Officiële Publicatiën. INGEZONDEN. STATEN-GENERAAL. Amersfoort, den 28. Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris "W. A. CROOCKEWIT. W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. f Riviércbij een uitval is gesneuveld. Ten gevolge der Tonkin-quaestie wordt een vredebreuk tusschen Frankrijk en China te gemoet gezien. De kronings- en zalvingsplechtigheid te Moscou was hoogst indrukwekkend: zij liep zonder het minste ongeval af. Het hierboven vermelde amnestie-besluit is verschenen. In een eigenhandig schrij ven van den Czaar wordt hulde gebracht aan de werkzaamheid van den rijkskan selier Von Giers en deze begiftigd met de orde van Alexander Newsky met dia manten omzet. De Tweede Kamer is Donderdagavond op reces gescheiden, na dien dag en de beide vorige een niet onbelangrijk aan tal wetsontwerpen te hebben behandeld. Naar aanleiding daarvan hadden nu en dan verklaringen en mededeelingen plaats, niet van gewicht ontbloot. Zoo zei de heer Heemskerkin aan vulling van hetgeen door zijn ambtgenoot van Finafttiën was gesprokendat de finantieële wetsvoorstelling, door de Re geering bij haar optreden gevonden, haar onaannemelijk waren voorgekomen: wel bevatten zij sommige bouwstoffen die bij latere voordrachten tot versterking van de middelen kunnen dienen. Bepaalde toezeggingen konden niet gedaan worden de Regeering is op het punt der financieële regeling met de meeste acti viteit bezield. In den Ministerraad wordt een ontwerp tot wettelijke regeling van den invoer en de fabricatie van buskruit en andere ontplofbare stoffen gereed ge maakt. Tegen intrekking der verplichte inenting van schoolgaande kinderen heeft de Minister bezwaren van ernstigen aard. De voordracht, die de meeste bestrij ding uitlokte, was de onteigeningswet voor het gedeelte VianenGorinchem van het Kanaal van Amsterdam naar de Merwede. Reeds Dinsdag was een voorstel gedaan om haar niet in behandeling te nemen, maar de indiening van al de onteigenings wetten af te wachtentot de beraadsla ging werd echter besloten. Deze had Don derdag plaats en werd weder voorafge gaan door moties tot uitstelook op grond dat de heer Rutgers van Rozenburg vóór September een voorstel wenschte in te dienen tot wijziging van de Kanaalwet. De voordracht werd evenwel aangenomen met 49 tegen 20 stemmen, nadat het uitstel met een weinig geringer meerder heid was verworpen. Ten behoeve der internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam is een subsidie aangenomen. In de avondzitting van dien dag werd een wijziging van de wetten regelende de bevordering en pensioneering van mi litaire officieren bij de zeemacht aange nomen. De Minister van Marine verklaarde dat de onlangs plaats gehad hebbende pensionneering van vier vlagofficieren in geen verband stond tot de «Adder» zaak. In geen geval was de gewezen com mandant te Ilellevoetsluis aan dat onge val schuldig. De commissie tot onderzoek der be zwaren van de vereeniging van leeraren bij het Midd. Onderwijs tegen de uit sluiting van de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor een verbintenis met subsidie voor den militairen geneeskun digen dienst, heeft gerapporteerd dat de tegenwoordige Min. van Oorlog die stel sel matige uitsluiting niet wenscht. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den pro vincialen Inspecteur van 's Rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 8, 9 en 10 van de personeele be lasting en het patentrecht over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1882/83, aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 26. Mei 1883. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT. Weth. fd. Br. Brengen ter kennis van het pnbliek. dat een door GIJSBERT NIEUWËN- BURG ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Broodbakkerij in het perceel alhier gelegen aan den Arnhemschen weg, wijk I, No. 87, bij het kadaster bekend onder sectie B, No. 669, op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 11. Juni aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven orn, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. DE BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te we ten dat de processen-verbaal van inle vering en opening der stembriefjes ter verkiezing van drie leden voor de Pro vinciale Staten van Utrecht in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en ge durende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot '1 uur des namiddags. Amersfoort, den 30. Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. Amersfoort, 30 Mei 1883. landwij hopen dat de pogingen van ge noemde heeren niet vruchteloos zullen zijn. De gemeenteraad van Zwolle heeft de zer dagen den heer P. L. Moens benoemd tot verslaggever van 's raads handelingen, naar men verneemt op eene bezoldiging van /'300 in het jaar. 31 Se N taats-loterij. Vierde Klasse. Trekking van 28 en 29 Mei. Prijzen gevallen ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-lo- terij te Amersfoort. Prijs van f200. No. 8018. Prijzen van flOO. No. 54 en 253. Prijzen van f65. 38, 69, 78, 82, 86, 171, 227, 233, 248, 265, 271, 274, 909,915,950, 971, 2406, 2437, 2459, 2467,2501, 2538, 2575, 6409, 6845. 6961, 8030, 19102, 19151, 19180, 19223,19227. 19238, 19243, 19250, 19273, 19288, 19293, 19317-, 19323, 19335, 19345, 19349, 19358, 19361, 19394,19397, 19436, 19456, 19471, 19495, 19522, 19532, 19541, 19542, 19557, 19569, 19586, 19600, 19659, 19711, 19782 Te zamen 65 prijzen. II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden is gisterenmorgen te 5% uur op haar buitenverblijf Rheinhartshausen te Eerbach in Nassau in den ouderdom van 73 jaar overleden. Prinses Wilhelmina Frederika Louise Charlotte .Marianne werd geboren te Berlijnden 9 Mei 1810. Zij was de eenige dochter van Koning Willem I en werd den 14den September 1830 de gemalin van Prins Albert van Pruisen (een broeder van den tegenwoordigen Keizer), welk hu welijk echter den 28n Maart 1S49 is ontbonden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No 95J, De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend dat van af 1 Juni de laatste buslichtingen voor de ver zendingen per Centraal en Oosterspoor wegen geschieden als volgt: CENTRAAL-SPOORWEG. Richting Utrecht ten 8,58 's morg.10,30 'smorg.2,16 's av.2,25 's av. en 8,25 's av. Richting naar Kampen ten 8,26 's morg., 11,39 'smorg., 4,15 's av.5,35 's av.en 8,52 's av. OOSTER-SPOORWEG, Richting naar Zutphen ten 8,24 's morg.12,53 's av.6,6 's av. en 8,50 's av. Richting naar Amsterdam ten 8,3 'smorg., 8,26 'smorg., 11,35 'sav., 5,25 's av. en 8,55 's av. De lichting der ijzeren brievenbus aan de St. Janstraat geschiedt: ten 6, 's morg., 9,30 'smorg., 12,40 'smorg., 4,45 's av. (alleen op werkdagen) en 8, 's av. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd C. SMITT. 31 Mei 1883. BINNENLAND. Zaterdagmiddag, te 12 ure, had, in 't Paleis voor Volksvlijt de feestelijke opening der Winkelgalerij plaats, welke den tuin van het Paleis thans van drie zijden insluit. In de Vrijdag gehouden algemeene vergadering der commissie tot leniging van de ramp te Muidenis beslotenom aan de weduwen en weezen der slacht offers een lijfrente te verzekeren. Ook aan enkele gewondendie nog niet hersteld zijn, zal ondersteuning worden verleend. Het totaal der giften bedraagt thans f28,176,92. Met 1 October dezes jaars is er gele genheid lot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam en te Amsterdam. De voor waarden vindt men in de Staats Courant van j.l. Zaterdag. Ter verkiezing van drie leden voor de Provinciale Staten van Utrecht zijn in het hoofdkiesdistrict Amersfoort uitgebracht 840 geldige stemmen, volstrekte meer derheid 421. Er zijn uitgebracht op de Heeren Mr A. W. VAN BEECK CAL- KOEN 537J. A. H. BORRET te Utrecht 477, Mr. J. M. RICHELLE 489, Mr. J. COCK BLOMHOEF 351Mr. J. DE LOU TER 320, Mr. F. H. VAN PERSIJN 299 stemmen, zoodat de drieeerstgenoemden zijn gekozen. Naar men verneemt zullen door het Oudheidkundiggenootschap alhier naspo ringen gedaan worden in de grafheu vel achter Oud-Leusden in de richting van de piramide, zooals men weet is dit een der eerstbewoonde streken in ons GEMENGDE BERICHTEN Als een zeldzaamheid kan vermeld wor dendat de veldwachter te Duizel die zijn 90e jaar bereikt heeft, nog steeds met ijver zijn werk verrichten bij voor komende gelegenheden nog een (linken toon weet aan te slaan. Uit de 6e tienjarige volksstelling, die men op 1 Januari 1880 kon stellen te zijn geschiedbleek dat er op dat tijd stip in ons land waren 7 getrouwde vrouwen van 15 jaren oud5 getrouwde mannen van 16 jaren oud. De jongste weduwnaar mede 17 jaren oud. Eenige straatjongens «vermaakten» zich bij het Luxemburgh te Parijs met steenen gooienterwijl een vrouw met een kind voorbijging. De kleine werd door een steen getroffen en stierf in de armen der radelooze moeder. Een schoenmaker te Romansbij Mon- telimar, heeft zich in een aanval van woede, welke aan jalouzie wordt toege schreven, in een rijtuig, waarin hij met zijn vrouw en kind gezeten wasop zijn vrouw geworpen en haar met een mes eenige steken in de borst toegebracht. Toen