de brand door broeiing van bet hooi was ontstaan, schijnen zich echter om standigheden te hebben voorgedaan welke thans doen vermoeden dat de brand het gevolg is geweest van het onvoorzichtig spelen met lucifers, door een drietal nog zeer jeugdige kindertjes, in de nabijheid van die berg. Op de Maandag j. 1. alhier gehouden paardenmarkt was zeer veel handel, vreemde Kooplieden, geen buitenlanders, besteedden flinke prijzen, zoo dat er vele paarden zijn verkocht. Aan de lijn- en op de stallen waren aangebracht 356 werkpaarden en 80 veulens de prijzen waren oploopend van af f 250, tot f 475.Slachtpaarden brachten van f 25 tot 90.op. De prijzen der veulens liepen vah af f 40, tot f 220. Was de paardenmarkt in den laatsten tijd weinig beteekenend. den handel van maandag geeft nieuwen moed en spoort aan om steeds met goede waar aan de markt te komen. Maandagmorgen geraakte een paard voor een wagen gespannen, op de Lange- straat, tengevolge van schrikken op hol, met het ongelukkig gevolg dat de wagen viel door een groote spiegelruit in den winkelkast van den heer Mauritz F. W. J. de Jong, het paard holde de Lange- straat door, in zijne vaart het ijzeren hek, op de hoek van de Zevenhuizen, ver brak met die kracht dat de stukken van het hek aan de overzijde der straat te recht kwamen. De kannonier W. Schröder berucht door zijne laagheid, gepleegd in het be gin van de vorige maand, is door den Krijgsraad in de 3e mil. afdeeling, hoofd plaats Arnhem schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten en ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren en eene geldboete van f 100. Het sujet, van wien elk fatsoenlijk mi litair een afkeer heeft, moet naar wij vernemen appèl aangeteekend hebben bij het Hoog Milit. Gerechtshof. Wie weet krijgt hij niet het dubbele voor zijne wandaad. De Heeren Dr. H. F. Jonkman, Dr. J. W. van Wijhe en H. van Cappelle zijn den gemeenteraad aanbevolen als leeraar in de natuurwetenschappen aan de Hoo- gere Burgerschool te Amersfoort. Voor het 2de of practisch gedeelte is gisteren door de districts-Schoolopziener in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, leden van den gemeente raad en der Commissie van toezicht, het vergelijkend examen afgenomen, van de zeven Onderwijzeressen, dingende naar de betrekking van hoofd der openbare school voor meisjes. De gezamentlijke sollicitanten hebben haar bizonderen dank aan het Dagelijksch bestuur doen over brengen vooi" de recht aangename ont vangst te dezer plaatse. De gem.-rekening van Amersfoort over 1882 bevat aan ontvangsten f 158569,40 en aan uitgaven f 148217,84. Het batig saldo bedraagt dus f 10351,56. VERGADERING van den RAAD dei- gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 23. Augustus 1883, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling 1. Verzoek van den heer Mr. F. H. van Persijn, om ontslag als curator over het Gymnasium. 2. Verzoek van den heer M. W. Schel- tema Ez., om ontslag als lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Verzoek van den heer A. M. Kolle- wijn Nz., om ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool, met advies van Burg. en Weth. 4. Ontwerp-besluiten in zake reclamen tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van gratificatiën aan L. Karnes en P. Schimmel. 6. Benoeming van een leeiaar in de Natuurwetenschappen aan de hoogere burgerschool. 