De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeen te, die ter erlanging van liet eeretee- Iteii wegens eervollen langdurigen wer- kelijken dienst bij de Schutterijen in de termen van Zijner Majesteits besluit d.d. 5 December 1851Staatsblad no 149) mochten gekomen zijnen verlan gen met het eereteeken te worden be giftigd dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kun nen vervoegen op Maandag, den 16. Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 9. Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd Be Burgemeester De Secretaris. W. A. CROOCKEWIT, W. L. SCHELTUS. Weth. fd. Br. Amersfoort, 11 Juli 1883. De leerlingen Holtzschue en Langen van de 5de klasse van het Gymnasium, omtrent wie nog geene beslissing was genomen zijn voorwaardelijk bevorderd tot de zesde klasse met herexamen xois- kunde. Voor liet admissie examen hadden zich aangegeven '19 leerlingen en wel 9 voor de eerste, 2 voor de tweede, 1 voor de dercle1 voor de vierde en zes voor de vijfde klasse. De uitslag is Voor de eerste klasse zijn toegelaten: L. E. Visser, H. Ouwens, F. Voortman, A. Stheeman, E. Ermeling, J. Brugge- man- Voorwaardelijk: P. J. Bonk, L. A. C. StelTelaar. Eén werd afgewezen. Voor de tweede klasse zijn toegelaten: F. D. E. van Ossenbrugge en J. Hulshoff. Voor de derde klasse: voorwaardelijk J. Bonk. Voor de vierde klasse één afgewezen. Voor de vijfde klasse: voorwaardelijk R. W. F. Kijftenbelt, P. Heijrnens Vis ser en P. Kuijlman. Drie aspiranten wer den afgewezen. Iloogere Burgerschool Ie Amersfoort. Toelatings-examen voor den cursus 1883/84 gehouden op 6 en 7 Juli. Aan tal candidaten: 21. Toegelaten zijn tot de 1ste klasse L. C. A. Botter, D. Cramer, J. C. Don ker, L. Dorhout, J. D. Rolandus Ilnge- doorn, G. van Itallie, D. II. G. Kleber, J. Maas, J. Ph. Mezger, M. de Reus, H. L. A van de Roemer, H. Suringar, E. C'. Ermeling: Voorwaardelijk H. Hooglandt, II. van Klinkenberg, W. J. G. Malga, W. Hoog landt. Tot de 2de klasse: W. Ch. van Oordt. Drie candidaten werden niet toegelaten Uit een goeden bron wordt ons mede gedeeld, dat het gebouw aan de Kamp- poort, hetwelk volgens vroeger opgaaf zou aangekocht zijn door een vreemde ling, voor eene opterichlen machinale broodfabriek, dezer dagen den koop ge heel is afgesprongen. Naar ons w> rd medeg deeld is het raadsel opgelost, van mannen met vrou- wenkleeren bedekt, welke op den berg gezien zijn; eenige platteland bewoners hadden op den berg bijenzwermen ont dekt, gewapend met vrouwen boezelaars gingen zij op weg, op de bewuste plaats gekomen waar men die diertjes gezien had, verscholen zij zich in het kreupel hout, hen afwachtende met de bewuste boezelaars over hunne hoofden geslagen. Maandag namiddag werd onder een groote toevloed menschcn, op eene krui wagen eene smoordronken vrouw, van ruim middelbaren leeftijd, achter slot gebracht. Bah Door de Provinciale Staten van Utrecht is jl. Maandag tot lid van de Eerste Ka mer gekozen (in plaats van den heer Du Marchie van Voorthuysendie niet meer in aanmerking wenschte te komen) de Heer F. W. J. BARON VAN AYLVA VAN PALLANDT, te Putten, bij loting met den Heer Mr. W. H. de Beaufort, te Leusdendie ieder 20 stemmen op zich vereenigd hadden. Doordien een zwager van een der beide candidaten medestemdewerd er pro test aangeteekendwaarschijnlijk volgt hieruit vernietiging der stemming. A. s. Zaterdag zal met een exprestrein van hier vertrekken per Ned. Centraal spoor, de beide batterijen der veld-artil- lerie alhier in garnizoen, naar de leger plaats bij Oldebroek, ten einde aldaar onder haren Komrnandant, den Majoor Doorman, oefeningen in het vuur te houden. Gisteren werd