MEWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAMI, BUNSCHOTEN, EEK, HAÜRSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, NIEUWE Beelden uit let verleden. Feuilleton. No. 63. Woensdag 8 Augustus 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. C H A R V O. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Yoor het Buitenlands 0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiftn kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebrackt. De vreeselijke ramp van Ischiadie volgens een gematigde schatting aan vijf duizend menschen het leven heeft gekost, was het voornaamste onderwerp waar mede de laatste week de dagbladpers zich bezighield. Casamicciola is geheel ver woest: een drietal andere plaatsen van het schoone eiland zijn mede zoo erg ge teisterd dat aan geen wederopbouw der vernielde huizen te denken valt. Geen wonder dat de verslagenheid groot is vooral te Napels, waar bijna elke aan zienlijke familie eenige harer leden heeft verloren. Maar ook de deelneming en hulpvaardigheid zijn algemeen. Koning Humbert en de Minister van openbare werken, de heer Genara, betoonden hun ijver bij het reddingswerk waaraan de troepen met de meeste toewijding dag en nacht bezig waren en dat nog me nigeen aan den dood ontweldigde. Dat de gevaren bij dien arbeid niet gering zijn, is wel te begrijpen, als men denkt aan het groot aantal lijken die geruimen tijd onbegraven moesten blijven. De berichten omtrent de cholera in Egypte zijn een weinig gunstiger gewor den beter dan vroeger wordt thans ge zorgd voor reinheid, ook bij het begra ven der slachtoffers, wier getal op het eind der maand Juli volgens officiëele en door particuliere correspondenten als veel te laag aangemerkte opgaven de elfdui zend reeds ver overschreed. Van geval- I. KADET EN OFFICIER door 3) 't Is een aangename zeereis de zee is zoo glad als een spiegeleen zachte Zuidoosten wind geeft eene aangename koelte en de pas sagiers genieten onder de tent het schoone en meestal te weinig gewaardeerd schouwspel van deze kleine binnenzee, «de watertobbe» van H. d. V., waarop honderden van schepen, groot en klein, in alle mogelijke richtingen de baren doorploegen en getuigen van den geest van bedrijvigheid, die den Hollander op zijn eigen element, het water kenmerkt. Reeds vertoont zich in 't verschiet de drieto ren stad. Langzamerhand worden de hoogere gebouwen, als kerken, poorten enz. aan den ho rizon zichtbaar. Links spiegelt zich het lange smalle Schokland, tegen den onbewolkten he mel af, terwijl rechts de Geldersche kust, met den stompen toren van Elburg als op het water schijnt te drijven. Al duidelijker en duidelijker wordt de kustlijn het optisch bedrog, als waren sommige vooruit stekende gedeelten eilanden, verdwijnt gaande weg, de dijken zeeweringen worden zichtbaar, de lichtetoren en de baken van «den Ketel» zijn len in andere landen is gelukkig nog niets gebleken: wat daarover wordt ge schreven is gewoonlijk den volgenden dag reeds weersproken. De Biitsche regee ring heeft thans bij het Lagerhuis voor gesteld, het plaatselijk bestuur te mach tigen, ingeval de wet ter voorkoming van besmettelijke ziekten in de hoofd stad wegens het uitbreken der cholera in werking wordt gesteld, aan een bij zondere commissie de zorg voor verple ging op te dragen. Dewijl de tijd, aanvankelijk vastgesteld voor het verblijf der Engelsche troepen in Egypte, (6 maanden) ten einde spoedt, heeft de Afgevaardigde Baron de Worms in het Lagerhuis van Gladstone de ver zekering zoeken te verkrijgen, dat hij de bezetting niet terug zou roepen gedu rende het eerlang beginnend reces. Hij stelde daartoe voor, dit niet te doen ge schieden zonder het Parlement te raad plegen. De premier gaf een ontwijkend antwoord: alleen beloofde hij dat het Huis in de gelegenheid zou gebracht worden, aan de beslissing over den duur van het verblijf der troepen deel te ne men. De Engelsche volksvertegenwoordiging is een der weinige die nog bijeen zijn en ofschoon de leden van beide Huizen sterk naar het einde der zitting verlan gen, zijn er nog politieke quaesties die afgehandeld moeten worden. Onder an deren is door de leiders der conserva tieve partij besloten, een motie van wan trouwen voor te dragen in bet Opperbe stuur van Indië, omdat zij zich volstrekt niet kunnen vereenigen met de liberale