vallen voor onder Europeanen. Wel is het betrekkelijk cijfer der herstellenden over het algemeen grooter omdat, uit zonderingen niet meegeteld, betere zorg wordt gedragen voor ontsmettings- en reinigingsmaatregelen. NADERE BERICHTEN. Zondag hadden in Frankrijk de ver kiezingen plaats voor de Departementale Raden. De republikeinen wonnen een aantal zetels. Zondag werd te Parijs (Courbevoie) op de plaats waar een monument van Na poleon I is opgeruimd, een gedenkteeken onthuld ter herinnering van de verdedi ging der hoofdstad in den Fransch-Duit- schen oorlog. Het Britsch Lagerhuis nam in derde lezing de wet aan tot beteugeling van knoeierijen bij verkiezingen. Het Hooger- huis hechtte zijn goedkeuring aan een zeer geamendeerde pachtwet, strekkende tot vergoeding van onkosten voor ver beteringen door den pachter aange bracht. De Duitsche Kroonprins en Kroonprin ses staan aan het hoofd der commissie voor de inzameling van gaven, ten be hoeve van de noodlijdenden door de ramp van Ischia. Uit Spanje wordt gemeld dat er de rust hersteld is. De cholera neemt in Egypte af, be halve te Alexandriëwaar het getal slachtoffers toenemende is. Amersfoort, 15 Augustus 1883. Bij Z. M. Besluit van den 9den jj. is de lste Luitenant-Adjudant H. M. Werner benoemd tot Ritmeester bij het 2de Regt. Hussaren. Ongaarne zien velen met ons dezen braven, humanen stadgenoot deze gemeente verlatendie aan ver armde natuurgenooten in stilte weldeed en op wetenschappelijk gebied steeds be reid was behulpzaam te zijn. Door Z. M. den Koning is benoemd tot Ontvanger der dir. bel. invnerr. en acc. te Balium (eiland Ameland) resi dentie Hollum onze voormalige stadge noot de Heer H. J. van Gelder. Door H.H. Officieren van het Detache ment lste Regt. Hussaren alhier in gar nizoen, zal Donderdag a. s. des avonds ten 7/2 ure aan de leden der Sociëteit Amicitia een concert worden aangeboden door hunnen Kapel onder directie van den Kapelmeester Kareis. In het begin dezer week zag men on zen stadgenoot den heer W. van Eeden met zijne werklieden, op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam hij maak te hen opmerkzaam op vele en nuttige zaken, gaf daar waar zulks vercischt werd de noodige inlichtingen. Na een genotvollen dag hun verschaft te hebben en zij zeer voldaan waren over hetgene dat zij gezien hadden, keerden de werklieden des avonds, met hun pa troon, weder huiswaarts. dirigeerd. Aan een geriefelijke overvoer naar Amsterdam over de Zuiderzee schijnt in die da gen niet gedacht te zijn en de primitieve wij ze waarop misschien reeds vóór 't begin dezer eeuw „de Kolonialen' naar de aangewezen zee haven werden overgevoerd, wordt ook nu nog gevolgd. Het detachement wordt in drie deelen verdeeld en over ieder onderdeel voert de kom- mandeerende officier, de mede geleidende 2e lui tenant en de officier van gezondheid het bevel. De voor den overvoer bestemde kaagenliggen in de kleine haven en de detachementen embar- keeren in goede orde. 't Is merkwaardig zoo weinig zorg er voor de officieren, onderofficie ren en verdere militairen aan boord van deze vaartuigen is. Het ruim, geheel ledig, is niet al leen bestemd tot troepenlogies, maar ook de kominandeerende officier moet hier zijn nacht kwartier opslaan. Ter nauwernood wordt een bos stroo gevonden, die tot nachtleger gespreid kan worden;; een groot deel der militairen verkeert ondanks de meest mogelijke surveillance vóór het vertrek, in meerderen of minderen staat van beschonkenheid, sommigen hebben zelfs nog drank aan boord weten te brengen, zoodat het gemeenschappelijk logies, bij de bewegingen van het schip, een tafereel van walging ople vert, waarvan de beschrijving kwetsend is, ook voor het minst ontwikkelde gevoel. Met groote moeite wordt dan ook van den schipper de ver gunning verkregen dat de kommandeerende offi cier, in zijn bekrompen kajuit den nacht op een scheepskrukje kan doorbrengen. Het geraas en getier der militairen die, hoe men daarover den ken