NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, No. 41. Woensdag 23 Mei 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, De kenmerkende richting van onzen tijd. m. Buitenlandscli Overzicht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijko 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenlandj> 0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Voorwaarts! altijd voorwaarts! wordt dagelijks meer het wachtwoord ook op stoffelijk gebied. Het is een eigenschap van 's menschen behoeften, dat zij voor grenzelooze uit breiding vatbaar zijn, zóó, dat nauwelijks ééne hare voldoening verzekerd vindt, of een nieuwe doet zich gevoelen, die op hare beurt naar voldoening tracht. En hierin ligt een voortdurend drijvende prikkel tot altijd nieuwen en altijd meer deren maatschappelijken arbeid en tot al ruimer uitbreiding van maatschappe lijk verkeer. Aan deze rekbaarheid der behoefte be antwoordt de rijkdom der eindeloos ver scheidene natuurgaven, die als een op gehoopte schat gereed liggentot de mensch het oogenblik zal gevonden heb ben om er partij van te trekken. Hoevele zaken nu voor ons onmisbaar of begeer lijk, waren onzen vaderen door vele en vele geslachten heen vreemd of onbekend. Hoe weet niet het vindingrijk vernuft nieuwe schatten uit den vollen schoot der natuur op te delvendie eeuwen lang verwaarloosd waren blijven liggenhoe weet het in andere, sinds lang bekende en gebruikte natuurgaven, nieuwe eigen schappen, nieuwe krachten te ontdekken tot betere vervulling der klimmende be hoefte. En ziet, elke nieuwe behoefte roept meerderen arbeid op om tot hare bevrediging werzkaam te zijn en door dien arbeid worden 's menschen vermo gens geoefend en ontwikkeld. De arbeid van allen, groot en klein, ontmoet voort durend overvloediger en krachtiger hulp middelen. Tal van wegen zijn aangelegd, havens en kanalen gegraven, met een net van spoorwegen en telegrafen is de aarde overdekt, bergen zijn doorboord en breede stroomen overbrugd, vuur en water, stoom en electriciteit, alles wordt in onze eeuw dienstbaar gemaakt om 's menschen be hoeften spoedig en in ruime mate te ver vullen. En met onze spoorwegen, die alle afstanden afsnijden, met onze han delsbetrekkingen die de geheele wereld omslingeren, met onze opene grenzen en vrije nijverheid, kan er nauwelijks in één deel der beschaafde wereld een voortee ken van naderend gebrek opkomen of de andere volken hebben op dat verschijn sel het oog en reppen de handen om strijd, wie het eerst den nood zal ver vullen, neen voorkomen. Het verre Oosten en het verre Westen, het binnen land van Rusland en het binnenland van Amerika openen gelijkelijk als op een ge geven sein hunne voorraadschuren, zoo dra maar ergens in Europa een stem ge hoord wordthelpt ons wij zulien ge brek hebben. En zoo snel kan het ge brek niet opkomen, of de hulp is er te gelijkertijd. Is het dan niet een schoone bladzijde, die de geschiedenis der menschheid aan het slot van de voorgaande en het be gin van deze eeuw te lezen geefttoen de eene uitvinding de andere opvolgde en gaandeweg de werktuigkunde elk vraagstuk van menschelijken arbeid ter hand namom er de oplossing van toe te vertrouwen aan de door den stoom bezielde stof'? De eeuw van WATT en STE PHENSON hebben in den volsten zin des woords een blijde tijuing gebracht. Een blijde tijding, toen het gelukt was water en ijzer tot een levend orga nisme om te zetten door de alles bezie lende kracht van de warmte en in den vorm van stoomwerktuigen hulptroepen bij duizenden kwamen opdagen om 's menschen arbeid te verlichten. En in minder dan een halve eeuw is de aarde bedekt met een netwerk van verbindin gen waardoor tijd en afstand zijn weg genomen en de verschillende natiën tot één menschheid zijn vereenigd geworden. Dank zij de uitvinding der stoomwerk tuigen, heeft