NIEUWE - EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, LEUSDEN, SOEST, Feuilleton. ALICES GEHEIM No. 54. Zaterdag 7 Juli 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, In benauwde dagen. W. PASSAUER. AMERSFOORTSGHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot niteriyk 's mor gens 10 uur des Woensdag» ne Zaterdag». Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal ia rekening gebrackt. Gij vertelt mijwaarde heer Redacteur, dat gij plan hebt de kachel weer te la ten zetten. Niet evenwel met het doel om gauw klaar te zijn, als straks het gure noordsch klimaat zijn rechten her neemt. Dergelijke voorbarigheid laat ge zeker maar over aan den Harlingschen predikant, die dezer dagen in zijn gods dienstoefening de kudde aanspoorde haar liefdegaven te verdubbelen, met het oog op den naderenden winter. Uw beroep op de hulp van den smid heeft een andere reden. Gij zijt half ge smolten zegt geen wilt drogen, 't Mid del is misschien probatum. Dat het te warm is om te werken, geef ik u dadelijk toe. Maar eigenlijk wat hebben we aan die verklaring? De behoeften des dagelijkschen bestaans laten zich even goed gelden als wanneer de kwikkolom onder 't vriespunt duikt, en de harde wet der noodzakelijkheid wordt door het warme zonlicht niet verteederd. Zie, waarde vriend! het is niet goed, iemand te benijden. Een massa menschen die niet door den arbeid van hoofd of handen zijn uitgeput, gaan nu naar de koelste en lekkerste plaatsjes van ons we relddeel om daar in een kalm niets doen hun dagen te slijten, tot vervelens toe: Zou het niet beter zijn dat men den werkers, zij die den rnaatschappelijken NOVELLE van 15) VII. Zwijgend bleven zij elkander een oogenblik aanstaren. «Alice!» riep George eindelijk uit, de belee- diging, hem vroeger aangedaan, geheel verge tend en de har.d van het meisje grijpend. «Wat is er gebeurd'? Waarom ziet er hier alles erg woest en verlaten uit? Spreek, liefste, spreek. «Ik heb u heden verwacht, Mijnheer Kearny», sprak het meisje met groote moeite en bijna ongeloofelijke kalmtezonder hem op zijne vra gen te antwoorden. «Miss Annabal Monval heeft mij van uwe komst verwittigd en heeft u zeker mijn vurig verlangen, om u nog eenmaal te sprekenmedegedeeld. Wees zoo goed mij te volgen, opdat wy zij zweeg; hare zwakheid belette haar voort te gaan, en hare knieën knikten onder haar, zoodat George, de lamp uit hare bevende hand nemenden haar met zij nen rechter arm ondersteunend, haar zoo snel mogelijk naar hare kamer geleidde, waar zij zich op eenen gemakkelijken stoel liet nedervallen, terwijl hij zich van hoed en mantel ontdeed. Nu eerst zag George, hoe de eenmaal jeugdige bloeiende Alice veranderd was. De schoone blos van hare frissche kaken had plaats gemaakt voor eene vaal bleeke kleurde oogen hadden hunne helderheid verloren en in plaats van den opgewekten glimlach, die vroeger meest hare lippen plooide, zag men nu een somberen, ern- stigen trek. vooruitgang helpen bevordereneens een veertien dagen of drie weken verlof gaf met behoud van tractement mitsgaders de middelen voor de heen- en terugreis' en gratis verblijf en voeding te Wiesba- den, te Ems, te Gastein kortom overal waar het aangenaam is en heerlijk? Als, ik weer eens een soeiaal-democratenver- gadering bijwoon moet ik daar toch eens een appeltje van opgooienhet ding be- discerssieëren kost geen geld. En wanneer ik bedenkhoeveel beter de naar het lichaam en geest verfrischte werklieden, ik neem dat woord in zijn ruimste beteekeniszoodat ook wij journalisten er bij gerekend worden, na het ge not. van hetgeen ik voorstelvoor hun taak berekend zouden zijnhoe on eindig veel de maatschappij dus van dien maatregel zou profiteerendan is het te verwonderen dat men er niet reeds sinds lang toe is overgegaan. Gij meent, dat ik scherts. Mijnheer de Redacteur, 't is veel te warm om te schertsen. Bovendien brengt mijn toestand het volstrekt niet mede. Uw zetter staat op mij te wachten. Niet voor zijn pleizier, maar, de cou rant kan niet met blanco pagina's ver schijnen. Er moet een artikel zijn. Waar over? Bij alle goden van den Olympus, dat zou ik weieens willen weten Voor een betoog over de facultatieve lijkverbranding is het wel een beetje te warm. Zwem- en badinrichtingzeker een aantrekkelijk onderwerpmaar schrijf er eens drie regels over