NIEUWE - M ADVERTENTIEBLAD VOOR T, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSOEN, SOEST, VUURSCHE. SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. Twee acteurs voor eeue rol. Feuilleton. No. 59. Woensdag 25 Juli 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door liet geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 1G regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,03. Voor het Buitenlands 0,07* Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Wet 40 tegen 21 stemmen verwierp de gemeenteraad van Weenen een voorstel om den tweehonderdsten gedenkdag van de verlossing dier hoofdstaddie gedu rende zestig dagen door de Turken nauw was ingesloten (12 September 1083) met een volksfeest te vieren. Als reden van deze afwyzing gold de gedrukte stemming, tegenwoordig te Weenen heerschende en waarvan de politieke omstandigheden de o'orzaak zouden zijn. Men zou zoo zeggen de goede Weeners staan anders juist niet als erg zwaartillend te boek ofschoon erkend moet worden dat inzonderheid de verhouding dei- verschillende nationa liteiten over welke de scepter der Habs- burgen zich uitstrektwel eenige bezorgd heid mag inboezemen. Maar is er wellicht voor die onthouding van vreugdebetoon een meer geldige reden? Men weet het, niet de weifelende Keizer Leopold was hetdie Weenen en misschien Europa behoedde voor de Muzehnansche over weldiging maar de heldhaftige Koning van Polen], Jan Sobiesky. Den Oosten rijkers is misschien de herinnering minder aangenaam aan het oogenblik toen hun gezant en de Pauselijke legaat zich aan de voeten van den Poolschen Koning wier pen met de kreten: „Sire, red het Kei zerrijk en „Sire red de Christenheid i. EENE SAMENKOMST IN DEN KEIZER LIJKEN TUIN. 't Was omstreeks 't laatst van November: de keizerlijke tuin te Weenen was verlateneen scherpe noordenwind veroorzaakte dat de reeds, door de eerste koude geel geworden blaadjes rondwarreldende takken der rozenstruiken, gebeukt en gebroken door den wind wiegelden door den modder. De groote laan evenwel door het zand dat er op lag uitgestrooidwas droog en begaanbaar. Ofschoon de keizerlijke tuin door de aankomende winterkoude veel van zijn schoon had verloren, lag er toch iets on weerstaanbaars over uit uitgespreid. Tot in de verte ontwaarde men de rosachtig gekleurde bogen, welke zich vormden over de groote laan, en nog verder zag men heuvelen door blauwach tige dampen en den avonddauw omhuld; aan gene zijde stuitte het oog op den Donau: daar was eene wandeling te doen een dichter waar dig. Een jongeling liep rnet zichtbare ongerustheid deze laan op en neer; zijne kleeding, eenigszins theatraal, bestond uit: een jas van zwart fluweel met bont afgezet; een grijze tricolbroek en hooge kaplaarzen met kwastjes. Hij kon omstreeks 27 a 28 jaar zijn zijne bleeke en regelmatige trek ken duidden slimheid aan en de ironie verried zich door de lijnen om oogen en mondaan de Hoogeschool, welke hij pas verlaten had, want vooral wanneer men nagaat, hoe Oosten rijk later den onschatbaren dienstbe wezen door den edelmoedigen Poolaan zijn Vaderland heeft vergolden. Waarlijk, er zijn historische herinneringen die men maar niet moet opwekken In doorslag genomenvertoont de staat kundige betrekking tusschen Frankrijk en Engeland een minder dreigend gelaat. Vooreerst heeft de benoeming van den oud-Minister Waddingion tot Fransch ge zant te Londen in officieële Engelsche kringen een goeden indruk gemaaktin de tweede plaats is de beweging, ver oorzaakt door Gladstone's mededeelingen over het gebeurde op Madagascar zeer verflauwdnu geen nadere berichten de rneening bevestigen dat er iets onbe hoorlijks heeft plaats gehad. Mocht dit inderdaad toch het geval blijken te zijn dan houdt men zich overtuigd dat de Fransche regeering niet zal aarzelen aan Engeland voldoening te gevenallereerst door admiraal Pierre terug te roepen. Voor het overige is het meer dan waar schijnlijk, dat de Britsche regeering Frank rijk stilletjes zijn gang zal laten gaan bij de Hovas. Ook de Suez-agitatie begint te bedaren, en ofschoon van verschillende zijden wordt aangevoerddat Engeland door zijn positie in Egypte grootere voor deden had kunnen bedingen met name een meer afdoende en spoediger verlaging van de scheepvaartrechten en een ruimer aandeel in het beheer, neemt toch het aantal liberalen af die de verwerping van de conventie