NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERIKA en CANADA. AMERSFOORT, BAARK, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, H00GLAN0, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. No. 69. Woensdag 29 Augustus 1883. Twaalfde Jaargang; Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. X COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f '1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte AdYertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur del» Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal ia rekening gebraekt. De pers is verlederl week verbazend zenuwachtig geweest, en de beurs wei nig mindermen leefde in een agitatie, die anders niet overeenkomt met de slaperige kalmte van den komkommer tijd. Aanleiding tot die drukte gaf een eenvoudig courant-artikeltje van de Norddeutsche Algemeine Zeitung" waarin gewezen wordt op de buitensporige op hitsing der Fransche pers tegen Duitsch- land en op de buitengewone heftigheid van de predikers der revanche, waardoor Frankrijk de rol speelt van den eenigen staat in Europa, die aanhoudend den vrede bedreigt. Het blad laat hierop de opmer king volgen dat zulk een toestand niet kan blijven voortduren zonder den vrede ernstig in gevaar te brengen, want hoe hooger de vloed der hartstochten stijgt, onvermoeid opgezweept door een gewe- tenlooze agitatie voor verschillende doel einden, des te minder kan men voor uitzien of en hoe lang die vloed binnen de dijken van den uiterlijken vrede kan worden gehouden. Ieder herkent in dat stuk zoo niet de hand, dan toch den directen invloed van Bismarck uit zijn koker komt de waar schuwing. Maar minder gemakkelijk valt het te zeggen, wat den Rijkskanselier thans heeft bewogen om den vinger zoo In Canada is deze wet nog strenger, bijv. in Manitoba zijn slechts drie plaatsen, waar de verkoop van spiritualiën is veroorloofd, namelijk iri Winnepeg, Brandon en Emmarson, waar de verkoop alleen wordt toegestaan aan respecta bele hotelhouders, die een onder controle staand hótel met minstens 11 slaapkamers bezitten en voor het recht van verkoop f687.50 per jaar moe- ten opbrengen. Zoo mag langs den thans in aan bouw zijnde Canada Pacific Spoorweg ook hoe genaamd geen drank worden gebruikt. Wij passeerden Patterson, eene plaats waar 50 huizen, 2 kerken en 1 school staan, alles in 6 maanden opgebouwd en arriveerden te Marion Junction te 4 uur, waar wij moesten uitstappen, orndat de trein dien en den volgenden dag (Zon dag) niet verder ging. Met vreugde vernamen wij, dat Zondagsmorgens te 3 uur een trein van Marion Junction langs een anderen tak van den C. M. en St. P. naar Runningwater zou loopen en besloten daarvan gebruik te maken en dus een omweg van circa 200 mijlen te maken, dien wij per wagen zouden moeten afleggen door het Indianen gebied, liever dan 48 uren in Ma rion Junction te moeten vertoeven. Aan het sta tion zag ik de eenige dronken vrouw, die ik wes telijk van New-York bemerkt heb. Van de 12 uren, die wij daar moesten vertoeven, maakten we gebruikom eene excursie in den omtrek te maken en eenige boeren op te zoeken. Wij trollen eenigen, die voor twee jaren uit Oost- Friesland gekomen waren. Zij waren blijde de zen levensstap gedaan te hebben, daar ze nu reeds veel harder vooruit gegaan waren, dan dreigend op te heffen. De Fransche re- publikeinsehe bladen spreken wel niet met den diepsten eerbied van de „Prus- siens," maar zij hebben dit nooit gedaan en zullen het vooreerst ook wel niet doen. Kort geleden is aan zekeren heer Antoine, bekend om zijn anti-Duitsche gevoelens, door den gouverneur van El/.as- Lotharingen, generaal von Manteuffel, de vergunning geweigerd om een blad in het Rijksland op te richten, en een ge deelte der Fransche pers heeft zich daar over nogal scherp uitgelaten het was echter volstrekt niet noodig daar zoo ver toornd over te worden. Evenmin is de Bismarcksche uitval gemotiveerd door het gerucht dat de Minister van Oorlog Thi- baudin een proef van leger-mobilisatie, op groote schaal aan de Oostelijke gren zen zou nemenzoo dat voornemen ooit heeft bestaan, moet er toch wegens de ontzaglijke kosten van afgezien worden. Sommige bladen hebben bedenkingen ge maakt tegen de toenadering van Italië en Spanje tot het Duitsch Keizerrijk ook daarin was niets gelegen dat de ge voeligheid der Duitsche natie kwetsen kon. De Fransche pers heeft het geval over het algemeen met kalme veront waardiging opgenomende Engelsche bladen, inzonderheid de „Times" die het artikel der „Norddeutsche" kortweg een beleed iging noemt voor de Fransche na tie, keuren