Soest. 26 Julij. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van heden vastgesteld de rekening over het dienst jaar 1882 en wel in ontvangst ter somma van POLITIE. Aan het Bureau van Politie te Amers foort, zijn gedurende de maanden: Mei, Juni en Juli als gevonden gedeponeerd 1 gouden oorbel; 1 gouden kruisje; 1 ondergedeelte van een gouden oorbel; 1 gouden damesring; 1 zilveren horloge- kast; 1 parapluie; 1 zwarte boezelaar; 1 bloedkoralen armbandje met gouden sluiting; 1 witte rok; 1 lap wit katoen; 2 duimstokken; 1 passerdoos en 1 por- temonnaie waarin eenig geld. Daarop rechthebbenden kunnen deze voorwerpen aan voormeld Bureau terug bekomen alle werkdagen des namiddags van 4—6 uur. De Commissaris van Politie, Cu. F. BECK. De Officier van Justitie te Assen waar schuwt voor L. VAN GASTEL, Crispijn- laan 45 Rotterdam, zich voordoende als handelaar in boter, kaas, tabak, sigaren en koloniale waren. VAN GASTEL koopt alles wat bij ad vertentie ter overname wordt aangeboden, doch betaalt niets, terwijl, daar hij op gestoffeerde kamers woont en het ge kochte dadelijk van de hand wordt ge daan, op hem geen verhaal is. Amersfoort, 4 Augustus 1883. Zondag, 5 Aug. 83, zal er in de Re- monstraritsche kerk te Amersfoort geene godsdienstoefening gehouden worden. Zondag 5 Aug. e. k. zal in de Ev. Luth. Kerk de godsdienstoefening worden geleid door Ds. j. C. Manssen van 's Gravenhage. Donderdag vierde onze gemeente, door het uitsteken van de nationale driekleur en het spelen der klok van onze lieve vrouwen toren, den vijfentwintigsten ge boortedag van Neerland's Koningin. De parade echter werd om het natte weder des Woendags afgecommandeerd. Des avonds boden H.H. officieren der d. d. Schutterij alhier, hunnen comman dant, de heer A. M. Tromp van Holst in Amicitia een diner aan. Naar wij vernemen, is het nieuwe, al leszins voldoende en schoonklinkende or gel in de Remonstrantsche kerk alhier afkomstig van de firma C'. KETTNER, te Amsterdam. Onze vroegere Stadgenoot, de heer C. P. E. Ribbius, Ingenieur, is als zooda nig aangesteld aan de nieuwe Spoorlijn Amersfoort Nijmegen Standplaats Amersfoort. De ritmeester Jhr. M. Reigersberg Ver sluis, van het depöt-escadron van het'le reg. huzaren te Amersfoort, zal eerstdaags naar Ierland vertrekken tot het aankoo- pen van Rijkspaarden. Naar wij vernemen heeft de heer VAN PERSIJN ontslag genomen als curator van het gymnasium, en de heer SCHEL- TEMA als lid der commissie voor lager onderwijs. Aan de weeskinderen van het Burger weeshuis alhier is Woensdag 11., evenals vorige jaren, door een edelmoedig men- schenvriend, op den Amersfoortschen berg een landelijk feest gegeven. Zij werden met rijtuigen aldaar gebracht, vermaakten zich en werden gul onthaald, terwijl een muziekcorps de algemeene vreugde ver hoogde. Tot leeraar aan het gymnasium teGor- cum is benoemd de heerJ. C. v. d. Berg te Leiden. f 38903,72 en in Uitgaaf van 35739,46 zoodat dezelve een batig slot oplevert vanf 3164,26 tevens is door den Raad in diezelfde ver gadering tot onderwijzer (hulp) aan de openbare school voor lager onderwijs te Soest benoemd den heer G. Lokhorst te Nunspeet. 1 Augustus. Bij de op heden plaats gehad hebbende herstemming ter ver kiezing van één lid voor den Gemeente raad alhier, zijn ingekomen 95 stem briefjes daarvan zijn uitgebracht op: Peter Kuijer 60 stemmen en Cornclis Kok 35 stemmen zoodat Peter Kuijer tot lid van den Gemeenteraad is benoemd. BINNENLAND. De burgemeester van Oosterbeek die tevens burgemeester van Renkum is zag zich Zaterdag injeen lastig parket geplaatst, want Z. M. de Koning zou, op zijn reis naar OranjeNassau's-oord, beide gemeen ten doorrijdenen in beide plaatsen moest het hoofd der gemeente HH. MM. verwelkomen. Na in Oosterbeek zijn welkomstgroet te hebben uitgesproken, wist de burge meester langs een omweg Renkum te bereiken voordat de koninklijke familie