met De Lesseps wen- schelijk achten. Sommigen verlangen dat de verbindingen tusschen de Middelland- sche en de Roode zee gesteld worden onder beheer van een internationale com missie evenals de Donau-mondenmaar het is zeer twijfelachtig of De Lesseps daarmee genoegen zal nemen al wordt hem het voorzitterschap van zulk een commissie aangeboden. Deze van zijn kant zit ook niet stil. Hij bericht dat de Ka naalmaatschappij thans zeker is het geld voor het tweeae Kanaal benoodigd te zullen erlangen hetzij ten gevolge van de overeenkomst met Engelandhetzij langs anderen weg. Ook heeft hij den hoofdingenieur van de werken aan het Suez-kanaal verzocht onmiddellijk naar Parijs te komenom de plannen voor het nieuwe Kanaal te besprekenwaar mede ten spoedigste een aanvang moet gemaakt worden. Ook over de Tongkin-zaak is men kalmer geworden. De Chineesche gevol machtigde Li-Hung met wien de onderhandelingen maar niet wilden vlotten, is als gouver neur naar een der noordelijke provinciën verplaatst: ln het zuiden zou hij worden vervangen door een voorstander van den vrede. Nog wordt het als een goed teeken beschouwd dat Chengde Chineesche gezant te Parijsniet slechts daar is teruggekeerd maar op bijzonder vriend- schapijelijken voet staat met den Pre sident Grévy. In den Franschen Senaat werd Zater dag de Regeering door den hertog De Broglie geïnterpelleerd over de buitenland- sche verwikkelingen. De vragen op welke de Minister van Buitenlandsche Zaken te antwoorden had waren deze Welk recht hebt ge, in Tongkin en op Madagascar oorlog te voeren zonder toestemming van de Kamers? Is aan de Mogendheden kennis gegeven van den Staat van oorlog? De Minister Challemel-Lacour antwoordde dat hier geen quaestië is van oorlogenmaar eenvoudig van expeditie waarvoor de Ka mers de gelden hebben toegestaan: op dit oogenblik gold het slechts wat Anam be hij droeg nog de studentenpet, had zijn heengaan den studenten zeer veel stof tot nadenken ge geven want hij behoorde tot de joligsten onder hen. De kleine afstand, dien hij telkens op en neer wandelde, bewees duidelijk dat hij daar iemand wachtte; de keizerlijke tuin te Weenen leent zich in de maand November uil stekend voor afspraakjes. En waarlijk verscheen er ook weldra een jong meisje; een zwart zijden kap bedekte haar blonde lokken, welke hier en daar te voorschijn kwa men daar 't vochtige weêr de krullen minder gunstig is haar anders sneeuwwit gelaat had nu, door de koude, eene eenigszins roode tint gekregen. Zij had eenen ruimen mantel om, eveneens met bont gevoerd en afgezet; een klein zwart krulhondje, de onschuld in persoon, vergezelde haar. «Verbeeld u, Heinrich, zei de aardige Weenerin den arm van den jongeling nemende, meer dan een uur was ik reeds gekleed, maar mijne tan te scheen met haar gepraat aan geen einde te komen. Ik ben eindelijk, onder voorwendsel katoen te koopen, waaraan ik volstrekt geene behoefte heb, uitgegaan; terwille van u, Hein rich, verzin ik al die leugentjes; ik heb er tel kens berouw over en toch herhaal ik ze weer. Maar zeg mij eens, waarom hebt ge u aan 't tooneel verbonden? Hebt ge daarom zoolang te Heidelberg de theologie bestudeerd Mijne ouders houden veel van je en wij zouden nu heel spoedig gehuwd zijn. In plaats van stilletjes in deze laan te loopen, zouden we dan weldra lekkertjes en wel rondom een kacheltje gezeten, over de toekomst onzer kinderen hebben kun nen pratenvindt ge zulks ook niet prettig Heinrich? «O ja, Katy, hernam Heinrich, zachtjes haar gevulde arm tegen zijn lijf drukkende. Maar wat zal ik zeggen. Het tooneel trekt mij aan, ik droom er 's nachts van en des daags zijn mijne gedach ten voortdurend aan 't tooneel gewijdik voel behoefte, te leven met de voortbrengselen der dichters; 't komt rne zoo voor, of ik meer dan één leven hebiedere rol die ik vervul bekoort mij; ik ben Hamlet, Othello, Charles Moor: en wanneer dat alles eenmaal zoo is, gelcof ine Katy lief, dan is 't onmogelijk te kunnen beslui ten zijn leven te willen gaan begraven, als pre dikant op een klein dorpje. «Dat is alles goed en wel, maar mijne ouders zullen nimmer toestemmen, dat ik trouw met eenen tooneelspeler." «Dat begrijp ik niet, met oenen armen, onbe kenden acteur den speelbal van een' directeur en van 't publiek, maar wel met eenen tooneel speler, bedekt rnet roem, toegejuicht met hand geklap en beter beiaald dan een