het sterk af. De dood van den graaf van Chambord, hij overleed Vrijdagmorgen en wordt 4 September te Groz begraven, zal nog wel eenigen tijd het onderwerp blij ven van politieke bespiegelingen. Dat deze gebeurtenis voor het oogenblik op de verhouding der partijen van eenigen invloed zal zijn, is niet te verwachten de republiek staat op stevige grondves- ze tehuis ooit had kunnen doen. Wij vernamen gaarne, dat daar vier weken ge leden een llollandsche predikant gekomen was, die voor hen in 't Duitsch predikte, met name ds. S. J. Harmeling te Marion Junction Dakota, en brachten z.eerw. een bezoek. Hij bevestigde in alle deelen de gunstige ge tuigenis door zijne gemeenteleden afgelegd en verklaarde zich gaarne bereid eventueele vra gen, uit Nederland aan hem gericht, te beant woorden. Hij beweerde dat de ingezetenen van de Oostelijke steden, zooals van New-York en zelfs zoover westelijk als Chicago, volstrekt niet op de hoogte waren niet de toestanden in Da kota, Nebraska, Kansas, Minnesota etc. Alge meen dacht men daar, volgens hem, overdreven over de strenge koude gedurende de winters en de boeren en hij beweerden dat liet vee bijna al tijd buiten loopt, zich voedende van de bladen der rnaïsslengels en van prairiegrasde koude gevoelt men daar niet zoo erg, vooral omdat de atmosfeer droger is. Dit werd ons ook later her haaldelijk gezegd. In enkele plaatsen van Dako ta is er veel alcali in het drinkwater, wat voor de nieuw aangekornenen in de eerste dagen on aangenaam is; a la Rotterdammer Maaswater, doch het is niet schadelijk en men gewent er spoedig aan. Er is overal water te krijgen door wellen te graven of uit riviertjes die tusschen de rollende prairies in loopen. Rollende prairie is land met zachte glooiingen, en is beter dan vlakke prairie omdat het door betere afwate ring droger is. Volgens ds. Harmeling waren de homesteads en preemptions langs den geheelen C. M. en St. P. spoorweg in de laatste jaren opgenomen, doch er is overal land te koop voor 6 tot 10 dollars denacre (f 37'/2 tot f 62'/2 per hectare.) Dit komt, orndat algemeen te veel van het recht om kosteloos gouverneinentsland te krijgen, gebruik gemaakt wordt door de nieuw aangekornenen. Al ten. Van den regeeringsvorm die Frank rijk het minst verdeelt, volgens de be kende uitdrukking van Thiers, is hij ge worden de eenig gewilde door verreweg de groote meerderheid der natie. Maar in de toekomst zou het wellicht kunnen blijken, dat de legitimistische partij er door versterkt is, hetzij de graaf van Parijs de erfgenaam wordt der Bourbon- sche pretention, hetzij hij die „rechten" overdraagt aan zijn zoon, den hertog van Orleans. In Tongkin hebben eenige gevechten plaats gehad, die gedeeltelijk in het na deel der Franschen zijn uitgevallen. Uit Hanoi rukten den 15. Augustus drie ko- lonnes, elk van 500 man, met 4 stukken geschut, noordwestwaarts, maar ontmoet ten een krachtigen tegenstand. Pukoi werd gebombardeerd en voor een poos bezethet moest evenwel opgegeven worden, en met een verlies van 17 doo- den en 70 gewonden trokken de Fran schen, door de Annamieten en „zwarte vlaggen" vervolgd, terug. Een andere ko- lonne was gelukkiger zij nam Hai-Dzoung en maakte 150 kanonnen benevens 50,000 dollars in zilver buit. Een nader telegram, door den Fran schen Minister van Marine uit Saigon ontvangen, meldt het volgendeDe,.Drac" is hier aangekomen met bericht, dat de forten en batterijen, gelegen aan den mond der Hué-rivier, gebombardeerd en na een zeer schitterenden aanval van de landzijde, bezet werden. De operaties hadden den 18en, 19en en 20sten Au gustus plaats. De „Vipère en de „Lynx" zijn in de Tliuanan-golf binnengeloopen. De Annamieten telden ongeveer 700 dooden en een zeer groot aantal gewon den. Verscheiden Franschen werden licht gekwetst. De admiraal Courbet stond le mannelijke huisgenooten en elke dochter bo ven 21 jaar krijgt hare 3 maal 160 acres op haar naam en later vinden ze uit, dat ze te veel hooi op de vork genomen hebben en alles niet be hoorlijk kunnen nakomen. Om de uitgestrekte velden in Amerika goed te bebouwen en te voor zien in de schaarschte van boerenarbeiders, is het dringend noodig landbouwwerktuigen te ge bruiken, waarvoor comptanten noodig zijn. De maïs wordt döor de boeren gewoonlijk om gezet in varkens welk systeem veel voor- deeliger gebleken is dan de maïs te verkoopen. Deze varkens kunnen met voordeel eerst over enkele jaren gerealiseerd worden en dus is het licht verklaarbaar, dat de landbouwer, die met geene of bijna geene comptanten aankwam, gaar ne het land, dat hij te veel nam en waarvan hij toch