hij meende, dat zij dood was, heeft hij de hand aan zich zelf geslagen. Zijn vrouw, wier toestand zeer ernstig is, heeft aan de politie nog eenige in lichtingen kunnen verschaffen. De moor denaar is in hechtenis genomen en naar het hospitaal gebracht. Een kindermeisje te Breda was met twee kinderen in een wagentje gaan rij den. Terwijl zy met de eene hand het wagentje langs eene sloot voortduwde, plukte zij met de andere bloempjes. Daarbij viel de wagen om, zoodat het eene kind in de sloot terecht kwam en geheel onder water geraakte. Op het geschreeuw van het meisje snelden eenige personen toe, die het kind nog levend uit het water haalden. Te Harmeien, zijn, naar aandeAmst. wordt gemeld, vijf jonge kinderen voor 't oogenblik zonder onderdak. Hunne moe der is overleden en hun vaderdie krach tens rechterlijk bevel uit zijne woning moest gezet worden, heeft zich kort te voren uit de gemeente verwijderd. De arme kinderen zwerven nu overdag op de straat rond en slapen 's nachts in het gemeente-ziekenhuisliefdadige buren verschaffen hun voedsel. Noch de fami liebetrekkingen, hoewel niet onbemiddeld, noch het armbestuur trekken zich het lot der kinderen aan. Zondagnacht ten kwart voor twaalven ontstondnaar de Amst. meldtte Am sterdam brand in een perceel op den Nieuwendijk, tusschen het pand van de heeren Merkelbachwaar pas brand is geweest, en den hoedenwinkel van gez. Gevaerts, hoekhuis aan de Raamskooi. De benedenbewoner van het brandende perceel is een suikerbakker, die sinds enkele weken daar gevestigd was. Niet zonder moeite konden de huisgenooten gered worden. Daaronder bevonden zich ook eene bejaarde vrouw met een kind. De overkapping van het hoekhuis begon mede te brandenook daar was het dus noodig de bewoners in veiligheid te bren gen. Een viertal spuiten, waarondereen stoomspuit, waren spoedig op het ter rein en den brand ten ruim één uur meester. De Durbansche correspondentie der Sandard meldt: De heer Henrique Skep- stone is hier uit Zoeloeland aangeko men. Hij zegt, dat er geen onrust heerscht en dat de stammen overal aan het vech ten zijn. In het laatste gevecht tegen Oham bij Ingomi had Cetewoyo groote verliezen geleden en men verwachtte een nieuw gevecht, toen hij vertrok. De correspondent der Times meldt ongeveer hetzelfde en voegt er bijHet gerucht dat sommige blanken in de noordelijke districten zijn vermoordis nog niet be vestigd. De -oorlog der Boeren van Transvaal tegen Mopach zal volgens den correspon dent der Times waarschijnlijk spoedig eindigen met de onderwerping van Ma- pach. De koning van Dememarken heeft Za terdag eene deputatie ontvangen die hem de besluiten overhandigde welke denvo- rigen Zondag op eene groote volksver gadering tegen het ministerie waren ge nomen. De koning zeide«ik heb u mede te deelendat alleen de wettige verte genwoordiging des volks ik bedoel daarmede de beide Kamers van den Rijks dag het recht heeft in naam des volks te spreken. Verklaringen van andere ver gaderingen hebben voor mij niet de be- teekenis eener uitdrukking van de wen- schen des volks. Ik eerbiedig het in de grondwet beschreven recht des volks maar ik handhaaf mijn recht, zelf mijne ministers te kiezen. Mijnheer de Redacteur! "Wie met de Amersfoortsche toestan den op schoolgebied bekend isweet, dat er hier voor alles gezorgd isbehalve voor een flinke bewaarschool met Fröbelmethode. Voor maanden geleden werd in uwe Courant het uitzicht ge opend, dat hier weldra zoo'n inrichting tot stand zou komen. Na dien tijd hoort men er echter niets meer van. Is zij in de geboorte gebleven?? Zoö ja, waar particuliere krachten dan onvoldoende blij ken te zijn, kan er in dat geval van Gemeentewege niet in deze dringende behoefte worden voorzien? Met de beantwoording van deze vra gen in uwe veelgeleze courant ver plicht Gij Een belanghebbend Huisvader. Belanghebbend Huisvader Stel u gerust, de Voorbereidende school (Fröbelmethode) is waarlijk niet in de geboorte geblevenmaar zal hoogstwaar schijnlijk nog in den loop van dit jaar tot stand komen. Wenscht Ge bizonder- heden omtrent de bemoeiingen van het Comité te vernemen en te weten hoever 't gevorderd iswend u dan tot de Se cretaris van het Comitéden heer W. van Leerdie bereid is U alle verlangde inlichtingen te verschaften. Red. Mijnheer de Redacteur Met groot genoegen las ik in Uw vorig nummer, dat de «Vrijwillige Brandweer» te dezer stede bij den jongsten brand zich opnieuw met voorbeeldeloozen ijver en nauwgezetheid van hare taak heeft gekweten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2