minister; hoe zij over dit alles denken, ik herhaal het, met zulk eenen acteur, zullen zij u wel laten trou wen Gelooft ge Katy, dat je ouders zullen wei geren, als ik je kom halen in een prachtig rij tuig, met eenen koetsier en een lakei in livrei? «Ik geloof het niet. Maar wie zegt u, Heinrich, dat ge het ooit zoo ver zult brengen? gij hebt talent, maar talent is nog niet voldoende, ge moet ook geluk hebben; wanneer ge een acteur zult zijn, zooals ge dien beschreeft, dan zijt ge reeds oud en ik eveneens, en zoudt ge dan nog de onde Katy willen trouwen, gij, die dan voort durend in aanraking zult komen met zooveel thedterprinsessen «De toekomst, hernam Heinrich, is niet meer zoo ver af, als ge wel denktik heb een voordeelig engagement gesloten met den directeur van 't theater bij de Carinther poort, en de directeur is reeds zoo tevreden over de wijze waarop ik mijne laatste rol gespeeld heb, dat hij inij nu reeds eene gratificatie van 2000 thalers heeft geschonken. treft, den hoon te wreken, den Fran schen wapenen en de lijken der soldaten aangedaan. Voorts heeft de Kamer met groote de Senaat met kleine meerderheidbe langrijke ontwerpen op verzoek der Re geering spoedeischend verklaardde eer ste de overeenkomsten met de spoorweg maatschappijen, de laatste de voordracht tot herziening der rechterlijke organisa tie, vroeger door de Kamer aangenomen. In de Belgische Kamer is het ontwerp tot verhooging der belasting op het ge distilleerd verworpendewijl over het eerste artikel de stemmen staakten. Met onverminderde woede blijft de cholera in Egypte heerschenzij heeft zich bijna over het geheele land uitge strekt. De Britsche regeering heeft ein delijk de overtuiging ingang doen vinden dat cordons van afsluiting en guarantaine geen afdoende middeten zijn maar dat op reinheid en inachtneming van de voor schriften der gezondheidsleer moet worden gelet. Een beroemd Engelsch geneeskun dige, dr. Hunter, is op reis naar het tooneel der epidemie en men verwacht de uitzending van nog een twaalftal Brit sche artsen. Dat alles is nu heel mooi maar komt het niet wat laat? Verschillende berichten van werksta kingen leveren het bewijs dat op sociaal gebied de eeuwige vrede noch niet is ge- teekend. De minst gevaarlijke is geweest die van de koffiehuisbedienden te Mar seille, door hen werd geëischt eenige ver hooging van loon, het recht om bij brui lofspartijen fooijen te ontvangen en orn knevels te dragen. De heeren hebben hun zin gekregen. Van oneindig meer belang is de strike van de arbeiders in de ijzer fabrieken van liet Engelsch graafschap Stafford, waar verschillen met de patroons O ja, van die rol gesproken antwoordde het meisje, ik moet u eerlijk bekennen, dat ik er niet van houd iemand, die gestudeerd heeft in de godgeleerdheid voor duivel te zien spelen, en hem uitdrukkingen en woorden te hooren bezigen, waarvoor een ieder bang moet zijn. Toen ik u voor den eersten keer in die rol ge zien heb, ben ik verschrikt tehuis gekomen en ik heb er 's nachts vreeselijk over ge droomd. «Praatjes, mijn beste Katy, en tot gerust stelling kan ik je meêdeelen, dat ik morgen avond voor 't laatst die rol speel; en beloof je, dat ik nooit meer zoo'n rood pakje, dat je zoo zeer verschrikt heeft, zal aantrekken. «Zooveel te beter, want ik geloof, dat al mag die rol bijdragen aan uw roem, aan uw heil voorzeker zulks niet doet; ik ben ook bevreesd, dat ge in den omgang inot die commediauten te veel bederven zult. Ik ben er bijna van over tuigd, dat ge niet meer bidt, en ik zou haast durven wedden, dat ge 't kleine kruis, dat ik je present gegeven heb, verloren hebt. Heinrich schoof zijn opperkleed wat op zij, en 't schitterende voorwerp in kwestie rechtvaar digde hem op dit punt. Zoo koutende, waren de twee verliefden in de Leopoldstraat gekomen, en stonden eindelijk stil voor eenen winkel, waar Katy eenige boodschappen te doen had; na nog eenige oogenblikken gepraat te hebben, trad zij gevolgd van haar hondje der. winkel binnen, nadat hij vooraf met eenen krachtigen handdruk dien van haren aanbidder had beantwoord. I Heinrich trachtte door de beslagen ruiten van den winkel haar nog eenmaai te zien maar daar zulks niet ging draaide hij zich omen richtte na eenige oogenblikken te hebben na gedacht zijne schreden naar het café genaamd: „De dubbele arend.". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1