moge, ook, hoezeer op hunne eigene wijze, onder den indruk van een afscheid van een laatst vaarwel, misschien ook onder den pijni- genden druk van een slecht of misdadig verle den liggen en die edeler gevoelens niet zelden door het overdadig gebruik van drank en daar op volgende dronkenschap trachten te verdoo- ven, wordt gaandeweg minderen minder en gaat eindelijk in een doodelijke stilte over, die eerst bij aankomst te Amsterdam weder in de luid ruchtige en afkeer inboezemende drukte zal overgaan. Wordt vervolgd.) Door de Prov. Staten van Utrecht is gisteren gekozen tot lid van de Eerste Ka mer, Mr. C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg, Oud-Minister. Men leest in het N. v. d. Dag. Te Amersfoort worden pogingen ge daan tot het verkrijgen van eene flinke gemeentereiniging; tot dusver werd dit aan de zorgen van een pachter overge laten, wien het natuurlijk allereerst om »prijzig« vuil en niet om een reine stad te doen is. Amersfoort is dan ook wel licht de slechtst gereinigde gemeente van Nederland; men vindt er in dichtbebouw de kringen honderden mesthoopen. Bovenstaand is wat al te kras, zeker is het dat men alhier velen niet overdekte mestvaalten vindt, men vergete echter niet dat de bewoners der achterbuurten, meest allen wevers, om in het onder houd van hun gezin te voorzien, hun voornaamste voedingsmiddel (aardappe len) zelf bouwen, hun gehuurd land zelf bewerken en bemesten. Red. In de Utrechtsche Courant van 8 Au gustus lezen wij van onzen Hooggeachten Stadgenoot P. Harting onderstaande op roeping. Nederlanders Weldra wordt het een jaarsedert van eenige der beste mannen, die ons vader land bezit, geen tijding ons bereikte. Al moge er nog geen bepaalde reden tot ongerustheid omtrent hun lot bestaan, toch staren wij allen met zekeren angst naar de plek heen, waar zij het laatst gezien zijn, en vragen ons zeiven met bezorgdheid af: wat zal hun verder lot geweest zijn? Wellicht werpen zij op dit zelfde oogenblik hunne blikken in de richting \an hun vaderland en roepen elkander bemoedigend toe: vandaar zal eerlang hulp dagenDit vertrouwen mag en zal niet beschaamd worden. Reeds is de Willem Barendts op zijn post. Maar het kan zijn, dat veel meer en kostbaarder hulp noodig is. Waarin deze bestaan moet, zal natuurlijk van de om standigheden afhangen, en deze zijn het best bekend aan den ontwerper van den tocht, prof'. Buys Ballot en zijn mede werker, d*n wakkeren luitenant Volck. Hen derhalve moet de natie steunen, hetzij door hun geld tot dat doel toe te zendén, of het ten minste voor hen be* schikbaar te stellen, wanneer zij op een gegeven oogenblik over groote sommen moeten kunnen beschikken. Men vergete niet, dat in zulke gevallen de mogelijk heid van redding uit het gevaar afhan kelijk kan zijn van één dag, van één uur. Daarom wat gij doen kunt en wilt, doet het spoedig, zonder tijdverlies. Moge het schrikkelijke woord „te laat" ons nimmer in de ooren klinken. Gaarne stel ook ik mij beschikbaar tot de ontvangst van tot dat doel be stemde gelden, die ik aan den heer Buijs Ballot zal overmaken en waarvan in de nieuwsbladen behoorlijk rekenschap zal worden gegeven. P. Harting. Amersfoort, 7 Aug. 1883. Prof. Buijs Ballot heeft in eene ver gadering den 11. Augustus j.l. gehouden persoonlijk de cautie van ƒ105,000 op zich genomen, onder goed vertrouwen op de Nederlandsche natie. Wij verwachten van de Nederlandsche natie dat zij dat vertrouwen niet zal beschamen ter op sporing der Varna. 313e STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE Trekking van 13 en 14 Augustus. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijzen van f20. 1632, 1640, 1650, 1654, 1666, 1677, 1685, 5601, 5659, 5671, 5719, 5732, 5796, 7460, 9127, 9139, 9175, 9199, 9202, 9233, 9243, 9282, 9286, 9298, 9319, 9357, 9362, 9363, 9380, 9419, 9451, 20249,20315. 