Gedurende eenige dagen, zal, we gens den Brand, de winkel aan de Hofkant gesloten zijn. Gebrs. PIECK. Officiële Publicatie. KEUKENMEID h ADVERTENTIEN. Werkmeid 1 Gebrs. PIECK. gematigd liberaal van groote kunde, in hoog aanzienmoeten ook familie papieren ontvreemd zijn. Over het alge meen is men te Pesth overtuigddat nevens diefstal ook persoonlijke wraak neming in het spel is. De bedienden die in de verdieping boven zijn kamer sliepenhebben van de worsteling niets gehoord: eerst des .morgens vond men zijn lijk op den grond liggen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van 28 Juni '1881 (Staatsblad N°. 97); Brengen ter openbare kennis dat een verzoekschrift om vergunning tot vei koop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van R. WIJNTJES, G. 257. Amersfoort, den 2 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95), Brengen ter kennis van het publiek dat een door JOHANNES WILHELMUS SMIT ingediend verzoek, rnet bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene LoodgieterijKoper-en Blikslagerij in het perceel alhier gelegen aan de BloemendalschestraatWijkD., JS" 217 bij het kadaster beleend onder sectie E. N". 982op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 16 April aanstaande, des voormiddags te elf uregelegenheid ten raadhuize wordt gegeven omten overstaan van liet ge meentebestuur of van een of meer zijner leden bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 2 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. POLITIE. Aan het Bureau van Politie alhier is gedurende de maanden Januari, Febru ari en Maartals gevonden gedeponeerd eene gouden dames halsketting, een zil ver suikerlepeltje, een stalen knipje, een stel embrasseseen engelsch horloge twee knotten blauwe sajeteen etui met spiegel-kam enz.een gouden oorbel een stuk geel katoen met twee stukjes friesbont, een portemonnai met eenig geld een gouden oorbeleen kerkboekje, een duimstokeen stalsleutel en een pet. Die daarop recht hebben kunnen deze voorwerpen terug bekomenalle werk dagen van 122 uur aan voornoemd Bureau. De Commissaris van Politie Cu. F. BECK. Amersfoort, 4 April 1883. Maandagavond had in het nieuw en net Manufacturen magazijn van de lieeren Gebr. Pieck een begin van brand plaats in hun fraai, met neteldoek, uitgestalde winkelkast aan den Hof. Waarschijnlijk door den tocht kwam het neteldoek in aanraking met de gasvlammen, want in een oogenblik stonden de goederen in de kast in vollen vlam. Door spoedige hulp is het mogen gelukken de brand tot de kast te beperken alhoewel de schade nog al aanzienlijk is; door de felle hitte is de zware spiegelruit gesprongen. Den 3 April zijn de lessen van den nieuwen Cursus aan de Rijks-Normaal inrichting alhier weder begonnen. Van de le werden tot de 2e klasse bevorderd Willempje Gerarda JekelWillemina Alijda Wolfswinkel, Theodora Johanna Ruitenberg, Cornelia Christina Frögel, Jan Johannes Blok Johan Nicolaas Ebert, Elias van Dorssen, Everardus Johannes Worflel. Van de 2e tol de 3e klasse: Eva van BeekAlida BlomSara de Vries, Petronella Jacoba Geertruida Bot hof, Peter Veenliuizen, TheodorusEmit, Willem Boog, Gerrit Hendrik Priem, Jan Hendrik Kroon, Gerrit Pon. Van de 3e tot de 4e klasse: Alida Geertruida Fortuin, Joh«- Sara Margaretha Slothouwer, Johanna van Goor, Johannes Evert Arendse, Hendrik BredéeCornelis Antonius HeunksGijs- bertus van HerwaardenPeter van den Hooft', Adolf ter BeekPieter Willem van Tuijl, Johannes Wijnand 't Hart, Antonie Theodorus van Rijnberk. Tot de ie klasse werden toegelaten: Sara van Embden Alida Richarda van Beek, Geertruida Anna Frans. Catha- rina Alberdina Blok Johanna Boeschoten, Maria Hermina van Laer, Corns- Jan Frederik Prins, Jacobus Hendrikus van Gelder Johannes den Hertogh, Hendrik Arendse, Hendrikus Gijsbertus Kaljec, Perez Dijkstra. Den 2en en 3en April j.l. werden te Utrecht geëxamineerd '16 Candidaten voor de akte als onderwijzer. Hiervan verkre gen 12 de gevraagde akte. Onder de geslaagden behooren de beide leerlingen der Rijks-Normaalinrichting alhier, na melijk de Heeren G. J. Boode en M. J. van Dam. Te Gouda is beroepen bij de Chr. Geref. gemeente H. Gezei.le Meerburg te Baarn. BINNENLAND. Het Rolt. Nieuwsb. schrijft: Als een niet zeer gepaste eigenaardigheid wordt