Officiële Publicatie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Doen te weten, dat de processen-ver baal van inlevering en opening der stem briefjes ter verkiezing van drie leden voor de PROVINCIALE STATEN van UTRECHT in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 9. Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De SecretarisW. A. CROOCKEWIT. W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. Amersfoort, 9 Mei 1883. Bij Koninklijk besluit van 1 Mei is met ingang van den 5. Mei 11., aan den Heer Mr. F. H. VAN PERSIJN, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als Bur gemeester van Amersfoort. De Soirée musieale, Maandag-avond jl. gegeven in de lokalen der Sociteit Ami- citia, ten voordeele der nagelaten be trekkingen van de in de jongste stormen verongelukte visschers, door de élèves van den Heer BOEKELMAN, mag alge meen als wel geslaagd worden beschouwd. De algeheele bereidwillige medewer king zijner jeugdige leerlingenzoowel als de eivolle zaal belangstellenden, ge tuigden van de onverdeelde sympathie voor het weldadig doelwaarvan de Heer BOEKELMAN het gelukkig initiatief nam. Het was voor de aanwezigen een niet alledaagsch genot, daar een Concert bij te wonen gegeven door jeugdige dillet- tanten variërende tusschen den leeftijd van 719 jaar. Ieder voor zoover leeftijd en graad van bekwaamheid betrof, gaf meer dan vol doende blijken van bedrevenheid in het edele pianospel. Allen zonder onderscheid hebben meer dan voldaan aan de billijkste eischen die men aan dergelijke krachten mag stellen. Ja enkelen zelfs hebben die verre overtroffenzoodat vele nummers van het programma met meer dan gewoon leerlingentalent ten uitvoer werden ge bracht. Vooral blonk daarbij uit de strenge opvatting en correcte exceeutie in spel hetgeen wel getuigt voor de degelijkheid van het onderwijs des Heeren BOEKEL MAN, die er in alles naar streeft zijnen leerlingen datgeen in te prenten wat hen eenmaal geschikt maakt voor vatbaarheid van die hoogere begrippen der kunst waardoor ze aan meerdere eischen dan aan die van gewoon dillettant kunnen beantwoorden. Onverdeelder, bijval was te recht op zijne schuld. Maar hij kon voorloopig niets aan de zaak veranderen en hij was maar blij dat hij er niet bij genoemd werd. Het bier smaakte hem echter niet meer Hij stond derhalve onder de algemeene vrooiijkheid op hij had volstrekt geen lust om nadere bijzonderheden aan te hooren betaalde zijn bier, greep zijn hoed en wilde de kamer verlaten toen een an dere juist binnentredende gast hem luide toeriep: «Hallo Forbach wilt gij weer kleine kin deren gaan dragen? een goed werkje voor een ouden jongenheer maak maar dat gij weg komt het is eene geschiedenis geweest de menschen zeiden dat zij weg wilde loopen en haar kind achter laten!» «Onzin riep de docter vertoornd «geheel Duntzlach schijnt gek geworden te zijn,» en zonder zich verder te laten ophouden stormde hij de deur uit. Dienzelfden dag hoorder, men in Duntzlach de gekste praatjes. Niets was zoo oneindig of door sommigen geloofden het toch en doctor Forbach's en juffrouw Simprecht's namen wer den altyd samen genoemd, ja een boosaardige Buntzlacher wilde natuurlijk anonym, een verloovingskaart van hen rondzenden. En waar kwam nu dit misverstand eigenlijk van daan, enkel en alleen van doctor Forbach's gewoonte om klokke twaalf uur bij Rörichs te zijn. Hij had daarom geen tijd voor iets anders en juf frouw Simprecht was met hare engelennatuur de onschuldige geweest, die daarvoor boeten moest. Een paar dagen zag zij den doctor niet en dat was zijne schuld want hij bleef met opzet van alle plaatsen weg waar hij haar mogelijk zou kunnen ontmoeten. Den vierden dag ont moette hij haar toevallig op straat en wel op eene wijze die hem nie'. in staat stelde om haar te ontloopen. Hij groette haar dan ook met de meeste achting en nam zijuen hoed veel dieper voor haar af dan het anders zijne gewoonte was maar het hielp hem niets. «Monster!» bromde de dame halfluid maar toch