maatregelen, af en toe door den Onder koning Lord Ripon genomen. Daar de Regeering zich met dien beleidvollen be windsman homogeen verklaart, is er nog weinig kans dat het gelukken zal hem uit den zadel te lichten. Aangaande den moordenaar van Ca- reeds nabij, nog eenige krachtige raderslagen en de schommelde beweging der boot verandert in een onveranderlijk evenwicht; de boot is den IJsel ingestoomd een half uur later ligt «de Admiraal» aan de waal vastgernoerd. De oud- Kadet, die van zeeziekte verschoond, in opgewekte stemming de reis heelt volbracht, stapte over aan wal. Hij is en pays de connaissanee en reeds onder de velen die op de Kaai de aankomst der «Zeeboot» hebben verbeid, treft hij kennissen aan, die hem met een hartelijk welkom hegroe- ten en hem met het eindresultaat zijner studiën gelukwenschen. 't Kost hem eenige moeite de min of meer onbescheiden vraag, waarom hij niet in uniform is te beantwoorden; maar eindelijk kan hij er niet buiten mede te deelen, dat lnj tot 8 Juli op zijne aanstelling moet wachten en dat hij, met verklaarbaren afkeer van het «Ka- detten pak,» de voorkeur heeft gegeven aan het nederige politiekje, waaraan de gekeerde ka- potjas ook eenig deel heeft. Intusschen verlangt onze gelukkige naar den familiekring, die hem met ongeduld wacht. Eenige korte bevelen no pens zijne koffers enz. laat hij haastig aan het stoombootkantoor achter en weinige oogeti- blikken later neemt hij van zijne ouders, broe ders en zusters, en verdere aanverwanten die hein komen verwelkomen, de gelukwenschin- gen in ontvangst, waarop hij ruimschoots aan spraak kan maken, en, die hem heden tot den held van den dag verhelTen. Het verblijf te K. duurt slechts eenige uren. Het gezin waartoe de gelukkige behoort, brengt den zomer op een, twee uren van K. verwijderd buiten in Gelderland door en daar zal het groot ste gedeelte van den nog beschikbaren tijd, die vóór het vertrek naar Indië verstrijken moest, worden doorgebracht, 't Is den levenslustigen rey worilt in een particuliere correspon dentie van het «Rotterdamsch Nieuws blad» het volgende gezegd: «O'Donnell woonde vroeger in Dublin, waar hij zijn brood verdiende als huisschilder. Hij was een ijverig hd der onverzoenlijker!. Hij ging indertijd naar Amerika, waar hij zich aansloot hij de Fenians; nam ijve rig deel in de samenzweringen, die se dert 1867 aan het licht kwamen, en werd op last van den geheimzinnigen No. 1 van Nieuw-York naar Dublin ge zonden om den loop van het proces in zake den moord in het Phoenixpark te volgen en gereed te staan om elk bevel ten uitvoer te brengendat hem van hoogerhand zou worden opgedragen. Het was dan ook op bevel, dat hij Carey in het oog hield en volgde, van Dublin naar Londen en van daar naar Zuid-Afrika. Carey liet zich den '21en Juni als pas sagier inschrijven onder den naam van J. Power; O'Donnell volgde zijn voor beeld, maar reisde onder zijn eigen naam." De Fransche Kamer van Afgevaardig den heeft de overeenkomsten met de groote spoorwegmaatschappijen goedge keurd: een niet onbelangrijke uitbreiding van het spoorwegnet wordt daarvan ver wacht. Ook de rechterlijke re-organi satie is tot een beslissing gebracht, nu de Kamer het door den Senaat gewij zigd wetsontwerp heeft aangenomen. Beide resultaten geven den indruk, dat het ministerie-Ferry vaster in den zadel zit dan een zijner voorgangers. De Ka mers zijn thans op reces: er blijven even wel een aantal commissies bijeen tot onderzoek van de nog aanhangige za keninzonderheid van de begrooting, waarop aanzienlijke buitengewone uitga ven zijn uitgetrokken voor militaire doel einden. Over Tongkin zijn na het jong ste overwinningsberieht geen nadere tij dingen ontvangenalleen verneemt men dat de Keizer van Annam, Tu-Duc, over- jongeling niet ten kwade te duiden dat hij hei melijk van meening is, dat het verblijf te K. wel zoo aangenaam zou zijn, maar hij zelf ziet het onmogelijke, om dien wensch vervuld te zien, in en al spoedig doolt hij, in de noodzakelijk heid berustende, met jachtgeweer en hond, ten spijt van koddebeiers, jachtopzienerr en veld wachters rond, zonder daarom evenwel aan het weinige wild dat hij mocht ontmoeten schade toe te brengen. Zijne gedachten zijn trouwens reeds vooreen goed deel op een geheel ander gebied werkzaam. Under de zelfvoldoening die hij smaakt, dat hij binnen weinige