NIEUWE EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEUSDEN, SOEST, AMERIKA en CANADA. EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VÜURSGHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. Feuilleton. No. 67. Woensdag 22 Augustus 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland 0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal ia rekening gebraclit. Het nieuws is scliaarsch in deze dagen want de mannen die de wereldgeschie denis maken, hebben zich aan het ge woel van den politieken tredmolen ont trokken om een in hun eigen oog al thans welverdiende rust te genieten. De revolutionaire bewegingen in Spanje be loofden het hare bij te dragen, ten einde de wanhopige en tot voortdurenden ar beid gedwongen journalisten door den komkommertijd heen te helpen, maar zij zijn met een sisser afgeloopenmis schien hadden de heeren republikeinen een goed plan, doch het is vrij slecht ten uitvoer gebracht. Zij die belang stel len in het welzijn van Spanje behoeven er niet rouwig om te zijn onder Koning Alfonso, die meer overeenkomstig de con- stitutioneele beginselen regeert dan een zijner voorgangersgeraakt het land langzamerhand in een bevredigden toe stand, en gaat het wellicht eene schoone toekomst te gemoet. Indien slechts de regeering zich beijvert om de économi sche moeilijkheden uit den weg te rui men, die de landbouwende provinciën aanbieden, en waaruit zoo licht anar chistische gewoelingen kunnen groeien, dan behoeft niemand te verlangen naar het herstel van een republikeinschen regeeringsvorm, voor welken misschien geen volk ongeschikter is dan de Span- Van mijne jongste jaarlijksche reis naar Ca nada en langs verschillende Nederlandsche ne derzettingen in Amerika zoo juist teruggekeerd, bied ik u daarvan het onderstaand verslag aan, zijnde te gelijk eene vergelijking tusschen de positie, die de landbouwer of handwerker zich in Nederland of in Amerika kan veroveren. Hoogachtend! Uw dv. Dn. M. W. PRINS Jr. der firma PRINS ZWANENBURG. Amsterdam. In de eerste plaats hebben wij eene klasse van personen te omschrijven, voor wie het zeer aanbevelenswaardig is hunne kennis en kapi taal in Amerika aan te wenden. Wij bedoelen de boerenzoons': en boerendochtersdie over 40 tot f 20,000 kunnen beschikken. In de provincie Groningen geldt als regel, dat de grond door de boeren zeiven bezeten wordt, of dat zij de beklemde meier zijn, 't geen op hetzelfde neerkomt. Deze boeren bezitten een waarde varieerende tusschen f 50,000— tot f 250,000.Zij leven een onbezorgd levenlee- ren de weelde kennen en voeden hunne kinde ren op, alsof deze later eveneens kunnen leven. Dit is eene groote fout. Een landbouwer, die 0 kinderen heeft, kan ieder gemiddeld f 10,000 nalaten. Daarmede kunnen deze echter geene boerderij beginnen. Enkelen, die vooruit ge zien hebben, zenden hunne zoons naar de stad om koopman te wordenanderen laten hunne zoons het boerenvak leeren, denkende, dat ze wel een rijke boerendochter zullen trouwen. jaarden. Een aantal uitgeweken militai ren die deel hadden aan de onlusten van Badajoz en Seo d' Urgel, zijn op Fransch grondgebied ontwapend en te Perpignan dus nabij de grenzen, geïnterneerd. In enkele noordelijke districten is de staat van beleg afgekondigd en zijn de noo- dige maatregelen genomen om elke nieu we wanordelijkheid terstond te onder drukken. Uit onderscheiden steden van Duitsch- land en van Oostenrijk bracht de laatste tijd berichten van onlusten, hier van anti-semietischenginds van socialisti- schen aard. Een der jongste feiten van die soort was het oproer te Agram en te Karlstadt, waar de Croaten de Hon- gaarsche uithangborden voor de publieke en kerkelijke gebouwen weg wilden hebben. De rumoermakers hadden het vooral gemunt op de woningen van den Aartsbisschop en van den domheer Talian, waar bijna geen ruit heel bleef. Op het Jellacicplein te Agram werd door de patrouille een ware slag geleverd met de blanke sabels. Het gepeupel was ook voornemens de spoorwegstations en an dere groote gebouwen aan te vallen, maar dit werd door het tijdig aanrukken der militaire macht verhinderd. Te Pest is men over dit standje niet zonder on gerustheid, omdat het weieens het begin kon worden van