20346, 20348,20437, 20461, 20474, 20537, 20541, 20574, 20582, 20614, 20624, 20677, 20698, 20733, 20749, 20765, 20766, 20777. Te zamen 51 prijzen. Voor de Amalia-school te Baarn, heeft H. K. H. de Groot-Hertogin van Saksen- Weimar-Eisenach f3000 geschonken. BINNENLAND. Het lijk van wijlen den hooggeachten en beminden hoogleeraar Tilanes werd Zaterdag, onder zeer vele blijken van deelneming, op het Oosterkerkhof te Am sterdam ter aarde besteld. Dinsdag en Woensdag, 18 en 19 Sept. a. s., zal te Gouda de jaarlijksche alge- meene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden worden. Te Zutfen is Vrijdagmiddag de ge denksteen ter nagedachtenis van Mar tinet, in den gevel van het huis van Mevr- Wed. Matthes, in de Waterstraat op eenvoudige wijze onthuld. De Heer G. L. Tjeenk Willink hield daarbij een korte toespraak. De steen vertoont alleen den naam J. F. Martinet, met zijn ge boorte- en sterfjaar, 1725 en 1795. Het tekort in de stadsbank van lee ning te Tiel bedraagt ruim ƒ6000. De boekhouder is met zijn gezin naar Am sterdam vertrokken. De gemeente Tiel zal geen nadeel lijden. Vier personen hebben zich, reeds jaren geleden, bij de benoeming van den boekhouder, als bor gen vet bonden. Door hen of door hunne erven is het tekort aangezuiverd. Men houdt er voor, dat dé commissie van toe zicht bijzonder slecht heeft toegezien. Het is onbegrijpelijk, dat de verkeerd heden in de administratie niet reeds lang ontdekt zijn. N. v. d. D. GEMENGDE BERICHTEN. Een landbouwer, woonachtig aan den Langendijk, zond in den tijd van twee weken niet minder dan 25000 bloemkolen naar Duitschland. Om rozen goed te houden. Wanneer men afgesneden bloemen met de stelen in het water zet blijven zij slechts kor ten tijd frisch en beginnen spoedig te verwelken. Sinds langen tijd heeft men reeds opgemerkt, dat verwelkende bloe men in het water van heete bronnen weer frisch werden en als het ware weer opleefden, doch schreef dit toe aan een bijzondere eigenschap van het door de aai de zelf verwarmde water. Het is echter bewezen, dat ook gewoon heet gemaakt water deze eigenschap bezit. Men kan zich hiervan gemakkelijk overtuigen, wan neer men een bloem welke begint te verflensen, in kokend heet water zet, dat de stengel voor een derde deel in het water koud wordt, zal de bloem zich op richten en haar vorig uiterlijk terug krij gen. Men snijdt dan het deel van den stengel, dat in het heete water heeft gestaan, af en zet de bloem in koud en versch water. Op deze wijze heeft men bloemen, welke reeds gedurende een dag afgesneden hadden gelegen en nog niet geheel en al waren verdord, weer geheel doen opleven. Te Harkstede heeft een dief zich niet ontzien in te breken bij eene arme we duwe, die dag aan dag moet sloven om den kost te verdienen. De schurk vond de spaarpenningen, tot een bedrag van zeven gulden en ging daarmede heen. Zaterdag sprong een man, die beschon ken was, in de Egelantiersgrachi te Am sterdam. Nauwelijks er uit gehaald zijnde sprong hij er weer in, 0111 vervolgens zich zelf te redden. De jury te Liverpool heeft het schul dig uitgesproken over vier Ieren en hen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Aan de veroordeelden werd bepaaldelijk ten laste gelegd, dat zij te Cork dynamiet vervaardigden, waarvan zij zekere hoeveel heid naar Liverpool overbrachten, om ver schillende openbare gebouwen in de lucht te laten springen. De Tijd meldt, dat door den Paus is benoemd tot bisschop van Haarlem de kanunnik C. J. M. Bottemanne, president van het seminarie te "Warmond. Een sergeant der infanterie te Keulen verrichtte dezer dagen een niet alledaag- sche daad. Een breack, waarvan de paar den op hol waren geraakt, rende door de Akonerstraat. De dames, die zich in het rijtuig bevonden, riepen om hulp doch niemand durfde de paarden tegenhouden. Toen sprong de sergeant eensklaps van achteren op het rijtuig, greep de teugels en wist met een stevigen ruk de hollende dieren tot staan te brengen, onder het gejuich der toegestroomde menigte. De ex-gouverneur van Atjeh, Pruys van der Hoeven, krijgt bij zijne afreis op 2 Juli dezen afscheidsgroet