7. Voorstel van den heer C. V. Ger ritsen in zake de Gasfabriek. BINNENLAND. Het Gerechtshof te Arnhem heeft den gewezen gemeente-ontvanger te Putten veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf en een geldboete van f6000. Naar wij vernemen is dr. van Hees, chef van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, op zijn 50-jarig ambtsfeest benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. N. II. Cl. Het wetsvoorstel tot beslissing van de vraag of Grondwetsherziening noodzake lijk is, zal reeds in het aanstaande zit tingjaar aan de wetgevende macht wor den voorgesteld. De Tentoonstelling werd Zondag en Maandag bij dag door ruim 35.000, en avond door circa 12,000 betalende per sonen bezocht. Wanneer men nagaat, dat hieronder een groot aantal kaarten voor werklieden zijn voor 2 personen, en buitendien onder deze getallen niet be grepen zijn het aantal abönné's en ande re personen, die in het bezit van door- loopende toegangskaarten zijn, dan spre ken deze getallen wel voor de belang stelling, welke de Tentoonstelling thans algemeen ondervindt. GEMENGDE BERICHTEN. Een in de Westerhaven te Rotterdam liggend aakschip, met oud ijzer geladen, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gezonken. De schipper werd met groote moeite gered, doch diens vrouw en vier kinderen, meisjes van '11, 7,4 en 1 Zi jaar, die in het vooronder te bed lagen, zijn bij de ramp omgekomen. De zoogenaamde „kwartjes vinders" hebben ook te Dordrecht getracht een man, in hunne oogen een „boertje" op te lichten, doch deze was hun te slim af. De burgemeester van Groenloo waar schuwt tegen den 35 jarigen Jan de Boer, zich uitgevendex. als polderwerker, die goederen op zicht vraagt, maar ze zóó goed bekijkt, dat de winkeliers die ge woonlijk niet terug zien. Een bewoner van Deventer was Vrij dag voor de zooveelste maal dronken. Terwijl hij op een stoel zijn roes uitsliep, begoot zijne „dierbare" wederhelft hem met petroleum en plaatste toen vuur bij hem, zoodat zijne kleederen in brand ge raakten. Voor men hem hulp kon bieden, had hij reeds doodelijke brandwonden bekomen. S Particuliere belichten te Parijs ont vangen melden, dat China zich duchtig voorbereid op een oorlog met Frankrijk. De Chineezen zijn bereids goed voorzien van achterlaadgeweren en Krupp-ka- nonnen. De Duitsche Keizer schonk 50.000 mark voor de noodlijdenden te Ischia. Het verbod tot invoer van katoen van Egyptischen oorsprong in Zwitserland, strekt zeer ten ongerieve van de Zwitser- sche fabrikanten, die jaarlijks ongeveer 90.000 balen van dat artikel gebruiken, meerendeels op de markt te Liverpool gekocht. Als het verbod lang aanhoudt, wordt de Zwitsersche katoennijverheid zeer ernstig bedreigd en zullen duizenden werklieden zonder werk komen. In 29 kerken te Parijs werden Vrijdag misoffers opgedragen, om van het Opper wezen de genezing van den Graaf van Chambord te vragen. Te Mook is de woning van W. Tad geheel afgebrand. Een kostganger, een oppassend Rijksambtenaar kwam in de vlammen om. De gezondheidstoestand te Vlissingen, waar zich een paar gevallen van inland- sche cholera voordeden, is thans weer geheel normaal. De Duitscher wiens arrestatie te Sclie- veningen wij melden, wordt beschuldigd door vervalschingen van allerlei aard, een som van f 300000 verduisterd te hebben. Hij was te Scheveningen om „de baden te gebruiken." Toen men hem aanhield had hij nog 6000 bij zich. Een ernstig spoorwegongeluk wordt uit Amerika bericht. Op een spoorweg in Kentucky is een trein op den laatsten waggon van een anderen trein die den weg kruiste, geloopen, en door den schok ontplofte een hoeveelheid van 400 vaten kruit. Het station werd voor een groot gedeelte vernield en de locomotief en verscheidene wagens verbrijzeld. Een aan tal personen zijn gedood of gewond. Opnieuw is op Duitsch gebied een Nederlander gearresteerd en gestraft, om dat hij de onhebbelijkheden, die men hem te huis ongestoord laat verrichten, ook in den vreemde in practijk wilde brengen. Te Ilerdingen namelijk is een schipper uit Holland tot IPdagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in beschonken toe stand op straat een meisje had aange rand en gekust Het is maar jammer, dat er voor der gelijke liefhebbers niet meer gelegenheid is om kennis te maken met strengere of beter toegepaste wetten. Gisterenmiddag omstreeks 5 uren derailleerde, nabij het station Tiel, een zandtrein waardoor twee der wagens ge heel vernield zijn en ten onderstboven dwars over de rails liggen. De treinen kunnen niet passeeren, en de reizigers moeten overstappen. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaats gehad. Men is druk in de weer om den weg weder klaar te krijgen. Het ongeluk moet ontstaan zijn door het overhalen van den wissel op het station, terwijl de trein zieh nog daarop bevond. Bij een boer te Achtkarspelen ontstond dezer dagen onder de varkens de bekende ziekte. De kat werd, volge ns mededeeling van den duivelbanner voor de oorzaak gehouden. Dat dier moest sterven aan de galg, en de varkens zouden herstellen. De kat werd inderdaad opgehangen en de varkens van den boer zijn nog ziek. Te Oud Beierland zijn in de afgeloopen week 25 gevallen van pokken voorge komen en zijn drie personen aan die ziekte overleden. Te Rotterdam zijn in hetzelfde tijdvak aangetast 12 en daarvan overleden 5 per sonen. De burgemeester van de Italiaansche stad Palazzolo Vercellesse, die in staat kundige zienswijze met zijn zoon ver schilde, is door dezen, uit partijzucht, vermoord. De gezaghebbers in Canada hebben ter openbare kennis gebracht, dat voort aan elke poging tot overzwemming van de Niagara behandeld zal worden als een daad van krankzinnigheid en derhalve ieder, die zulk een daad zich voorneemt, in hechtenis genomen zal worden, flink zoo. Dr. Hartalis van het Grieksche hospi taal te Cairo, heeft door microscopisch onderzoek in het bloed van cholera-lij- deis levende diertjes ontdekt. Een postbeambte te Luik vond bij het lichten eener brievenbus daarin jjtot zijn niet geringe verbazing een wissel van 80 fr., een bankbiljet van 500 fr. en een waarschuwing van het belastingkantoor. Bij onderzoek bleek, dat de eigenaar dier waarde zijne dienstbode had gelast het bedrag der wissel te verzenden en'tevens de belasting te betalen. Bij vergissing had deze al die stukken in een dagblad gestoken, dat zij in de bus moest werpen. Toen zij zich den volgenden dag hare verstrooid heid herinnerde, spoedde zij zich naar het postkantoor, waar het verlorene, dat door den beambte terstond aan den di recteur was afgegeven, haar werd ter hand gesteld. Bij besluit van den be trokken Minister is de eerlijke postbe ambte, Ruben geheeten, dientengevolge eervol vermeld in het officiëele blad. Te Tours is de schouwburg geheel in de asch gelegd. De brand ontstond een paar uren nadat het ballet „Asschepoes- ter" was opgevoerd. Gelukkig heeft bij dezen brand niemand het leven verloren. De fransche pers organiseert een groot feest ten bate der slachtoffers van de ramp te Ischia. Dit feest zal gegeven worden in den Jardin des Tuilleries, te Parijs, den 26en dezer. De fransche Pers zal mede ten voor- deele dier slachtoffers, denzelfden dag, ParisIschia liet licht doen zien en ver- koopen. De medewerking van vele let terkundigen en teekenaars van naam is reeds voor dit eenig nommer verkregen. Op den sneltrein die zaterdag 1.47 uit 's Bosch naar Nijmegen vertrok, is tus- schen de stations Nuland-Geffen en Osch een schot gelost. De kogel doorboorde de ruiten. De justitie doet onderzoek. Namens den vader verzoekt de burge meester van Ridderkerk opsporing en opzending van de 18-jarige Anna Maria van Dam; gestalte knap, oogen blauw, haar blond. Zij moet de kermissen af reizen met een koekkramer of met