NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. ALICE'S GEHEIM. No. 53. Woensdag 4 Juli 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch. Overzicht. W. PASSAUER. IMEBSFOORTSGIE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk.1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. xe Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk !s mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebrackt. 't Is wel te dwaas om alleen te loo- pen, maar niettemin is het een feit, dat het Britsch Hoogerhuis in derde lezing het voorstel verwierp tot wettigverkla- ring van een weduwnaar met zijn schoon zuster. De bisschoppen vooral weerden zich dapper, als één man stemden zij tegen. De aanneming bij tweede le zing, den Hen Juni, had plaats met een meerderheid van 7 stemmen de verwer ping met een van 5 stemmen. De libe rale bladen zijn over dezen uitslag wei nig gesticht, en een reeds vroeger ge hoorde aandrang om de bisschoppen die wegblijven wanneer het gewichtige volks belangen geldt maar trouw present zijn als sommige uiterst bekrompen opvattin gen der anglicaansche kerk gevaar loo- pen, uit het Hoogerhuis te verwijderen, wordt op nieuw vernomen. Terwijl de conservatieven alzoo hun best doen om liberale hervormingen te gen te houden, laten zij het ook niet ont breken aan critiek op de regeeringsda- den. Bestaat voor deze te weinig grond, dan zijn de heeren wel bereid om zich een deel van de eer toe te eigenen. Markies van Salisbury, redevoerende op een feestmaaltijd te Londen ging de handelingen van het Ministerie naen trachtte het betoog te leveren dat elke van deze in tegenspraak was met vroe ger afgelegde beloften. Was door de li NOVELLE van beralen een of andere belangrijke maat regel ingevoerd dan hadden de conser vatieven daaraan ruimschoots hun deel. De theoriën der eersten zijn geheel in strijd met vroeger door hen beleden be ginselen van persoonlijke vrijheid wil len zij niets meer wetenhet eigendoms recht is voor hen een open quaestie ge worden en alles wordt ten offer ge bracht aan het dogma dat de meerder heid degenen die niet met haar meegaan mag knijpen en onderdrukken naar har telust. Voorts beroemen zich de libera len ten onrechte, dat zij den vooruitgang van de laatste halve eeuw hebben ver oorzaakt, terwijl deze alleen aan de vor deringen der natuurkennis en aan de uit breiding der verkeersmiddelen moet wor den toegeschreven. Belangrijker dan deze politieke be schouwingen zijn de treurige berichten uit Egyptevolgens welke de cholera er veel slachtoffers maakt. Damiate is het brandpunt der besmetting: op één dag was het getal dooden er over de hon derd. Wel heeft men door het trekken van een driedubbel troepencordon rond om de stad haar trachten te isoleeren: maar er hebben zich toch ook gevallen met doodelijken afloop voorgedaan te Mansourah en te Port-Saïd. Uit Konstantinopel wordt bericht dat de ziekte afkomstig is uit Britsch-lndië, en door Mekka-gangers overgebracht reeds lang geleden weiden de Engelsche autoriteiten er opmerkzaam op gemaakt, maar zij verzuimdenheet hetmaatre gelen van voorzorg te nemen omdat deze schadelijk zouden zijn voor den handel. Ter wederlegging van deze zware beschul diging wordt aangevoerd, dat de cholera op de plaatsen zelve is ontstaanen uit sluitend te wijten is aan de verregaande morsigheid der fellah's, en de verwaar- loozing van alle higgiènische voorschrif- 14) «Miss Annabel,» begon George op nieuw in de grootste spanning, doch vrouw Doolan weer de hem zacht met hare hand af, zeggende «Ga thans heen. Mijnheer Kearny en laat het meisje inet rust, en wees zoo goed den dokter te vragen, zoo spoedig mogelijk weer hier te komen,» Reeds was George op weg om gevolg te ge ven aan dit verzoek en na eenige oogenblikken was de ijverige arts bezig den kogel uit het gewonde lichaamsdeel te snijden, terwijl George in koortsachtige onrust den uitslag der opera tie stond af te wachten en de arme Annabel nu en dan een zacht gekerm liet hooren. Nadat de dokter een voorloopig verband ge legd en de noodige voorzorgsmaatregelen geno men had met betrekking tot het transport der patiente, verzekerde hij George en vrouw Doo lan, dat de genezing wel langzaam zoude gaan doch dat er geen het minste gevaar voor haar leven bestond. Met behulp van twee