zonder te zwich ten voor de verzoeking, de pen weg te smijten en als een kikvorsch in het water te springen! We moeten dan ook voor deze snik- Hoe groot moest niet het verdriet, de ellen de geweest zijn, die zoo diep hare sporen ge grift had Tegenover haar stond de nog krachtige figuur van haren vroegeren minnaar, over wiens schoo ne, mannelijke trekken eene uitdrukking van het diepste medelijden vloog bij het aanschouwen van van zooveel naamloos wee. «Alice», begon hij op nieuw, «liefste Alice, gij zijt ziek, gij hebt geleden. Zeg mij, wat is er gebeurd Ik weet nauwelijks of ik waak of droom. Ik bid u, zeg mij alles, want ik lijd, nu ik u zie lijden!» Alice hief het doodsbleeke gelaat langzaam op en keek hern met zulk eenen treurigenhartver- scheurenden blik. aan, dat hij tot in zijne ziel geroerd werd. Daarna stak zij hem hare verma gerde hand toe en sprak: «lk ben blij, dat gij gekomen zijt, George, want ik lees in uwe trek ken, wat Annabel Mouval mij bij alles wat haar 1 heilig is, bezworen heeft, dat gij namelijk niet haar, doch my alleen bemind hebt en nog be mint. Annabel Monval is eene grootsche ziel, George, want zij heeft mij verteld, wat zij om uwentwil en ook voor den mijne gedaan heeft, nadat ik in mijne boosheid en achterdocht haar en ook u verstiet. Zij heeft mij gezegd, hoe zij onschuldig door mijnen vader in den val is gelokt en zoozonder in het minst te weten wat zij deed, hare hand leende tot onze treu rige scheidinghoe zij daarna oorgetuige was van het vreeselijke plan, dat Broughton, hier toe, helaas! door een ander aangezet, tegen uw leven koesterde; hoe zij, als jongeling ver mond, al de vermoeienissen en gevaren eener wildernis trotseerde, en voortdurend bij den af schuwelijken Brougthon bleef, zonder hem ooit eene selïonde uit het oog te verliezen, ofschoon zijn gezelschap haar met walging vervulde, hoe zij steeds plan had, u te verwittigen van het gevaar dat u dreigde, en u, zoo zij kon, met haar eigen leven te beschermen. Doch hiertoe had zij door den grooten afstand der beide heete dagen iets bijzonders hebben. De politiek kan ons niet helpen: zij is óf in gesluimerd óf, loopt met een drill-jasje en stroohoed in het bosch te slenteren. De Parlementen zijn bijna allemaal naar huis, en/lie koppig genoeg zijn om het bij deze verzengde atmosfeer nog een poos vol te houden, voeren niemendal uit dat de moeite der bespreking waard is. De Franschen beginnen reeds te ga pen als zij den naam Tongkin hooren of lezen: en van de MadagascarCongo en andere quaesties herinneren zij zich bijna niets meer. Het eenige wat hun nog een beetje grappig voorkomt, is de geschiedenis van Louise Michelomdat daarmede een of ander standje in ver hand staat, dat men voornemens schijnt op den 14den Juli, het feest van de Re publiek, te maken. Als het nu niet zoo verbazend warm wasdan zou ik over die republiekhaar vooruitzichtentegenwoordigen toestand financiëele positie, betrekkingen met het buitenland, haar strijd tegen de mo narchisten aan den eenentegen de anar chisten aan den anderen kant, wel wat kunnen schrijven. Laat ons niet ver- getendat het voor Europa nog altijd j van belang iswie te Parijs regeert en wat er gebeurt. De stoffelijke invloed van Frankrijk moge sedert den oorlog met Duitschland zeer zijn verminderd, in de ontwikkelingsgeschiedenis van de bescha- i ving van het weten en de toepassing van 't geen men weetheeft het nog altijd een krachtige stem. Een levend en wer kend rustig en welvarend Frankrijk is en blijft voor Europa onontbeerlijk. Vraagt iemand mij nu, of ik denk dat de toestand er spoedig veranderen zal? Als de Regeering geen dwaasheden karavanen nog geene gelegenheid gehad, toen Brougthon door de Indianen verslagen werd en zijn dood haar voor altijd van zijn hatelijk bijzijn bevrijdde. Zij wilde voor uw leven waken, goed maken wat zij eenmaal door hare jeugdige dar telheid en lichtgeloovigheid misdeed, u en ook rnijdie haar zoo wreed van mij joegwederom vereenigd zien. Dit alles vertelde zij mij op hare doortocht naar Saratoga. Ach, waarom kon ik hare edelmoedigheid, niet vergelden want weet, George, dat wij zij kon niet verder en liet haar hoofd op de borst zinken. Met strak gelaat staarde zij voor zichals wilde zij moed verzamelen om den vreeselijken zin te voleindi gen, maar het gelukte haar niet. George