verstaanbaar voor hem, wierp het hoofd zonder de groet te beantwoordenachterover en ging hem toen trotsch voorbij evenals een groot ooriogschip eenen nietigen schoener voor bijgaat. Doctor Julius Forbach was van de lijst harer bekenden geschrapt. dezen avond elks deel en mag een woord van lof niet worden onthouden èn aan die jeugdige elementen, die den moed had den voor een zoo talrijk en uitgezocht pu bliek hunne krachten beschikbaar te stel len èn aan ouders en voogdendie hunne pupillendie zoo bereidvaardig voor dit liefdadigheidsdoel hebben afgestaan. Die ouders en voogden heeten wij dan ook geluk met eenen meester als de Heer BOEKELMAN, die in zijn vee) omvattende werkkring, de kunst en zijne taak, zoo streng en degelijk opvat. 't Glanspunt van den avond nogtans was de voordracht des Heeren J. SE- BASTIAAN BOEKELMANfluitist uit Utrecht, die in 2 nummers ons deed kennis maken met een talent, dat hem met recht alle aanspraak geeft op den naam van artistof wat meereen spe cialiteit te zijn, op dit voorheen zoo zeer geliefkoosd instrument. Aan zuiverheid van toon paarde hij een zoo bewonderenswaardige techniek' en schoone voordrachtdat men hem te recht onder de zeldzaamheden op dit instrument mag rangschikken. Leerling van den grootsten artist op dit gebied, die Neêrland ooit bezeten heeft, den helaas te vroeg ontslapen fluitist VAN BOOMtoonde hij zich in alles een trouw en correct navolger van dezen te zijn, en was het ons in vele momenten zijner voordracht als hoorden wij dien grooten meester zelve. Op onovertrefbare wijze werd deze in zijne voordrachten geassisteerd door Mej. JACOBA BOEKELMANpianiste mede uit Utrecht, en beiden daartoe belang loos overgekomen. Zoo ooit, dan gewis is het hier de plaats aan die 2 schitterende talenten op muzikaul gebied, een woord van hulde en dank te brengen, èn voor 't genot wat zij dien avond door hun meesterlijke executiën schonkenèn voor de belanglooze welwillendheid waarmede zij hunne schoone talenten ter beschik king van dit liefdadig doel stelden. Ten slotte een woord van dank aan de H.H. DIRK ANSINGH Co., piano fabrikanten te Zwolle, die uit zuivere menschenliefde voor dit edel doel, hun kostbaren salon vleugel uit de fabriek van HACH te Barmenkosteloos hadden afgestaan. Afgaande op de talrijke deel neming welke den ontwerper ten deel zijn gevallen- mogen wij vrijelijk de verwachting te gemoet ziendat der weduwen en weezen uit dezen kunstavond nog een batig saldo ten goede zal komen. Amersfoort, 9 Mei 1883. Naar wij vernemen zal a. s. Zaterdag een serenade gebracht worden aan den nieuwbenoemden kornmandant der d. d. Arnersfoortsche Schutterijden Heer Tromp van Holst. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een drietal ingezetenen alhier, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het kleinzonder ver gunning. Ter verkiezing van drie Leden voor de Provinciale Staten van Utrecht zijn in het hoofdkiesdictrict Amersfoort 702 Kiezers opgekomen van 1108 kiesgerech tigden. Van onwaarde zijn verklaard 10 brief jes, zoodat het aantal geldige stemmen bedraagt 092 en de volstrekte meerder heid 347. Er zijn uitgebracht op de hee ren Mr. J. Cock BlomhofT 340, Mr. J. M. Richelle 298J. A. H. Borret 292Mr. J. de Louter 267, Mr. F. H. van Persijn 223, Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van Wijck '163, II. R. van der Flier 163, enz. De stembus van de gemeente Soest bevatte éèn briefje minder dan er kiezers op de lijst vermeld staan, welk verschil invloed uitoefent op de stemming, zoo dat het stembureau heeft beslist dat er een nieuwe verkiezing ingevolge de wet behoort plaats te hebben. Onder de talrijke uitvindingen van den nieuweren tijd behoort voorzeker de Te- lephoon tot de belangrijkste wegens hare verrassende en practische toepassing, niettegenstaande zij noch slechts in hare eerste periode verkeert. Op de Electrische Tentoonstellingen te Parijs en te München werd het groote publiek voor het eerst in staat gesteld met de verbazingwekkende resultaten der