de aangekondigde op tocht door de Delftsche studenten gehou den onder begunstiging van prachtig weder; heden nacht brandde het feest gebouw aldaar tot aan den grond toe af; nadere bijzonderheden ontbreken. KONINKLIJKE NEDERL.VNDSCIIE MARINE. Aanwerving van jeugdig ScSieepsvoIJi. Jongens, die lust in liet zeemansleven hebben, kunnen mits zij goed oppassen, eene eervolle en voordeehge betrekking bekomen door eene verbindtenis aan te gaan bij 's Lands Vloot. Hunne ouders of voogden kunnen zich daartoe aanmel den bij een der kantoren van aanneming voor de Marine op 's Rijks werven te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoet- sluis. den Commies van aanneming te Rotterdam, hoek Houttuinen en Oost- Molenstraat, n°. '1 en den Commies van aanneming te Vlissingen, onder overleg ging van a. Geboorteakte. h. Een bewijs van goed gedrag af te geven door het Gemeentebestuur. Jongens, die een vonnis wegens diefstal ten hunnen laste hebben, kunnen n i m rn e r voor een verbindtenis bij 's Rijks Zeedienst in aanmerking komen. c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of eene andere bevoeg de autoriteit. d. Bevolkingskaart. De stukken sub a on c moeten voor zien zijn van den stempel der gemeente. De vereischten voor aanneming als jongen bij de zeemacht zijn: a. Lichamelijke geschiktheid. b. Leeftijd van 13'/>-—18 jaar. c. Een lengtemaat van minstens 1.4 eter tot den ISjarigen leeftijd; 1.45 IGjarigen 1.48 17jarigen 1.51 i> ISjarigen Voor knapen van een gezond uiterlijk, krachtigen lichaamsbouw of die in de bieedte goed ontwikkeld zijn, en oogen- sehijnlijk goeden aanleg hebben, mag 5 centimeters van de bepaalde lengtemaat worden afgeweken. Eindelijk moet nog het bewijs geleverd worden, dat eenig schoolonderwijs is ge noten. Personen boven de IS jaar worden niet aangenomen, tenzij zij vroeger bij de Marine hebben gediend. De jongens verbinden zich bij de in diensttreding voor den tijd van '10 jaren, ingaande met hun 10de levensjaar. Van het oogenblik van indiensttreding, waarbij hem f 30 dertig guldenals premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor zich zeiven zorgen, daar hij, behalve vrije voeding en logies, eene maandelijksche soldij van S gulden ontvangt. Onmiddellijk na hunne indiensttreding worden zij, die den leeftijd van '16 jaar nog niet hebben bereikt, geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, alwaar hun gedurende eenige maanden schoolonderwijs wordt gegeven, en zij tevens worden voorbereid voor hunne plaatsing op de Opleidingsschepen te Amsterdam en Botterdam. Is het de begeerte der ouders of voog den om een proeftijd te hebben, vóór de jongeling eene vaste verbindtenis aan gaat, dan is hiertoe gelegenheid aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, waar hij tegen betaling van een klein kostgeld als kweekeling kan worden ge plaatst. Hieromtrent zijn inlichtingen te bekomen bij den Directeur der inrichting of hare Subcommissiën. Het onderwijs op de Opleidingsschepen omvat Lezen, schrijven en rekenen; Geschiedenis en aardrijkskunde Gymnastiek Zwemmen Infanterie- en Artillerie-exercitiën en verder alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Na een tweejarig verblijf op de Op leidingsschepen en na als Lichtmatroos eenen kruistocht van één jaar met de Oefenings-Divisie gemaakt te hebben, worden de meest oppassende, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de op leidingen voor Stuurmans- of Bootmans leerlingen of wel opgeleid voor andeér betrekkingen of ambachten, als: Kon stabel, Schrijver, Timmerman, Bottelier enz., enz. Binnen een tijdsverloop van 6 a 7 jaren na de indiensttreding, kan een