Croatisch-Hongaarsch conflict. Het is niet te ver wondei en dat in de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie, een samenraapsel van allerlei on derling op elkanders invloed naijverige volken, de wagen nu en dan uit het spoor geraakt. Zoowel van Fransche als van Engel- sche zijde is bericht ontvangen, dat de commandant Badens, die te Nam-Dink in Tongkin door de Annamieten wordt ingesloten, een welgeslaagden uitval heeft Wat is liet gevolg'? De koopman vestigt zich na enkele jaren in de stad, het liefst als com missionair in granen, en rekent op de familie betrekkingen om klandisie te krijgen. Dit gaat de eerste jaren goed, doch langzamerhand leert hij de weelde van het stadsleven kennen, ter wijl zijne familiebetrekkingen uitsterven of door een jongen concurrent, die nader in de familie is, worden geannexeerd. Nu ziet hij zich verplicht om het commissie vak vaarwel te zeggen en voor eigen rekening te beginnen handel te drijven. Daarvoor heeft, hij geen goede school doorloopen en na enkele jaren is hij zijn kapitaaltje kwijt. De andere zoon, die bij het boervak gebleven is, .is eerlijk genoeg of ziet geen kans zich zelf voor den rij ken bruidschat eener gegoede boerendochter te verkoopen en huwt eene vrouw, die onder de zelfde omstandigheden verkeert als hijSamen hebben ze geen geld genoeg om eene boeren plaats te koopen en te betalen, dan huren ze eene op onereuse condities, of ze koopen eene, geholpen door eene goedgeefsche hypoteekbank er komen eenige slechte oogsten; de groote uitvoer van granen, vee en zuivelproducten van Amerikadie jaarlijks door rneer landontgin- ning en door vermeerderde gemeenschapinidde- len steeds toeneemt en de landbouwproducten en de prijzen der landerijen in Nederland drukt, zijn oorzaak dat ook zij na enkele jaren hun kapitaal en tijd verloren hebben. Wat zouden de personen, in bovenstaande regelen omschreven, van Amerika kunnen ver wachten Wij zullen eenige feiten mededeelen, ons door eigen aanschouwing gebleken endaar- na het oordeel aan den lezer zeiven overlaten. Indien ze na lezing overtuigd zijn, dat ze beter gedaan hadden of zouden doen, hunne capaci teiten en kapitaal in Amerika toe te passen, dan zouden wij u aanradenvóórdat gij besluit beproefd. De Franschen verdreven den vijand uit zijn sterk verschanste stellin gen en brachten hem een belangrijk ver lies toe, terwijl zij weinig manschappen verloren. Ook zou het bombardement van Hué een aanvang hebben genomen. Over het Tamatave-incident fMadagas- cai'J verneemt men nog niets: de heer Waddington, de nieuwe Fransche gezant te Londen, onderhandelt druk met de Regeering om aan de zaak een mouw te passen. Vóór dit gelukt is zullen de feiten en de indruk die zij op de betrok ken gouvernementen teweegbrachten wellicht niet ruchtbaar worden gemaakt. Aan de Fransche Regeering is door de Spaansche gevraagd den oud-minister Zorilla, dien men voor den hoofdaanleg ger der militaire opstanden aanziet, een bepaalde stad als woonplaats aan te wijzen, waar men hem beter in het oog zou kunnen houden. Op dit verzoek is afwijzend beschikt. De zittingen van het Britsch Parle ment loopen op het eindmen haast zich zooveel mogelijk om met deze week vacantie te kunnen nemen. Zaterdag was het Lagerhuis tot des nachts twee uren bijeen om de wet tot aanleg van Tram wegen in Ierland klaar te krijgen. Tot groote verontwaardiging van de liberalen verwierp het Iloogerhuis met slechts dertig tegen zeventien stemmen een wet, door liet Lagerhuis met een meerderheid van 150 stemmen aangenomen, namelijk die waarbij, op voorstel van den Afge vaardigde Anderson, het schieten op los gelaten duiven wordt verboden. Het ont zag voor de wijsheid en belangeloosheid der noble Lords wordt door zulke be slissingen op een zware proef gesteld. De graaf van Chambord blijft volgens de laatste tijdingen in hoogst zorgelijken toestand verkeeren. De mededeeling, dat u in Amerika te vestigen maak eene onderzoe- kingsreis in Amerika, beoordeel de vruchtbaar heid van den bodem en de levenswijze zelf ondervraag uwe landgenooten, die eenige jaren in Amerika wonen, over alles en neem dan een besluit. Eene onderzoekingsreis kost niet zoo veel, of zij kan door ieder, die over f 5,' 00 tot