hen bliksem snel door het hoofd en op vriendelijken toon zeide hij: «Begin maar, heer notaris, ik ben geheel en al oor!» En werkelijk staarde hij Van Duuren met de grootste belangstelling in het gelaat. «Sedert ongeveer een jaar is op de fabriek van Beekman Co. een jong duitscher als di recteur werkzaam. Zekeren heer Hugo Gewerbe, die Dr. Tuchsmidt, nadat deze uit de zaak ge treden was, heeft vervangen.» De baron zuchtte. Hij kende dien duitscher wel van aanzien, trouwens hij viel genoeg in het oog door zijne buitengewoon hooge gestalte en groote, rossig blo .den baard die bijna zijn geheel gelaat bedekte, zoodat slechts een trotsch, geniaal voorhoofd en een flinke arendsneus tus schen twee levendige, groote, goedhartige oogen van zijne physionomie zichtbaar bleven. De democraten-baard hinderde mevrouw Van Oosterwoud zoo dikwijls zij hem in de kerk of elders zag. (Wordt Vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1