INGEZONDEN. STATEN-GENERAAL. Hoogland 21 Mei. Heden werd het nieuwe kerkgebouw op plechtige wijze ingewijd door den aartsbisschop van Utrecht, geadsisteerd door een talrijke schaar geestelijken. De feestrede werd uitgesproken door den heer J. Peelen, pastoor te Soesterberg. genomen en zich tot het uiterste zal verdedigen. De onderhandelingen tusschen Berlijn en het Vaticaan zijn afgebroken: aan Pruisens gezant bij den H. StoelVon Schlözer, is de antwoord-nota ter hand- gesteld, die, ofschoon de inhoud nog niet werd gepubliceerdniets anders kan be helzen dan dat met de jongste Berlijn- sche voorstellen geen genoegen wordt genomen. Het centrum neemt tegenover de regeering meer dan ooit een vijandige houding aanen het is ook daaraan toe te schrijven dat te Dortmundbij de verkiezing van een lid voor den Rijksdag, de radicale fortschritter Lenzmann de overwinning behaalde. Sinds eenige dagen amuseert de Itali- aansche Kamer zich met een groot po litiek debat, naar aanleiding van een interpellatie over de houding van het rninisterie-Depretis tegenover de irreden- tisten. De premier hield staande dat hij nooit was afgeweken van de liberale be ginselen en dat hij niet aan het bewind wilde blijven indien niet een groote meer derheid zijn vertrouwen in de Regeering bleef stellen. Daar het aantal motiën die het resultaat van het debat zullen uitdrukkenhet respectabel cijfer van achttien bedraagt, zal niemand kunnen zeggen dat op het Kabinetzoo het mocht komen te vallenla mort sans phrases is toegepast. Intusschen, verkwikkelijk zijn ook in Italië de parlementaire toe standen niet. NADERE BERICHTEN. De Czaar en de Czarin met hun kinderen, benevens de grootvorsten Alexis en Paul broeders van den Czaar, kwamen Zon dag tegen den avond te Moskou aan vergezeld van gevolg en buitengewoon sterk militair geleide. Door duizenden toeschouwers werd de keizerlijke familie met gejuich begroet. De Italiaansche Kamer nam met 348 tegen 29 stemmen deze motie aanwaar mede Depretis verklaard had zich te kun nen vereenigen«De Kamer keurt de staatkundige gedragslijn der regeering goed en gaat over tot de orde van den dag.» Daarmede is het spiegelgevecht af- geloopen. De Fransche Senaat behandelt het wets ontwerp tot bescherming van verlaten en verwaarloosde kinderen. Eenige leden hadden bedenking tegen te groote uit breiding van het staatsgezag in dezen zij werden door den Minister van Justitie gerustgesteld met de opmerking dat er in elk geval een rechterlijk vonnis noo- dig zou zijn om een vader van het gezag over zijn kind te ontzetten. Maandag had te Luxemburg de plech tige intocht plaats van den Groothertog en de Groothertogin Neêrlnnds Konings paar, met Prinses Wilhelmina. Met ka nonschoten en klokgeluimet eereboogen en welkomstliederen met bouquetten en geestdriftvolle toejuichingen geschiedde de ontvangst in de hoofdstad. Behalve met het opmaken van de can- didaten-lijst voor een zetel in den IIoo- gen Raadin de eerste plaats werd aangewezen rar. DE JONGE, president van de rechtbank te 's-Gravenhage hield de Tweede Kamer zich verleden week bezig met de behandeling van eeni ge kleinere wetsontwerpenen een twee tal interpellatiën. O. a. werd aangenomen het verlengen van den termijn binnen welken eenige leerstoelen aan de universiteiten moesten vervuld worden ter voldoening aan de Wet op het Hooger Onderwijs, en tot bekrachtiging der overeenkomst met de Handelmaatschappijnadat door aan neming van een amendement was uitge maakt dat zoo na vijf jaar het contract opnieuw werd verlengddit moest ge schieden bij de Wet. Het ontwerp be treffende de gevangenissen, door den Mi nister Du Tour ingediend tot invoering van het Strafwetboek, maar waarmede hij zeer afwijkt van het plan van zijn voorganger den heer Modderman, werd op voorstel van den heer De Vos van Steenwijk aan een nieuw sectie-onderzoek onderworpen. Ken interpellatie van den heer Roëll over het feit, dat Noord-Bra bant zijn subsidie voor de uitvoering van de