31f Staats-loterij, Banketbakkerij. Nieuw. Nieuw. THERMOMETERS, Het Tanden krijgen der Kinderen. BAROMETERS, DONDERGLAZEN. Electr o-Motorische Tandhalsbandjes, een Leerling ADVERTENTIEN. 140jarip EcMvereeiiipi J VAN f! - ELBERT VAN NUS EVERARDA DE BREE- Maandag 13 Augustus 1883. Mart W. J. Ie Joai Bij 4 KLiJTj Wederom ontvangen eene groote keuze in De Pendule die 400 dagen loopt. ALPHONS ANNEGARN. z Z S3 I dooden, zegt men. Daar zou 't nog te tellen wezenmaar van Casamicciola moet men maar denken dat er circa 5000 waren en slechts 700 heelshuids er afgekomen zijn. De Amerikaansche consul zegt dat er niet één Amerikaan is omgekomen. 't Laatste nieuws is nu dat men 't op sporen van levend begravenen moet sta ken om de slechte lucht. Het strijdt tegen alle menschelijke ge voel, om met. groote waarschijnlijkheid een aantal lijdenden te dooden of te be graven, doch de zinnen kunnen het ten slotte niet meer volhouden tegen 't ge voel en de beste overtuiging: denk wat een lucht één enkel lijk in de hitte ge ven kan, gij siddert op 't denkbeeld dat men daar werken moet tusschen duizen den, die elk oogenblik tot grooter ont binding overgaan. Ook in andere plaatsjes, zooals Forio (ca. duizend doodeng moet 't voor geen mensch zijn uit te houden. Enkele der slachtolfers heb ik toch ge kend. De markiezin Laucanti herinnerde ik mij zeer goed; haute volée, zeer rijk, altijd schitterend gekleed. Ze is gevon den in een prachtig rosé avondtoilet. De dochter van markies Tupputi lag voor een ieder te zien die te Casamicciola voet aan wal zette, in een kostbaar kan ten kostuum: zingende gestorven. Het lijk van graaf Filippeau, zal men in zee hebben moeten werpende fami lie had het ter sluiks van Casamicciola laten verschepen om naar de stad Ischia aan wal te brengen, waar men 't niet wilde kennen en dus wegzond, en toen de bootsman 't weer te Casamicciola wilde lossen, weigerde men natuurlijk ook daar zijn vracht. Door de politie te 's Hage is aange houden een aldaar wonende handelsrei ziger, die verdacht wordt zich voor een aanzienlijk bedrag te hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn patroon te Rotter dam. John Ericsson, de Zweed, die zich se dert jaren in Amerika gevestigd heefé en alom bekend is als de uitvinder van de warmeluchtmachine, den monitor, enz. vierde den 31 sten Juli zijn 80sten ver jaardag. Weer is op een Franschen spoorweg een roofaanval gepleegd. Een heer, die naar St.-Germain reisde, werd door eeni- ge mannen, die met hem in dezelfde coupé zaten, aangevallen en beroofd van zijn horloge en een som van f240. De man viel in zwijm en de roovers ont snapten. Maar toen de trein te Chaton kwam, gaf de aangevallene de zaak aan en twee der roovers zijn gevat. Te Antwerpen is dezer dagen een in- dustrieële en artistieke tentoonstelling gehouden, gevolgd door eene verloting ten voordeele van de vereeniging «Hulp en onderstand» aldaar, eene weldadig heidinstelling voor weeskinderen van alle gezindten. Blijkens het verslag in eeni- ge Antwerpsche bladen, komt voor het welslagen van deze tentoonstelling en de daarbij gehouden feesten groote lof toe aan den Heer Jos. Judelsdie de leiding daarvan grootendeels op zijne schouders genomen heeft. Op het feest banket werden zijne verdiensten in war me bewoordingen erkend door den Heer Malissart, president der voornoemde ver eeniging. Onlangs had te Rindö, bij Stockholm, een schoonheidswedstrijd plaats, die door een paar duizend menschen werd bijge woond ongeveer duizend anderen moes ten wegens plaatsgebrek afgewezen wor den. De mededingende meisjes behoorden grootendeels tot den dienstbaren stand. Ieder der talrijke opgekomen mannen en jongelieden kreeg een rood lint met het opschrift «de schoonste» en het meisje dat de meeste linten kreegwerd voor de schoonste verklaard en met een lau werkrans versierd. Die eer viel te beurt aan zekere Emma Menander, wien men 117 linten had gegeven. De tweede prijs werd behaald door een couranten-ver- koopster van Stockholm. Het bekende