andere vrouwen werd zij toen weder in den wagen ge dragen, waar men haar zoo goed mogelijk een zacht bed gereed gemaakt had. Afgemat en doodzwak lag zij daar, doch de hevige pijnen hadden opgehouden en met een dankbaren blik zag zij beurtelings hare verzor gers aan, die nog steeds aan hare sponde zaten, om ieder harer bewegingen gade te slaan en haren minsten wensch te voorkomen. De lijken der verslagenen werden in een ge meenschappelijk graf begraven, niet ver van de plek, waar de vreeselijke slachting had plaats gehaden toen met een hoop steenen bedekt. Middernacht was reeds voorbij, toen de stoet zich langzaam in beweging stelde, ten einde zich bij de voorste karavaan aan te sluitenen even snel als de weldadige hand der natuur het eenzame graf met bloemen tooide, evenzoo snel ook was dank zij hunne jeugd de herin nering aan dezen vreeselijken nacht uit het ge heugen gewischt van de meesten dergenen, die er ooggetuigen van waren, behalve uit dat dei- arme vrouw, wier hart voor eeuwig eene bloe dende wonde was toegebracht. VI Verscheidene weken zijn er sedert de laatste noodlottige gebeurtenis verloopen. Het is een stikdonkere avond in de maand Augustus. De regendie over dag in stroomen was nedergeval- len, had den strijd met den feilen Oostenwind moeten opgeven en was naar het Zuiden getrok ken, doch alsof hij zich over zijne nederlaag schaamde en niemand die zien zoude, bedekte hij maan en sterren beide met een ondoordring- baren sluier. De groote landweg, die naar Pi- thole voertis geheel doorweekt en rnoeielijk te begaan van wege de vele openingen, die men er telkens in aantreft, alsmede door de goten, die aan kleine beekjes gelijk, het pad telkens doorsnijden. De eenzame rijder, dier. het scherpziend oog hier ontwaart, heeft groote moeite zijn paard over deze gevaarlijke plekjes te leiden. Onge twijfeld hebben beiden reeds een langen weg ten door de Egyptische regeering. Om maar iets te noemen: het gouvernement heft een belasting op het begraven van wat ook. Is nu ergens een dier gestor ven, dan vinden de aime fellah's het veel voordeeligerhet maar in 't water te smijten, zoodat elk meertje een mu séum wordt van alles behalve welrie kende niet-opgezette doode beesten. De op de wateroppervlakte drijvende doode vischaan de besmetting bezweken wordt door de bevolking gretig verza meld en als spijze bereid. Te Marseille worden krachtige quarantaine maatre gelen toegepasten 't is zeer te hopen dat evenmin daar als elders er de hand mede gelicht zal worden want het gevaar voor overbrenging der ziekte is niet gering. In Amerika begint men er een beetje het land aan te krijgen dat zooveel arme Ieren in de Nieuwe Wereld voet aan land zetten: het schijnt wel of uit Europa heele bevolkingen van armhuizen de Vereenigde Staten gaan opzoeken. In den Ministerraad te Washington werd dat onderwerp besproken, en thans zal men wel nauwkeuriger dan vroeger de hand houden aan de bepaling dat zij die geen geregeld middel van bestaan hebben bij aankomst in de havenplaatsen geweerd kunnen worden. Over Tongkin is op dit oogenblik niet veel van belang te zeggenden eenen dag zijn de berichten ongunstig, orn den volgenden weer een beetje op te knappen. Uit Shangaï wordt gemeld dat de Fran- sche gemachtigdeTricoutegen zijn Chineeschen collega Li-Hung-Chang zulk een hoogen toon heeft aangeslagendat dé laatste voor verdere onderhandelingen heeft bedankt. Officieus wordt echter medegedeelddat dit niet waar isde besprekingen worden voortgezet, maar stuiten op bezwarenomdat China de voorafgaande erkenning door Frankrijk verlangt van zijn oppersouvereiniteit over Anam. De Fransche Kamer heeft met zeer aanzienlijke meerderheid de recidivisten- wet aangenomen. Daarbij is o. a. bepaald dat personen die zich bij herhaling aan misdrijven van denzelfden aard schuldig makennaar een deportatie-oord moeten worden overgebracht. De gestrenge straf waartoe Louise Michel en haar mede-beschuldigden zijn veroordeeld, heeft natuurlijk de woede van anarchisten en communisten ontsto ken, die in de meest heftige bewoordin gen de jury de burgerij de regeering, de bezittendenen al wat verder niet anarchistisch is, aanvallen. Maar er zijn ook gematigde lieden die deze over matige gestrengheid afkeuren, en het een bedenkelijk teeken noemen, dat de