Maasmond-wet afhankelijk heeft gemaakt van de dichting der Heerenwaardesche overlaat, die evenwel eerst in 1892 zal aanvangenleidde tot een verklaring van den Min. van Waterstaat dat hij met de provincie en het Waterschap onderhan delt over loslating dier voorwaarde. Op een interpellatie van den heer Van De- dem (Hoorn) over de heffing der land rente op Java en Madoera antwoordde de Min. van Koloniën, dat de strekking der verordening daaromtrent niet iser van te halen wat mogelijk is: dat hij, voorstander van fixiteit dezer belasting, een onderzoek zal instellen. Onder de Vrijdag (18 Mei) aangenomen voordrachten lokte die tot verandering der grensscheiding tusschen Enschede en Lonneker den meesten tegenstand: het ontwerp werd met 36 tegen 21 stemmen goedgekeurd. Amersfoort, 23 Mei 1883. Zaterdag j. 1. zijn ongeveer 35 kiezers in Amicitia bijeengekomenom zich te verstaan omtrent eene gemeenschappe lijke samenwerking in constitutioneelen zin, bij de verkiezing van leden voorde Prov. Staten. Met algemeene stemmen werden de aftredende leden mrs. Cock Blomhoff, de Louter en Van Persijn can- didaat gesteldterwijl bijna al de te genwoordig zijnde kiezers toetraden tot de op te richten kiezersvereeniging. Van goed ingelichte zijde vernemen wijdat de Rederijkerskamer «Ontwik keling,» alhier in 1874 opgerichtWoens dag 1.1. is ontbonden De door den Raad dezer gemeente be noemde gezondheids Commissie heeft zich in hare onlangs gehouden vergadering geconstitueeid en den heer Dr. Groenen boom tot haren voorzitter, den heer Mr. de Vries tot haren Secretaris ge kozen. Gedurende het Zomer-Seizoen zullen op het Terrein der Buiten-Sociteit «Ami citia» de volgende Concerten gegeven worden: Zondag 3 Juni door het muziekkorps van het 1ste reg. Hussaren Kapelm. Ka reis. Vrijdag 15 Juni, door het muziekk. der Utr. Schutterij. Kapelm. Coenen. Maandag 25 Junidoor het muziekk. van het 7de reg. Infant. Kapelm. Son- neman. Zaterdag 7 JuliUtr. Schutterij. Ka pelm. Coer.en. Donderdag 19 Juli, 1ste reg. Hussaren. Kapelm. Kareis. Dinsdag 31 Juli, Utr. Schutterij Ka pelm. Coenen. Zaterdag 11 Aug.door het muziekk. van de Kon, Ned. Marine. Kapelm. Bern- hard. 25 Aug.door hetzelfde muziekkorps. De Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Tiel heeft Mr. W. H. de Beaufort Candidaat gesteld voor lid der Tweede Kaïner. Ter vergadering van den Gemeenteraad van Amersfoort van Donderdag, 17 Mei j.l.gepre sideerd door den Heer W. A. Croockewitweth. fung. Burgemeester, waren alle leden aanwezig. De Voorzitter doet mededeeling dat bij Z. M. besluit van 1 Mei den Heer Mr. F. 11. van Per sijn, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend uit de betrekking van Burgemeester dezer ge meente. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, stelt de Voorzitter aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over de voorwaarden met het ontwerp-besluit tot het verleenen van concessie aan den heer B. Van den Berkhof c. s. voor de gasverlichting. Nadat echter het geamendeerde art. 7, be treffende de verplichting of bevoegdheid der ge meente tot overname van de fabriek c. a. rnet 11 tegen 4 St., en een voorstel van den Voor zitter orn de verdere behandeling tot eene vol gende vergadering te verdagen met 8 tegen 7 st. was verworpenwerd door hem verklaard dat B. en W. het der. Raad door hen aangeboden ontwerp-contract voorloopig intrekken, met het voornemen daarop nader terug te komen. Een voorstel van Burg. en Weth. om te be rusten in het arrest van het gerechtshof te Amsterdam in zake de procedure inet de Ned. Centraal-Spoorw.