nieuwe vinding kennis te maken, toen aldaar proeven werden genomenom langs telephonischen weg, zelfs muziek uitvoeringen te volgen. Ook ten onzent, op het Tentoonstel lingsterrein te Amsterdam is gelegenheid met deze hoogst belangrijke resultaten kennis te maken. Een pavilloenin 4 nette Salons ver deeld en speciaal voor dit doel ingericht, biedt aan circa 100 personenop hot zelfde oogenblik, de gelegenheid aan.de uitvoeringen in het Paleis voor Volks vlijt StadsschouwburgThéatre Frascati enz. te hooreuterwijl men als piece de résistance de muziek stukken zal kunnen volgen, die op een afstand van 6 kilometer van het Tentoonstellings-terrein door een kwar tet, in het dorp Buiksloot, achter het Tolhuis, aan de ovorzijde van het Y, zullen worden uitgevoerd. Speciaal met dit doel werd een telephoonkabel op den bodem van het Y geplaatst. Een bezoek aan zulk eenin ons land tot dusverre onbekendemaar interres- sante inrichting, is gewis, vooral met het oog op den geringen toegangsprijs, wel der moeite waard. BINNENLAND. Door het Rijk is in de laan van Groes te Utrecht grond aangekocht voor het bouwen van een nieuwe kazerne. De ra ming voor die nieuwe te bouwen kazerne bedraagt p. m. ƒ530,000. In den loop der maand Augustus zullen in de omstreken van Tilburg manoeuvres plaats hebben van p. m. 4000 man van verschillende troepen. In de IJselstreken komen dit jaar bui tengewoon veel kersenappelenperen pruimen en bessen. Zelden zag men de boomen zoo vol bloesem als thans. Indien het 1/10 gedeelte vruchten wordt, dan zullen de boomen niet in staat zijn ze allen te dragen. Abrikozen en perziken zullen er weinig komen omdat de meeste vruchtknoppen gedurende den bloeitijd zijn bevroren. Overal is thans groot ge brek aan regen. Het uitgezaaide zaad ligt nog in den grond gelijk het werd uitgezaaid. Door de droogte kan het niet opgaan. De oudste lieden herinneren zich niet zulk een ongunstig voorjaar beleefd te hebben. De weiden hebben wel is waar hier en daar een groener tint gekregen maar voedsel voor het vee is er niet in te vinden, zoodat het de stallen nog niet kan verlaten. GEMENGDE BERICHTEN In de maand April zijn te Rotterdam 172 gevallen van pokken voorgekomen. Het tafelservies, dat bij de kronings feesten te Moscou zal worden gebruikt, heeft een waarde van niet minder dan '13 millioen roebels. Alle officieren die ter gelegenheid der kroning naar Moscou gecommandeerd zijn, krijgen voor dien tijd dubbel tractement, en buitendien een jaar tractement als be looning. Vijfentwintig extra-treinen zullen noodig zijn om 140 vergulde paradekoet- sen met 160 daarvoor bestemde paarden en alle harnassen enz. en bedienden van Petersburg naar Moscou over te brengen; daarenboven komen nog 500 paarden uit de keizerlijke stallen. In het geheel zul len 3000 lakeien en keizerlijke livreibe dienden noodig zijn. Te Smolenski hebben weer eenige ar- restatiën van Nihilisten plaats gehadbij welke gelegenheid op en door de politie werd geschoten. Men vond tevens eene groote hoeveelheid met dynamiet geladen ontploffingstoestellenvolgens het nieuw ste stelsel vervaardigd. Voor het monument van Gambetta is thans 126,000 fres. bijeen. Met het schen ken van bijdragen schijnt men te denken haast je maar niet. Volgens de Arnh. Ct. moet er in den boezem van het nieuwe Ministerie reeds oneenigheid heerschen. In den laatsten tijd wordt te Parijs een overdreven misbruik gemaakt van morphine, die als inspuiting onder de huid een zeer aangename opwekking schijnt te gevenen aan vermoeide of overwerkte hersenen op eenmaal de frisch- heid teruggeeft, die voor de beweging van het oogenblik noodig is. De reactie schijnt evenwel erger te zijn dan de af matting zelve. Wie dus eens met morphine begint, moet evenals degeen die opium of chloraal of alcobol gebruikt, steeds meer nemen om dezelfde uitkomst te verkrijgen. Ten laatste schijnt zij de her senen geheel te ontstemmen. Men heeft daarvan dezer dagen een staaltje gehad voor de rechtbank te Parijs. Een dame stond terechtdie