niet genoeg vruchten kan oogsten, reali seert. Na enkele jaren is de prijs der landerijen verviervoudigd en dan zijn er weder velen, die liever verder westelijk op de grenzen der be schaving gaan wonen, op land wat hun doll. l'/4 kost, en voor hunne oude boerderij dan in eene meer bevolkte streek gelegen, doll. 20 tot 25 accepteeren. Deze verkoopen geschieden steeds door land- agenten. Zooals men bijna voor elk handelsarti kel makelaars noodig heeft, zijn de landagenten de kommissiouairs in land, die zich bezig hou den met kooper en verkooper samen te brengen. Dit beroep, dat men in Europa niet zoo alge meen kent, wordt in Nederland dikwijls als on reëel voorgesteld hoewel het in den regel door zeer respectable menschen wordt uitgeoefend, die voor den nieuw aangekomene noodzakelijk en nuttig zijn, vooral orndat ze een onderzoek naar de echtheid van de titels van eigendom in stellen. Daar de concurrentie op alle plaatsjes in I dit vak groot is, kan de nieuwgekomene zelf steeds goed op de hoogte zijn van de prijswaardigheid naar de aangeboden landerijen. een wapenschorsing toe. De commissaris. Harmand vertrok den 22en met Cham- peaux naar Hué,, om te onderhandelen. Het hof van Hué is zeer verschrikt. Thu- anan is geblokkeerd verklaard. Het Britsch parlement, het laatste dat nog vergaderde, sloot Zaterdag zijn zit tingen. De troonrede waarmede dit ge schiedde geeft een tamelijk volledig over zicht van den politieken toestand. Het voortduren van de vriendschappelijke be trekkingen met het buitenland wordt er in geconstateerd. De te Londen ge houden conferentie kwam met opzicht tot de regeling der vrije Donauvaart doof de verzoeningsgezinde houding der ver tegenwoordigde Rijken tot een voor den handel gunstige overeenstemming. Het werk der reorganisatie van de Egyptische administratie, ofschoon op verschillende belangrijke punten vertraagd door het heerschen der cholera daar t«- lan^ vordert gedurig. De voorloopige bezet ting van Egypte door de Engelsche troe pen en de overwegingen, die den duur dezer bezetting beheerschen, zijn gevol gen van de onveranderde pogingen der Koningin om het daarheen te leiden, dat de bestaande rechten geëerbiedigdde rust in het Oosten bewaard en het wel zijn der bevolking van Egypte bevorderd worden. Met betrekking tot de inciden ten ten gevolge van de Fransche opera- tiën op Madagascar zegt de troonrede dat zij het onderwerp zijn van gedach- tenwisseling met het Fransche gouverne ment, die, in vriendschappelijken geest gevoerd, zonder twijfel bevredigende uit komsten zullen hebben. In deze inci denten was steeds de aandacht der Ko ningin gevestigd op alles, wat de rech ten en vrijheden harer onderdanen be trof. De hoop op herstel der orde en Zondagsmorgens te 3 uur spoorden wij van Marion Junction naar Springfield, waar wij inet moeite een open vrachtwagen huurden, rm ony; naar Y'ankton-agen :y door de Indian Reservatie., te brengen. De Indian Reservation is een ff gronds, 30 mijl lang en 25 mijl breed, die vo 2000 Indianen gereserveerd wordt, welke daü voor rekening van heL Amerikaansche gouverne^ ment worden onderhouden. Geen AmerikaanN heeft het recht binnen die grenzen een Home- 1 stead, Preemption of Timberclaim te nemen doch deze vruchtbare Prairies worden den In dianen ter ontginning overgelaten, die ze zonder vergunning ook niet mogen verlaten. De regee ring heeft zelfs houten huisjes voor hen doen bouwen en te Yankton-agency zijn twee scholen, twee kerken, een rneelmolen, een zaagmolen, een smidse, een tirnmerwinkel, wagenfabriek etc, om de Indianen te civiliseeren, doch tot heden heeft dit alles nog weinig ter hunner beschaving bijgedragen. In plaats van van de huizen gebruik te j maken, prefereeren zij zelfs bij de strengste kou-/ de, o :der hunne tenten te slapen op den koude grond, om een brandend vuur gelegerd. Wc ken doen ze zeer weinig, daar de Amerikaan sche regeering lien desgewenscht van voedsel en kleeding voorziet. Zoo had de regeeringsagent te Yankton de zen herfst voor 15,000 'doll, kleeren onder hen uitgedeeld en twee keer wekelijks worden ze van levensmiddelen voorzien. Hun getal sterft uit; de mannen zijn zwak omdat ze niet wer- ken. Ze laten hunne vrouwen'bijv. vrachten hout van de oevers der Missouri halen, waaronder de arme schepsels bijna bezwijken, terwijl de heeren gemaals mede wandelen zonder hen zelfs af te lossen. Zoolang ze geen whisky of anderen sterken drank krijgen, zijn ze goedaardighet is dan ook streng verb ;den hun whisky te ver koopen of zelfs te geven. (Wordt vervolgd,.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1