de fabriekmatige industrie in den laatsten tijd een groote vlucht genomen. Dat deze industrie hare scha duwzijden heeft, wie zal het ontkennen? Hare voordeelen zijn echter veel grooter en mogen niet worden voorbijgezien. Wel verre van de uitvinding der stoom machines te betreuren, moeten wij ze veeleer beschouwen als een weldaad aan het menschelijk geslacht. Aan den stoom is het te danken, dat de arbeid, die lou ter spierkracht vereischt en die, blijkens de ondervindingden mensch het meest verdierlijkt, voor een groot deel door werktuigen kan geschieden. En is niet de inrichting van een mo dern fabrieksgebouw het ideaal van een werkplaats? Denken wij ons terug inde tijdentoen daar 's avonds in de werk plaats nauwelijks licht te kiijgen was, omdat men geen gas had; toen zoo me nige as niet draaien kon als ze niet door een paard werd gedreven of door een mensch in beweging werd gebracht, en verplaatsen we ons dan op eenmaal in de ruime en helder verlichte zalen van een goed ingerichte moderne werkplaats, zooals de Lucifersfabriek „d e E e m" van de Heeren Beuker en Van der Valk dan zullen we dankbaar zijn voor zooveel nieuws, dat ook in dit op zicht verkregen werd. De Heeren Beuker en Van der Valk, die aan wakkeren ondernemingsgeest een helderen blik paren en beleidhebben in de stad onzer inwoning een fabriek doen verrijzen waaraan terecht een voor name plaats mag toegekend worden on der de vele fabrieken van hier en el ders. Het fabrieksgebouw- met al zijn aanhangsels werktuigen en machi nes nadert het ideaal van een werk plaats terwijl de producten van hun' arbeid ten volle bewijzendat zij stre ven naar deugdelijk werk, dat kan me dedingen met dat van de voornaamste vooitbrengers op hun gebied. Werktingezetenen van Amersfoort allen voor zoo verre gij kunt, mede om het leven der Lucifersfabriek «de Eern» zoo lang mogelijk te doen zijn. De goede geest, die de ondernemers bezielt, doet ons verwachten, dat zij al les zullen aanwenden om een vreedzame samenwerking tusschen kapitaal en arbeid te bevorderen. Geregelde sa menwerking tusschen ondernemers en werklieden is ondenkbaar, waar deze vij andig tegenover elkander staan. Wederzijdsche toegevendheid en wel willendheid doen wederkeerig vertrouwen ontstaan, een onmisbare voorwaarde voor doeltreffende werkzaamheid. De wetenschap, dat een band van so lidariteit met de geheele menschheid ons in altijd sterker mate omvat, behoort ook den ondernemer een diep gevoel van ver antwoordelijkheid te geven. Hij vergete nooit, dat ook hij die deelneemt aan het werk der productie, geroepen is om ge luk rondom zich te verspreiden en de som van ellende in de maatschappij al thans op eenigerlei wijze te verminderen. Waarschijnlijk op verzoek op advies of op aandrang van Gladstone, heeft de Paus den Bisschoppen in Ierland doen schrijven dat de Katholieke geestelijkheid zich behoort te onthouden van alles wat de oproerige bewegingen aldaar kan be vorderen niet name van geldinzamelin gen voor de land-league. Dit beslist partij kiezen tegen de revolutie is door de heet hoofden op het Gioene Eiland zeer on gunstig opgenomenin een vergadering, te Dublin gehoudenen die door enkele priesters werd bijgewoondverklaarden de redenaars ronduitdat niemand dan de leren zich met de Iersche politiek be hoefde te bemoeien. De Pauszeiden zij is ons Kerkelijk hoofd, maar ons Staat kundig hoofd is Parnell. Het eenig gevolg van de circulaire van den Pauselijken Staats-Secretaris Simeoni is vooralsnog, dat voor het Parnell-fonds drukker dan ooit wordt bijgedragenen dat het zoo genaamd patriottisme scherper vormen aanneemt. De processen in zake den moord in Phoenixpark zijn afgeloopenin het ge heel zijn 6 personen tot de doodstraf ver oordeeld van wie twee hun vonnis reeds ondergingen, de overigen tot le venslange of twintigjarigeeen enkele