in onderscheidene win kels, goedereh had gestolen. En toen bleek hel dal zij krankzinnig was gewor den tengevolge van het gebruik van mor phine en dat zij in achttien maanden zich voor negentienhonderd frank aan mor phine had toegediend. Zij werd vrijge sproken van de aanklacht van diefstal. Haar echtgenoot stelde daarop een ci- vielen eisch in tegen den apothekerdie haar bet vergif had verkocht, terwijl het openbaar ministerie voor dien verkoop straf eischte. De apotheker werd veroor deeld tot acht dagen gevangenisstraf tot duizend frank boeteen twee duizend frank schadevergoeding. Zonderling zijn ons de gewoonten van sommige vreemde volken. Ten vooibeelde diene hier de visitekaartjes der Chineezen. Dezen zijn in kleur en uitgebreidheid altijd ingericht naar den rang der personen aan welke zij gezonden worden. Daarom ontving lord Macartneytoen hij in China wasvan den onderkoning van Petchekin eene karmozijn roode kaart, zoo groot, dat zij gemakkelijk in eene middelmatige kamer tot een tapijt had kunnen dienen. Den machinist van het pompstation der Utrechtsche waterleiding te Soester- berg, was tegen 1 Juni ontslag gegeven. In den morgen van 4 Mei heeft de man zich verwijderd en al spoedig bleek de machine door blijkbare beschadiging of verstelling, niet te willen werken. De zaak is in handen van de justitie. Te 's Hage heeft zich een grenadier in eèn der gangen van de kazernedoor een geweerschot van het leven beroofd. Te Onderdendam (prov. Groningen) moet eergisterennacht een moord ge pleegd zijn. Men heeft daar het gewon de en bebloede lijk gevonden van de huishoudster van zekeren leerkooper Melis, die onlangs in staat van faillis sement was verklaard. Zij lag op den vloer harer kamer uitgestrekt. Melis is in hechtenis genomen; de zaak wordt onderzocht. In een spoortrein tusschen Ratingen en Hösel, in Rijn-Pruisen, heeft een ontploffing plaats gehad. De Westf. Ztq. verhaalt daaromtrent: De machinist ontdekteniet ver van Höselmidden in het hoschaan een schijnsel op de boomen, dat een der wagons in brand stond. Hij liet onmiddellijk den trein stilhouden en het bleek nu, dat de brand in een coupé derde klasse was uitgebro ken blijkbaar tengevolge van een ont ploffing. De portieren waren aan beide zijden open en op de loopplank stond een pas sagier jammerend te roepen om zijne vrouw, die met nog vier andere passa giers bij het ontstaan van den brand uit den wagon was gesprongen terwijl de trein in volle vaart was. De arme vrouw werd een eind weegs ver in een erbarmelijken toestand ge vonden en zij overleed nog vóór zij te Kettwigwaarheen zij vervoerd werd was aangekomen. De vier anderen zijn ook ernstig gewond. Twee passagiers in den aangrenzenden waggon sprongen mede in hun angst daaruiten een hun ner verrekte zich een schouder. Het ongeluk ontstond door vuurwerk dat een der passagiers, een handelsrei ziger, in deu zak had, en dat door de wrijving tegen de bank ontplofte. De reiziger kreeg zelf ernstige brandwonden aan de handen en het hoofd. Voor duivenliefhebbers is het volgende geval niet onbelangrijk. Te Harlingen werd eene duif door den zoon van den winkelier Van Messel verkocht aan een vogelkoopmandie het beestje met een der Engelsche booten naar Huil zond. Een paar dagen na het vertrek kwam dezelfde duif wel afgemat en vermagerd, maar toch gezond en vlug te Harlingen terug en ging op haar hok zitten, waarin zij dan ook maar weer is opgenomen. Vroeger was dezelfde duif al eens naar Kollum verzondenmaar toen ook terug gekomen. Aan Mevr. Courtmansde Belgische schrijfster, zal bij gelegenheid van haar aanstaand gouden schrijfstersjubilé de Leopoldsorde worden toegekend. Alles wordt van papier gemaakt tegen woordig. Men heeft papieren huizenmeu belen, rijtuigwielen enz. en nu ook pa pieren rails van spoorwegen. Zij zijn een Amerikaansche uitvinding. Op den Chicago Milwaukee-spoorweg heeft men een proef er mee genomen, en zij moeten goed voldoen. Deze papieren rails

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2