aangekomen was. De Koning, die zelf wel weet wat snel rijden is, keek niet weinig verwonderd, toen hij bij zijn aankomst denzelfden spre ker vond.» Op 11 en 12 Augustus zullen een 30 tal werklieden uit Wageningen, voor re kening van het Nutsdepartement aldaar, de Tentoonstelling te Amsterdam bezoe ken Op 1 September van dit jaar zal het atelier van den Heer A. Grevenstuk, Cal- ligraaf van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, 25 jaren te Amsterdam heb ben bestaan. Ontelbaar zijn de producten van schoonschrijf- en penteekenkunst ge durende dat tijdperk voor binnen- en bui tenland en voor alle gelegenheden ver vaardigd, en een tal van 22 medailes, waaronder van den eersten rang, zoo bin nen- als buitenslands verworven, bene vens honderden certificaten van aanbeve ling van vorstelijke en hooggeplaatste per sonen, getuigen van den bloei en het recht van bestaan dezer nuttige inrichting in ons kleine land. Het U. D. verneemt thans met zeker heid, dat de Heer F. W. J. baron van Aylva van Pallandt voor de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft bedankt. Uit den Haag wordt gemeld: Tijdens de parade, ter eere van den verjaardag van de Koningin, was het Malieveld door eene dichte menigte aan alle zijden omgeven, de eerste fraaie zomer dag na verloopen regendagen, had als het ware de menschen uit hunne huizen verdreven. Het Wilhelmus van Nassauwen luisterde den inspectietocht van Generaal Majoor Queijsen op. Prins Albert van Pruisen reed tegen den afloop der parade met zijn vierspan langs den boschkant. De verjaardag der Koningin valt samen met het geboortefeest van zijne gemalin. De ingang tot het Haagsche bosch ver toont zich in vlaggentooi. GEMENGDE BERICHTEN. In een twist, die Dinsdag avond aan de Kapel te Roermond ontstond, werd een bakkersleerling, C. H. genaamd, ern stig met een hooivoik verwond. De da der, een oud bekende van de justitie is gearresteerd. Volgens een Reuter-telegram uit Ber lijn, is gisterennacht omstreeks 42 uren in de Berlijnsche fluweelfabriek, in de Kopnickerstrassc, een brand uitgebroken, die zich met groote snelheid uitbreidde en de gebouwen geheel in de asch legde. Men weet nog niet hoe groot de schade wel is. Drie brandweermannen verloren het leven bij de pogingen tot blussching en een ander werd gewond. Twaalf honderd man maeteu door het ongeluk zonder werk zijn. Een brutale poging tot spoorwegroof wordt uit New-York bericht. Een gewe zen politieagent, Nugent genaamd, had tien dagen lang de gangen nagegaan van den kassier Jefferson Smith, en toen hij wist, dat Smith met een groote som gelds door Hoboken zou komen, met eenige kameraden een roofplanberaamd. Zij wapenden zich ieder met een stuk looden pijp, dat zij met in een cou rant vei borgen hadden, en vielen Smith daarmèe aan in den vollen spoortrein. Hij bood echter een onverwachten tegen stand en de dieven, die ontdekking vrees den, deden een stoute poging tot vluch ten. Zij sprongen uit den trein, snelden naar een kar die te wachten stond en trachten het paard] met de zweep voort te drijven. Maar het dier bleef stokstijf staan; het oponthoud maakte, dat de reizigers die de vluchtelingen vervolgden hen in haalden en de kar werd omsingeld. De roovers losten een paar revolvers, spron gen uit de kar, en snelden heen maar hunne vervolgers zette hen na en had den hen weldra allen gevat. De «Gazette de Hollande" verhaalt het volgende In de Machinengalerij had 1.1. Woens dag een voorval plaats, waarvan de ver melding van belang kan geacht worden. Sedert verscheidene dagen werd er iemand opgemerkt, vrij wel gekleed ove rigens, die onophoudelijk om de uitstal lingen Cail en Fives-Lille heenliep en met bijzondere zorg de verschillende dee- len dezer toestellen scheen te bestudeeren. Dit verwekte argwaan bij den verte genwoordiger van het huis Cail, en in derdaad, terwijl de bewuste persoon on bespied meende