vermoedde, wat er gebeurd was. De treurige toestand, waarin zich het gansche ver trek bevond, de gebroken meubelen, en een paar i-alf geopende reiskolfers zeiden hem dit maar al te duidelijk. Op eenmaal echter scheen het meisje moed gekregen te hebben. «George», begon zij na een poos met beven de stem, «ik ben eene bedelares! De petro- leumbioimen hebben eenklaps opgehouden te vloeien, nadat zij reeds eenigen tijd te voren onregelmatig in hunnen toevoer geweest waren. Alle moeite, om ook maar een enkelen droppel uit de diepte op te halen, bleek weldra geheel vruchteloos te zijn en sedert dien tijd is Pithole een ruimeeen holle naam en wij broodeloos. De bewoners hebben het stadje verlaten, na eerst in hunne radeloosheid een groot deel der huizen vewoest te hebben. De grond heeft geene de minste waaide meer. Dit hotel, hetwelk mijnen vader zestig duizend dollars gekost heeft, is door zijne schuldeischers verkocht voor de ongeloofelijke som van zes tig dollars! Verdriet en zorg hebben de geest kracht mijns vaders verlamd en het een en an der heeft hem kindsch gemaakt. Gij hebt hem gezien en gesproken, want hy was het. die be neden n het portaal zat en u den weg naar meer doet, zal het misschien nog wel eenigen tijd aanloopen. Doch dan moet men niet te veel drukte van expedities makendie veel geld kosten iets waar Frankrijk op heden evenmin dik in zit als eenige andere Staat, en weinig uit zicht op voordeel of roem belovendan moet men de levenmakers van de roode kleur niet al te ernstig opvattendoch gestreng elke feitelijke verstoring van de orde tegengaanenhebben de lui een maal een veroordeeling beethen stilletjes hun tijd laten uitbrommen, daar de on dervinding toch geleerd heeft dat amnestie aan hen verkeerd besteed is. De Republiek moet steun zoeken en vinden bij het kalme gezond verstand. Vooral nu wordt dat noodig, nu men langzamerhand de wenschen der monar chisten op één punt zal zien samenloo- pen. De graaf van Chambord is dood of ligt op stervende Bonapartistische pre- tensiën beteekenen op dit oogenblik zeer weinig, omdat zij door geen flinken naam gedragen wordenrest dus het hoofd der Orleanistende graaf van Parijseen de gelijk manverstandelijk zeer ontwikkeld en bij wien men zonder veel moeite de eigenschappen zou vinden van een re gent in staat om het door republikein- sche overdrijvingen op strand geloopen schip weer vlot te maken. En dat men in Frankrijk het gevaar van den toestand inziet blijkt daarnitdat Jules Ferry reeds bij voorbaat gezegd heeft de leden der familie Orleans uit het land te zullen verbannen, zoo de dood van den graaf van Chambord aanleiding mocht geven tot manifestatiën. Doch over al deze dingen en vele an dere nog zullen we nader spreken als 't niet zoo akelig warm meer is. boven wees. Ook mijne gezondheid is voor goed verdwenen ik wensch nog maar zoo lang te leven, tot ik Hare tranen beletten haar voort te gaan. «Dierbare Alice», riep George op teederen toon uit, terwijl hij zich naast baar neder zette, «gij schildert de zaken met al te zwarte kleuren af. Luister, wat ik u te zeggen heb. Nog altijd heb ik u lief met dezelfde liefde, als die welke ik voor u gevoelde op den onvergetelijken avond daar ginds in den tuin. Aan de wreedheidwaar, mede gij mij van u stiet, aan de bittere pijn- die gij mij veroorzaaktet, toen gij meendet dat ik een ander meer beminde dan u, terwijl, ik haar slechts een dienst ging bewijzen, denk ik niet meer. Door de innigste liefde gedreven, ben ik naar Pithole gekomen, om u dit alles te zeggen en u daarna te smeken, de mijne te worden. Ik heb uw vermogen niet noodig, daar ik zelf rijk genoeg ben. Nimmer, dit bezweer ik u, heb ik aan uwen rijkdom gedacht, toen ik om uwe liefde vroeg; liet was uw edel hart alleen, dat ik behoefde Wat uwe gezondheid aangaat, die zult gij wel spoedig terug krijgen, als gy slechts eenmaal de ze plaats, waaraan zoovele smartelijke herin neringen verbonden zijn, verlaten hebt. Wat nieuwen moed, beste Alice, en vertrouw u slechts aan de toekomst en aan mij!» Treurig schudde het meisje het hoofd, terwijl zij sprak: «En al ware dit zoo, Gegorge, al werden ook al deze uwe wenschen vervulddan nog bleef er iets over, dat ons voor eeuwig scheidt.» «Voor eeuwig scheidt? Hoe bedoelt gij dat Alice (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1