f 10,000 beschikt, gedaan worden. Indien dit schrijven er toe zal hebben bijge dragen, jonge lieden op te wekken om zulk een reis te doen, dan acht schrijver dezes zijn doel waarmede hij dit schreef, bereikthij is er van overtuigd, dat zij het hem later zullen dank weten. Engeland on Schotland zijn ons reeds weder ver vooruit. De boerenzoons daar, gaan bijna zonder uit zondering naar Canada of de Vereenigde Staten van Amerika, om er den landbouw te leeren zoodat ze in staat zijn zelf vergelijkingen te maken, welke steeds ten voordeele van de Nieu we Wereld uitvallen. En geen wonder. Het land is daar vruchtbaar der en vergeleken met de prijzen in Groot- Britannië en Nederland, bijna te geef, terwijl men voor de producten bijna dezelfde prijzen maakt als in Engeland en Nederland, en hoe wel het arbeidsloon iets duurder is, kan de landbouwer in Amerika, door 't algemeen ge bruik van verbeterde machines, ook dit bezwaar meer dan neutraliseeren. Land is kosteloos in Amerika te verkrijgen van de Regeering op twee manieren en voor een zeer kleinen prijs op eene derde wijze lo. als Homestead, 2o. als Tirnberclaim en 3o. als Preemption. Een Homestead opnemen beteekent: Indien iemand aan het hoofdkantoor het voor nemen te kennen gegeven heeft, Arnerikaansch burger te willen worden, heeft hij het recht 160 acres (64 hectaren) uit te zoeken, waarop de aanspraken op den troon door den graaf van Parijs als naasten bloedver want overgedragen zullen worden op diens zoon, den hertog van Orleans, wordt sterk in twijfel getrokken. De cholera-berichten uit Egypte ge wagen van verminderende sterfte-cijfers. Te Alexandrië zijn dertig personen, die zich verzet hadden tegen de voorgeschre ven gezondheidsmaatregelentot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. Daar enboven hebben zich eenige nieuwe ge vallen met doodelijken afloop voorgedaan te Beyroeth in Klein-Azië. Amersfoort, 22 Augustus 1883. Ter vervanging van den tot Ritmees ter benoemden len Luitenant Simon, van den Staf v/h Wapen der Cavallerie, werk zaam aan de Kon. Mil. Akademie te Breda, is in diens plaats door Z. E. den M. v. O. benoemd de le Luitenant W. Ph. Boogaert van het ie Regt. Hussaren alhier in garnizoen, die in verband hier mede is overgeplaatst bij den Staf van het wapen. De luit. van het Duitsche leger Geisl. zal met vergunning des Konings de ma noeuvres der 3de divisie in N.-Braband bijwonen. Zondag jl. des voormiddags te ruim 1414 ure brak er achter den Luiaard alhier brand uit in een hooiberg, toebe- hoorende aan zekeren aldaar wonende J. de B.; aan den brandweer gesteund door het krachtig optreden van eenige burgers was het te danken dat het gevaar spoedig als geweken kon worden be schouwd. Hoewel men aanvankelijk meende dat hij een huis moet bouwen. Nadat hij daarin vijf jaren gewoond heeft en begonnen is het land te bebouwen, krijgt hij de titels van eigen dom van het gouvernement. Diezelfde man heeft te zelfder tijd nog het recht 160 acres (64 hectare meer te bespre ken, waarvan hij de titels van eigendom krijgt zoodra hij 10 acres (4 hectaren) met hoornen beplant heeft. Dit noemt men een Tirnberclaim. Een derde manier om land in eigendom te krijgen, is als Preemption men kan daarvoor binnen 6 maanden en moet daarvoor binnen 33 maanden l'/4 dollar per acre (ongeveer acht gulden per hectare) aan het gouvernement be talen, waarna men de titels van eigendom krijgt. Eén persoon kan hoogstens van twee rech ten te gelijk gebruik makenhij moet eerst de bewijzen van eigendom van eene claim be zitten, voordat hij het derde recht kan laten gel den. Van deze rechten hebben Kuipers en tocht- genooten gebruik gemaakt in Dakota. Omdat er in de Nederlandsche pers zoovele scheeve voor stellingen gegeven zijn ja zelfs artikels ver schenen zijn getiteld de Dekotabedriegerij, be sloot ik, persoonlijk deze Nederlendsche kolo nisten te gaan zien. Dat ze tevreden zijn en niemand hunner naar Nederland wenscht terug te keeren, blijkt uit het door mij in no. 5 dei- te New-York verschijnende Nieuws en Handels- courant gepubliceerde stuk door die Nederland sche kolonisten, de lotgenooten van Kuipers, geteekend, dat luidt als volgt (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1