-Maatsch.met machtiging de kosten uit «onvoorziene uitgaven,» dienst '1883 te bestrijden, wordt, met aanneming van het ontwerp-besluit, met alg. stemmen aangenomen. Vervolgens wordt aan Mej. G. J. Mingelen op haar verzoek, inet ingang van 1 Sept. a. s. eervol ontslag verleend uit de betrekking van hoofd der gesub. bijz. Meisjesschool. De beslissing over een voorstel van den Voor zitter om het dagelijksch bestuur te machtigen tot het oproepen van sollicitanten, wordt op voorstel van den heer v. d. Wall Bake tot eene volgende vergadering aangehouden. Achtereenvolgens worden z li. o. aangenomen twee ontwerp-besluiten tot af-en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting. dienst 1882. Op voorstel van den heer Iluet, ondersteund door den lieer Groeneboom, wordt z. h. o. be sloten de zamenstellmg der commissie in zake het Landhuish. congres aan Burg. en Weth. ovei telaten. Vervolgens wordt mededeeling gedaan: 1. van een rekest van P. schimmel en L. Kames, daarbij verzoekende vereffening hunner schuld vordering wegens het optreden als getuigen in zake de weigering tot betaling van vuur-, ha ven- en tongeld. Nadat door den Voorzitter was voorgesteld het om advies in handen eener commissie te stellen, en do heer Gerritsen de nederlegging ter secretarie had voorgesteld, uit de overweging dat rekwestranten zich om betaling kunnen wenden tot den persoon die hen aanstelde, wordt z. h. o. op voorstel van den Voorzitter besloten tot nederlegging ter secretariein afwachting of door de leden voor stellen mochten worden gedaan. 2. Van een kon. besluit van 1. Mei j.l. No. 14, houdende goedkeuring dat door de gemeente gedurende het jaar '1883 50 pCt. van het be staande tarief aan vuur-, haven- en tongeld, voor het bevaren van de rivier de Eein wordt geheven. 3. Van het advies van Burg. en Weth. om het adres van den heer D. Gerritsen, ver zoekende de met hem aangegane huur van een gedeelte van het terrein «de Zandhoopen» met 31 Maart 1884 als geëindigd te beschouwen, als niet voor beschikking vatbaar, omdat art. 1 van het contract den huurder de bevoegdheid geeft de huur met het einde van ieder huur jaar (31 Maart) te doen eindigen, voor kennis geving aantenemen dat hij van die bevoegdheid gebruik maakt. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. h. o. besloten het ter Secretarie ter inzage te depo neren om in eene volgende vergadering te be handelen. Ten slotte vraagt de heer Gerritsen (wijzende op het advies van den rechtsgeleerde in zake den weg langs het Station)aan Burg. en Weth. «Wanneer heeft de Raad het laatst voldaan aan het voorschrift van art. 178 der gemeentewet, en welk vooruitzicht bestaat er dat een voor stel tot herziening, als bij dat art. bedoeld, door het dagel. bestuur zal worden ingediend,» op welk een en ander de Voorzitter zich bereid verklaart in eene volgende vergadering te ant woorden. De zitting is daarna gesloten. BINNENLAND. In de eerste dagen van Augustus zal op de heidenabij Bussumeen groote nationale schietwetstrijd gehouden wor den. De Hooge Raad heeft bij arrest ver worpen het cassatieberoep van Mej. dr. A. H. Jacobs, die op de kiezerslijsten wenschte te worden geplaatst. Het vergunningsrecht brengt dit jaar te Dordrecht f9793,75 optegen f9587,50 in 1882. De pachters van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, onder Lage Zwaluwe, hebben onlangs, zooals gemeld is, een verzoek tot de Regeering gericht om verminde ring der jaarlijksche pacht en een op te richten stoomgemaal. Mocht aan hun ver zoek geen gevolg worden gegevendan zullen velen hun beroep moeten vaarwel zeggen, daar hun toestand onhoudbaar iszoowel door de hooge pachtals door de ongunstige jaren en de gebrekkige waterloozing. (R. N.) Eergisteren had een voorloopige op neming plaats van den tramweg Eede BarneveldNijkerk door ingenieurs van de Rijnspoormaatschappij. Den 22n dezer wordt te Eede en den 24n Mei te Nij kerk eene vergadering gehoudenom de wenschelijkheid van deze verbinding te bespreken. GEMENGDE BERICHTEN De Geneeskundige Courant maakt mel ding van vier zelfmoordenonder over eenkomstige omstandigheden in dezelfde plaats gepleegd, waaruit zij de gevolg trekking afleidt, dat zelfmoord aansteke lijk is. In de Hemsterhuisstraat te 's Hage heeft Vrijdagochtend een vrouw het doch tertje van haar buurvrouw zoodanig mis handeld, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De