gemelddat de voorloopige recusdie men ontvangt wanneer men een abbon- nernent voor de Internationale en Kolo niale Tentoonstelling te Amsterdam neemt, i in 't Fransch zijn gesteld en door een Franschrnan als chef comptable onder teekend zijn. Nog altijd schijnt het na tionale dezer tentoonstelling uitsluitend te schuilen in den bodem die het gebouw draagt en 't geld dat haar steunt. Naar wij vernemen zullen bij de uit gifte der 2!4de Staats-loterij de niet- loten worden opgeheven. De uitbetaling der prijzen zal in 't vervolg daags na de trekking plaats hebben. Nieuwe particuliere loten worden niet meer uitgegeven, terwijl de tegenwoor dige bezitters ze tot hun dood behouden. Te Deventer werden Woensdag weer 11 zeer schoone vette runderen aange voerd. Zij waren door verschillende sla gers uit Essen aangekocht. Men beweert dat het slachtvee daar voor 64 cent per Kg. wordt ingekocht. Naar de Amst. Ct. verneemt, bestaat bij den minister van oorlog het voorne men de bepalingen omtrent het toezicht op de buskruitvervaardiging in dien zin te wijzigen en te verscherpendat dit voortaan zal worden opgedragen aan een officier der artillerie, die voortduiend in de fabriek zal moeten tegenwoordig zijn. Naar het U. Dbl. verneemtzullen de om Breda liggende uitgestrekte bosschen, door den dood van Z. K. H. prins Frede rik domein geworden, aan het kroondo mein overgaanen zijn de schatters daar toe reeds aangewezen. Daar zij hierdoor voor slooping bewaard zullen blijvenis dit voor deze schoone omstreken van niet geringe beteekenis. In Overijsel en Gelderland worden de hooiprijzentrotsch het ongunstige weer, dagelijks lager. Zij verschillen thans van f20 tot f25 per 1000 Kg. Verschreven briefkaarten, 'die men tot dusverre tegen, nieuwe kon inruilenkun nen thans slechts tegen betaling van een halven cent ingewisseld worden. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdagmorgen werd door een werk man een levende meikever gevonden in het zanddat aan de passage Prins Hen drikkade-Korte Nieuwendijk te Amster dam gebruikt wordt. In het R. K. weeshuis voor jongens aan den Schiedamschendijk te Rotterdam is Zondagmorgen brand uitgebarsten. De bewoners van het gesticht stelden zich spoedig in veiligheid en hoewel de brand reeds een dreigend aanzien had verkre gen, werd hij tocli spoedig door de brand weer gebluscht. De politie te Utrecht heeft vijf personen gearresteerd, oude bekenden van de ju stitie, die zich in den laatsten tijd her haaldelijk aan diefstal van duiven hebben schuldig gemaakt. Donderdagavond is zekere vrouw P. M. te Gorinchem gegaan naar den Warmoe- zier H. de K. aldaar, om dezen aan te manen tot betaling eener schuld van f35. Bedoelde vrouw is dien avond niet te huis gekomenterwijl H. de K. het ver der gedeelte van den avond bij den echt genoot van P. M. heeft zitten praten. Toen nu in den vroegen ochtend van Vrijdag diens vrouw nog niet thuis kwam gaf hij er kennis van aan de politieen deze deed een onderzoek in het huis van De K.waar zij in eene schuur een ge heel verminkt vrouwenlijk vond. Men be vond dat haar met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd was toegebracht, waardoor het gedeeltelijk verbrijzeld was, en dat zij verscheidene messteken in de borst had. H. de K. is den volgenden ochtend per stoomboot van Gorinchem vertrokken en Zaterdag te 's Hage ge arresteerd. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. had een onderhoud met den heer Jorissendie daar uit de Transvaal is aangekomen, met zes maanden verlof tot herstel van gezondheid. Toch kreeg de correspondent den indruk alsof hij tevens de officieuse zending had een vre delievende oplossing der Transvaalquaestie te bevorderen. Volgens hem was de toestand in de Transvaal onhoudbaar gespannenindien de grieven niet werden weggenomen zouden de Boeren ongetwijfeld Engelands suzereiniteit opzeggenwaartoe reeds een rechtmatigen grond aanwezig was. Als Engeland een nieuwen oorlog wilde, de Boeren waren tol nieuwe offers bereid. Alle moeilijkheden waren 'tgevolgvan kuiperijen eener Natalsche kliek en van enkele zendelingenen de verwikkelingen aan de zuidwestelijke grens waren ont staan door de onpractische grenslijn, dwars over Kaflerland getrokken, ondanks 't protest der Transvaalsche Regeering. De