Fransche republiek bijna in elk opzicht de allures aanneemt van het tweede Keizerrijk. Slechts één voorname uitzon dering is hier te maken, namelijk dat zij tot nog toe beslist anti-clericaal is. Geestelijken die waarschuwden tegen de school en de boeken daar gebruikten zelfs van hun kerkelijk gezag misbruik poogden te maken om de lieden tot ver zet tegen het onderwijs te dwingen worden gestraft met inhouding van jaar wedde en de brief, daarover door Z. H. den Paus aan den President Grévy ge schreven is eenvoudig beantwoord met de mededeeling dat men het Hoofd der Katholieke Kerk in overweging geeft voor zijn gedachtenwisseling met de regee ring liever den gewonen diplomatieken weg te volgen. De Belgische Regeering heeft tot dus ver niet veel succes met haar belasting- ontwerpen de centrale sectie der Kamer stelt de verwerping voor van de hoogere belasting op gedistilleerd, op tabak en op achter den rug, althans zij dragen erdeduide- lijkste sporen van en zien er vermoeid uit. Toch moet nog Pithole bereikt worden voor den nacht, daarom geeft de rijder het met modder bespatte dier andermaal de sporen, trekt den steeds druipende sombrero nog dieper in de oogen en wikkelt zijne slanke, krachtige ge stalte zóó vast in den natten regenmantel, als moest deze er nooit weder uitkomen. Nu en dan laat hij het paard stilstaan en kijkt orn zich heen, als om zich te orienteeren. Vergeefsche moeite! Niets is er te zien in de ondoordring bare duisternis, welke hern van alle kanten omringt. Maar luister! Te zien is er wel niets, doch duidelijk hoort hij het eentonig gekraak van wielen en het doffe geklots van paardenhoeven in den dikken modder, terwijl ook nu en dan het klappen eener zweephet snuiven van paar den en zelfs eenige vloeken zijn oor treffen. Het schijnt wel een troep voerlieden met hune vracht wagens te zijn. Het leven komt steeds nader en nader, tot dat eindelijk onze nachtelijke rijder zich vlak naast een voertuig bevindt, dat hemel hoog opgeladen is met huisraad en meubelen waar tusschen ook enkele menschen gezeten zijn. «Hallo, vriend, waar gaat dat nog zoo laat naar toe?» vroeg hij den man, die met teugel en zweep in de hand naast zijn wagen liep. «Vraag dat aan de paarden, misschien weten zij het» klonk het ruwe antwoord«ik heb geen tijd. Hu, voorwaarts!» en meteen legde hij de zweep niet heel zacht over de arme dieren. «Dat is een ruw antwoord op eene beleefde vraag», antwoordde de rijder. «Even ruw als de weg en net weer»bromde de ander en ging zijns weegs. Het duurde niet lang of een tweede wage.'- volgde en andermaal begon de vreemdeling ,cn gesprek met den voerman. «Kunt gij mij ook zeggen, vriend», zoo begon hij, «of dit de weg naar Pithole is, en hoever ik er nog van daan ben.» «Van Pithole?» vroeg de aangesprokene, een sterke, breed geschouderde kerel in groven lin nen kiel, terwijl hij den vrager met de grootste verbazing aanzag, «ja zeker, dit is de weg, die naar Pithole voert. Maar wilt gij dan werkelijk daar heen? Welk verstandig mensch krijgt het nog in zijn hoofdom daar nu nog heen te gaan? Kom, Josua», riep hij daarop tot op den wagen zittende menschen, «hoort ge dat, hij wi! naar Pithole, zegt hij.» Naar Pithole? Wie wil naar Pithole?» vroegen op eenmaal verscheidene stemmen, «och korn, de kerel is zeker gek», waarop verscheidene vrouwen en kinderen luidkeels begonnen te lachen. «Maar waarom zou ik niet?» herman de an dere. «Wat is er dan gebeurd?» De voerman echter scheen het ni.;t der moeite waard te vindenom op deze vraag te antwoor den, althans hij keerde zich om, klapte onge duldig met .ie zweep en riep spottend: «Weluu, ga, als gij er lust toe gevoelt, en groet ze allen daar van mij. 't Is echter jammer, dat er geen gekkenhuis is! Hu, voorwaarts!» Andermaal vloog de zweep door de lucht, en andermaal trokken de arme, vermoeide paar den den zwaren wagen voort onder luid gelach en ruwen spot van voerman en reizigers. Een geruimen poos bleef de onbekende in ge dachten verzonken op dezelfde plek staan en of schoon het hem een raadsel was, waarom de voerman zoo den spot met hem gedreven had toch was hij blijde te weten, dat hij zich op -en goeden weg bevond. Het doel zijner reis zoude dan. Goddank, weldra bereikt zijnLang-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1