Armenische klooster op het eiland San Lazaro, te Venetië, waar Byron eenigen tijd verblijf hield en waar zijn kamer en den Armenischen bijbel,, dien hij gebruikte, altijd den reizigersweek> zonjier <?at de oorzaak kan werden vertoond, is voor een groot ge-'ëiss^n> plotseling het gehooi teiugge- deelte door brand vernield. Het museumkregen, en de boekerij zijn gespaard gebleven, j maar bijna al de vertrekken der monni ken zijn vernield. De broeders waren niet verzekerd en roepen nu de hulp van hunne vrienden in, om het klooster te herbouwen In een brief uit Friesland in de Amster dammer, waarin o. a. medegedeeld wordt dat het visschen er eene inheemsche liefhebberij is, waarvoor echter 't vet van den ketel is, door de onbedwongen mededinging, leest men naar aanleiding daarvan het volgende«Vroeger was het beter. Toen kwamen dikwijls de stad houders uit Leeuwarden met hun gevolg op mooie zomerdagen om te dobberen op onze plassen of te visschen met ze gen en schakelnet. Zij hadden zelfs mid den in het Waterland een gebouwtje laten stichten, dat dienst deed als jachtslot en den naam droeg van Prinsenhof. Eerst sedert eenige jaren is het een bouwval geworden. Van zulk een prinselijken vischtocht naar deze streken is nog een aardige anecdote onder het volk in omloop. Hetzij Prins Willem IVzooals hij meermalen deed, met de van Harens een bezoek had afgelegd op Camstra-State, hetzij men zich eenvoudig met visschen of zeilen had vermaakt, op den terug tocht begon het hooge gezelschap-naar een kleine hartversterking te verlangen. Hoewel niet ver van Leeuwarden besloot men, zich onbekend wanende, te pleiste ren op »Froskopolle« en zich pannekoe ken te laten bakken door de boerin. »Wie komt het eerst aan de beurt vroeg 't -vrouwtje toen zij de noodige voorbe reidende maatregelen had genomen. »De man daar bij den haard" was het ant woord. Spoedig werden nu den «prins eenige keurig in boter gebakken, gesui kerde pannekoeken aangeboden, benevens een zilveren vork. Toen evenwel de beurt aan den volgenden kwam werden vork, boter en suiker opgeborgen en begon de vrouw dikke boerenpannekoeken in olie te bakken. «Moedertje, wij lusten ook wel pannekoeken met suiker," roept de verbaasde hoveling. »Jawel" was 't kal me bescheid, «maar olie is voor jelui goed genoeg." De heeren keken op hun neus, maar moesten met de vingers de dikke pannekoeken met stroop oppeu zelen. Den prins moet de eenvoudige hulde ongemeen bevallen zijn. Het volksgeloof wil weten, dat een slaapwandelaar zelfs op de gevaarlijkste punten, in dakgoten enz., veilig wandelt. De onwaarheid daarvan bleek dezer dagen weer te Huissenwaar een slaapwandelaar van een zolder dood viel. Het zoeken van het lijk van Koning Cetewayo is tot dusverre vruchteloos ge bleven; wel zijn de lijken van een dui zendtal zijner volgelingen en van zijne vrouwen gevonden. Het verwondert de A. C., dat in de keur op de wandeling in het Baarnsche bosch gemaakt nog niet de bepaling is opgenomen, dat het verboden is zich aan een der boomen op te hangen, of zich in een der grasvlakten dood te schieten. H. M. de Koningin heeft van de in gezetenen van Wageningen een pracht- album ten geschenke gekregen, bevat tende verschillende gezichten in Wage ningen en omstreken. Op 31 Juli jl- was in de Rijks-post spaarbank meer ingelegd dan terugbe taald f2.691.014.64. Dat de haat tegen de Duitschers en vooral tegen de Pruisen in Frankrijk nog niet gekoeld is, kan blijken uit het leit, dat te Parijs eene Vereeniging is opge richt, met het doel zooveel mogelijk het binnendringen van Duitschers in Franke rijks handel en nijverheid te beletten. Als een bewijs van den kolossalen om vang van groenteteelt en uitvoer naar het buitenland aan den Langendijk, meldt men, dat in de afgeloopen twee weken door een handelaar niet minder dan 250.000 bloemkolen per spoor naar België en Duitschland zijn verzonden. Te Bolsward heeft een vrouw van om streeks 50 jaar, die reeds vele jaren zóó doof was, dat men haar met de grootste moeite