een draaimolenhouder. Mees Bloessem, een oud-strijder van Waterloo, is iu Den Haag, in den ouder dom van 88 jaren, overleden. Zaterdag was de werkman K. Rietveld aan de Spoorbaan nabij Halfweg werk zaam, toen er een sneltrein aankwam. Hij bemerkte dien niet, ofschoon zijne kameraden hem door schreeuwen trach ten te waarschuwen. De ploegbaas Roe- bers sprong toen niettegenstaande, de sneltrein vlak bij was, over de rails naar den ongelukkige, pakte hem van tus- schen de rails weg, maar kon niet ver hinderen dat zijn kameraad door den trein werd geraakt en een eind wegge smeten. Zondagavond is de man aan de gevolgen overleden, eene vrouw met vijf kinderen onverzorgd achterlatende. In het Bankiershuis Rotschild te Frank fort a.M. is een groote diefstal gepleegd tusschen de 50,000 en 150.000 Mark, (het juiste cijfer is niet bekend) door een der bedienden, die er sedert twintig jaren werkzaam was. Evenals in vroege re gevallen zal het huis geene rechts vervolging instellen. De bediende, die al het gaandeweg gestolen geld in zijn weel derig huishouden heeft opgemaakt, is eenvoudig uit zijn betrekking ontslagen. Een firma te Pittsburg (Ver. St.) heeft onlangs een patent genomen voor glazen daktegels, die zij vervaardigt, en wel ker voornaamste voordeel daarin bestaan moet, dat op zulke daken de katten geen geschikte plaats voor hunne lieflijke avond - en nachtelijke zangen kunnen vinden. Donderdag heeft het te Gastein flink gesneeuwd bij een temperatuur van 8 graden Celsius. In Beieren zijn de stok en gart weer in eere hersteld op de scholen, als on misbaar middel tot correctie der jeugd. Echter is daarbij bepaald, dat misbruik daarvan ten strengste door de schoolop zieners en commissiën van toezicht moet tegengegaan worden en de straf niet dan na rijp beraad en overleg mag worden toegediend. De heeren Jac. Jurrissen Zn. te Naarden hebben op de groote tuinbouw tentoonstelling te Brussel den eersten prijs behaald met 50 coniferen in gele en bonte verscheidenheden, alsmede den eersten prijs op afgesneden rozen. Men verhaalt, dat Z. M. de Koning dezer dagen in de nabijheid van Oranje- Nassau aan het visschen zijnde, een paar knapen ontmoette en een hunner ver zocht om een paar lokvischjes aan hern te verkoopen. Op het antwoord van „met plezier mijnheer," werd aan het verzoek voldaan, waarop Z. M. den jongen met een rijksdaalder beloonde. Voor dien prijs, meende echter de jeugdige visscher kon hij den geheelen inhoud wel missen, welk aanbod evenwel dankbaar van de hand werd geslagen, terwijl dat van den tweeden, die ook voor dien prijs wel wat van zijnen voorraad wilde afstaan, met genoegen door Z. M. werd aangenomen. Hblad. Aanstaanden Zondag zal de spoorweg naar den top van de Rigi in Waadland voor het publiek worden geopend. Bij den proefrit werd de afstand naar den top, die 340 meters bedraagt, in zeven minuten afgelegd. De wagens zijn zoo ingericht, dat de reizigers steeds kunnen blijven zitten en hebben een automatisch een pneumatisch en een gewoon remtoe- stel. De proefrit werd gedaan onder toe zicht van Zwitsersche ingenieurs. Of schoon er geen gevaar is, kon toch me nige reiziger eene rilling niet onderdruk ken, toen de trein zoovele steile afgron den passeerde. Evenwel werd allen, die den tocht medemaakten, deze kleine angst ruimschoots vergoed, door het prachtige gezicht op het meer van Genève, dat men van den top had. Te Marseille is een vergadering van uitgeweken Spanjaarden gehouden. Op die vergadering werd een besluit geno men, waarbij sympathie betuigd werd met een republikeinschen staatsvorm in Spanje en de hoop te kennen gegeven, dat de monarchie omver geworpen zal worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2