van de Soera- baja-Courant mede: „Behalve misschien eenige ambtenaren zal iedereen hem gaarne zien vertrekken." De tegenwoor dige gouverneur bericht den 15den Juni, dat ofschoon er aanhoudend gevochten wordt, „de toestand zoodanig is, dat men den vijand kan afwachten." Dr. Mezger te Amsterdam heeft een luitenant onder behandeling gekregen, die te Atjeh 3 kogelwonden en 23 klewang- houwen heeft ontvangen. Deze luitenant heet Luske en is inder tijd als door een wonder gered. Hij was van uit Toeng-Koep tegen den vijand uitgerukt en bij den terugkeer der troepen luidde het rapport: „Luske gesneuveld met zoo-en-zooveel soldaten; lijken niet kunnen meêvoeren." Eene nieuwe patrouille toog daarop naar het gevechtsterrein, om de lijken op te halen, en zie! de patrouille vindt onder anderen, naast het lijk van den door hem verslagen Atjeher, den luitenant Luske, geheel bewusteloos door bloedver lies, doch nochthans ademende. In de benting gebracht, verklaarde de officier van gezondheid Ivuhr, dat Luske nog leefde, maar hoogst waarschijnlijk den avond niet meer halen zoude. Zijn lichaam was n.l. zoo getjingtjangd (ge hakt,) dat een ieder er zich over ver baasde, dat een mensch, met zooveel wonden, waaronder door 3 kogels, nog leven kon. (R.N.) Het volgende bijzonder geval van cho lera wordt uit Napels bericht: Eenige dagen geleden kwam een jongmensch het in die stad gevestigde hotel Bella Italia binnen en bestelde een middagmaal. Hij kreeg macaronie, vleesch, ooft, wijn en dessert. Toen hij het middagmaal had ge nuttigd, werd het jonge mensch, naar 't scheen, door ondragelijke pijn in maag en buik gekweld. Hij lag te kruipen en en te schreeuwen van pijn. De tegen woordig zijnde gasten betaalden hetgeen zij schuldig waren en haastten zich de gevaarlijke nabijheid van den choleralijder te ontkomen. De eigenaar van het hotel liet dadelijk een rijtuig komen, waarmede de lijder naar het ziekenhuis werd ge bracht. Daar onderzocht zijnde, vonden de geneesheeren bij den patiënt zelfs geen spoor vangeld. Dejongeman bekende dan ook spoedig, dat hij maar wat „grappen" verkocht had, om zoo doende een vrij middagmaal te hebben. Dezer dagen stierf te Parijs op zeven tig-jarigen ouderdom een man die als drinker bekend stond en nauwkeurig boek had gehouden van 't geen hij door zijn lichaam gespoeld had. Deze drinkebroer gebruikte in de eerste plaats geregeld vier liters wijn per dag alzoo in een halve eeuw het eerbiedwaardige cijfer van 73000 liters. Vóór ieder zijner maaltijden drie per dag dronk hij twee glazen absynth, alzoo zes per dag en in 50 jaren 109.500 glazen. Daarenboven gebruikte dat wandelende spiritualiënvat dagelijks nog twaalf likeurtjes, in een halve eeuw dus 219.000 glaasjes. Zijn oudste vrienden konden zich niet herinneren hem ooit nuchter te hebben gezien. De kannunik Bernard, beschuldigd van groot misbruik van vertrouwen, is dooi de rechtbank van Doornik vrijgesproken. Te Dresden zal men alle oude stalen pennen verzamelen en de opbrengst be stemmen voor de opvoeding van arme kinderen. Het staal van de oude pennen, dat zeer best is, kan gebruikt worden tot het maken van horlogeveeren en fijne mesjes. Omdat aan v. Bismarck vrij vervoer werd toegestaan op de lijn Meiningen Munchen, zond hij de directie van dien spoorweg een aanzienlijke som gelds, meer dan hij aan reiskosten zou betalen, ter verdeeling onder de minst bezoldigde ambtenaren. Flink gehandeld. Een predikant te San Francisco had er zich reeds over geergerd, dat zijn kerk zoo slecht bezocht werd. Op eenen goeden Zondag deelde hij zijn gehoor mede, dat hij den volgenden Zondag zou spreken over een groot schandaal, dat in een der eerste familiën had plaats ge grepen. Op den bepaalden dag was de kerk stamp vol en de predikant besprak de geschiedenis vanAdam en Eva. Met 4 October komen in de Vereenigde Staten nieuwe postzegels in omloop, met de volgende koppen er op: 4 cent Franklin;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2