te zijn, baalde hij een aanteekeningboekje uit zijn zak, en begon op zijn gemak daarin schetsen der Ma chines Cail te maken. De vertegenwoordiger ging daarop on- middelijk naar hem toe en verzocht hem de door hem gemaakte teekening te wil len afgeven, daar de verbodsbepalingen hieromtrent streng en duidelijk waren. Onze teekenaar weigerde dit bepaald en stak het boekje in zijn zak. Met be hulp van drie zijner lieden en een poli tieagent maakte de ingenieur van het huis Cail zich van hem meester en bracht hem naar den politiepost. Daar werden nog verscheidene schetsen van andere machinerieën uit de galerij bij hem ge vonden, die men hem ontnam. Hij werd daarop losgelaten, maar weigerde op te geven tot welken landaard hij behoorde. Een dito feit herhaalde zich Vrijdag in de Fransche afdeeling. Een bezoeker die voorgaf journalist te zijn, nam schet sen van meubelen en bottines. Door een der daar aanwezige mariniers ver zocht om dit te staken, weigerde hij. De kwartiermeester kwam daarop tusschen- beide en leidde den teekenaar naar het bureel der Fransche commissie, waar men hem dwong een beleedigende uitdruk king, die hij jegens den bedoelden ma rinier had gebezigd, in te trekken. Deze beide feiten mogen zoowel voor inzenders als voor oppassers een wenk zijn om hunne waakzaamheid te verdub belen. Omtrent het lot van Ketswayo, die door zijn tegenstander Usibepu overval len en verslagen werd, heeft men nog geen volle zekerheid. Zijn zoon. is aan de slachting ontkomen. Er loopen geruchten dat 10 Europeanen onder Usibepu ge streden hebben. Onlangs stortte te Dürheim een huis in, terwijl de bewoners afwezig wa ren en hunne drie kinderen in een bed- steè lagen te slapen. De kleinen bleven echter merkwaardig gespaard. Zij wer den ongedeerd onder het puin in de ver nielde bedstee gevonden. Te Arnhem is een Duitscher aange- honden, die in een koffiehuis een valsch bankbiljet had ingewisseld. De moord in het Phoenixpark, schrijft de «Köln. Zeit.« heeft in Zuid-Afrika een bloedig naspel gehad. De verklikker James Carey, wiens mededeelingen de inhechtenisneming der onoverwinlijken mogelijk maakte, werd aan boord van de stoomboot «Melrose" bij Port-Elisa- betli doodgeschoten. Zijn moordenaar heet O'Donnell. Hij voer den 3 Juli met Carey te samen van Londen, en ging met hem op de »Melrose" 0111 zich naar Durban te begeven. Waarom O'Donnell de wraak zoo lang uitstelde, is moeilijk te verklaren. Men beweert wel is waar dat Carey zich zoo onkenbaar had ge maakt, dat zelfs zijne familieleden er door bedrogen werden, maar het lijdt geen twijfel of O'Donnell was van het begin af aan omtrent Carey's persoonlijkheid volkomen ingelicht. De regeering beging een groote fout, door Carey's vrouw en zeven kinderen op hetzelfde schip met hem mede naar Afrika te zenden. De Iersche nationaal- partij beschouwt Ca rey's dood als een triumph. Op verschei dene plaatsen te Dublin werden vreug devuren ontstoken. De Fenians dragen nu het hoofd hoog, en wijzen met voldoe ning op de macht van den Ierschen stam die zelfs in Zuid-Afrika, waarheen de regeering ongetwijfeld Carey zond, om dat daar de Ieren het minst talrijk zijn, zijn vijanden weet te treffen. Van der Rildt, de Amerikaansche spoor wegkoning, kocht dezer dagen de schil derij-verzameling van een Engelschman voor anderhalf millioen guldens. De moordenaar van Carey zal in Lon den terecht staan. Er zijn reeds policie- agenten op weg om hem over te brengen. Te Hamburg is weder een geval voor- gekomen, dat iemand onschuldig veroor deeld werd. Een kleermakersknecht die reeds vier maanden pretentief gevangen had gezeten, werd vóór acht maanden tot 1 Zi jaar tuchthuisstraf en drie jaren verlies van zijne burgerschapsrechten ver oordeeld. Onmiddellijk na de uitspraak van het vonnis werd hij naar Fuhlsbi.it- tel gebracht, om zijn straf te ondergaan. Eerst nu bekende een misdadiger, die in de