tot lichtere gevangenisstraf verwezen. Het ontbreekt niet aan bedreigingen van wraak, zoomin in de Oude als in dei Nieuwe Wereld: zelfs heeft men den fenians in Noord-Amerika het plan toe geschreven om zich meester te maken van den persoon des Gouverneurs, den Markies van Lorneschoonzoon van Ko ningin Victoria. Te Dublin is het graf van Burke, een der slachtoffers gelijk men zich herinneren zal van den moord in Phoenixpark, bewaakt moeten wor den er waren dreigbrieven ontvangen waarin gezegd werd dat men zijn lijk zou rooven. Een van de onderwerpen die de En- gelsche pers voortdurend bezighouden is de aanleg van een tweede Suez-kanaal daar het oude niet meer aan de behoeften van het toenemend verkeer voldoetech ter niet in concurrentie met De Lesseps' arbeiddoch om het eene kanaal te doen dienen voor de heenreishet nieuwe voor de terugkomende schepen. De opinies zijn verdeeld over de vraagof inderdaad de oorspronkelijke maatschappij een mono polie heeft: enkele bladen raden aan, daar maar niet te lang over te kibbelen, maar eenvoudig dat werkelijk of beweer de recht af te koopen. Fransche bladen zeggendat den heer De Lesseps zelf reeds voorlang de noodzakelijkheid was geblekentot den aanleg van een tweede Kanaal over te gaande omstandigheden moesten evenwel uitmakenwanneer de tijd zou gekomen zijn om den aandeel houders dit voor te stellenen het schijnt dat thans de gelegenheid gunstig is. De Zuid-Afrikaansche politiek der En- gelsche Regeering heeft tot dusver nog weinig voldoening geschonken inzonder heid in Zoeloe-land is de toestand zeer verward. Berichten uit Durban maken melding van een nederlaag door Koning Ketsjwayo geleden tegen de Kafferhoof- den Oliam en Usibepu, en het kon wel zijn dat de vorst, met wien de Engel- schen zoo vreemd hebben gesold niet veel pleizier had van zijn herstel op den troon zijner vaderen. Uit de Transvaal zijn de tijdingen ook nog niet rooskleurig: de Boeren kunnen het met de inboorlingen op hun grenzen slecht vinden. Lord Dufferin, die op zijn terugreis uit Egypte met een bijzondere zending bij den Sultan was belastheeft te Kon- stantinopel eens netjes de puntjes op de i's gezet ten aanzien van artikel 61 van het tractaat van Berlijnwaarbij de Por te op zich nam ten spoedigste adminis tratieve hervormingen in Armenië in te voeren. Tot dusver is daaraan nog geen gevolg gegevenen Lord Dufferin be toogde dat het niet-uitvoeren dezer ver bintenis onvermijdelijk het verlies van Armenië ten gevolge zou hebben. De Oostenrijksche en Duitsche gezanten ver klaarden met die meening volkomen in te stemmen. De Sultan raadpleegde nu zijn beide meest invloedrijke ministers Said-pacha en Aarifi-pachade laatste bestreed het advies van lord Dufferin. De Sultan besliste echter ten gunste van Sa'ids opinie, die nog denzelfden avond in last kreegonverwijld met de reor ganisatie der Aziatische gewesten een begin te maken. Of dit de laatste maal is dat op dezelfde zaak aangedrongen moet wordenzouden we ongaarne be weren. Frankrijk zit op dit oogenblik met twee lastige cjuaestiën opgescheeptvoor eerst de Tonkin-expeditie, waarvoor nu wel de aangevraagde credieten zijn goed gekeurd maar dienaar veler meening, nog zeer veel geld zal kostenen het «protectoraat;) voor Madagascardat nog wel aanleiding kan geven tot buitenland- sche ontwikkelingen. Een gezantschap met den broeder der Koningin aan het hoofd heeft zichna Engeland bezocht te hebben, te Berlijn vertoond waar het een handelstractaat met Duitschland sloot. Het feit, dat die heeren blijken gaven van een vrij hoege beschaving, zal er voorzeker niet toe bijdragen om Europa zoo maar zonder tegenstand in een even- tuëele annexatie van Madagascar te doen berustenafgescheiden nog daarvan dat de bevolking zeer tegen Frankrijk is in-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1