heer Jorissen zou met Lord Derby en misschien ook met Gladstone confe- reeren. Uit Engeland komt hij naar Neder land om voor de Transvaalsche bank- en spoorwegzaken werkzaam te zijn. Een vreemd testament. Te Castangeen dorp in Perigardoverleed dezer dagen een man die een zonderling testament na liet. Geen papier in huis hebbende, en bij testament zijn geheele fortuin, ongeveer 20000 francswillende vermaken aan de meid, die hem had opgepastschreef hij met krijt in de lade van zijn tafeldat hij Anna Delmans tot zijne universeele erfgenaam maakte. Toen de man dood was bracht Anna Delsman het testament of lie ver de lade naar de griffie en het koste lijk stuk werd verzegeld. De rechtbank zal nu uitspraak moeten doen of een der gelijk testament geldig is. Behalve in een stal over de IJselbrug bij Deventer, heerscht thans ook de tong- blaar op twee stallen in de Voorstad al daar. De ziekte is van een goedaardig karakter. Door de commiesen te Vreeswijk is proces-verbaal opgemaakt tegen den sub. ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te Jutfaas, wegens het onbeac- cijnsd voor zich doen slachten en afge hakt in huis hebben van een kalf. Te Alfen a/d Rijn is een welgesteld burger, wegens overtreding der drank wet, gestraft met drie weken gevange nisstraf en opzending naar een rijks-in richting. In een brief uit Atjeh van 29 Januari aan de Soer. Ct. lezen wij o. a. het vol gende Op Samalangan moet het zoo goed gaan, dat kapitein Buijs met de 100 man versterking terug kan keerenmen zegt dat dit ook in verband staat met een met klem (nu bet oei) optreden in de XXII, want al dat gepraat met hoofdendie altijd of nog nooit kwamengeeft niets handelen is zaak. Een 235 man verster king pas aangekomen vult de leège com pagnieën; nog zoo'n troepje zal welkom zijn. Onder de officieren hebben groote mutatiën plaats. Afgelost worden de kapt. Buijs, Brakel, Visser, Hofstede, Rijn- ders, Schultz; naar Edi gaat kapt. Geer- lings en luit. Boodemeier, terwijl de luitenants Van Dijck en Ysma na een 5- en 3-jarig verblijf ook zijn overge plaatst. Men zegtdat het opruimen van officieren die recht kregen hunne echt- genooten te laten komenbij opvolging plaats zal vinden. Dat zal heel wat rust geven, want de toestand in Kraton en voorwerken voor de dames, als er uit gerukt moet worden, is niet behagelijk, terwijl het telkens afscheid nemen van vrouwen en kinderen, uit een moreel oogpunt beschouwd, niet gewenscht is voor het militair. Majoor Segor heeft ook gevraagd om van hier wegens langdurig verblijf weg te gaan; de dwarskijkerij van een jong controleur is aan hemden man die de rust en orde in de XXVI hersteldeniet aangenaam. We hopen dat de nieuwe gouverneur beter inzicht heeft, hoe hij bekwame officieren kan gebruiken en vooral tact heeft om hen niet te kwetsen. Bevallen van een Zoon TROMP VAN HOLST—IIartogh Heijs. Huize Randenbroek. Amersfoort, 29 Maart 1883. Heden overleed tijdig voor zien van de Heilige Sacramenten der stervendenmijne dierbare Echtgenoote ELISABETH MARIA HUIJGEN, geb. VAN BERCKEL. C. A. HUIJGEN, Civiel-Ing enieur. Amersfoort, 2 April 1883. Den 3en April 1883 overleed te Zwolle onze dierbare vader en behuwd-vader Jonkheer mr. J. A. SANDBERG, oud-lid der Gedepu teerde StatenKommandeur van den Nederlandschen Leeuw, Groot- officier van de EikenkroonRid der 2e klasse van de Pruissische Kroonorde. A. M. C. SANDBERG. S. C. C. SANDBERG—Evers. Voor de zoovele blijken van deel neming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van mijnen dierbaren Echtge- noot JAN VAN GELDER JHzn. betuig ikook namens mijne kinderen en onze verdere familiebetrekkingenhartelijk dank. De SCHILDERS- en KAMERBEHAN- GERSAFFAIRE, onder beheer van een zeer bevoegd deskundige van elders, voortzettendeverzoek ik beleefd aan de begunstigers van mijn overleden Echtge noot het zoo ruimschoots door hem ge noten vertrouwen te mogen blijven ge nieten. Wed. J. VAN GELDER JHzn.— van meeteren. Amersfoort, 2 April 1883. De ondergeteekenden betuigen hun- in hartelijken dank aan allen die bij den brand van Maandag j.l. behulpzaam zijn Er biedt zich aan voor of een nette dienstbode, van goede getuigschriften voorzien R. K. Adres onder Lett. G. aan het bureau dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2