dagen feitelijk zijne aanstel ling bekomen zalmet de illusien die hij zich schept van het leven en met de verwachtingen die hij van de toekomst koestert, begint zich reeds van lieverlede de weemoed van een spoedig ophanden vertrek naar Indië te mengen en reeds heeft de jongeling, zoo kortgeleden nog op het toppunt van zijn geluk een voorgevoel dat niet alles zoo lichtkleurig is als hij wel meende. Het is de voorbode van de droevige ervaring dat liet leven van meet af aan op zijn best genomen een mengsel is van lief en leed, van vreugd en wee. Maar hoe gelukkig dat jeugdige gemoederen zich niet lang bij het zelfde onderwerp bepalen en dat steeds nieuwe illusien, andere gedachten, de plaats innemen van "t geen nog kort te vo ren den geest bezig hield Daar komt de oude brievenbesteller uit het naburige E. Hij is drager van een ongewoon grooten brief, dien hij met een beteekenis volle glimlach overhandigt met de woorden „een en twintig gulden acht en zestig cent moet er van wezen." De kortstondige schrik verandert plotseling leden is en opgevolgd werd door zijn neef Phu-Duc. De verhouding met China wordt nu weer beschouwd als minder vredelievend, ofschoon het eigenlijk aan gegevens ontbreekt om een juist oordeel te vellen. Bij gebrek aan politiek nieuws hou den de Duitsche Dagbladen zich onledig met bespiegelingen over de aanstaande jaarlijksche samenkomst van de Keizers van Duitschland en van Oostenrijkmen meent te weten dat Vorst Bismarck en de Oostenrijksche Minister van Buiten- landsclie Zaken, Kalnoky er bij tegen woordig zullen zijn, en dat er zal gespro ken worden over een verlenging van de alliantiedie toekomend jaar afloopt. Zoolang de monarchen in hun verbon den geen middel weten te vinden om een eind te maken aan het welvaart moordend stelsel der ontzaggelijke wape ningen, zal men wel doen aan die din gen een geringe waarde te hechten. Het monsterachtig proces te Tisza- Eszlar is geëindigd met volkomen vrij spraak en invrijheidstelling der beschul digden. De uitspraak verwekte eenige op gewondenheidbij den bekwamen ver dediger Eötvös werden glazen ingeworpen, en op sommige plaatsen vielen oploopen voor gepaard met plundering van winkels, door Israëlieten gehouden. De Belgische Kamer is thans gereed met de nieuwe belasting-ontwerpen. Ver leden week verwierp zij de verhooging van de rechten op cacao, azijn en azijn zuur; daarentegen werd, met slechts ééri stem meerderheid, die van de personeele belasting aangenomen. Thans is aan de orde de behandeling van het regeerings- voorstel, strekkende om nevens den census ook de bekwaamheid aan te nemen als grondslag voor kiesbevoegdheid hij ge meentelijke en provinciale verkiezingen. in uitgelatene vreugde. „Hoezee, de aanstel ling is er! de aanstelling!" zoo weergalmt het huis van de vreugdekreten van den ge lukkige die reeds zonder het te zeggen, heime lijk de vrees voedsel heeft gegeven, dat de Minister hem vergeten had. Wat worden die zegel en leges gelden met voorbeeldelooze gulheid uitbetaald, wat heeft de brievenbesteller heden een goeden dag, boe gelukkig is het gezin door het geluk van den zoon. Maar, o vreugde, een nieuwe verrassing staat al weder voor de deur, daar komt de uniform, door kleermakers, passementwerkers en verdere leveranciers met benijdbare nauw gezetheid uit Breda afgezonden. Fluks wordt uitgepakt, jassen, pantalons, rok, en wat al niet, wordt met zorg ge past. De betrokken industriëelen oogsten niet eindigende betuigingen van goedkeuring in, waarbij zich nu eens dit, dan weder dat lid van het gezin met eene op- of aanmerking voegt, terwijl de vader en de moeder, in stilte dit benijdenswaardige tafereel van het geluk van hunnen zoon, den 2e luitenant aanschou wen. Alles wordt in order gebracht; het be vestigen van den dragon aan den sabel, (want de nieuwbenoemde is artillerie officier geworden,) vordert eenig overleg en is zelfs het punt van discussie tusschen den officier en den pas tot meester in de rechten bevor derden ouderen broeder, die in de akademie- stad zeer goed meent te hebben opgemerkt, hoe dit „veldteeken" bevestigd en gedragen wordt. Eindelijk is alles gereed en de vol gende dag is bestemd pui te K, „voor 't eerst" in uniform iu het publiek fe verschijnen, waartoe het voorwendsel, dat men zich vooral

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1