op passende jongen den graad \an Kwar tiermeester, 3de Stuurman of Konstabels- maat bekleeden, waaraan verbonden is een maandelijksche soldij van f 25 a f 32, benevens eene toelage in de Overzeesche Bezittingen van fti a f 7 's maands. Op eenen bepaalden leeftijd en na een vastgesteld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op een pensioen, als volgt Adjudant-Onderofficier f 440 's jaars. Sergeant-majoor 400 Sergeant360 Korporaal250 Matroos200 benevens eene verhooging voor elk jaar verblijf in militairen dienst, in de Overzeesche Bezittingen en Koloniën en tusschen de keerkringen van f 15.voor Onderofficieren tot en met den graad van Sergeant en /'7.50 voor de minderen. Jongelingen boven de '16 jaren, doch beneden de 18 jaar, worden geplaatst aan boord der wachtschepen, ten einde aldaar voorbereid te worden voor den dienst op de actieve schepen. BINNENLAND. H. K. II. Prinses Hendrik is Woens dag aan een groot gevaar ontkomen. Toen zij zich met de Koningin van Ru- menië en den Prins en Prinses Von Wied op weg naar Coblentz bevond, om aan de Keizerin van Duitschland een bezoek te brengen, brak een zwaar onweder los. De bliksem sloeg in een boom naast het rijtuig en de lakeien weiden tegen den grond geworpen, maar zonder zich ern stig te bezeeren. De vorstelijke personen bleven ongedeerd. Onder de namen der Nederlanders, die op de Intern, landbouwtentoonstelling bekroond zijnkomt ook voor die van den heer Polvliet te Hellevoetsluis en wel met drie eerste prijzen en een eere- prijs voor zijne ingezonden drie paren duiven. Deze bekroning is des te eer voller, daar er ruim achthonderd paren duiven waren ingezonden van liefhebbers uit verschillende landen van Europa. De oud-minister, de heer Modderman, is te Wiesbaden door prof. Langenbeck, met goed gevolg, geopereerd. Voer het oogenblik is er geen gevaar. BUITENLAND. Weder daagt een pretendent naar de Fransche koningskroon op. De zoon van den lieer Naundorf, die altoos beweerd heeft de dauphin Lodewijk XVII te zijn, en voor wien Jules Favre, acht of tien jaar geleden, een zoo schitterend pleidooi hield, maakt van het tegenwoordig oogen blik, dat de graaf van Chambord mis schien weldra sterven zal, gebruik om te trachten zijne «rechten» te doen gel den. In een eerstdaags te verschijnen brochure zal hij de «bewijzen leveren», dat hem, hem alléén, de kroon toekomt. GEMENGDE BERICHTEN. Eenige werklieden van de firma G. T. Coers te Arnhem, die te samen in de loterij speelden, hebben op een twintigj een gedeelte van de f 100.000 getrokken. Te Hilversum is de politie met vreem de, dronken pretmakers slaags geweest. Drie van de «heeren» bleven een poosje in handen van de mannen der wet. De kantonrechter te Rheinberg heeft deze week, voor de tweede maal, sedert April jl., in een «heksenproces» uitspraak moeten doen. Wegens het uitstrooien van het gerucht ais zou een aldaar wo nende vrouw haar kind «betooverd» heb ben, werd de kwaadspreekster gestraft met zes weken gevangenisstraf. Thans deed zich een zelfde feit voor en bleef de beklaagde voor den rechter volhouden, dat de «heks» haar kind «betooverd» had, hetgee den dood 'ou hebben ver oorzaakt. «Bij een nezoek», zcide ze, «streek ze het kind over het gezicht, kwam aan het mutsje en sprak onver staanbare woorden.» De bijgeloovige kwaadspreekster werd niettegenstaande gestraft met 3 ma nden gevangenisstraf. De Synode der Presbyteriaansche kerk, dezer dagen te Saratoga gehouden, klaagt, dat er niet minder dan 2000 predikants plaatsen in die kerk, voortdurend onbe zet blijven. Te Varano heeft Donderdagnacht op het kerkhof de eerste lijkverbranding plaats gehad, van het