kon beschreeuwen, in de vorige Te Delft is tegen een vrouw proces verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van onrijpe vruchten. Te Winschoten zijn een dienstbode en haar moeder gevangen genomen. Bij de laatste werd er aan huis in een vat, in d^n grond gegraven, gevonden pakjes linnengoed, oud porcelein enz. door de dochter in haar dienst ontvreemd. Te 's Gravenhage is de man van een vrouw, welke plotseling overleden was, in hechtenis genomen, daar men op het lijk teekenen van geweld waarnam. De vader van het uit denj Haag ont voerde kind is met een policieman zijn schoonmoeder nagereisd naar Engeland. Groot Brittannië heeft in het uitleve ringsverdrag met Nederland de ontvoe ring van minderjarige kinderen niet op genomen onder de misdrijven waarvoor uitlevering wordt toegestaan. Te Tegelen is door den burgemeester proces-verbaal opgemaakt tegen den oud sten wethouder in die gemeente, die bij het verrichten van opmetingen een struikje omverwierp, dat in het proces-verbaal tot een pruimeboompje is aangegroeid, en de kolossale waarde vertegenwoordigd van tien centen. Wat moeten de gemeentezaken in Te- gelen uitmuntend gaan als daar zooveel overleg tusschen den burgemeester en den oudsten wethouder bestaat. Twee slachtoffers der hebzucht van een bloedverwant heeft men onlangs te Toulouze ontdekt. Het waren een bejaard man en zijn zoon, die op het punt van honger te sterven in een kelder gevon den werden, waar een neef hen opge sloten hield, terwijl bij intusschen hun geld, een kapitaal van 100.000 fr. op maakte. De beide ongelukkigen waren akelig uitgeteerd en leden beiden aan algeheele verstandsverbijstering. EN g Hunne dankbare Kleinkinderen. Amersfoort 9 Aug. '83. De EERSTE TREKKING geschiedt De gekwalificeerde Collecteur, J. C. LEIJfWEBER. verschenen 1 Aug. 1883, betaalbaar gesteld met f 12,50 bij LANGSTRAAT. in effecten. Eangestraat 323, kan zoo spoedig mogelijk nog gepiaatst worden. A ■m it 3 A .it A it i) A O s •m 9 9 In het vormings- en ontwikkelingsproces dat het menschelijk lichaam tot aan zijne volkomene rijpheid door te loopen heeft, nemen vele verschijningen een minder of meerder aandeel aan de vorming van het organisme, en grijpen veelal zwakker of krachtiger in liet werktuige lijke leven in. Het tijdperk van het tanden krijgen der kinderen is onder deze afwisselende verschijningen de eerste en belangrijkste ver richting van het jeugdig leven, en welk de tijdruimte van af de vijfde maand tot aan liet derde levensjaar omvat, van het begin tot aan het einde het gansche organisme van het kind aangiijpt, en niet zelden de eerste oorzaak van hevige ziekte worden. Zoodra bij het kind het tanden krijgen een aanvang neemt, komen vooreerst de speekselklieren even als alle deelen van den mond in on gewone werkzaamheid, het kind kwijlt en brengt, als wilde het de plaats aanduiden die hem smart geeft, alles wat het in de handjes krijgt, naar den mond. Is het kind gezond en krachtig, zoo heeft het tanden krijgen in de meeste gevallen zonder merkbare storing plaats. Bij teedere en zwakkere gestellen, waar het doorkomen der tandon onder moeielijke omstandigheden geschiedt, ontstaan dikwijls koorts, ontstekingen aan het hoofd en aan het tandvleesch, opzwelling en ontsteking aan de oorspeekselklieren, krampen en meestal storingen in de onderlijfs- en spijsverteringswerktuigen, die dikwijls het leven in gevaar brengen. Nu zijn er orn het tanden krijgen der kinderen gemakkelijk te doen plaats hebben verschillende middelen aanbevolen en aangewend, doch van al die verzachtende en bevorderingsvoor schriften heeft zich nog geen zoo uitmuntend in zijne werking bewe zen als de door MIJ ALLEEN vervaardigde zoodat dezelve dan ook in korten tijd eene groote vermaardheid en de vereerendste loftuiging van voorname lieden hebbon mogen weg dragen. Franco door geheel Nederland na toezending van 85 cent per postwissel. RORERT HOETZ, WAGENINGEN. Chemische Fabriek. t

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 3