oor zaak was dat het eene kind van het ander een stukje speelgoed wilde afnemen. Het wetgevend lichaam van de staat Illinois heeft een wetsontwerp aangeno men waarbij bepaald isdat de echtge- nooten die hunne vrouwen slaanmet zweepslagen zullen gestraft worden. Op tweeden Pinksterdag heeft eene dame van Liverpool den weg naar New castle en terug (T02 Eng. mijlen) per vélocipède afgelegd in 1614 uur. In de Oostenrijksche hoofdstad is een nieuw en prachtig stadhuis gebouwd maar de architecten vergaten voor de Verwarming en ventilatie te zorgen en de Raad had daarop bij het onderzoek van de plannen niet gelet. Om het ver zuim goed te maken, zal men nu nog zoowat 150,000 florijnen moeten uitgeven. Zeven personen van Italiaanschen oor sprong, zijn op weg naar Fontgillarde gemeente Molines en Quesan (Opper Al pen) door een sneeuwstorm overvallen. Drie werden onder de sneeuw begraven, terwijl de overigen later in een erbar- melijken toestand te voorschijn werden gebracht. Te Londen is iemand, die twee val- sche tanden had ingeslikt, aan de ge volgen daarvan bezweken. Plet gerechtshof van Meurn en Movelle heeft een dagloonsterMarie Louise Sche- der, dertig jaren oud, die achtereenvol gens na elke geboorte drie kinderen ge dood had en deze had doen verdwijnen, tot vijftien jaren tuchthuisstraf veroor deeld. Te Maassluis heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Te Oud-Beierland deden zich Vrijdag drie gevallen van die ziekte voor. In de vorige week zijn te Rotterdam 50 gevallen van pokken aangegeven en 11 personen aan die ziekte overleden. Zaterdagnacht omstreeks 2,45 ure is brand ontstaan in een perceel in de Lan ge Viestraat te Utrecht en wel in het benedengedeelte, bewoond door den win kelier K.mr. kleedermaker. Verscheidene spuitenwaaronder een stoomspuit en de spuit der vrijwillige brandweer waren aangerukt, doch slechts twee deden dienst. Het gevaar was ten 4,30 ure gewekenzonder dat de belen dende pex'ceelen veel van het vuur heb ben te lijden gehad, De winkelier K. en zijn vrouw hebben door overklimming bij de buren zich kun nen reddenterwijl inmiddels hunne kin deren nog even den tijd hadden door den rook heen de voordeur te bereiken en een goed heenkomen te zoeken. Naar men verneemt is al het verbran de verzekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend. Te Racinein den -staat Wisconsin zijn in een zwaren storm 150 huizen vernield20 menschen omgekomen en ruim 100 gekwetst. De heer Guilbert, bisschop van Amiens, de bekende verdraagzame prelaat, die godsdienst afscheidt van staatkunde (hij was vroeger bisschop van Gap), is be noemd tot aartsbisschop van Bordeaux, ter vervanging van wijlen den kardinaal aartsbisschop Donnet. Een Parijsch advocaatzekere Vincent, heeft aan de «Académie fran<;aise» een jaarlijksche rente van 1500 francs ver maakt die elk jaar zal worden gegeven aan hem of haar, die zich door bijzon dere kinderliefde heeft onderscheiden. Vincent is dezelfde, die vroeger een ka pitaal schonk aan de stad Parijsom van de rente op Nieuwjaar speelgoed te koo- pen voor de arme kinderen. Mijnheer de Redacteur Heb de goedheid mij eens te willen zeggen, hoe het komt, dat er in uwe courant geen verslag heeft gestaan van de gemeenteraadszitting van Donderdag j. 1. Ik stel er prijs op en ik geloof velen uwer abonné's te wetenwat er alzoo door de vroedschap wordt be handeld en vastgesteld. U zal mij ver plichten daaromtrent eenige inlichtingen te geven. Hoogachtend X. Y. Amersfoort, 22. Mei 1883. Aan uw verlangen wordt in dit no. voldaan. Is het raadsverslag ditmaal zeer beknopt en wellicht onnauwkeurig, stel er u mede tevreden en voed met ons de hoop dat het eerlang te benoemen nieuwe Hoofd van het gemeentebestuur zijn krachtigen steun zal geven aan onze pogingen om een uitvoerig verslag van de in onze gemeenteraad behandelde zaken voortaan in de kolommen van dit blad te kunnen opnemen. Red.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2