zelfde gevangenis, wegens een ander misdrijf gevangen zat, de misdaad, waar voor de kleermakersknecht veroordeeld was, gepleegd te hebben, waarop deze onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. De ze gebeurtenis heeft in Duitschland weder een diepen indruk gemaakt, te meer daar in zulke gevallen door de wet geen schadeloosstellingen worden toege kend. Een vermakelijk voorval had onlangs te Beijeren plaats. Den waard eener her berg aldaar was, terwijl hij eene nabu rige markt bezocht, zijn paard ontstolen. Vruchteloos trachtte hij de dieven op het spoor te komen en ging eindelijk in arren moede naar huis. Des nachts werd hij wakker, doordat hij zich verbeelde het paard te hooren hinneken. Hij keek naar buiten en zag zijn beestje met een vreemden wagen voor de deur staan. Toen hij zich haastte om het bin nen te halen, vond hij twee mannen in den wagen zitten, vast in slaap. Blijk baar had het paard, aan zich zeiven over gelaten, zijn oud tehuis opgezocht en met een de dieven medegebracht. De bewoners van het dep. Meurthe hebben een verzoek gericht tot den Presi dent der Fransche republiek, die Hachair, den moordenaar van zijn eigen moeder, gratie had verleend van de doodstaf. Zij zeggen daarin: «Edelmoedigheid en kracht zijn twee fraaie zagen voor het hoofd van den Staat, maar men moet die niet alleen gebrniken ten behoeve van misdadigers. Bij den naam van Frans I vroegde de geschiedenis dien van «Vader des Volks zorg, dat zij aan den uwen niet toevoege «Beschermer der moordenaars» Het eiland Ischia, dat op den 30sten Juli door eene aardbeving vreeselijk ge schokt werd, telt ongeveer 24000 bewo ners. Het is bergachtig en van zuiver vulkanischen oorsprong; buiten den 800 M. hoogen Epomeo, bevinden er zich nog 42 andere vulkanen. Bij Homerus en Vergi- lius vinden wij het vermeld onder den naam Inarima. Voor zoo ver de historische berichten strekken, had het eerst in het jaar 475 v. Chr. eene uitbarsting van den Epomeo plaats.Ten tijde van deRomein- sche Keizers volgden nog verscheidene, en de laatste had plaats in het jaar 1302. In 4881 werd er eene aardbeving gevoeld, die veel overeenkomst had met de laatste. Professor Palmieri was van meening, dat bedoelde aardbeving daarin haar oorzaak had, dat de grond van het eiland, door warme bronnen ondermijnd, verzakt was. Leden van den Staatsraad te Casamic- ciola, die aan de laatste ramp ontkomen zijn, beweren dat zij reeds vier dagen voor de aardbeving een onderaardsch gedruis vernomen hebben. De schokken, die zeer snel op elkander volgden, schijnen drie te zijn geweest, maar slechts de laatste, die ongeveer vijftien seconden aanhield, heeft aanmerkelijke schade veroorzaakt. Op den tijd dat het ongeluk plaats had, bevonden zich ongeveer 2000 vreemdelingen op het eiland, om de zeebaden of warme baden te gebruiken. Van deze vreemdelingen zijn zeer velen gered geworden, doordien zij eene theatervoorstelling bijwoonde^, een eindweegs buiten de stad, in een houten, met zeildoek overspannen gebouw. In een Italiaansch blad schildert een der geredden den toestand in het theater ge^ durende de aardbeving. De opvoering van het stuk was juist begonnen, toen het publiek door den geweldigen schok over en door elkander werd geslingerd; dit was des te gevaarlijker, daar op hetzelfde oogenblik de petroleumlampen naar be neden vielen en kleederen en houtwerk in brand staken. Toen men weder op de been geraakte drong alles naar den uit gang om Ye vluchten, en buitengekomen ontmoette men de vluchtelingen uit de stad. Casamicciola, Lacco en Forio hebben ontzettende schade geleden. Volgens' de laatste berichten wordt het getal der dooden op 5000 begroot. Terstond na de- ramp trachtte men te redden wat te redden viel, maar de arbeid werd zeer bezwaard, doordat de puinhoopen ware bergen vormden, en alle straten verwoest

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2