lichaam van een senator. Men kan nu te Rome zijn lijk laten verbranden, In het gezin van T. v. d. G., in de Waterloosstraat te Kralingen, zijn thans al de kinderen (zes) waarvan niet eene was gevaccineerd, door de pokken aan getast. Drie hunner zijn reeds overleden. Er zal ook te Berlijn een standbeeld voor Luther worden opgericht. Een werkman te Middelburg kwam Zaterdagavond dronken thuis en had in dien toestand het ongeluk de petroleum lamp omver te gooien. Zijne kleederen vatten vlam, en de man bezweek aan de brandwonden. De vrouw van den man was van het geheele tooneel een onbewuste getuigezij lag in beschonken toestand te bed. Maandag was het 299 jaren geleden, dat Prins Willem I door Balthazar Ge- rards te Delft werd doodgeschoten. Het oude Prinsenhof is thans een kazerne. De Raad van Amsterdam heeft giste renavond een hoogst gewichtig besluit genomen, dat zich laat samenvatten in de woorden Er zal van gemeentewege geen gasfabriek worden opgericht. Wij juichen niet over dit besluit en betreu ren het ook niet, want, gelijk wij voor eenige dagen reeds zeiden, komt de hand having van het beginsel, dat de gemeente geen industrieele onderneming moet drijven, maar dit aan den particulieren ondernemingsgeest overlaten, bij de gas- quaestie alleen tot zijn recht, wanneer de gemeente zoodanige voorwaarden kan bedingen, dat de ingezetenen niet langer èn wat den prijs èn wat de hoedanigheid van het gas betreft, aan de genade of ongenade der gasfabrikanten zijn overge geven. Voorts geldt het de vraag of de gemeente voor de concessie ooit zooveel voordeelen voor zich zal kunnen bedingen als waarop zij billijk aanspraak heeft. 't Kan voor B. en W. niet aangenaam wezen na maanden lang met niet ge noeg te waardeeren ijver naar de beste oplossing gezocht te hebben, en eindelijk gemeend die in de eigen exploitatie, al leen gevonden te hebben, opnieuw aan het onderhandelen en overleggen met derden te moeten gaan; maar des te meer verdient die zelfverloochening er kenning van den kant der burgerij. (N. v. d. Bug.) In de Oostelijke kostelooze bad- en zweminrichting te Amsterdam wilde Za terdag een man met zijn 7 of 8-jarig zoontje een bad nemenen daartoe ge bruik maken van het ondiepe badbassin. Hij liep een verkeerde trap af en schoot onmiddellijk in de diepte van het zwem bassin. Gelukkig echter dat zulks aan het waakzame oog des directeurs niet ont ging die dadelijk met een der knechts toeschoot om den tnan te helpen. De va der hield zijn kind nog in de armen ge kneld zoodat beiden van een wissen dood werden gered Een spoorweg-reiziger op de Cenlraal- Pacificbaan was in slaap gevallen en riep al droomende«neem mijn geld, maar laat mij leven!» Zijn medereizigers dach ten, dat de man de nachtmerrie had, maar het bleek dat hij wel degelijk 10,000 dollars bij zich droeg. Dit maakte hem zoo zenuwachtig, dat hij telkens wanneer hij insliep van roovers droomde. Ten slotte werd zijn wensch verwezen lijkt en kwam zijn droom letterlijk uit. De rechtbank te Zutfen heeft een Deventer dienstbode, die drie spelden en een naaldenkoker van eene uitstalling op den Brink had weggenomen, veroor deeld tot 3 dagen celstraf. Te Harrisbury, in Pensylvanië, is het overbevolkte krankzinnigen gesticht een prooi der vlammen geworden. De ont zettende ramp, welke men bij het uit breken van den brand verwachtte, het verbranden van honderden waanzinnigen en oude lieden, werd gelukkig afgeweerd door de tegenwoordigheid van geest eener vrouw, die onmiddellijk, zoodra zij liet gevaar zag, alle bewoners uit het gesticht verjoeg. Slechts twee vrouwen kregen letsel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2